RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  Відмотати час… назад?

Відмотати час… назад?

19 травня 1897 року Оскар Уайльд, провівши вісімнадцять місяців у Редінгській в'язниці, вийшов на свободу. Арешт докорінно змінив життя неперевершеного дотепника і підвів сумну риску під його літературною діяльністю. Проте Уайльд – не перший і не останній майстер слова, який відчув на собі нещадність системи правосуддя.
«Що іншого міг спородити мій недійшлий та недолугий розум, як не повість про худого, хирного і химерного сина, повного розмаїтих думок та гадок, що зроду ніякій душі живій і в сні таких не приверзеться...»

Уже в пролозі до безсмертного «Дон Кіхота» ми дізнаємося про тюремне минуле його творця – Мігеля де Сервантеса. Служба на королівському флоті Іспанії вилилася йому в інвалідність і п'ятирічне перебування в полоні у піратів, однак батьківщина своєрідно повернула йому боржок – згодом, працюючи збирачем податків, ветеран «загримів» за недоїмку. Сервантес став жертвою обставин: банкір, якому він повертав надлишок, виявився банкрутом. У результаті іспанець пережив чергове випробування долі, яка вирішила нарешті йому віддячити. Саме в тюремній камері до Сервантеса прийшов образ благородного до навіженства лицаря. Сім місяців ув'язнення іспанського письменника, по суті, подарували нам грозу вітряків – Дон Кіхота.

«Багато хто, вийшовши на свободу, забирає свою в'язницю з собою на свіже повітря, ховає її в серці, як таємну ганьбу і, зрештою, ніби нещасна отруєна тварина заповзає до якоїсь нори і помирає».

Одностатева любов Оскара Уайльда і молодого лорда Альфреда Дугласа принесла першому, світському герою Лондона і вже сформованому письменнику світової величини, обвинувальний вирок за «грубу непристойність». Написана за мотивами ув’язнення «Балада Редінгської в'язниці» – фінальний акорд для «блискучого Оскара», який зовсім скоро закінчить життя у вигнанні і повних злиднях. Твір, підписаний псевдонімом С.3.3 (тюремний номер Уайльда), розповідає про страту арештанта, який через ревнощі вбив дружину. Уривок із поеми став епітафією на могилі ірландського естета.

«Скільки я виніс із каторги народних типів, характерів!.. На цілі томи вистачить».

Чотири роки заслання мали колосальний вплив на становлення Достоєвського, який обертався в революційних колах, як письменника. Так вважають дослідники творчості російського класика зі світовим іменем, відзначаючи, що якраз ув’язнення зробило Федора Михайловича таким, яким ми його знаємо, – глибоко віруючою і добре підкованою у психологічних деталях людиною. «Записки з Мертвого будинку», створені за мотивами «відсидки» в Омську – твір, дещо нетиповий для Достоєвського, ключові роботи якого побачать світ пізніше. До них перекочує багато характерів або їх прототипів з цієї повісті, що голосно заявила про затхлість російської системи правосуддя.

«Я намагався примиритися з в'язницею, але ні, не можу».

Так говорив своїй дружині, що була при смерті, О. Генрі, котрий, ще не відкривши в собі письменницького таланту, як і Сервантес, потрапив за грати через виявлену при сумнівних обставинах недостачу. Банківський касир Вільям Портер (справжнє ім'я американця) довго переховувався від правосуддя в Латинській Америці, чекаючи на закінчення строку позовної давності. Однак прогресуюча хвороба дружини змусила втікача повернутися до США, де його негайно посадили в казенний дім. За три роки, проведені здебільшого за роботою в тюремній аптеці, Портер дізнався багато цікавих історій, які стали основою його майбутніх творів. Саме в пенітенціарній установі він вирішив, що, вийшовши на волю, візьметься за літературну діяльність. А також придумав собі псевдонім, під яким і здобув світову популярність. Тож «Розповіді шахрая» і «Звертання Джиммі Валентайна» взяли свій початок у в'язниці провінційного Колумбуса.

