RU  UK  EN
Статті  >  Напиши  >  Швеція. Вижити без копійки в кишені

Швеція. Вижити без копійки в кишені

Перший день у Швеції. Ви стоїте на центральній площі Стокгольма. Поглинаєте очима культурні надбання. Аж раптом до вас підбігає злодій, вириває сумку з ваших рук і кидається навтьоки. «Це були всі мої гроші!» – кричите у розпачі йому вслід. А хулігана і слід прохолов. Що робити? Перше правило – не панікувати. А друге – зібратися з духом і... влаштуватися на роботу! Дарія Черноусова ділиться досвідом, як заробити в чужій країні.

Скандинавія у моїй уяві була такою ж загадковою, як, напевно, для середньовічного мандрівника Індія. Думки знайомих, які там побували, розходились разюче. Хтось повернувся у захваті, вражений рівнем тамтешнього життя, а хтось розчаровано бурмотів під ніс: «Більше ніколи, нізащо!» Мене ж після ночі на поромі економ-класу «Гданськ–Нюнесхамн» зустріла досить сіра і сумна країна.

З афіш витріщалися представниці шведського феміністичного руху, контролер старанно розривав талончика, монотонно повторюючи: «До Стокгольма – ліворуч, в туалет – праворуч». «Швеція – мирна, тиха, порядна, а головне, гостинна країна» – запевняв водій автобуса мене і китайських туристів. Це правда, але якщо мова не йде про Стокгольм.

Столиця, як і в багатьох країнах світу, є магнітом для приїжджих з передмістя. Тому в будній день, особливо зранку, центр був схожий на типовий мурашник. Стильні люди поспішають у різні боки, зі свистом відчиняються ролети на дверях бутиків і віконниці городян. Чоловіки в спортивних костюмах виповзають з будинків з дитячими візками, тим часом їхні дружини в ділових костюмах біжать стрімголов на роботу.

А ось моєю першою потребою цього ранку була їжа! Три дні в новій країні, як свідчили роки туристичного досвіду, протриматися можна і на 50 євро (практично 500 шведських крон). Без розкоші і триразового харчування, натомість відчувши себе першовідкривачем красот нової країни.

Скромний сніданок у кафе, чай із собою, і бюджет уже скоротився на 15 євро. Прогулянка головною пам'яткою міста – Королівським палацом – і ось уже 25 євро за півдня як і не було. Останню краплю грошей витрачено на проїзд у must visit серед туристів – метро, близько 3 євро, і це тільки в один бік.

Сидячи на станції Kungsträdgården (Королівський сад), виникло бажання повертатися сьогодні ж. Мій смуток вирішив розділити один з аборигенів на ім'я Джозеф, а от прізвище його звучало так загрозливо і невимовно, як вирок Нюрнберзького процесу. Зовнішній вигляд нового знайомого буквально випромінював любов до американської моди хіпі початку 70-х. Але саме ця людина відкрила мені, як заробити в Швеції буквально за один день на все, чого душа забажає. Способів виявилося три.

Перший спосіб достатньо простий. Щоб його опанувати, не потрібне ані знання мови, ані фінансові вкладення, ані попередня співбесіда. Головне – широка усмішка. Таким чином підробляють школярі та студенти. Завдання полягає в тому, щоб роздавати туристам карти міст. Отримати роботу можна в інформаційному бюро, маючи на руках лише паспорт, неважливо якої країни. Платять, за шведськими мірками, копійки – 25 крон за годину, а це близько 2,5 євро. Приміром, у Люксембурзі на цю суму можна непогано попоїсти, одержавши каву в подарунок!

Другий спосіб для екстремалів. Жебрацтвом, зауважу, у Швеції ніхто не заробляє. Для місцевих це останній крик душі про допомогу. Хоча на вулицю з простягнутою рукою свого часу виходили навіть шведські депутати, проводячи акцію протесту проти одного із законів. Тож мене запевнили: люди поставляться з розумінням. Ми із Джозефом нашвидкуруч зробили мені сяку-таку табличку, і я сіла на сходинки станції Östermalmstorg.

Успіх був неймовірний! Мало того, що кожен третій запрошував мене до себе безкоштовно жити, кожен другий залишав по 50, а то і 100 крон на їжу (5 і 10 євро відповідно – прим. ред.). Так ще всі, співчуваючи мені, обіймали і бажали успіху. Оце менталітет!

