RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  Так продовжує Заратустра

Так продовжує Заратустра

Рівно 170 років тому в місті Реккені, неподалік німецького Лейпцига, народився Фрідріх Ніцше – людина, котра здійснила революцію у філософії, і як багато хто вважає, «написала» двадцяте століття. Його незвичайний погляд на суть речей невіддільний від власної постаті, яка вже давно стала культовою.

Навіть далекі від філософії люди бодай раз чули про Ніцше. Деякі навіть бачили його портрет і запам’ятали характерні вуса, завдяки яким його ідентифікація спрощується. Найбільш начитані можуть використовувати знамениту цитату мислителя «те, що нас не вбиває, робить нас тільки сильнішими» у своєму статусі в соцмережах. Ще є категорія людей, які плутають прізвище письменника з маркою одягу.

Виходить, якщо копнути зовсім не глибоко, то виявимо, що Фрідріх Ніцше – вже давно «переріс» свою належність до філософії. Сьогодні ця людина – справжній об'єкт масової культури, що з'являється то тут, то там у зовсім несподіваних образах. Напевно, він і сам, як один з натхненників постмодернізму, здогадувався, що колись-таки і його сприйматимуть не як людину і аж ніяк не надлюдину, а лише персонажем. OUTLOOK гарненько засів за книжки, проаналізував кіно, живопис та музику, щоб простежити вплив німця саме на масову культуру і мистецтво. Як з'ясувалося, Фрідріх цілком успішно «живе» у творах інших авторів.

Кіно

Важливо зауважити, що ми не брали до уваги картини, зняті або безпосередньо за романами філософа або за їхніми мотивами. Таких набереться достатня кількість. Утім, є стрічки, де наш сьогоднішній герой фігурує як персонаж, максимально впливає на сюжет або настрій. Тож зупинімося на двох. Щемливий шедевр «Туринський кінь» угорського чарівника від кіно Бели Тарра буквально просякнутий духом великого мислителя. Та це аніскільки не заважає тому, що і сам Фрідріх Ніцше з'являється в пролозі. Будучи 1889 року свідком побиття візником коня, він кинувся на порятунок, затуливши собою від ударів батога, обняв за шию і замовк до самої своєї смерті на 11 років (реальний факт). Ця сцена задає тон усьому фільму, де головним героєм стає ця благородна тварина.

У геть іншому жанрі постає німець в американській трагікомедії «Маленька міс Щастя». Тут теж не обійшлося без мовчання. Брат героїні Олівії на ім’я Двейн – відлюдний підліток, який тільки те й робить, що на самоті займається спортом і читає Фрідріха Ніцше в надії стати надлюдиною. До речі, в картині спливає і постать Марселя Пруста, але радше на протиставлення нашому філософові.

До речі, також охоче використовують образ Ніцше рекламщики. Наприклад, турецьке агентство створило нетипову друковану кампанію для свого клієнта -  бренда молочної продукції... Її слоган говорить сам за себе: "Розбуди генія всередині!"

Література

Чех Мілан Кундера починає свій роман «Нестерпна легкість буття» не з опису романтики, хоча це у нього завжди виходить чудово, а з трактування німецького вислову «Einmal ist Keinmal», що можна перекласти як «те, що сталося одного разу, могло і не статися зовсім, бо один раз – це випадковість». Під цю думку письменник підганяє весь свій твір, де людське життя, з усіма його поворотами, він пропонує сприймати як випадковий набір подій, іноді легкий, іноді важкий. Ніцше ж згадується з його ідеєю вічного повернення – найжахливішого людського тягаря. За Кундерою, щасливчики живуть по-різному і в цьому їхнє щастя, а от постійне повторення є рутиною. Наочний приклад цієї страхітливої вічності запозичено у Ніцше, коли він описує людську долю, як розп'яття Христа, яке повторюється нескінченну кількість разів.

Американський психолог Ірвін Ялом – ще той знавець філософії і теж мислить глобально. Одначе його роман «Коли Ніцше плакав» не такий заплутаний, як проза Мілана Кундери. Будучи не тільки теоретиком, але і практикуючим лікарем, Ялом у своїй книзі пропонує читачам поглянути на філософа не як на величного наставника для мільйонів умів, а як на звичайного, з точки зору медицини, пацієнта з купою не тільки фізіологічних, але і психологічних захворювань. Книга і знята за нею стрічка підійдуть для того, щоб краще зрозуміти час кінця 19-ого століття і перейнятися не тільки ніцшеанством, але і фрейдизмом і психоаналізом, які без мислителя могли б і не з'явитися.

