RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  Відмотати час… назад?

Відмотати час… назад?

19 травня 1897 року Оскар Уайльд, провівши вісімнадцять місяців у Редінгській в'язниці, вийшов на свободу. Арешт докорінно змінив життя неперевершеного дотепника і підвів сумну риску під його літературною діяльністю. Проте Уайльд – не перший і не останній майстер слова, який відчув на собі нещадність системи правосуддя.
«Що іншого міг спородити мій недійшлий та недолугий розум, як не повість про худого, хирного і химерного сина, повного розмаїтих думок та гадок, що зроду ніякій душі живій і в сні таких не приверзеться...»

Уже в пролозі до безсмертного «Дон Кіхота» ми дізнаємося про тюремне минуле його творця – Мігеля де Сервантеса. Служба на королівському флоті Іспанії вилилася йому в інвалідність і п'ятирічне перебування в полоні у піратів, однак батьківщина своєрідно повернула йому боржок – згодом, працюючи збирачем податків, ветеран «загримів» за недоїмку. Сервантес став жертвою обставин: банкір, якому він повертав надлишок, виявився банкрутом. У результаті іспанець пережив чергове випробування долі, яка вирішила нарешті йому віддячити. Саме в тюремній камері до Сервантеса прийшов образ благородного до навіженства лицаря. Сім місяців ув'язнення іспанського письменника, по суті, подарували нам грозу вітряків – Дон Кіхота.

«Багато хто, вийшовши на свободу, забирає свою в'язницю з собою на свіже повітря, ховає її в серці, як таємну ганьбу і, зрештою, ніби нещасна отруєна тварина заповзає до якоїсь нори і помирає».

Одностатева любов Оскара Уайльда і молодого лорда Альфреда Дугласа принесла першому, світському герою Лондона і вже сформованому письменнику світової величини, обвинувальний вирок за «грубу непристойність». Написана за мотивами ув’язнення «Балада Редінгської в'язниці» – фінальний акорд для «блискучого Оскара», який зовсім скоро закінчить життя у вигнанні і повних злиднях. Твір, підписаний псевдонімом С.3.3 (тюремний номер Уайльда), розповідає про страту арештанта, який через ревнощі вбив дружину. Уривок із поеми став епітафією на могилі ірландського естета.

«Скільки я виніс із каторги народних типів, характерів!.. На цілі томи вистачить».

Чотири роки заслання мали колосальний вплив на становлення Достоєвського, який обертався в революційних колах, як письменника. Так вважають дослідники творчості російського класика зі світовим іменем, відзначаючи, що якраз ув’язнення зробило Федора Михайловича таким, яким ми його знаємо, – глибоко віруючою і добре підкованою у психологічних деталях людиною. «Записки з Мертвого будинку», створені за мотивами «відсидки» в Омську – твір, дещо нетиповий для Достоєвського, ключові роботи якого побачать світ пізніше. До них перекочує багато характерів або їх прототипів з цієї повісті, що голосно заявила про затхлість російської системи правосуддя.

«Я намагався примиритися з в'язницею, але ні, не можу».

Так говорив своїй дружині, що була при смерті, О. Генрі, котрий, ще не відкривши в собі письменницького таланту, як і Сервантес, потрапив за грати через виявлену при сумнівних обставинах недостачу. Банківський касир Вільям Портер (справжнє ім'я американця) довго переховувався від правосуддя в Латинській Америці, чекаючи на закінчення строку позовної давності. Однак прогресуюча хвороба дружини змусила втікача повернутися до США, де його негайно посадили в казенний дім. За три роки, проведені здебільшого за роботою в тюремній аптеці, Портер дізнався багато цікавих історій, які стали основою його майбутніх творів. Саме в пенітенціарній установі він вирішив, що, вийшовши на волю, візьметься за літературну діяльність. А також придумав собі псевдонім, під яким і здобув світову популярність. Тож «Розповіді шахрая» і «Звертання Джиммі Валентайна» взяли свій початок у в'язниці провінційного Колумбуса.

