RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  "Кіно з вокзалу": зародження кінематографа

"Кіно з вокзалу": зародження кінематографа

Кожен рік у світі випускається більше 4 тисяч фільмів. В Індії щодня виходить навіть кілька стрічок місцевого виробництва. Втім, відлік потрібно починати з 13 лютого 1895 року - саме тоді , брати Люм'єр запатентували кінопроектор, а вже через рык глядачі вперше побачили відоме «Прибуття поїзда» режисерів.

А тим часом канонічна48-секундна картина встиг обрости міфами та легендами. Серед них спробуймо виділити два найпоширеніші. Отже, уважається, ніби «Прибуття поїзда» – перше ігрове кіно. Насправді це не так. Буквально за кілька тижнів до прем'єри ті ж брати Люм'єри представили іншу свою роботу – «Политий поливальник»

Саме вона і була справжньою постановочною короткометражкою. «Прибуття поїзда» – радше документальний нарис.

Друга легенда пов'язана з жахом і панікою, що вибухнули під час показу. А проте, це всього лише красива історія. Так, люди не звикли бачити на екрані потяги в динаміці. Але ж до того часу не лише у Франції, а у всій Європі зароджувалося кіно. Значить, багато тих, хто прийшов на «Прибуття....», вже дивилися на рухомі фотографії та інші проби «сінематографу». Тим не менш, авторитетний Filmsite.org зарахував цю сцену до списку найбільш страшних за всю історію кінематографа.

«Прибуття поїзда» – підсумок технічного прориву кінця XIX століття. Однак, не тільки брати Люм'єр «ходили околясом» кіно. Тимченко, Гудвін, Дюбюка Складановский – ці прізвища увійшли в підручники кінематографії, але рядовим глядачам вони нічого не скажуть. Хто знає, може це і несправедливо. Ось тільки більшості людей нецікаві технології. Їм дивоглядність подавай!

Саме видовищністю й підкупили Люм'єри. І найоперативніше це зрозумів інший француз, Жорж Мельєс. Він знімав швидко (точно не можна встановити, але кажуть, що за ним – близько тисячі короткометражок) та цікаво. Його «Подорож на Місяць» 1902 року стала першим науково-фантастичним твором в кінематографі. 

Порівняти з сучасними блокбастерами, звісна річ, не можна. Але на початку двадцятого століття це справжня революція! Напевно, якщо братів Люм'єр ми називаємо основоположниками кіно, то Жоржа Мельєса можна вважати його популяризатором.

Але є й альтернативна історія. Згідно з нею, справжнє кіно з'явилося в кінці XIX століття в ...Новій Зеландії. Не вірите? Дивіться дотепну псевдодокументальну картину «Забуте срібло», 1995. 

Її зняв тоді ще нікому не відомий Пітер Джексон разом зі своїми друзями. Виявляється, європейці зовсім бимбували, поки новозеландці знімали блокбастери.

А потім прийдуть шалені двадцяті й тридцяті, разом з Ейзенштейном, Лангом і Чапліном. Їхні епохальні шедеври «Броненосець Потьомкін», «Метрополіс», «Вогні великого міста» – кожен стане по-своєму новаторським. У цей-таки час кіно перетвориться на зброю пропаганди, якою активно користувалися в тоталітарних країнах. Однак агітація теж буває різною. Одна справа – давно забуті фільми, і зовсім інша – шедевр нацистської кінодокументалістики «Олімпія», 1938 р. Лені Ріфеншталь зняла Олімпійські ігри в Берліні 1936 р. за допомогою немислимого числа найкращих камер. А потім змонтувала так, що це й сьогодні виглядає по-свіжому, заглиблюючи тебе в атмосферу того часу.

Далі фільми стануть звуковими, кольоровими, обзаведуться мільйонами спецефектів і атракціонів. Це й не дивно, адже в епоху розумних гаджетів глядач став вимогливішим. А тому режисерам постійно доводиться щось вигадувати. І це чудово, адже якби ми не підганяли кінематографістів, то й досі з відкритими ротами дивилися б «Прибуття поїзда».

Як будуть виглядати фільми років через двадцять – можна сперечатися до хрипу в горлі. Популярна думка, що традиційні форми поступово зживуть себе. Її дотримуються багато відомих кінематографістів, у тому числі й британець Пітер. Відомий він тим, що знімає просунуті інсталяції та відеоарт, який демонструється на стінах.