Живопис і музика

Звісно, тексти, котрі зачіпають найглибші струни людської душі, просто не могли не вплинути і на художників. Парадоксально, але картини найчастіше створюються не за мотивами творів Ніцше, творці хочуть відобразити саме його образ. Своєрідні зображення є мало не у всіх жанрах.

Музей Едварда Мунка в Осло

Композитори теж не обходили увагою мислителя. Великі Малер і Штраус не раз зізнавалися, що без Ніцше не було б і більшості їхніх творів. Деякі опери містять і цілі цитати, перероблені на ритмічний мотив. Напевно, всі хоч раз слухали оперу «Так говорив Заратустра», створену Штраусом.

Загалом, «справа Фрідріха» жива і нині. Навіть через 114 років по його смерті вплив, як і раніше, відчувається. Спадщину мислителя читають, розбирають і трактують по-своєму. А один з головних інтелектуалів сучасності француз Гійом Фай узагалі запевняє, що ми досі так і не збагнули ідей уродженця Реккена. Тому вердикт: читати, читати і ще раз читати!

Ілюстрації: Євген Барінов

Вам це буде цікаво:
Таємниці Пабло Пікассо будуть розкриті
Почавши цю весну з низки гучних прем'єр, ВОЛЯ продовжує дивувати своїх абонентів. Цього разу компанія-провайдер представила своїм абонентам прем’єру другого сезону серіалу «Геній» від каналу National Geographic.
Перфекціонізм – справа ювелірна
Сумні очі старого за вікном уважно стежили за революційною пожежею, яка охопила Петроград. Вогонь поширився на справу всього його життя – гордовита чотириповерхова будівля задихалася від крикливих комісарів і матросів, присутність яких здавалась грубим жартом після попередніх відвідувачів. Господар закладу, Карл Густавович Фаберже, напевно бачив у цьому хаосі наближення кінця своєї кар'єри. Однак, можливо, і потай сподівався на друге життя власної спадщини. Якби він знав, що так воно й станеться, – навряд чи маестро так швидко втратив би душевні сили...
Великі криві Фріденсрайха Гундертвассера
Він вигадав своє ім’я, щоб не бути схожим ні на кого іншого. Бунт його індивідуальності став основою для величезної творчої спадщини, а архітектура – продемонструвала можливість поєднувати екологічність і сучасні технології.
Знай наших: Анатолій Кокуш
Кіно – либонь, найбільш «технічний» вид мистецтва, котрий придумало людство. Скільки б таланту, фантазії і енергії не було у творців будь-якого фільму, практично всі стадії виробництва так чи інакше спираються на техніку, без якої ідеї так і залишаться всього лиш ідеями. Сьогодні Outlook розповідає про, напевно, найбільш відомого «технаря» із світу кіно – володаря двох заповітних «Оскарів» Анатолія Кокуша.
ЕКСКЛЮЗИВНЕ ІНТЕРВ’Ю з режисером Дороном Пазом
OUTLOOK вдалося поспілкуватися з ізраїльським режисером Дороном Пазом, котрий представив у Києві свою нову роботу «Єрусалим». Про спосіб пошуку натхнення через заголовки в журнальних статтях, перспективу кінематографу загалом і про причини вельми стриманого ставлення до критиків читайте далі у матеріалі!
Знай наших: Сергій Полунін
26 жовтня відбудеться довгоочікувана прем`єра документально-біографічної картини «Танцюрист» про ціну успіху, яку заплатив артист балету Сергій Полунін. Херсонець за походженням, волею випадку потрапляє до Королівського театру в Лондоні, де здобуває неймовірний успіх, а потім зникає з поля зору, щоб згодом завоювати ще більше любові глядачів. Сьогодні OUTLOOK продовжує серію матеріалів про успішних українців.
Керований хаос: архітектор Заха Хадід
В англійській мові є чудовий неологізм, синонім успішності – «селфмейдмен», котрий можна перекласти як «людина, що зробила себе». Саме такою людиною, безумовно, є знаменитий архітектор Заха Хадід. Ми розкажемо про її непростий життєвий і творчий шлях її ж словами.
Шведський відлюдник Інгмар Бергман
14 липня 1918 року у шведському місті Упсала народився чоловік, який зняв понад 50 картин і поставив кількадесят вистав, що підняли планку у мистецтві на недосяжний рівень. Навіть сьогодні, переглядаючи шедеври Бергмана, створені ще півстоліття тому, розумієш, що вони нічого не втратили з часом – скоріше навпаки.
Історія бренду: Жан Пату
