RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  "Кіно з вокзалу": зародження кінематографа

"Кіно з вокзалу": зародження кінематографа

Кожен рік у світі випускається більше 4 тисяч фільмів. В Індії щодня виходить навіть кілька стрічок місцевого виробництва. Втім, відлік потрібно починати з 13 лютого 1895 року - саме тоді , брати Люм'єр запатентували кінопроектор, а вже через рык глядачі вперше побачили відоме «Прибуття поїзда» режисерів.

А тим часом канонічна48-секундна картина встиг обрости міфами та легендами. Серед них спробуймо виділити два найпоширеніші. Отже, уважається, ніби «Прибуття поїзда» – перше ігрове кіно. Насправді це не так. Буквально за кілька тижнів до прем'єри ті ж брати Люм'єри представили іншу свою роботу – «Политий поливальник»

Саме вона і була справжньою постановочною короткометражкою. «Прибуття поїзда» – радше документальний нарис.

Друга легенда пов'язана з жахом і панікою, що вибухнули під час показу. А проте, це всього лише красива історія. Так, люди не звикли бачити на екрані потяги в динаміці. Але ж до того часу не лише у Франції, а у всій Європі зароджувалося кіно. Значить, багато тих, хто прийшов на «Прибуття....», вже дивилися на рухомі фотографії та інші проби «сінематографу». Тим не менш, авторитетний Filmsite.org зарахував цю сцену до списку найбільш страшних за всю історію кінематографа.

«Прибуття поїзда» – підсумок технічного прориву кінця XIX століття. Однак, не тільки брати Люм'єр «ходили околясом» кіно. Тимченко, Гудвін, Дюбюка Складановский – ці прізвища увійшли в підручники кінематографії, але рядовим глядачам вони нічого не скажуть. Хто знає, може це і несправедливо. Ось тільки більшості людей нецікаві технології. Їм дивоглядність подавай!

Саме видовищністю й підкупили Люм'єри. І найоперативніше це зрозумів інший француз, Жорж Мельєс. Він знімав швидко (точно не можна встановити, але кажуть, що за ним – близько тисячі короткометражок) та цікаво. Його «Подорож на Місяць» 1902 року стала першим науково-фантастичним твором в кінематографі. 

Порівняти з сучасними блокбастерами, звісна річ, не можна. Але на початку двадцятого століття це справжня революція! Напевно, якщо братів Люм'єр ми називаємо основоположниками кіно, то Жоржа Мельєса можна вважати його популяризатором.

Але є й альтернативна історія. Згідно з нею, справжнє кіно з'явилося в кінці XIX століття в ...Новій Зеландії. Не вірите? Дивіться дотепну псевдодокументальну картину «Забуте срібло», 1995. 

Її зняв тоді ще нікому не відомий Пітер Джексон разом зі своїми друзями. Виявляється, європейці зовсім бимбували, поки новозеландці знімали блокбастери.

А потім прийдуть шалені двадцяті й тридцяті, разом з Ейзенштейном, Лангом і Чапліном. Їхні епохальні шедеври «Броненосець Потьомкін», «Метрополіс», «Вогні великого міста» – кожен стане по-своєму новаторським. У цей-таки час кіно перетвориться на зброю пропаганди, якою активно користувалися в тоталітарних країнах. Однак агітація теж буває різною. Одна справа – давно забуті фільми, і зовсім інша – шедевр нацистської кінодокументалістики «Олімпія», 1938 р. Лені Ріфеншталь зняла Олімпійські ігри в Берліні 1936 р. за допомогою немислимого числа найкращих камер. А потім змонтувала так, що це й сьогодні виглядає по-свіжому, заглиблюючи тебе в атмосферу того часу.

Далі фільми стануть звуковими, кольоровими, обзаведуться мільйонами спецефектів і атракціонів. Це й не дивно, адже в епоху розумних гаджетів глядач став вимогливішим. А тому режисерам постійно доводиться щось вигадувати. І це чудово, адже якби ми не підганяли кінематографістів, то й досі з відкритими ротами дивилися б «Прибуття поїзда».

Як будуть виглядати фільми років через двадцять – можна сперечатися до хрипу в горлі. Популярна думка, що традиційні форми поступово зживуть себе. Її дотримуються багато відомих кінематографістів, у тому числі й британець Пітер. Відомий він тим, що знімає просунуті інсталяції та відеоарт, який демонструється на стінах.

