RU  UK  EN
Статті  >  Відвідай  >  Berliner Mauer: більше, ніж звичайна стіна

Berliner Mauer: більше, ніж звичайна стіна

«Знесіть ту стіну» - цією фразою, сказаної в червні тепер уже далекого 1987-го, Рональд Рейган увійшов в історію. Через декілька років, 9 листопада 1989 року, Берлінська стіна таки була демонтована і тепер вже накопичилося достатньо приводів поглянути на неї трохи по-іншому ...

За 25 років свого існування кам’яне громаддя стало символом розділення Німеччини та протистояння між Заходом і Сходом. Жодних сумнівів, найбільше від цієї перепони постраждали німці, адже безліч мешканців загинуло при спробі втекти з соціалістичної частини Берліна в капіталістичну.

Політика політикою, але ж протягом багатьох років траплялися й ті, кого знаменитий мур не тільки пригнічував, але й надихав. Мені самому пощастило кілька разів побувати в Берліні, і, звісно ж, бетонна споруда теж не залишила байдужою. Адже просто шаленієш від факту, що людина може створити конструкцію, яка просто-таки розрізає величезне, сформоване століттями місто, перетворюючи його в два напівмістечка. І це відбувалося не в дрімучому Середньовіччі, а в наш час, зовсім недавно ....

Про берлінську стіну писали, знімали кіно, на ній малювали, влаштовували виставки та навіть ... виходили заміж! Пропоную Вам найбільш цікаві творчі епізоди з життя знаменитої перепони.

Коли межа між Західним і Східним Берліном перестала існувати, художники всього світу взялися розмальовувати залишки бетонної стіни. Ділянка уздовж Шпрее на вулиці Мюленштрассе – найбільший її відрізок. Тут майже чверть століття тому виникла Іст-Сайд-Ґелері – найдовша художня галерея просто неба на Землі. Її довжина – 1316 метрів.

На початку 60- х, коли стіну тільки-тільки зводили й на її місці був лише колючий дріт, молодий фотограф Пітер Лейбінг устиг зазнімкувати стрибок 19-річного солдата прикордон-ної служби НДР Конрада Шумана. Причина вчинку – аж ніяк не спортивний інтерес: батьки військового залишилися в Західному Берліні. А тому зведення муру означало довічну розлуку хлопця з сім'єю.

Цікаво, що сам фотограф в той час тільки стажувався, і тому всі права на легендарний знімок належали його роботодавцям. Відповідно, Пітер Лейбніг, на жаль, не отримав ні копійки за свою спостережливість. Минуло багато років, стіни вже давно немає, але стрибок молодого солдата з комунізму в капіталізм продовжує надихати. 

З'явилася навіть скульптура «Mauerspringer» ( «Той, що стрибає через стіну»), не менш відома, ніж оригінальна світлина. Автори роботи: Флоріан і Мікаеля Брауер, Едвард Андерс.

Поза тим, декому берлінська стіна допомогла завойовувати популярність. Знаменитий музикант групи Pink Floyd Роджер Вотерс уважає, що 21 липня 1990 року на Потсдамській площі він відсвяткував свою особисту перемогу. Важко повірити, але того дня біля конструкції зібралася 300-тисячної аудиторія щоб почути найбільший рок-концерт у світі «The Wall: Live in Berlin» .

Між іншим, знаменитого виступу могло й не бути, адже буквально за кілька місяців до цього Вотерс заявив, що не виступатиме , допоки кам’яне громаддя не зруйнують. Вірогідно, це лише збіг, але ж за кілька тижнів після заяви політична фортеця дійсно впала.

‘MR. GORBACHEV, TEAR DOWN THIS WALL!’

Однак не всі цьому тішаться. Так, наприклад, шведка Ейі-Ріїтта Еклеф 9 листопада 1989 офіційно стала вдовою, адже милим її виявився... сам мур! Власне шлюб взяли десять років до того. Замість бетонної споруди «так» перед вівтарем сказав найнятий мім. Ну а після цього жінка офіційно носить прізвище Еклеф-Берлінер-Мауер. Вона вважала й вважає досі, що кам'яна межа, яка розділила Берлін навпіл, була «the best and sexiest wall ever existed» ( «найкращою та найсексуальнішею стіною, яка будь-коли існувала).

