RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  «Тепер ти вільний, маса»

«Тепер ти вільний, маса»

Сьогодні, 2 грудня, в усьому світі відзначається Міжнародний день боротьби за скасування рабства. На честь цієї дати журналіст OUTLOOK Олександра Комісарова підготувала добірку фільмів, в яких піднімається тема несправедливості та експлуатації людини людиною.

"Тепер ти вільний, маса", - Такими словами попрощався старий чорношкірий зі своїм господарем на невільничому аукціоні у фільмі «Рабство». Більш глибокої фрази на подібну тему в кіно я не чула. Півтора століття тому, після тривалої війни між Північчю і Півднем, Америка нарешті назавжди відмовилася від пригноблюючого устрою. З того часу раби в Штатах з’являлися лише на екрані.

Тема американського рабства – мабуть, найбільш плідна для режисерів, які хочуть підняти ідею вічних, тепер уже, цінностей свободи і зачепити найсильніші емоції глядача. Хай то жах, жалість або презирство – мало знайдеться тих, хто зможе байдуже дивитися на страждання невільників, їх закривавлені спини і бездушність рабовласників. Різниця тільки в тому, як пробиваються до цих емоцій автори.

Логічно, що найкраще привертає увагу до серйозного питання те, що легко сприймається глядачем, – любов на тлі проблеми. Наприклад, «Джанґо вільний». Два роки до громадянської війни, раб, якому пощастило, і звірства по відношенню до тих, кому поталанило менше. Усе це – фон героїзму Джанґо, який незважаючи ні на що поривається до своєї коханої дружини. Яскравий, повний емоцій, живий фільм. За словами режисера Квентіна Тарантіно, це, безумовно, історія кохання. Наскільки добре чи погано надавати темі певної попсовості – питання спірне. Зрештою, нікому не сподобається плакати три години поспіль. Плюс легкого душку мас-маркету в тому, що любов і літри крові, які розбризкуються по всіх епізодах цієї кінострічки, напевно привернуть увагу навіть того, хто не замислювався про проблеми расизму та історію рабства, якщо така людина раптом знайдеться в Штатах.

бред питт.jpgТа й взагалі, картини про невільництво в США до громадянської війни явно стають трендом. До них навіть Бред Пітт у своєму продюсерському амплуа вирішив звернутися – роботою «Дванадцять років рабства». Автори італійського постера до фільму вирішили заманювати глядачів саме Піттом – і нічого, що він з'являється у фільмі лише на кілька хвилин, кого хвилюють такі умовності...

Усім знайомий голлівудський шедевр «Звіяні вітром» мимохідь, однак досить яскраво зачепив питання рабства, боротьби з ним і викривлених уявлень учасників Ку-Клукс-Клану про свою діяльність. Багатогранний і пам’ятний «Хмарний атлас» торкнувся проблеми людяності поневолених і того, як розвивалася ця людяність у їх власників. Крім того, кожен поважаючий себе серіал зараз ні за що не пропустить нагоди згадати про чорну, у всіх значеннях, сторінку історії Штатів.

Текстовая облачный атлас рабство.jpgПитання в іншому: чи виправдане обмеження проблеми зображенням лише картин страждань? Сьогодні рабство все ще існує. Воно набуло нового змісту, нових форм, але не зникло. Це спосіб мислення. І чудовою спробою зрозуміти і показати це в умовах Америки початку ХІХ століття став фільм «Рабство» – історія англійки, яка вийшла заміж за плантатора в Джорджії. Крові там менше, ніж у Тарантіно. Зате більше експресії в поведінці акторів. І сцен із життя підневільних людей. А разом з тим можна оцінити викривлене сприйняття господарем рабів і турботи про них. «Я читав твій щоденник і думав – хто ж? Хто ця жахлива людина? А це все я», – сказав героїні наприкінці фільму її чоловік. Стрічка виводить питання в значно ширшу площину, показуючи, як зникає полуда з очей рабовласника, коли він звільняє своїх підлеглих. Саме завдяки цій темі змін у людській свідомості картина набуває цінності й актуальності. Бо ніщо не може зробити фільм більш затребуваним краще, ніж звернення до психіки – адже вона, на відміну від історичних умов, не змінюється.