Тож нудьгувати ми не будемо. У будь-якій епосі відшукаються справжні вар’яти у гарному сенсі цього слова: свої Люм'єри, Ланги, Чапліни, Ейзенштейни, Лукаси. Саме вони роблять, на перший погляд, дивні й незрозумілі речі, на які публіка згодом мало не молиться. Піонери та першопрохідці не тільки рухають прогрес, але й вселяють впевненість, що екран світового кінематографа ніколи не згасне.


Фото: Anupthra

Вам це буде цікаво:
ВІДЕО: Величний спадок Узбекистану
Завдяки Посольству Узбекистану в Україні та особисто Надзвичайному і Повноважному Послу Алішеру Абдуаліеву OUTLOOK пощастило побувати в цій гостинній країні. І сьогодні ми розповімо про унікальне місце - Мавзолей видатного полководця і політичного діяча Амір Темура.
На екскурсію – до кінотеатру!
Подорожі світом дедалі більше манять нас, і як прикро буває, коли на шляху до їхньої реалізації виникають всілякі перешкоди. Outlook пропонує вам не зневірюватись, якщо вирушити у мандри не випадає. Краще надихніться фільмами, де самі міста грають не менше, ніж актори. Ми розповімо про п'ять кінокартин, які, маючи беззаперечну художню вартість, ще й слугують непоганими гідами.
Яскравіше тисячі смарагдів. У Києві відкрилася виставка, присвячена українці Катерині Десницькій - дружині принца Таїланду
Катерина Десницька - родом з Волині. Втім, в світі її знають, як принцесу Таїланду, дружину принца Чакрабона. Ця незвичайна українка відома своєю безстрашністю і силою духу. Недарма під час російсько-японської війни вона відмовилася від привабливої ​​пропозиції жити в розкоші і багатстві і пішла на фронт працювати медсестрою. Після повернення доля винагородила її за сміливість. А історія її любові до сих пір захоплює любителів щасливих історій.
Історія бренду: «Louis Vuitton» – чемоданний прорив
Найбільш пізнаваний бренд у світі й один із найстаріших у Франції «Louis Vuitton» – це символ розкоші, елітарності й аристократизму. Усе розпочалося з якісних валіз, далі – різні види сумок, а тепер бренд виробляє все – і жіночий одяг, і чоловічий, і дитячий, і взуття, і прикраси. Причому «Louis Vuitton» нині діє не тільки в люксовому сегменті, а й розширює свій вплив і на prеt-а-porter.
Таємниці Пабло Пікассо будуть розкриті
Почавши цю весну з низки гучних прем'єр, ВОЛЯ продовжує дивувати своїх абонентів. Цього разу компанія-провайдер представила своїм абонентам прем’єру другого сезону серіалу «Геній» від каналу National Geographic.
Перфекціонізм – справа ювелірна
Сумні очі старого за вікном уважно стежили за революційною пожежею, яка охопила Петроград. Вогонь поширився на справу всього його життя – гордовита чотириповерхова будівля задихалася від крикливих комісарів і матросів, присутність яких здавалась грубим жартом після попередніх відвідувачів. Господар закладу, Карл Густавович Фаберже, напевно бачив у цьому хаосі наближення кінця своєї кар'єри. Однак, можливо, і потай сподівався на друге життя власної спадщини. Якби він знав, що так воно й станеться, – навряд чи маестро так швидко втратив би душевні сили...
Великі криві Фріденсрайха Гундертвассера
Він вигадав своє ім’я, щоб не бути схожим ні на кого іншого. Бунт його індивідуальності став основою для величезної творчої спадщини, а архітектура – продемонструвала можливість поєднувати екологічність і сучасні технології.
Підземний полиск імперії: будапештське метро
Провівши всього годину в польоті, я раптом дізнався, що опинився в місті, де є найстаріше в континентальній Європі метро. І це ще не все, чим примітна будапештська підземка. OUTLOOK вирушає на прогулянку метрополітеном одного з найгарніших міст світу. Спускаємось?
Кіно по-нігерійськи
Більшості людей Нігерія відома як країна з величезними запасами нафти і перманентними економічними і політичними проблемами. При цьому мало хто за межами Африки знає про потужну кіноіндустрію в цій державі, розмах і оборот якої вражають. Ми з головою пішли в цю тему і спробували зрозуміти, що таке «Ноллівуд»?
Знай наших: Анатолій Кокуш