Тож нудьгувати ми не будемо. У будь-якій епосі відшукаються справжні вар’яти у гарному сенсі цього слова: свої Люм'єри, Ланги, Чапліни, Ейзенштейни, Лукаси. Саме вони роблять, на перший погляд, дивні й незрозумілі речі, на які публіка згодом мало не молиться. Піонери та першопрохідці не тільки рухають прогрес, але й вселяють впевненість, що екран світового кінематографа ніколи не згасне.


Фото: Anupthra

Вам це буде цікаво:
Підземний полиск імперії: будапештське метро
Провівши всього годину в польоті, я раптом дізнався, що опинився в місті, де є найстаріше в континентальній Європі метро. І це ще не все, чим примітна будапештська підземка. OUTLOOK вирушає на прогулянку метрополітеном одного з найгарніших міст світу. Спускаємось?
Леніну й не снилося... Вражаючі мавзолеї
Великі й не дуже світу цього змушують голосно говорити про себе не тільки за життя, але й після смерті. А як, власне, можна промовчати, дивлячись на помпезну усипальню того чи іншого діяча, навіть не беручи до уваги єгипетські піраміди. Outlook переконався в тому, що мавзолей Володимира Ілліча на Красній площі – досить скромний притулок на відміну від...
Усім потрібні гроші. Валюти світу
Називають їх скрізь по-різному, проте люблять, напевно, однаково. Ми говоримо, звісно ж, про гроші, а точніше про їхні «другі імена». Адже крім офіційної, у кожної валюти є своя, народна назва, яке не так відома, але дійсно заслуговує на увагу!
Знай наших: Анатолій Кокуш
Кіно – либонь, найбільш «технічний» вид мистецтва, котрий придумало людство. Скільки б таланту, фантазії і енергії не було у творців будь-якого фільму, практично всі стадії виробництва так чи інакше спираються на техніку, без якої ідеї так і залишаться всього лиш ідеями.
Рисові поля: Злаки неземної краси
- Чи не хочете покуштувати рису? - таким питанням зустрічають гостей в Китаї. А якщо господарі виявляться ще і фермерами, вони можуть запросити вас на незвичайну екскурсію і покажуть шедевр природного мистецтва. Рис, який ми часто вживаємо в їжу, не замислюючись про його естетику, в момент вирощування нагадує ковдру, виткану з різнокольорових клаптиків...
Гід по старині: Европейські блошині ринки
Всупереч поширеній думці, європейські блошині ринки мають небагато спільного з секонд-хендом або звичайними торговельними рядами традиційних речових базарів. По суті, ці місця унікальні тим, що своєрідно відображають дух країни, а по непоказних, на перший погляд, товарах можна прочитати її минуле, відчути настрій епохи.
«Пташку шкода!». Пернатий символ Маврикія
Фігурки птиці додо «окупували» всі сувенірні крамниці Маврикію, а її зображення навіть стало національним символом, доповнивши собою герб країни. Та найприкріше, що всю цю славу маврикійський дронт отримав після того, як повністю зник з лиця землі, на що знадобилося менше ста років...
Пальчики оближеш: Що на вас чекає за кулісами найкращих кухонь світу
Давайте пригадаємо найбільш незвичну страву, котру вам випало скуштувати? Що це буде за їжа, вам вирішувати. Небагато екзотики;ті самі комахи, котрих ми слабо можемо уявити як інгредієнт; дивний напій із гіркуватим присмаком; несподіване поєднання гіркого і кислого… у кожного є свій незабутній досвід щодо цього.
Прийшов, побачив, збудував. Шедеври Джованні Лоренцо Берніні
Буває, подивишся на листівку із зображенням міста й одразу розумієш, що на ній Київ, Париж, Рим або рідне селище. І це зовсім не заслуга твоєї вчительки географії, а непосильна праця майстрів, руками яких створювалися знайомі всім шедеври архітектури. Сьогодні ми згадуємо італійського підкорювача мармуру Лоренцо Берніні.
Знай наших: Серж Лифар
Знаменитий француз українського походження в дитинстві був блакитнооким мрійником. Згодом усі його жадання стали реальністю. Хай би чого він прагнув, усе давалося легко, немов удача назавше зробила його своїм улюбленцем. Спів у хорі, артистичний талант і, нарешті, балет. Серж Лифар не тільки підкорив світові сцени та здобув заслужену славу. Він відродив французький балет як такий і ввів поняття, котрі стали основою неокласицизму.
Мистецтво Патрика Кабрала: папір як символ крихкості світу