Іллюстрації: David Levine, Callan Molinari, Frank Boyle

Вам це буде цікаво:
Керований хаос: архітектор Заха Хадід
В англійській мові є чудовий неологізм, синонім успішності – «селфмейдмен», котрий можна перекласти як «людина, що зробила себе». Саме такою людиною, безумовно, є знаменитий архітектор Заха Хадід. Ми розкажемо про її непростий життєвий і творчий шлях її ж словами.
Шведський відлюдник Інгмар Бергман
14 липня 1918 року у шведському місті Упсала народився чоловік, який зняв понад 50 картин і поставив кількадесят вистав, що підняли планку у мистецтві на недосяжний рівень. Навіть сьогодні, переглядаючи шедеври Бергмана, створені ще півстоліття тому, розумієш, що вони нічого не втратили з часом – скоріше навпаки.
Історія бренду: Жан Пату
Йому вдалося вловити зухвалий дух початку двадцятого століття і передати ідеали епохи в модних новаціях. Радість, швидкість і легкість – якщо емоції допомагають продавати, то враження, пов'язані з брендом Жана Пату, будуть саме такими.
Історія бренду: Davidoff
Він заробив свої перші песо, танцюючи танго і чарльстон. Трудився зварювальником у Буенос-Айресі та не гребував будь-якою працею, щоб зібрати свій стартовий капітал. Фанатичний трудоголік, який увесь час намагався виглядати снобом. Усміхнений з клієнтами та неймовірно вимогливий до колег. Читайте в OUTLOOK у день народження Зіно Давидоффа про те, як обдарований скрипаль з українським корінням домігся для свого бренду без перебільшень королівських аудієнцій.
У Києві відсвяткували День Відродження, Єдності і поезії Махтумкулі і День Конституції Туркменістану
Посольство Туркменістану в Україні та особисто Надзвичайний і Повноважний Посол Нурберди Аманмурадов провели в Києві урочистий захід, присвячений Дню Відродження, Єдності і поезії Махтумкулі Фрагі і річниці прийняття Конституції Туркменістану.
Посол Іспанії взяв участь в концерті, присвяченому річниці публікації твору іспанського письменника...
За сприяння посольства Іспанії в Україні, в Києві відбувся концерт присвячений сторіччю публікації повісті «Платер і я» відомого іспанського автора Хуана Рамона Хіменеса.
Перфекціонізм – справа ювелірна
Сумні очі старого за вікном уважно стежили за революційною пожежею, яка охопила Петроград. Вогонь поширився на справу всього його життя – гордовита чотириповерхова будівля задихалася від крикливих комісарів і матросів, присутність яких здавалась грубим жартом після попередніх відвідувачів. Господар закладу, Карл Густавович Фаберже, напевно бачив у цьому хаосі наближення кінця своєї кар'єри. Однак, можливо, і потай сподівався на друге життя власної спадщини. Якби він знав, що так воно й станеться, – навряд чи маестро так швидко втратив би душевні сили...
Посольство Білорусі провело урочистий вечір, присвячений творчості Янки Купали і Тараса Шевченка
Посольство Республіки Білорусь в Україні та особисто Надзвичайний і Повноважний Посол Ігор Сокол організували і провели в Києві урочистий вечір, присвячений творчості видатних класиків літератури наших країн Янки Купали і Тараса Шевченка.
"Бути вдома значить відчувати себе в безпеці". У Києві вшанували пам'ять Ясіра Арафата
"Бути вдома означає відчувати себе в безпеці ...", - ці слова належать засновнику і першому главі Палестинської національної адміністрації, борцю за свободу Палестини, лауреату Нобелівської премії Ясіра Арафата. 11 листопада в Києві відбувся вечір пам'яті палестинського лідера, організований посольством Палестини в Україні і палестинської діаспорою.
Усама Кафа: антикризова людина в кризові часи