Як бачимо, падіння берлінського «чудовиська» – не просто значуща політичне подія. Так чи так, це символ, у якому багато хто знаходить щось своє. Пригадую мої враження від стіни. Здавалося б, просто собі бетонна конструкція, без будь-якого натяку на естетику. Але в той же час – одна з головних пам'яток Німеччини. Це розкішний приклад того, як щось огидне може стати по-справжньому заворожливим. Ну а наостанок пропоную фото з архіву на тлі знаменитої берлінської стіни.

Вам це буде цікаво:
В Києві за підтримки Посольства Німеччини відбувся концерт "Присвячення" співака Віктора Рудя
В Національній філармонії України за підтримки посольства Німеччини пройшов концерт оперного та камерного співака Віктора Рудя. Захід відбувся в рамках «Тижнів Німеччини в Україні», що тривають з 10 по 26 листопада в 14 містах нашої країни.
У Києві за підтримки Посольства відбудуться “Тижні Німеччини”
Посольство Федеративної Республіки Німеччина в Україні 10 листопада розпочне проведення цьогорічних “Тижнів Німеччини в Україні”, які передбачають проведення близько 70 заходів у 14 містах України.
Де «запалюють» зірки
Мало що може зрівнятися з яскравим зоряним небом під акомпанемент тиші. Саме про зірки OUTLOOK і розповість, а точніше про місця, де на них відкривається найкращий вид. У Європі дивитися на зірки радять не де-небудь , а... в Словенії. Справа в тому, що ця невелика країна – одна з найчистіших у світі, а отже, й атмосфера тут не настільки забруднена смогом.
Критичні температури: не дай собі засохнути
У тих куточках Землі, про які зараз піде мова, люди живуть за особливими правилами природи. Тут дощі не трапляються зненацька, а морози не приходять несподівано. Усе набагато серйозніше. І якщо одного разу вас занесе в один з них – будете вже підготовлені і, можливо, згадаєте OUTLOOK з вдячністю.
Кордони не перешкода: найбільш відомі анклави світу
Сьогодні Outlook подорожує по найцікавіших з точки зору географії й адміністративного управління містах і країнах, що є анклавами, цілком розташованих на територіях інших держав.
У посольстві Німеччини відзначили День єдності
Надзвичайний та Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні Ернст Райхель з дружиною приймали гостей на честь свята - офіційного об’єднання Західної та Східної Германії. Пан Райхель відзначив здійснений Україною стрибок у напрямку Європи - укладення угоди про Асоціацію з Європейським Союзом: «Угода забезпечить підтримку і консультування, політичне узгодження і наближення України до стандартів Європейського Союзу в багатьох галузях».
Банк менталітетів. Японія: свій серед чужих
Японці вирощують сакуру, поїдають тоннами рис, майстерно скручують роли, розгулюють у кімоно і... вважають поганим тоном НЕ плямкати за столом. Якщо з першими фактами стійко асоціюються жителі Країни, де сходить сонце, то про останній знають далеко не всі. А проте, крім незвичайних правил етикету, у цього народу є ще цілий десяток тільки їм притаманних особливостей.
У Києві пройшов фестиваль-відкриття українсько-німецького року мов
У Києві на Контрактовій площі в минулі вихідні пройшов вуличний фестиваль, присвячений відкриттю українсько-німецького року мов. Подія, яка відкрилося велопробігом і супроводжувалося інтерактивними уроками німецької мови і трансляціями з різних міст України, пройшла під егідою посольства Німеччини в Україні та Goethe-Institut.
ВІДЕО: Величний спадок Узбекистану
Завдяки Посольству Узбекистану в Україні та особисто Надзвичайному і Повноважному Послу Алішеру Абдуаліеву OUTLOOK пощастило побувати в цій гостинній країні. І сьогодні ми розповімо про унікальне місце - Мавзолей видатного полководця і політичного діяча Амір Темура.
ВІДЕО: Загадка на півдні Франції - печера Шове