Незалежний художник родом із Філіппін Патрик Кабрал завойовує світ своїми незвичними арт-роботами. Його творіння – це новаторство, що поєднує в собі вікові традиціїкаліграфії й суперсучасні 3D-технології. Його мистецтво - спосіб змінити світ на краще як за допомогою естетики, так і шляхом виконання соціальної місії.
На валізах: Олег Борщевський
Олег Борщевський – відомий режисер, сценарист і кліпмейкер. З-поміж його робіт – кліпи для «Потапа і Насті», гурту «НеАнгели». «Бумбокс», NIKITA, Тоні Матвієнко і багатьох інших. У милій бесіді він згадав найбільш цікаві місця на карті світу, в котрих побував, поміркував про таїнства подорожей і розповів про особисті розчарування.
Пабло Пікассо: Поет для своєї епохи
Про Пікассо як про самобутнього художника, графіка та скульптора нам так чи інакше відомо все або майже все, тоді як інші його іпостасі опинилися на другому плані. Ілля Еренбург одного разу дуже коротко описав відносини Пабло Пікассо зі своєю епохою: «ХХ століття знайшло в ньому власного експерта-динаміта, філософа та поета».
ЕКСКЛЮЗИВНЕ ИНТЕРВ'Ю: Пітер Хьоґ: «Немає ніякого дна, є тільки вічне падіння»
Пітер Хьоґ – данський письменник, філософ-лірик. Його називають відлюдником, адже на світських заходах він з'являється вкрай рідко, щоб представити нову книгу. Через усамітнений спосіб життя образ Пітера Хьоґа оповитий легендами. В інтерв'ю OUTLOOK Пітер Хьоґ розповів про те, як пише нові твори, що ховається за його аскетизмом, і поділився уявленнями про світ і людину.
26 жахливих фактів про Голокост
Голокост – одна з найстрашніших трагедій, в котру затягли людство викривлені уявлення про переваги однієї раси над іншою. У скаліченому тілі горів вогонь незламного духу. Хоча свідоцтва про Голокост неможливо читати без сліз і душевного болю, про це необхідно знати – хоча б для того, щоб уникнути подібного у майбутньому.
ВІДЕО: Величний спадок Узбекистану
Завдяки Посольству Узбекистану в Україні та особисто Надзвичайному і Повноважному Послу Алішеру Абдуаліеву OUTLOOK пощастило побувати в цій гостинній країні. І сьогодні ми розповімо про унікальне місце - Мавзолей видатного полководця і політичного діяча Амір Темура.
На екскурсію – до кінотеатру!
Подорожі світом дедалі більше манять нас, і як прикро буває, коли на шляху до їхньої реалізації виникають всілякі перешкоди. Outlook пропонує вам не зневірюватись, якщо вирушити у мандри не випадає. Краще надихніться фільмами, де самі міста грають не менше, ніж актори. Ми розповімо про п'ять кінокартин, які, маючи беззаперечну художню вартість, ще й слугують непоганими гідами.
Яскравіше тисячі смарагдів. У Києві відкрилася виставка, присвячена українці Катерині Десницькій - дружині принца Таїланду
Катерина Десницька - родом з Волині. Втім, в світі її знають, як принцесу Таїланду, дружину принца Чакрабона. Ця незвичайна українка відома своєю безстрашністю і силою духу. Недарма під час російсько-японської війни вона відмовилася від привабливої ​​пропозиції жити в розкоші і багатстві і пішла на фронт працювати медсестрою. Після повернення доля винагородила її за сміливість. А історія її любові до сих пір захоплює любителів щасливих історій.
Історія бренду: «Louis Vuitton» – чемоданний прорив
Найбільш пізнаваний бренд у світі й один із найстаріших у Франції «Louis Vuitton» – це символ розкоші, елітарності й аристократизму. Усе розпочалося з якісних валіз, далі – різні види сумок, а тепер бренд виробляє все – і жіночий одяг, і чоловічий, і дитячий, і взуття, і прикраси. Причому «Louis Vuitton» нині діє не тільки в люксовому сегменті, а й розширює свій вплив і на prеt-а-porter.
Перфекціонізм – справа ювелірна
Сумні очі старого за вікном уважно стежили за революційною пожежею, яка охопила Петроград. Вогонь поширився на справу всього його життя – гордовита чотириповерхова будівля задихалася від крикливих комісарів і матросів, присутність яких здавалась грубим жартом після попередніх відвідувачів. Господар закладу, Карл Густавович Фаберже, напевно бачив у цьому хаосі наближення кінця своєї кар'єри. Однак, можливо, і потай сподівався на друге життя власної спадщини. Якби він знав, що так воно й станеться, – навряд чи маестро так швидко втратив би душевні сили...
Закрити
Outlook facebook page