Фото з відкритих джерел

Вам це буде цікаво:
Скляний handmade
Ексклюзивні скляні вази та ялинкові іграшки, наявні всього в одному-двох екземплярах, окрім високої ціни, найчастіше об’єднує ще й унікальна технологія виготовлення, якою володіють представники рідкісної професії – склодуви. Історія цього ремесла триває вже протягом кількох тисячоліть, а деякі старі таємниці handmade-виробництва досі зберігаються під грифом секретності.
Мурали: новий підхід до старого мистецтва
Сучасні міста вже неможливо уявити без муралів – масштабного за своїм розміром живопису, що прикрашає будівлі. Ми не лише зібрали у своїй колекції найбільш яскраві роботи з усіх куточків планети, але й намагалися дізнатися якомога більше про сам цей напрямок мистецтва.
Брудна творчість
Брудні автомобілі – як полотно для художника. До такого мистецтва можна ставитися по-різному. Хтось буде морщити носа і гидливо обсмикувати одяг. Інші неодмінно захочуть ткнути в таку картину пальцем, щоб перевірити всю крихкість «полотна» і розмазати його обриси. Треті обов’язково зроблять селфі. Утім, байдужими не зможе лишитися ніхто.
Хайлі Кінг і її картини: Нова Зеландія на межі прекрасного
Художниця з Нової Зеландії Хайлі Кінг працює під брендом FLOX. Її яскраві картини, що відображають красу дикої природи, відомі у всьому світі. Барвисті птахи, мальовничі ландшафти, чарівні тварини ніби нагадують про стародавнє коріння, з якого зароджувалася цивілізація.
Мистецтво топіарію
Коли я, ще маленька дівчинка, вперше провела рукою по стрижених кущах, мою долоню дряпнули гострі краї гілок, а в ніс вдарив стійкий аромат туї. Зачарована, я довго не могла відірвати погляд від конусів, куль і квадратів, що оточили мене у парку невеличкого курортного містечка. Мені здавалося, нібито я потрапила в казку і серед листя неодмінно розгледжу усмішку Чеширського Кота.
Азулежу – історія з кахлю
Нерідко переконуєшся, що в руках майстра, який вкладає душу у свої творіння, звичайний обрубок дерева перетворюється на чарівну скрипку, шмат гіпсу - на античну скульптуру, і навіть глиняна плитка виглядає, як витвір мистецтва.
Фаду: ніжність і глибина португальських романсів
Дванадцятиструнна гітара, напівтемрява португальських ночей, свічки і пронизливий голос ... Драматичні мотиви романсу фаду розповідають про нерозділене кохання. Йому не судилося збутись, але це не заважає почуттям втілюватися в зворушливі звуки португальських романсів.
Кінцугі. Японське мистецтво реставрації
Японці – один із тих народів, котрі ревно шанують давні традиції. Вони поважають старість, цікавляться предками і нерідко знають сімейний родовід на пам’ять. З таким світоглядом не дивно, що унікальна техніка реставрації кінцугі з’явилася саме там. Далі про неї – в Outlook.
Оманливий пензель пані Хокусай
Ексцентричний старець Кацусіка Хокусай був справжньою зіркою доби Едо, творчим генієм і нелюдським боржником половини міста. Він мав не менш як 30 псевдонімів, поміняв 93 будинки і створив безліч гравюр, малюнків і картин. Його відома «Велика хвиля в Канагаві» заворожує. Та мало хто знає, що цю ксилографію, як і багато інших робіт, Хокусаю допомагала створювати дочка – загублена в часі і величезній тіні «божевільного живописом» батька художниці Кацусіка Ой.
На екскурсію – до кінотеатру!
Подорожі світом дедалі більше манять нас, і як прикро буває, коли на шляху до їхньої реалізації виникають всілякі перешкоди. Outlook пропонує вам не зневірюватись, якщо вирушити у мандри не випадає. Краще надихніться фільмами, де самі міста грають не менше, ніж актори. Ми розповімо про п'ять кінокартин, які, маючи беззаперечну художню вартість, ще й слугують непоганими гідами.
Українцю Олександру Балабанову вручили Гран-прі дитячого музичного конкурсу фестивалю "Слов'янський базар у Вітебську 2018"
