RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  "У джазі тільки... вініл"

"У джазі тільки... вініл"

Сьогодні, в Міжнародний день музики, редакція OUTLOOK повернеться в часи вічного джазу. Його віддані шанувальники досі тримають оборону: використовують перевагами цифрової епохи, але залишаються вініломанами, і на те є свої причини...

Творцями першої вінілової платівки, які назавжди увійшли в історію, став колектив Original Dixieland Jazz Band з Південних Штатів. Парадоксально, та ці хлопці були білими музикантами, а перші «чорні» дісталися до звукозапису через п’ять років. З тих пір джазмени усього світу вважають за краще слухати музику тільки на одному носію – на вінілі.

До речі, дозволено це було не усюди. У радянські часи був популярним вислів «бугі на кістках» - саме так спочатку називався знаменитий фільм Валерія Тодоровського «Стиляги», про музикальні 50-ті. Це словосполучення народилося в роки заборони на джаз, адже фразу ««Сегодня он играет джаз, а завтра родину продаст» знав кожен порядний громадянин. Тоді меломани, не маючи можливості придбати вініл з жаданою музикою, перезаписували трофейні або куплені з-під поли платівки на великоформатні рентгенівські плівки (їхщеназивали "ребрами" або "записами на ребрах").

Радянські слухачі мали повне право заздрити своїм західним колегам, адже там подібних обмежень не було, і люди спокійно витрачали свої кровні на улюблену музику. У багатьох з’являлися колекції, для яких потрібні були окремі кімнати, а то й квартири. До речі, один з найвідоміших збирачів джазового вінілу – японський письменник Харукі Муракамі. За словами автора, ми б ніколи не прочитали ані «Норвезький ліс», ані «Кафку на пляжі», якби не музика Чарлі Паркера та інших виконавців. За 30 років Харукі накопичив більше 40 тисяч джазових платівок. Згадку про цей стиль можна простежити мало не в кожному його творі, не кажучи вже про «Джазові портрети», які корисно прочитати будь-якій культурній людині.

А взагалі, найбільше вінілу у жителя Пенсільванії Пола Маунхеїні: за його підрахунками – 3 мільйони! Для того щоб зібрати це добро, йому знадобилося 50 років. Ще в січні 2013-го він виставив їх на аукціон, оцінивши в 50 мільйонів доларів. Покупець ще не знайшовся, проте колекціонер не засмучується. Пол каже, що тільки 17% записів з його «зібрання» є в електронному вигляді. Решта 83% – унікальна музика, яка більше ніде не збереглася.

Наш час, при всьому розмаїтті форматів і гаджетів, називають другим розквітом вінілу. «Награвшись» у мегабайти і жорсткі диски, меломани та музиканти повертаються до платівок. Не так давно Земфіра випустила альбом «Жыть в твоей голове» на вінілі. За нею пішли «Ю-Пітер», «Чайф» і скандальний Шнур зі своїм «Ленінградом». Дедалі більше любителів хорошої музики обзаводяться програвачами, кажучи, що тільки так можна насолодитися нею, і це зовсім не хіпстерська примха. А джаз, по суті, з вінілу й не злазив: на коктебельському фестивалі або на Blue Bay добре продаються і купуються заповітні упаковки із записами сучасних віртуозів.

Дуже може бути, що в епоху глобального піратства і торентів набагато розумніше випускати свій альбом не на дисках з їх пласким звучанням, а на старих добрих платівках, які не тільки потріскують, але й гріють душу, створюючи неповторну атмосферу. І, що найважливіше, за такий носій меломан готовий платити – у всьому світі зростають продажі вінілу.

Джерело: Pitchfork.com

Лише у Великобританії за 2013 рік його було куплено на 16% більше, ніж за попередній. А вже на батьківщині бітлів і квінів точно розуміються на музиці...

За словами експертів, вініл ще, на додаток, досить приваблива інвестиція. За останні 10 років він подорожчав удвічі. А оскільки багато лейблів закрилися і альбоми легендарних груп навряд чи будуть перевидаватися, колекціонери потирають руки, адже їхній капітал з часом стане ще вагомішим. Уже сьогодні рідкісна платівка культового виконавця може коштувати від кількох сотень до 15 тисяч доларів. Цікаво, що сучансні виконавці також намагаються не втрачати частку слухачів-вініломанів, і, хоча цей рік ще не закінчився, деякі рейтингові тенденції  вже можна спостерігати. 