Іллюстрації: David Levine, Callan Molinari, Frank Boyle

Вам це буде цікаво:
Таємниці Пабло Пікассо будуть розкриті
Почавши цю весну з низки гучних прем'єр, ВОЛЯ продовжує дивувати своїх абонентів. Цього разу компанія-провайдер представила своїм абонентам прем’єру другого сезону серіалу «Геній» від каналу National Geographic.
Перфекціонізм – справа ювелірна
Сумні очі старого за вікном уважно стежили за революційною пожежею, яка охопила Петроград. Вогонь поширився на справу всього його життя – гордовита чотириповерхова будівля задихалася від крикливих комісарів і матросів, присутність яких здавалась грубим жартом після попередніх відвідувачів. Господар закладу, Карл Густавович Фаберже, напевно бачив у цьому хаосі наближення кінця своєї кар'єри. Однак, можливо, і потай сподівався на друге життя власної спадщини. Якби він знав, що так воно й станеться, – навряд чи маестро так швидко втратив би душевні сили...
Великі криві Фріденсрайха Гундертвассера
Він вигадав своє ім’я, щоб не бути схожим ні на кого іншого. Бунт його індивідуальності став основою для величезної творчої спадщини, а архітектура – продемонструвала можливість поєднувати екологічність і сучасні технології.
Знай наших: Анатолій Кокуш
Кіно – либонь, найбільш «технічний» вид мистецтва, котрий придумало людство. Скільки б таланту, фантазії і енергії не було у творців будь-якого фільму, практично всі стадії виробництва так чи інакше спираються на техніку, без якої ідеї так і залишаться всього лиш ідеями. Сьогодні Outlook розповідає про, напевно, найбільш відомого «технаря» із світу кіно – володаря двох заповітних «Оскарів» Анатолія Кокуша.
ЕКСКЛЮЗИВНЕ ІНТЕРВ’Ю з режисером Дороном Пазом
OUTLOOK вдалося поспілкуватися з ізраїльським режисером Дороном Пазом, котрий представив у Києві свою нову роботу «Єрусалим». Про спосіб пошуку натхнення через заголовки в журнальних статтях, перспективу кінематографу загалом і про причини вельми стриманого ставлення до критиків читайте далі у матеріалі!
Знай наших: Сергій Полунін
26 жовтня відбудеться довгоочікувана прем`єра документально-біографічної картини «Танцюрист» про ціну успіху, яку заплатив артист балету Сергій Полунін. Херсонець за походженням, волею випадку потрапляє до Королівського театру в Лондоні, де здобуває неймовірний успіх, а потім зникає з поля зору, щоб згодом завоювати ще більше любові глядачів. Сьогодні OUTLOOK продовжує серію матеріалів про успішних українців.
Керований хаос: архітектор Заха Хадід
В англійській мові є чудовий неологізм, синонім успішності – «селфмейдмен», котрий можна перекласти як «людина, що зробила себе». Саме такою людиною, безумовно, є знаменитий архітектор Заха Хадід. Ми розкажемо про її непростий життєвий і творчий шлях її ж словами.
Шведський відлюдник Інгмар Бергман
14 липня 1918 року у шведському місті Упсала народився чоловік, який зняв понад 50 картин і поставив кількадесят вистав, що підняли планку у мистецтві на недосяжний рівень. Навіть сьогодні, переглядаючи шедеври Бергмана, створені ще півстоліття тому, розумієш, що вони нічого не втратили з часом – скоріше навпаки.
Історія бренду: Жан Пату
Йому вдалося вловити зухвалий дух початку двадцятого століття і передати ідеали епохи в модних новаціях. Радість, швидкість і легкість – якщо емоції допомагають продавати, то враження, пов'язані з брендом Жана Пату, будуть саме такими.
Історія бренду: Davidoff