Йому вдалося вловити зухвалий дух початку двадцятого століття і передати ідеали епохи в модних новаціях. Радість, швидкість і легкість – якщо емоції допомагають продавати, то враження, пов'язані з брендом Жана Пату, будуть саме такими.
Історія бренду: Davidoff
Він заробив свої перші песо, танцюючи танго і чарльстон. Трудився зварювальником у Буенос-Айресі та не гребував будь-якою працею, щоб зібрати свій стартовий капітал. Фанатичний трудоголік, який увесь час намагався виглядати снобом. Усміхнений з клієнтами та неймовірно вимогливий до колег. Читайте в OUTLOOK у день народження Зіно Давидоффа про те, як обдарований скрипаль з українським корінням домігся для свого бренду без перебільшень королівських аудієнцій.
У Києві відсвяткували День Відродження, Єдності і поезії Махтумкулі і День Конституції Туркменістану
Посольство Туркменістану в Україні та особисто Надзвичайний і Повноважний Посол Нурберди Аманмурадов провели в Києві урочистий захід, присвячений Дню Відродження, Єдності і поезії Махтумкулі Фрагі і річниці прийняття Конституції Туркменістану.
Посол Іспанії взяв участь в концерті, присвяченому річниці публікації твору іспанського письменника...
За сприяння посольства Іспанії в Україні, в Києві відбувся концерт присвячений сторіччю публікації повісті «Платер і я» відомого іспанського автора Хуана Рамона Хіменеса.
Посольство Білорусі провело урочистий вечір, присвячений творчості Янки Купали і Тараса Шевченка
Посольство Республіки Білорусь в Україні та особисто Надзвичайний і Повноважний Посол Ігор Сокол організували і провели в Києві урочистий вечір, присвячений творчості видатних класиків літератури наших країн Янки Купали і Тараса Шевченка.
"Бути вдома значить відчувати себе в безпеці". У Києві вшанували пам'ять Ясіра Арафата
"Бути вдома означає відчувати себе в безпеці ...", - ці слова належать засновнику і першому главі Палестинської національної адміністрації, борцю за свободу Палестини, лауреату Нобелівської премії Ясіра Арафата. 11 листопада в Києві відбувся вечір пам'яті палестинського лідера, організований посольством Палестини в Україні і палестинської діаспорою.
Усама Кафа: антикризова людина в кризові часи
Сміливі і талановиті люди, котрі не бояться розвиватися і запускати нові напрямки свого бізнесу навіть у, здавалося б, несприятливі часи, безумовно, заслуговують на повагу. Один із таких героїв – відомий український ресторатор Усама Кафа, котрий заснував L’KAFA Group.
Літературний меседж світу вiдправлено!
Єднання і взаємоповага – це те, що має стати основою відносин між державами, гарантією високоінтелектуального діалогу націй. Саме тому сьогодні міжнародна спільнота має більше проявляти свою міжнаціональну зацікавленість і поступово відкривати невідомі раніше факти «біографій» своїх культур. Завдяки усвідомленню цього і народилася ідея створення проекту.
Посли складуть портрет-пазл Шевченка з уривків «Заповіту», перекладеного на 25 мов світу
16 березня в Національному музеї Тараса Шевченка відбудеться міжнародна урочиста культурно-мистецька церемонія «Нас єднає Шевченкове слово», присвячена відзначенню 202-ї річниці з дня народження видатного Кобзаря Тараса Шевченка та 170-річчю написання «Заповіту».
Відомий вчений, великий містифікатор: Нікола Тесла
Уже понад сто років світові не дає спокою постать Ніколи Тесли. Серба, котрий народився в хорватському селі Смілян, все ще обговорюють і як геніального винахідника, і як жадібного пройдисвіта, що наживався на науці, видаючи свої «іграшки» за технічний прорив.
На валізах: Маша Шубіна
OUTLOOK запускає нову рубрику "На валізах", в якій ми будемо розповідати про подорожі і улюблені країни знаменитих і успішних людей. Першою поділитися з нашими читачами своїм travel-досвідом погодилася художниця Маша Шубіна.
Без побоїв: тортури мистецтвом
Недаремно кажуть, що і хороше потребує міри – навіть мистецтво за певних умов може не тільки приносити задоволення і допомагати переживати катарсис, але й ламати психіку. Про те, як саме прекрасне слугує знаряддям катувань – далі в Outlook.
Закрити
Outlook facebook page