Третій спосіб вимагає мінімальної підготовки, а саме знання мови, шведської чи англійської. Відомо, що подарунок на 18-річчя у Швеції чи не найжорстокіший – більшість батьків просто виставляє на вулицю своїх чад, щоб ті віднині самостійно утримували себе. Тому саме для молоді шведський уряд і вигадав систему, де можна влаштуватися на «одноразову роботу» кур'єром, продавцем, консультантом, охоронцем. Треба мати лише паспорт. Отже ви укладаєте договір на день, і ввечері обіцяна сума у вашій кишені. Найчастіше від 100 до 250 крон (10–25 євро).

Але поза увагою шведської влади криється ще один, четвертий, спосіб заробітку – кредит. «Гроші на шару» роздають у Швеції, як булочки, безробітним, робітникам, студентам як стипендію і навіть пенсіонерам, які вмирають. Віддавати позику ви будете з податків. Але навіть тут хитрі біженці та емігранти придумали спосіб виживання в чужій країні. За роки встановилась традиція приїздити, як і я, з туристичною візою в країну і ... губити свої документи, забувати власне ім'я і звертатись до міграційної служби, жаліючись на повну амнезію. Після декількох процедур театральної гри перед державними установами уряд Швеції надає тобі житло і кредит, який цілком реально дозволяє існувати в країні. А щойно настає час повертати... Пам'ять одразу повертається до нечесних пацієнтів. На жаль чи на щастя, проміняти свій паспорт на легкі гроші я відмовилася. Однак довела всім скигліям та панікерам, що безвихідних ситуацій не буває!

