RU  UK  EN
Статті  >  Уяви  >  Міста всіх країн, єднайтеся!

Міста всіх країн, єднайтеся!

Більше ніж півстоліття у світі існує традиція зближувати деякі міста - віддаючи їм статус "споріднених". Точкою відліку у зближенні територіальних утворень прийнято вважати початок Другої світової війни. Ентузіастки з Ковентрі – великого промислового центру Англії, що пережив інтенсивне бомбардування фашистами, – відправили в радянський Сталінград, аналогічний за рівнем індустріального розвитку і кількістю населення, лист, у якому схвалювали протистояння Гітлеру. На що отримали не менш теплу і вдячну відповідь.

Підігріте боротьбою зі спільним ворогом зближення жителів СРСР і Великобританії тільки прискорилося після страшної битви під Сталінградом. Відтоді в музеї міста-героя на Волзі зберігаються меч і скатертина – подарунок від представників Ковентрі, які надіслали також чималу фінансову допомогу. А делегації від побратимів і донині активно їздять один до одного в гості, обмінюючись управлінським досвідом і культурним надбанням.


Ковентрі - Волгоград

Приклад Волгограда і Ковентрі є вже хрестоматійним для інших міст, що зв’язали себе родинними узами. Проте ця традиція сягає корінням ще у 836 рік, коли жителі німецького Падерборна і французького Ле-Мана вирішили бути ближче, незважаючи на відстань. Досвід Середньовіччя здобув нове втілення через тисячу років: у 1905-му невеликі містечка Кітлі (Англія) і Пуа-дю-Нор (Франція) стали справжніми піонерами поріднення міст, що захлеснуло XX століття.

Обумовлене політичними факторами, тобто демонстрацією міжнародного єднання, явище міст-побратимів після пережитих світових воєн набуло більш об’єктивного характеру. Зближувалися вже не заради гарного тону, а керуючись наявними зв’язками або схожим статусом. Обмінюватися делегаціями почали поважні столиці держав, бувалі морські порти, працьовиті промислові центри, піднесені університетські громади. І якщо в СРСР питання, хто і з ким буде дружити, вирішувалося на найвищому рівні, то на Заході ініціативи йшли справді знизу.

Так, Чикаго поріднилося з Варшавою тому, що тут оселилася велика діаспора поляків. Інше американське місто, Портленд, знайшло споріднену душу в Болоньї, де, як виявилося, існують схожі освітні та культурні традиції і навіть аналогічний підхід до їжі. 

Болонья - Портленд

Англійці з Ноттінгема разом зі своїми німецькими побратимами з Карлсруе будували у себе трамвайні шляхи. Міста-тезки іспанське й американське Толедо дружать ще з 1931 року. Зміцнювати відносини можна і в межах однієї країни: пари Ганновер–Лейпциг та Гамбург–Дрезден досі пам’ятають, як «залізною завісою» була розділена Німеччина.

Трапляються і відверто кумедні випадки братання. Так, шотландське селище Dull (англ. «похмурий») спільно з американським містечком Boring («нудний») вирішують, як використовувати їхні невигідні на перший погляд назви для розвитку туризму. А жителі Вінкантона (Англія), Женна (Франція) і Ланау (Німеччина) знайшли друга в особі вигаданого селища Анк-Морпорк, навколо якого розгортаються події в серії книг «Плоский світ» від фентезі-автора Террі Пратчетта. Схоже, що найбільше виграли від віртуального товариша британці. На їх прохання письменник-земляк особисто склав список з 14 назв для вулиць, пов’язаних з подіями у творі. Дві з них – Персикового Пирога та Патокової Шахти – були затверджені і нині красуються на вказівниках Вінкантона. До того ж, за словами мера міста, три родини переїхали сюди саме через «дружбу» з культовим Анк-Морпорком.

Тож єднання городян приносить не тільки користь, а й гарний настрій. Однак зберігати справді плідні відносини вдається не багатьом. Містечка з країн СНД, що «нахапали» побратимів у радянський час, тепер не знають, як не осоромитися перед міжнародною делегацією, оскільки бюджетне фінансування на такі цілі не завжди передбачене. Притому що в США, Євросоюзі, Китаї створено спеціальні державні організації для підтримки даної традиції.

Сама ж ідея споріднених міст дещо розгубила романтику в практичній сучасності. Найчастіше «друга» тепер шукають за критерієм «закордон нам допоможе». Навіть приказка про те, що товариш пізнається в біді, правдива і для таких ситуацій. Нерідко від побратимів відхрещуються через охолодження взаємин між урядами. Втім, є й протилежні приклади, коли міста в разі катастрофи підтримують один одного гуманітарною допомогою всупереч будь-якій політичній напрузі.