Співочі таланти українців ширяться світом, визнаються професійними жюрі міжнародних конкурсів і несуть славу про нашу культуру далеко за її межами. OUTLOOK став свідком вручення "Золотої ліри" цьогорічному переможцю Гран-прі дитячого музичного конкурсу фестивалю "Cлов'янський базар у Вітебську" Олександру Балабанову. Під час церемонії офіційного відкриття фестивалю президент Білорусі Олександр Лукашенко вручив приз нашому маленькому артистові.
Східна музика суфіїв: Кавалі
«Кохання виникає, коли ти дивишся в очі іншої людини і бачиш в них Бога», - так перекладаються рядки однієї з арабських пісень, що називається Кавалі. Їхнє авторство приписують східним мандрівникам суфіям, котрі, намагаючись знайти сенс існування, босоніж сходили півсвіту. У подорожах вони складали пісні, в яких розповідали про те, що їм довелося пережити.
Кабукі: тернистий шлях квітки
Традиційний японський театр кабукі завжди лишався загадкою для європейського менталітету: зрозуміти спектакль без підказок гіда може хіба що спеціаліст з культури Країни вранішнього сонця.
Закордонні письменники на Книжковому Арсеналі 2018
«Кілометрові» черги бажаючих потрапити на головну літературну подію України – здавалося, весь Київ захотів прикупити книг із рук самих авторів і відвідати заходи, побудовані на живому спілкуванні з ними.
Дивовижний світ Патрика Догерті
Ленд-арт – це не просто ландшафтний дизайн, а цілий напрямок у мистецтві, котре в XXI столітті, коли про «зелені технології» та навколишнє середовище не говорить тільки лінивий, вважається одним із найважливіших. Імена зірок цього виду діяльності вже постійно згадуються кураторами, критиками і поціновувачами, і особливо серед них вирізняється Патрик Догерті зі своїми неймовірними роботами.
Театр Арто: життя як наслідування мистецтва
Приходячи в Театр жорстокості, людина потрапляє в самий центр вистави: тут все, від чого ми ховаємося у повсякденних турботах, – свобода й ізольованість, життя на межі, злиття з юрбою до втрати себе й самотнє перебування на вершині. Драма буття заманює у свої надра, відголосок трагізму проймає публіку – і глядач, сам того не помічаючи, опиняється у пастці власного сприйняття. Усе це – про так званий «крюотичний театр» (the atredecruaute) , дітище французького драматурга і режисера, ексцентричного і шокуючого Антонена Арто.
«Frida and Diego». У Києві відкрили фотовиставку, присвячену Фріді Кало та її чоловікові
«Далі в спідниці», «Найбільший провокатор минулого століття», жінка, що епатує і вселяє впевненість у майже безмежний потенціал людини, Фріда Кало дивувала сучасників і продовжує захоплювати шанувальників її творчості і сьогодні. Зазирнути за лаштунки життя мексиканського генія тепер можуть і кияни. За підтримки Посольства Мексики в Україні в Національному музеї імені Тараса Шевченка відкрилася виставка фотографій, присвячених відносинам Фріди Кало та її чоловіка Дієго Рівера.
Заклиначі: як змусити змію танцювати
Магічний танець змії в такт мелодії флейти, часто описаний у східних казках і зображений у фільмах – не просто вигадка, а справжній символ цих країн. У Єгипті, Індії, країнах Африки і деяких інших державах повзучих приручають і влаштовують із цього видовищну забаву. Тут існує професія заклинача змій, котру вважають мало не найдивовижнішою на Землі. Що це за загадкове ремесло, майстри якого споконвіку балансують на межі життя і смерті?
Таємниці Пабло Пікассо будуть розкриті
Почавши цю весну з низки гучних прем'єр, ВОЛЯ продовжує дивувати своїх абонентів. Цього разу компанія-провайдер представила своїм абонентам прем’єру другого сезону серіалу «Геній» від каналу National Geographic.
Мандалотерапія
Вчора я створила Всесвіт. Узяла трохи гороху, рису, гречки, пшона, зерен чорного, білого перцю і кардамону. Прихопила по жмені кави та анісу. Потім у всього цього з'явився центр. Він розростався, заспокоюючи мої думки. Коли ж останнє зернятко лягло в коло, я знову відчула забуту гармонію, крізь шум машин на проспекті почула птахів, повіяло ароматом фіалок, що їх так дбайливо вирощує сусідка в себе на балконі, а спогад про хвостатого Фунтика із п'ятого поверху викликав спалах ніжності до волохатого чудовиська.
Закрити
Outlook facebook page