Головне фото: Philip Osey Kojo of Ghana

Вам це буде цікаво:
Концерт дуету Blumenfeld Piano Duo у Києві. Посол Бельгії: Мій девіз в Україні - ми граємо разом і працюємо разом
15 листопада в Бельгії відзначають День Короля, користуючись визначною нагодою Надзвичайний та Повноважний Посол Алекс Ленарт організував в київській філармонії концерт двох віртуозів – дуету Blumenfeld Piano Duo всесвітньовідомого українського піаніста, що живе у Бельгії Дмитра Суховієнка та бельгійця Аарона Вайнберга.
Де «запалюють» зірки
Мало що може зрівнятися з яскравим зоряним небом під акомпанемент тиші. Саме про зірки OUTLOOK і розповість, а точніше про місця, де на них відкривається найкращий вид. У Європі дивитися на зірки радять не де-небудь , а... в Словенії. Справа в тому, що ця невелика країна – одна з найчистіших у світі, а отже, й атмосфера тут не настільки забруднена смогом.
Фаду: ніжність і глибина португальських романсів
Дванадцятиструнна гітара, напівтемрява португальських ночей, свічки і пронизливий голос ... Драматичні мотиви романсу фаду розповідають про нерозділене кохання. Йому не судилося збутись, але це не заважає почуттям втілюватися в зворушливі звуки португальських романсів.
У ритмі джазу. Посол Норвегії запросив гостей на музичний вечір
Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Норвегія в Україні Уле Тер'є Хорпестад запросив гостей в резиденцію, щоб насолодитися літнім вечором під витончені мелодії джазу.
Персональний казкар для туристів: потерти чи померти?
Плескати в долоні, терти статуї чи обходити предмети п'ять разів проти годинникової стрілки – чого тільки не роблять туристи, аби прискорити виконання заповітного бажання. Бодай раз пережити подібне доводилося кожному. За загальну суму монеток, кинутих у фонтани та водойми за все мандрівницьке життя, купити машину, може, і не вдасться, та на велосипед вистачило б точно. Здійснювати безглузді вчинки та викидати гроші на воду змушують місцеві перекази й туристичні гіди. Напевно, при влаштуванні на роботу головний критерій відбору – вміння вигадувати історії, котрі не поступаються за масштабом фантазії Шарля Перро та братів Грімм...
Йодль – музика австрійських гір
Три роки тому в Австрії з'явився незвичайний маршрут, його вибирають любителі вокального стилю йодлем. Бредуть туристи долиною Циллерталь, широка стежина звужується, відкриваючи шлях тільки для найзавзятіших, і звивиста доріжка веде вгору. Зазирають мандрівники до хижки, яка має форму дзвіночка, обходять стороною найбільший ріг, прямуючи туди, де альпійські пастухи вели неквапливі музичні бесіди зі своїм стадом.
В Києві за підтримки Посольства Німеччини відбувся концерт "Присвячення" співака Віктора Рудя
В Національній філармонії України за підтримки посольства Німеччини пройшов концерт оперного та камерного співака Віктора Рудя. Захід відбувся в рамках «Тижнів Німеччини в Україні», що тривають з 10 по 26 листопада в 14 містах нашої країни.
Дьордь Оравець. Інтерв'ю з угорським піаністом, чиї руки підносяться над клавішами
Ось уже сім років поспіль осінній Київ наповнюється звуками чарівливих мелодій і пронизливих етюдів видатного угорського композитора Ференца Ліста. Доброю традицією для Посольства Угорщини стало запрошувати в Україну кращих музикантів і відданих учнів маестро напередодні його Дня народження. У цьому році для виконання легендарних творів Ліста в столицю прибув знаменитий піаніст Дьордь Оравець ... Проекту OUTLOOK пощастило поспілкуватися з іменитим музикантом.
Критичні температури: не дай собі засохнути
У тих куточках Землі, про які зараз піде мова, люди живуть за особливими правилами природи. Тут дощі не трапляються зненацька, а морози не приходять несподівано. Усе набагато серйозніше. І якщо одного разу вас занесе в один з них – будете вже підготовлені і, можливо, згадаєте OUTLOOK з вдячністю.