Що стосується особливостей партнерства в нашій країні, то воно мало чим відрізняється від міжнародних аналогів. Найбільше столиць, як і належить статусу, містить «френдліст» Києва. Інші українські міста-мільйонери задовольняються хоч і меншим, та все одно солідним списком побратимів. Варта уваги також історія з Чигирином, який поріднився з Севастополем, але... каліфорнійським. Ровеньки Луганської області не могли пропустити нагоду зміцнити відносини з Ровеньками, розташованими вже по той бік кордону – на російській території. Полтава ні багато ні мало отримала собі в «брати» Ніццу! 

Ніцца - Полтава

А добре відомий усім, хто прилітає й відлітає, Бориспіль планує поріднитися з Наблусом у Палестині. І якщо в деяких випадках зв’язок між містами можна пояснити або хоча б притягнути за вуха якісь домисли, то тут редакція розводить руками і лишає цю задачку на розсуд найдопитливіших читачів...

Фото з відкритих джерел

Вам це буде цікаво:
Великий шовковий шлях по-таджицьки
Зачувши словосполучення «великий шовковий шлях», одразу уявляєш собі відважних мандрівників і нескінченні каравани, повні коштовностей і дивовижних товарів, що перетинають країни та континенти. Сьогодні ми розповімо про таджицькі міста, котрі слугували у давнину найважливішими перевалочними пунктами цієї торговельної артерії.
У Києві відбувся транскордонний молодіжний табір «Європейські цінності та культурна дипломатія: молодіжні зустрічі»
З 5 по 8 листопада 2019 року у рамках проєкту відбулись заходи, до участі в яких долучились студенти та викладачі з Білорусі й України, поважні гості та дипломати​.
Підземний полиск імперії: будапештське метро
Провівши всього годину в польоті, я раптом дізнався, що опинився в місті, де є найстаріше в континентальній Європі метро. І це ще не все, чим примітна будапештська підземка. OUTLOOK вирушає на прогулянку метрополітеном одного з найгарніших міст світу. Спускаємось?
Леніну й не снилося... Вражаючі мавзолеї
Великі й не дуже світу цього змушують голосно говорити про себе не тільки за життя, але й після смерті. А як, власне, можна промовчати, дивлячись на помпезну усипальню того чи іншого діяча, навіть не беручи до уваги єгипетські піраміди. Outlook переконався в тому, що мавзолей Володимира Ілліча на Красній площі – досить скромний притулок на відміну від...
Усім потрібні гроші. Валюти світу
Називають їх скрізь по-різному, проте люблять, напевно, однаково. Ми говоримо, звісно ж, про гроші, а точніше про їхні «другі імена». Адже крім офіційної, у кожної валюти є своя, народна назва, яке не так відома, але дійсно заслуговує на увагу!
Рисові поля: Злаки неземної краси
- Чи не хочете покуштувати рису? - таким питанням зустрічають гостей в Китаї. А якщо господарі виявляться ще і фермерами, вони можуть запросити вас на незвичайну екскурсію і покажуть шедевр природного мистецтва. Рис, який ми часто вживаємо в їжу, не замислюючись про його естетику, в момент вирощування нагадує ковдру, виткану з різнокольорових клаптиків...
Гід по старині: Европейські блошині ринки
Всупереч поширеній думці, європейські блошині ринки мають небагато спільного з секонд-хендом або звичайними торговельними рядами традиційних речових базарів. По суті, ці місця унікальні тим, що своєрідно відображають дух країни, а по непоказних, на перший погляд, товарах можна прочитати її минуле, відчути настрій епохи.
«Пташку шкода!». Пернатий символ Маврикія
Фігурки птиці додо «окупували» всі сувенірні крамниці Маврикію, а її зображення навіть стало національним символом, доповнивши собою герб країни. Та найприкріше, що всю цю славу маврикійський дронт отримав після того, як повністю зник з лиця землі, на що знадобилося менше ста років...
Пабло Пікассо: Поет для своєї епохи
Про Пікассо як про самобутнього художника, графіка та скульптора нам так чи інакше відомо все або майже все, тоді як інші його іпостасі опинилися на другому плані. Ілля Еренбург одного разу дуже коротко описав відносини Пабло Пікассо зі своєю епохою: «ХХ століття знайшло в ньому власного експерта-динаміта, філософа та поета».
26 жахливих фактів про Голокост
Голокост – одна з найстрашніших трагедій, в котру затягли людство викривлені уявлення про переваги однієї раси над іншою. У скаліченому тілі горів вогонь незламного духу. Хоча свідоцтва про Голокост неможливо читати без сліз і душевного болю, про це необхідно знати – хоча б для того, щоб уникнути подібного у майбутньому.