Він заробив свої перші песо, танцюючи танго і чарльстон. Трудився зварювальником у Буенос-Айресі та не гребував будь-якою працею, щоб зібрати свій стартовий капітал. Фанатичний трудоголік, який увесь час намагався виглядати снобом. Усміхнений з клієнтами та неймовірно вимогливий до колег. Читайте в OUTLOOK у день народження Зіно Давидоффа про те, як обдарований скрипаль з українським корінням домігся для свого бренду без перебільшень королівських аудієнцій.
У Києві відсвяткували День Відродження, Єдності і поезії Махтумкулі і День Конституції Туркменістану
Посольство Туркменістану в Україні та особисто Надзвичайний і Повноважний Посол Нурберди Аманмурадов провели в Києві урочистий захід, присвячений Дню Відродження, Єдності і поезії Махтумкулі Фрагі і річниці прийняття Конституції Туркменістану.
Посол Іспанії взяв участь в концерті, присвяченому річниці публікації твору іспанського письменника...
За сприяння посольства Іспанії в Україні, в Києві відбувся концерт присвячений сторіччю публікації повісті «Платер і я» відомого іспанського автора Хуана Рамона Хіменеса.
Посольство Білорусі провело урочистий вечір, присвячений творчості Янки Купали і Тараса Шевченка
Посольство Республіки Білорусь в Україні та особисто Надзвичайний і Повноважний Посол Ігор Сокол організували і провели в Києві урочистий вечір, присвячений творчості видатних класиків літератури наших країн Янки Купали і Тараса Шевченка.
"Бути вдома значить відчувати себе в безпеці". У Києві вшанували пам'ять Ясіра Арафата
"Бути вдома означає відчувати себе в безпеці ...", - ці слова належать засновнику і першому главі Палестинської національної адміністрації, борцю за свободу Палестини, лауреату Нобелівської премії Ясіра Арафата. 11 листопада в Києві відбувся вечір пам'яті палестинського лідера, організований посольством Палестини в Україні і палестинської діаспорою.
Усама Кафа: антикризова людина в кризові часи
Сміливі і талановиті люди, котрі не бояться розвиватися і запускати нові напрямки свого бізнесу навіть у, здавалося б, несприятливі часи, безумовно, заслуговують на повагу. Один із таких героїв – відомий український ресторатор Усама Кафа, котрий заснував L’KAFA Group.
Літературний меседж світу вiдправлено!
Єднання і взаємоповага – це те, що має стати основою відносин між державами, гарантією високоінтелектуального діалогу націй. Саме тому сьогодні міжнародна спільнота має більше проявляти свою міжнаціональну зацікавленість і поступово відкривати невідомі раніше факти «біографій» своїх культур. Завдяки усвідомленню цього і народилася ідея створення проекту.
Посли складуть портрет-пазл Шевченка з уривків «Заповіту», перекладеного на 25 мов світу
16 березня в Національному музеї Тараса Шевченка відбудеться міжнародна урочиста культурно-мистецька церемонія «Нас єднає Шевченкове слово», присвячена відзначенню 202-ї річниці з дня народження видатного Кобзаря Тараса Шевченка та 170-річчю написання «Заповіту».
Відомий вчений, великий містифікатор: Нікола Тесла
Уже понад сто років світові не дає спокою постать Ніколи Тесли. Серба, котрий народився в хорватському селі Смілян, все ще обговорюють і як геніального винахідника, і як жадібного пройдисвіта, що наживався на науці, видаючи свої «іграшки» за технічний прорив.
На валізах: Маша Шубіна
OUTLOOK запускає нову рубрику "На валізах", в якій ми будемо розповідати про подорожі і улюблені країни знаменитих і успішних людей. Першою поділитися з нашими читачами своїм travel-досвідом погодилася художниця Маша Шубіна.
Без побоїв: тортури мистецтвом
Недаремно кажуть, що і хороше потребує міри – навіть мистецтво за певних умов може не тільки приносити задоволення і допомагати переживати катарсис, але й ламати психіку. Про те, як саме прекрасне слугує знаряддям катувань – далі в Outlook.
Закрити
Outlook facebook page