Кіно – либонь, найбільш «технічний» вид мистецтва, котрий придумало людство. Скільки б таланту, фантазії і енергії не було у творців будь-якого фільму, практично всі стадії виробництва так чи інакше спираються на техніку, без якої ідеї так і залишаться всього лиш ідеями. Сьогодні Outlook розповідає про, напевно, найбільш відомого «технаря» із світу кіно – володаря двох заповітних «Оскарів» Анатолія Кокуша.
ЕКСКЛЮЗИВНЕ ІНТЕРВ’Ю з режисером Дороном Пазом
OUTLOOK вдалося поспілкуватися з ізраїльським режисером Дороном Пазом, котрий представив у Києві свою нову роботу «Єрусалим». Про спосіб пошуку натхнення через заголовки в журнальних статтях, перспективу кінематографу загалом і про причини вельми стриманого ставлення до критиків читайте далі у матеріалі!
Знай наших: Сергій Полунін
26 жовтня відбудеться довгоочікувана прем`єра документально-біографічної картини «Танцюрист» про ціну успіху, яку заплатив артист балету Сергій Полунін. Херсонець за походженням, волею випадку потрапляє до Королівського театру в Лондоні, де здобуває неймовірний успіх, а потім зникає з поля зору, щоб згодом завоювати ще більше любові глядачів. Сьогодні OUTLOOK продовжує серію матеріалів про успішних українців.
Керований хаос: архітектор Заха Хадід
В англійській мові є чудовий неологізм, синонім успішності – «селфмейдмен», котрий можна перекласти як «людина, що зробила себе». Саме такою людиною, безумовно, є знаменитий архітектор Заха Хадід. Ми розкажемо про її непростий життєвий і творчий шлях її ж словами.
Шведський відлюдник Інгмар Бергман
14 липня 1918 року у шведському місті Упсала народився чоловік, який зняв понад 50 картин і поставив кількадесят вистав, що підняли планку у мистецтві на недосяжний рівень. Навіть сьогодні, переглядаючи шедеври Бергмана, створені ще півстоліття тому, розумієш, що вони нічого не втратили з часом – скоріше навпаки.
Історія бренду: Жан Пату
Йому вдалося вловити зухвалий дух початку двадцятого століття і передати ідеали епохи в модних новаціях. Радість, швидкість і легкість – якщо емоції допомагають продавати, то враження, пов'язані з брендом Жана Пату, будуть саме такими.
Історія бренду: Davidoff
Він заробив свої перші песо, танцюючи танго і чарльстон. Трудився зварювальником у Буенос-Айресі та не гребував будь-якою працею, щоб зібрати свій стартовий капітал. Фанатичний трудоголік, який увесь час намагався виглядати снобом. Усміхнений з клієнтами та неймовірно вимогливий до колег. Читайте в OUTLOOK у день народження Зіно Давидоффа про те, як обдарований скрипаль з українським корінням домігся для свого бренду без перебільшень королівських аудієнцій.
ВІДЕО: Загадка на півдні Франції - печера Шове
У 1994 році в горах на півдні Франції була виявлена печера, всередині якої знаходилося більше тисячі наскельних зображень, що датуються 34 століттям до нашої ери. На думку експертів, це сліди першої цивілізації на території Європи. Чудовою якістю збережених малюнків печера зобов'язана тому, що в результаті обвалення каменів вона була законсервована протягом останніх 23 тисяч років. Сьогодні OUTLOOK проведе для вас екскурсію по місцю, куди неможливо потрапити звичайній людині!
Слово – не горобець…
Слова, які ми промовляємо кожного дня, здаються нам звичайними і знайомими. Навіть виникає відчуття, що, наприклад, «шофер» був завжди. Ось тільки маленький нюанс: самим автомобілям всього лиш трохи більше ста років... Отже, не все так просто зі щоденним лексиконом. Тож чому б не згадати цікаві історії виникнення й інших слів?
Посол Іспанії представив в Києві картину "Королева Іспанії"
Надзвичайний і Повноважний Посол Іспанії в Україні Херардо Бугайо Оттоне презентував в одному зі столичних кінотеатрів картину "Королева Іспанії" режисера Фернандо Труеба. Серед гостей прем'єри були Надзвичайний і Повноважний Посол Мексики, Тимчасовий повірений у справах Куби, представники кіноіндустрії, громадськість, ЗМІ.
У Києві стартував Тиждень Іспанського кіно
30 березня за підтримки посольства Іспанії в Україні в Культурному центрі Кінотеатр «Київ» відкрився XV Тиждень іспанського кіно. Офіційне відкриття кінематографічного калейдоскопа відвідали дипломати Посольства Іспанії в Україні, представники української кіноіндустрії, громадськість, ЗМІ.
Закрити
Outlook facebook page