Фото Дар'ї Черноусової

Головне фото iexplore.com

Вам це буде цікаво:
Вік живи, вік учись: найцікавіші кампуси світу
Напередодні початку нового навчального року ми просто не могли не надихнути як нинішніх, так і майбутніх студентів найбільш вражаючими університетськими містечками і кампусами. Напевно і ті, хто вже має освіту, теж будуть в захопленні від них і замисляться, чи не отримати ще одну, адже в таких місцях гризти граніт науки, вочевидь, можна з більшим апетитом.
Нагородження переможців 23 загальнонаціональної премії «Людина року-2018»
23 березня 2019 року в залі Національної опери України відбулася ХХІІІ урочиста церемонія нагородження переможців загальнонаціональної програми «Людина року-2018» та володарів міжнародних та спеціальних премій програми.
26 жахливих фактів про Голокост
Голокост – одна з найстрашніших трагедій, в котру затягли людство викривлені уявлення про переваги однієї раси над іншою. У скаліченому тілі горів вогонь незламного духу. Хоча свідоцтва про Голокост неможливо читати без сліз і душевного болю, про це необхідно знати – хоча б для того, щоб уникнути подібного у майбутньому.
Країна майже з таким самим прапором. Швеція очима українця
Швеція, напевно, не є найпопулярнішим туристичним напрямком серед українців. Охочіше наші співвітчизники їдуть до теплих країн або ж у доступніші та популярніші європейські столиці. Наш сьогоднішній співрозмовник, вокаліст київського гурту «М'ЯЧ» Юрій Розенко, навпаки, двічі на рік обов'язково відвідує це королівство.
Зроблено у Швеції: далекарлійська конячка
Відтоді, як крилаті коні валькірій назавжди поскакали до Вальхалли, на сторожі традицій вікінгів стоїть далекарлійська конячка – розписна народна іграшка, вперше згадана в літописі XVII століття. Далекарлійський коник є талісманом нетуристичної Швеції, рятуючи від забуття старовинні перекази і вірування.
Примарні міста: Детройт, Орадур-сюр-Глан, Прип'ять, Ченгун
Американський Детройт ще не так давно був відомий як центр машинобудування, але сьогодні про нього куди частіше говорять в контексті вимирання і відтоку населення. Outlook вирішив розібратися, чому з’являються міста-примари.
Маленькі улюбленці великих міст
Німці заводять не лише німецьких вівчарок, а в Бостоні можна побачити не тільки бостонських тер’єрів. Люди вибирають собак, спираючись на особисті вподобання. Та часом тяжіння місцевого населення до певної породи занадто помітне й інколи стає особливістю певної місцини. Цьому можуть сприяти природні умови, мода і навіть менталітет.
Баджо: морський народ Південно-Східної Азії
Нечисленні народи завжди цікавили вчених і художників, котрі шукали в їхньому способі життя натхнення для своєї творчості. Один із найпопулярніших етносів сьогодні - баджо, морські цигани, котрих формально можна співвіднести з Малайзією.
Kiss me. Незвичайні факти про поцілунки
У День святого Валентина OUTLOOK поділиться фактами й цифрами, яких ви, можливо, і не знали про поцілунки! А крім того, порадить 3 небанальних місця, де мало хто стримається, щоб не сказати «kiss me».
Посольство Швеції в Україні провело святкування Дня святої Люсії
13 грудня в Києві відзначили одне з традиційних шведських свят - День святої Люсії.
Хто поскаче зі Стокгольма на Бронзовому Коні цього року?
Уже зовсім скоро, 8 листопада, парадний вхід найвідомішого стокгольмського культурного центру «Скандія» буде прикрашено червоною доріжкою, котрою пройдуть сотні світових кінознаменитостей на честь відкриття престижного "Stockholms film festival" . Саме про нього, вельми значущого і важливого в сучасному світі кіно, ми сьогодні і розповідаємо.
Без кліше
Ви можете собі уявити німця, котрий запізнюється? Або ж японця, що сидить в офісі в робочий час і плює у стелю? Ну або ж хоча б іспанця, який у поті чола працює з ранку до ночі? Навряд, оскільки виною тому стереотипи, які закріпилися за тим чи іншим народом. Сьогодні ми не тільки говоритимемо про них, а й спробуємо ці кліше спростувати.
Незвичайні шкільні уроки різних країн світу
На честь сьогоднішнього свята - Дня знань ми вирішили розповісти Вам, які незвичайні предмети належить освоїти учням у різних країнах світу! Гризти граніт науки, осягаючи основи алгебри і геометрії, або запам’ятовувати роки правління монархів, гортаючи підручники з історії, – буденна справа для школярів. А ось готуватися до контрольної з кібербезпеки або хвалитися оцінками «відмінно» з бджільництва – уже як мінімум дивно. Про ці та інші незвичайні предмети в зарубіжних школах піде мова далі.
Все у ваших руках. Чому корисно бути амбідекстром
Амбідекстри демонструють унікальні здібності мозку, своїм прикладом підтверджуючи приховану людську геніальність. Найцікавіше, що її можна тренувати буквально руками. Як показали останні дослідження, людей, які від народження однаково вправно керують обома верхніми кінцівками, більше, ніж ми думаємо, і, можливо, ви – один з них.
Шведський відлюдник Інгмар Бергман
14 липня 1918 року у шведському місті Упсала народився чоловік, який зняв понад 50 картин і поставив кількадесят вистав, що підняли планку у мистецтві на недосяжний рівень. Навіть сьогодні, переглядаючи шедеври Бергмана, створені ще півстоліття тому, розумієш, що вони нічого не втратили з часом – скоріше навпаки.
У Києві за участі голови МЗС Швеції та Посла відбувся Шведсько-український бізнес-форум
У Києві відбувся Шведсько-український бізнес-форум, організований Посольством Швеції в Україні за підтримки шведської бізнес-спільноти. Представники ділової та бізнесової спільноти обох країн вже шостий рік поспіль зустрічаються в столиці України, щоб обмінятися передовим досвідом в різних галузях. Темою цьогорічної зустрічі стало укріплення економічних взаємовідносин між двома країнами. Під гаслом «Швеція-Україна: зростаємо разом» пройшли панельні дискусії, що презентували перспективні сектори української економіки і шведські рішення для потреб українського ринку.
Посольство Швеції провело прийом на честь Євробачення 2017
Посольство Швеції в Україні та особисто Надзвичайний і Повноважний Посол Мартін Хагстрьом організували і провели в Києві вечір, присвячений пісенному конкурсу Євробачення - 2017, який походить в ці дні в українській столиці.
Slowlife: встигнемо все
Либонь, кожній людині, що живе в нашу стрімку добу, яка час від часу прискорюється, слід зупинитися, щоб зітхнути і перезарядити сили. Особливо часто подібні паузи необхідні жителям великих міст, оскільки там буквально весь довколишній простір ніколи не спить. Щоб знайти всередині себе заповітну кнопку «стоп», а потім і натиснути її, ми пропонуємо вам розповідь про молоду, але дуже цікаву філософію життя, котра отримала назву Slow life, що перекладається як «повільне життя».
Посол Швеції Мартін Хагстром запросив українців і дипломатичний корпус відсвяткувати День Святої Люсії
Одна з найбільш древніх і культурних традицій в Щвеції - вшанування Святої Люсії. Долучитися до звичаїв, що супроводжують 13 грудня змогли гості офіційного дипломатичного прийому і в столиці України.
ЕКСКЛЮЗИВ: Посли 29-ти країн взяли участь у соціальному проекті OUTLOOK до Міжнародного дня толерантності. ВІДЕО
Проект OUTLOOK, зближуючи народи й культури, прагне зробити світ добрішим, а його представників уважнішими один до одного. Ми щиро віримо, що взаємна повага – це ключ до подолання багатьох негараздів, конфліктів і непорозумінь сьогоднішнього світу.
Закрити
Outlook facebook page