Швейцарія: банки, шоколад та армія
Ні для кого не секрет, що наш світ сповнений парадоксів. Outlook намагається в них розібратися, тому сьогодні ми розповімо про збройні сили найбільш мілітаризованої країни світу, яка при цьому вже понад два століття ні з ким не воює. Наш матеріал про армію Швейцарії.
Де «запалюють» зірки
Мало що може зрівнятися з яскравим зоряним небом під акомпанемент тиші. Саме про зірки OUTLOOK і розповість, а точніше про місця, де на них відкривається найкращий вид. У Європі дивитися на зірки радять не де-небудь , а... в Словенії. Справа в тому, що ця невелика країна – одна з найчистіших у світі, а отже, й атмосфера тут не настільки забруднена смогом.
ВІДЕО: Величний спадок Узбекистану
Завдяки Посольству Узбекистану в Україні та особисто Надзвичайному і Повноважному Послу Алішеру Абдуаліеву OUTLOOK пощастило побувати в цій гостинній країні. І сьогодні ми розповімо про унікальне місце - Мавзолей видатного полководця і політичного діяча Амір Темура.
Яскравіше тисячі смарагдів. У Києві відкрилася виставка, присвячена українці Катерині Десницькій - дружині принца Таїланду
Катерина Десницька - родом з Волині. Втім, в світі її знають, як принцесу Таїланду, дружину принца Чакрабона. Ця незвичайна українка відома своєю безстрашністю і силою духу. Недарма під час російсько-японської війни вона відмовилася від привабливої ​​пропозиції жити в розкоші і багатстві і пішла на фронт працювати медсестрою. Після повернення доля винагородила її за сміливість. А історія її любові до сих пір захоплює любителів щасливих історій.
Історія бренду: «Louis Vuitton» – чемоданний прорив
Найбільш пізнаваний бренд у світі й один із найстаріших у Франції «Louis Vuitton» – це символ розкоші, елітарності й аристократизму. Усе розпочалося з якісних валіз, далі – різні види сумок, а тепер бренд виробляє все – і жіночий одяг, і чоловічий, і дитячий, і взуття, і прикраси. Причому «Louis Vuitton» нині діє не тільки в люксовому сегменті, а й розширює свій вплив і на prеt-а-porter.
Персональний казкар для туристів: потерти чи померти?
Плескати в долоні, терти статуї чи обходити предмети п'ять разів проти годинникової стрілки – чого тільки не роблять туристи, аби прискорити виконання заповітного бажання. Бодай раз пережити подібне доводилося кожному. За загальну суму монеток, кинутих у фонтани та водойми за все мандрівницьке життя, купити машину, може, і не вдасться, та на велосипед вистачило б точно. Здійснювати безглузді вчинки та викидати гроші на воду змушують місцеві перекази й туристичні гіди. Напевно, при влаштуванні на роботу головний критерій відбору – вміння вигадувати історії, котрі не поступаються за масштабом фантазії Шарля Перро та братів Грімм...
Критичні температури: не дай собі засохнути
У тих куточках Землі, про які зараз піде мова, люди живуть за особливими правилами природи. Тут дощі не трапляються зненацька, а морози не приходять несподівано. Усе набагато серйозніше. І якщо одного разу вас занесе в один з них – будете вже підготовлені і, можливо, згадаєте OUTLOOK з вдячністю.
Банк менталітетів. Японія: свій серед чужих
Японці вирощують сакуру, поїдають тоннами рис, майстерно скручують роли, розгулюють у кімоно і... вважають поганим тоном НЕ плямкати за столом. Якщо з першими фактами стійко асоціюються жителі Країни, де сходить сонце, то про останній знають далеко не всі. А проте, крім незвичайних правил етикету, у цього народу є ще цілий десяток тільки їм притаманних особливостей.
ВІДЕО: Загадка на півдні Франції - печера Шове
У 1994 році в горах на півдні Франції була виявлена печера, всередині якої знаходилося більше тисячі наскельних зображень, що датуються 34 століттям до нашої ери. На думку експертів, це сліди першої цивілізації на території Європи. Чудовою якістю збережених малюнків печера зобов'язана тому, що в результаті обвалення каменів вона була законсервована протягом останніх 23 тисяч років. Сьогодні OUTLOOK проведе для вас екскурсію по місцю, куди неможливо потрапити звичайній людині!
Слово – не горобець…
Слова, які ми промовляємо кожного дня, здаються нам звичайними і знайомими. Навіть виникає відчуття, що, наприклад, «шофер» був завжди. Ось тільки маленький нюанс: самим автомобілям всього лиш трохи більше ста років... Отже, не все так просто зі щоденним лексиконом. Тож чому б не згадати цікаві історії виникнення й інших слів?
Закрити
Outlook facebook page