У 1994 році в горах на півдні Франції була виявлена печера, всередині якої знаходилося більше тисячі наскельних зображень, що датуються 34 століттям до нашої ери. На думку експертів, це сліди першої цивілізації на території Європи. Чудовою якістю збережених малюнків печера зобов'язана тому, що в результаті обвалення каменів вона була законсервована протягом останніх 23 тисяч років. Сьогодні OUTLOOK проведе для вас екскурсію по місцю, куди неможливо потрапити звичайній людині!
Слово – не горобець…
Слова, які ми промовляємо кожного дня, здаються нам звичайними і знайомими. Навіть виникає відчуття, що, наприклад, «шофер» був завжди. Ось тільки маленький нюанс: самим автомобілям всього лиш трохи більше ста років... Отже, не все так просто зі щоденним лексиконом. Тож чому б не згадати цікаві історії виникнення й інших слів?
Посольства Болгарії та Ізраїлю відкрили в Києві виставку, присвячену долі євреїв у Болгарії
Посольство Республіки Болгарія та Держави Ізраїль в Україні, а також Департамент культури Київської міської державної адміністрації та Національний історико-архітектурний музей "Київська Фортеця" відкрили виставку, присвячену долі євреїв у Болгарії.
Концтабір Заксенхаузен: тисячі жителів, розтоптаних у «марші смерті»
Північніше Берліна, неподалік від німецького міста Оранієнбурга, розташований концентраційний табір, котрий протягом багатьох років приховував таємниці смерті. Заксенхаузен став місцем катувань для представників різних національностей, причому в деякі періоди кількість ув’язнених становило 60 тисяч людей.
На різдвяні ярмарки до Німеччини!
Хочете влаштувати масштабне свято для свого естетичного сприйняття, нюху та шлунка, а також отримати безліч можливостей для покупок і розваг, та ще при цьому ознайомитися з різдвяними традиціями іншої країни? Поєднати все це можна, відвідавши передноворічні ярмарки, які є невід'ємною частиною свята практично у всій Європі. Особливо на цьому тлі виділяється стримана в повсякденності, проте яскрава у свята Німеччина.
Сила – у миротворчості: День Організації Об'єднаних Націй
Організацію Об'єднаних Націй було створено задля припинення насильства у світі, захисту прав людини і викорінення злиднів. 24 жовтня 1945 року держави-засновники ратифікували договір про створення всесвітнього органу, який отримав назву ООН.
Берлін. Голокост. Місця пам’яті
Завдяки Єврейському форуму України і особисто його Президентові Аркадію Монастирському OUTLOOK вдалось побувати у Берліні і відвідати місця, пов’язані зі страшними злочинами Голокосту. І сьогодні, коли в Україні готуються до 75-ліття трагедії Бабиного Яру, ми вирішили згадати про місця, що досі зберігають сліди Голокосту.
На подіумі: Німеччина
Характерною рисою національного німецького костюма завжди вважали його самобутність і комфорт. Напевно, тому помилуватися національним одягом Німеччини в наші дні можна не лише на святах десь у селі чи в книжках з історії, але й на вулицях великих міст.
Берлін з родзинками
Місцеві одразу впізнають туристів за головами, які постійно крутяться навсібіч. І таки є місця, де це справді варто робити! Одне з них – Берлін, місто, яке з кожним днем змінюється, нові покоління приносять щось своє, і по камінчику зникають не лише залишки Берлінського муру, а й решта стін. Німецька столиця стає іншою. І її слід розглядати, придивляючись до кожної дрібниці, адже, окрім архітектурних «корон» і невичерпного арту на стінах, можна виявити непримітні «родимки» міста.
"Витягти" з країн по максимуму. Кращі місця для риболовлі
Сьогодні мільйони, якщо не мільярди чоловіків, а часом і жінок по всій планеті відзначають Всесвітній день рибальства. З цієї нагоди ми пропонуємо вашій увазі список місць, де у вас точно клюне.
Помпеї: життя під попелом
Людська історія пам'ятає Дрезден, Хіросіму, Нагасакі. Але очолюють цей сумний список древні Помпеї – жителі, якого стали застиглими пам'ятниками не з власної волі. Місто з видом на Везувій, неподалік сучасного Неаполя, було одним з найбільш розвинених не тільки в Римській імперії, але і в Європі. Свідченням цього є те, що Помпеї лежали на торговельному шляху, який з'єднував Рим і Південну Італію.
Закрити
Outlook facebook page