Сміливі і талановиті люди, котрі не бояться розвиватися і запускати нові напрямки свого бізнесу навіть у, здавалося б, несприятливі часи, безумовно, заслуговують на повагу. Один із таких героїв – відомий український ресторатор Усама Кафа, котрий заснував L’KAFA Group.
Літературний меседж світу вiдправлено!
Єднання і взаємоповага – це те, що має стати основою відносин між державами, гарантією високоінтелектуального діалогу націй. Саме тому сьогодні міжнародна спільнота має більше проявляти свою міжнаціональну зацікавленість і поступово відкривати невідомі раніше факти «біографій» своїх культур. Завдяки усвідомленню цього і народилася ідея створення проекту.
Посли складуть портрет-пазл Шевченка з уривків «Заповіту», перекладеного на 25 мов світу
16 березня в Національному музеї Тараса Шевченка відбудеться міжнародна урочиста культурно-мистецька церемонія «Нас єднає Шевченкове слово», присвячена відзначенню 202-ї річниці з дня народження видатного Кобзаря Тараса Шевченка та 170-річчю написання «Заповіту».
Відомий вчений, великий містифікатор: Нікола Тесла
Уже понад сто років світові не дає спокою постать Ніколи Тесли. Серба, котрий народився в хорватському селі Смілян, все ще обговорюють і як геніального винахідника, і як жадібного пройдисвіта, що наживався на науці, видаючи свої «іграшки» за технічний прорив.
На валізах: Маша Шубіна
OUTLOOK запускає нову рубрику "На валізах", в якій ми будемо розповідати про подорожі і улюблені країни знаменитих і успішних людей. Першою поділитися з нашими читачами своїм travel-досвідом погодилася художниця Маша Шубіна.
Без побоїв: тортури мистецтвом
Недаремно кажуть, що і хороше потребує міри – навіть мистецтво за певних умов може не тільки приносити задоволення і допомагати переживати катарсис, але й ламати психіку. Про те, як саме прекрасне слугує знаряддям катувань – далі в Outlook.
Письменниця, що пройшла датський табір біженців. Діна Яфасова: «Зі страхами треба боротися, проходячи їх наскрізь»
На батьківщині Андерсена і К’єркегора, де живе героїня нашого матеріалу, її називають і датським, і російським, і узбецьким письменником. Сама Діна Яфасова – космополіт, зі статусом «Exile» у паспорті.
Прийшов, побачив, збудував. Шедеври
Буває, подивишся на листівку із зображенням міста й одразу розумієш, що на ній Київ, Париж, Рим або рідне селище. І це зовсім не заслуга твоєї вчительки географії, а непосильна праця майстрів, руками яких створювалися знайомі всім шедеври архітектури. Сьогодні ми згадуємо італійського підкорювача мармуру Лоренцо Берніні.
Синкопи білого джазу
«Це не річ, якщо в ній немає свінгу», – так говорив знаменитий джазовий музикант Гленн Міллер. Точковий ритм і наростаючі пульсації почали виконувати африканські раби, привезені до США, а потім загадкові синкопи підхопили білі джазмени. При цьому «чорний» і «білий» джаз рухався в різних напрямах: африканці тяжіли до імпровізації, а європейцям була ближча готова мелодія.
Великі криві Фріденсрайха Гундертвассера
Він вигадав своє ім’я, щоб не бути схожим ні на кого іншого. Бунт його індивідуальності став основою для величезної творчої спадщини, а архітектура – продемонструвала можливість поєднувати екологічність і сучасні технології.
Весь світ на мотоциклі. Частина 1
Ще є свіжою пам'ять про кругосвітню мотоподорож знаменитого актора Евана Макрегора, яку він здійснив разом зі своїм другом кілька років тому. Але одне діло – голлівудська зірка, та й сам факт того, що в дорозі – двоє дорослих чоловіків, і геть інша ситуація – коли за кермом мандрує одна-однісінька тендітна дівчина. Outlook розповідає про неймовірно сміливу українку, Ганну Гречишкіну, яка просто зараз на своєму сталевому коні перетинає Землю, реалізуючи проект «I have a dream".
Закрити
Outlook facebook page