Банк менталітетів. Японія: свій серед чужих
Японці вирощують сакуру, поїдають тоннами рис, майстерно скручують роли, розгулюють у кімоно і... вважають поганим тоном НЕ плямкати за столом. Якщо з першими фактами стійко асоціюються жителі Країни, де сходить сонце, то про останній знають далеко не всі. А проте, крім незвичайних правил етикету, у цього народу є ще цілий десяток тільки їм притаманних особливостей.
У Посольстві Узбекистану пройшов концерт, присвячений Дню медичного працівника України
Посольство Узбекистану з нагоди Дня медичних працівників України організувало для колективів Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України та Національного музею історії України у Другій світовій війні музичний вечір «Музика-мистецтво без кордонів».
Євробачення в цифрах і фактах
Минулої суботи в столиці України Києві відбувся фінал Євробачення – головного пісенного конкурсу Старого Світу. Поки меломани насолоджувалися гостинним і зеленим Києвом, а самі виконавці виступали в грандіозному шоу, Outlook, щоб підготував найцікавіші факти про легендарний конкурс із більш як 60-річною історією.
У Києві пройшов концерт BAKU JAZZ in KYIV
У Києві за підтримки посольства Азербайджану і Союзу азербайджанської молоді України відбувся концерт джазової музики BAKU JAZZ in KYIV. Музичний вечір, який пройшов під відкритим небом в одному з найкрасивіших куточків нашої столиці - Сквері Гейдара Алієва, став подарунком від організаторів для киян і гостей міста.
Посольство Швеції провело прийом на честь Євробачення 2017
Посольство Швеції в Україні та особисто Надзвичайний і Повноважний Посол Мартін Хагстрьом організували і провели в Києві вечір, присвячений пісенному конкурсу Євробачення - 2017, який походить в ці дні в українській столиці.
За сприяння Посольства Азербайджану в Києві відбувся вечір класичної музики ...
На честь 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною і Азербайджаном в столиці пройшов вечір класичної музики. Захід відбувся в колонному залі Національної філармонії України.
Посольство Австралії провело в Києві вечірку на честь Євробачення
Посольство Австралії в Україні та особисто Тимчасовий повірений у справах Австралії Брюс Едвардс організували і провели в одному з київських нічних клубів вечірку, присвячену пісенному конкурсу Євробачення-2017.
Посол Аргентини відвідав концерт "El Gran Astor" українських колективів "Kwarud" і "Con Аморе"
Надзвичайний і Повноважний Посол Аргентинської Республіки в Україні Альберто Хосе Алонсо разом з дружиною та співробітниками Дипломатичного представництва відвідали концерт "El Gran Astor" молодих українських музичних колективів "Kwarud" і "Con Amore" в київському Будинку вчених НАН України.
У Києві відбувся концерт, присвячений 25-річчю дипломатичних відносин Бельгії та України
10 березня 1992 року, Україна та Бельгія підписали угоду про встановлення дипломатичних відносин. Щоб відсвяткувати цей «срібний ювілей», Посольство Бельгії організовує протягом року серію заходів, яка розпочалася концертом гурту «The Four Aces Guitar Quartet» та презентацією їстівного витвору мистецтва Стіва Схепенса.
У Києві пройшов концерт, присвячений пам'яті Гейдара Алієва
За підтримки посольства Азербайджану в Національній музичній академії України імені П.І. Чайковського відбувся концерт, присвячений пам'яті національного лідера азербайджанського народу Гейдара Алієва.
У Києві пройшов концерт арабо-андалузької пісні, присвячений 73-ій річниці незалежності Лівану
28 листопада в Міжнародному центрі культури і мистецтв в Києві пройшов святковий концерт арабо-андалузької пісні, присвячений 73-ій річниці незалежності Лівану, організований Посольством цієї держави в Україні та особисто Надзвичайним і Повноважним Послом Пані Клод Аль Хажал.
Закрити
Outlook facebook page