RU  UK  EN
Статті  >  Відвідай  >  Фортеця Масада: остання битва

Фортеця Масада: остання битва

«Моя хата скраю, першим народ від ворога захищаю» – це українське прислів'я цілком можна вплести в історію ізраїльського народу, тільки замість «хати» використати слово «фортеця». Коли римляни напали на Єрусалим, жителі стояли пліч-о-пліч доти, доки ворожі легіони не відтіснили їх до останньої твердині. Зосередившись у фортеці Масада на березі Мертвого моря, повсталі іудеї чинили неабиякий опір римлянам. І, хоча вижити вдалось небагатьом, Масада досі вважається пам'ятником народної мужності.

Єдине письмове джерело, яке зберегло історію Масади для нащадків, – семитомний літопис «Іудейська війна», авторство якого належить Йосифу Флавію. Сам історик замолоду брав участь у Великому єврейському повстанні проти римлян. Але, побачивши на власні очі, як руйнуються найбільш неприступні фортеці та цінності, Флавій вирішив, що боротися проти Риму марно, і почав переконувати співвітчизників здатися. Що це було: грандіозна зрада чи хитромудрий хід, кожен вирішує сам, але відтоді Флавія шанували як відданого громадянина Риму і дарували абсолютну літературну свободу. Не дивно, що саме за його творами нині вивчають найдавнішу культуру Ізраїлю.

За Флавієм, фортеця Масада слугувала головним прихистком цареві Іроду, який і звів мур, сховища, вирубав великі цистерни для дощової води, подбав про спорудження казарм і складу для зброї. У руїнах Масади все ще можна помітити колишню велич і розкішну архітектуру, мозаїчну підлогу з геометричними малюнками, зображення інжиру та гранатових дерев. Ірод – римський ставленик – дбав, щоб іудеї шанували римські закони, і сам усіляко догоджав покровителям, які віддали йому престол. Так оповідають легенди, однак самі історики ставлять під сумнів правомірність переказів. Головним доказом прихильників древньої іудейської історії є монети, знайдені в районі Масади. Їх нібито випускали в період правління хасмонейського царя Александра Яная з династії монархів, які витіснили греків з території Ізраїлю.

... Після смерті Ірода минуло 75 років. Римські володарі підбиралися до скарбів, схованих за стінами Масади, велику частину храмового срібла було вивезено задля імперських потреб. Іудеї піднімають повстання. У районі фортеці укривається групка людей, які іменують себе сикаріями, тобто кинджальниками, бо носили невеликі вигнуті ножі (від лат sica «кинджал»). Після падіння Єрусалиму до них приєдналися зелоти – представники політичної партії, яка виступала за повалення римської влади і збиралася відстоювати власні інтереси у будь-який спосіб. Три роки самовідданої боротьби на пагористому плато – саме стільки повстанці спромоглися не підпускати до Масади десятитисячні римські війська.

Один погляд убік фортеці змушує придивитися уважніше і не виявити нічого незвичайного. Масада нагадує будь-яку іншу гору в іудейських околицях своєю висотою, типовим ландшафтом і залишками колись розкішної фортеці. Але саме тут починаєш відчувати велич і гордість нації. За однією з легенд, оточені ворогами повстанці, більше не маючи надії на щасливе завершення, розпалили вогнища і увійшли в полум’я, продемонструвавши ворогам, що живими їх узяти не вдасться.

За іншою версією, дві жінки, які вижили дивом, розповідали Флавію, як повстанці під керівництвом Елазара бен Яіра підпалили фортецю і вбивали одне одного. 960 чоловіків, жінок і дітей були знайдені мертвими. У літописі збереглася промова ватажка Елазара:

«Давним-давно ми вирішили ніколи не служити римлянам чи будь-кому іншому, окрім Бога, правдивого і справедливого Господа людства. Нині настав час стримати обіцянку. Ми були найпершими з тих, хто підняв бунт, і ми – останні, хто вистояв у битві з ворогом; і я бачу цю можливість, яку Господь дарує нам, – ми все ще маємо силу померти хоробро, будучи вільними».

Як писав Флавій, вогонь охопив усю територію, крім комор з їжею: таким чином іудеї хотіли показати римлянам, що не голод змусив їх вдатися до смерті, а свідоме небажання підкоритись і здатися в полон.

Після того як останній бунтар сконав, римські легіони заволоділи фортецею. А через багато століть, коли до цієї території підібралися історики, вони виявили одинадцять керамічних черепків з викарбуваними іменами ватажків повстання. До речі, саме так підтвердилося існування бен Яіра, про котрого згадував Флавій.

Уперше неприступна Масада підпустила до себе американських дослідників у XIX столітті, потім за її вивчення узялися ізраїльські науковці. Минав час, і 1966 року на територію твердині пустили відвідувачів. Тоді на вершину гори можна було потрапити лише пішки, та за десять років там з'явився фунікулер, здатний досить швидко піднімати туристів на бажану висоту. 2001 року організація ЮНЕСКО включила Національний парк Масада до списку Світової культурної спадщини.

Стрімкі скелі, розписні фрески, улюблені лазні царя Ірода, Північний палац, що стоїть на трьох виступах скелі, Західний палац, де повстанці зберігали безліч зброї, – такою постає Масада перед очима сучасного туриста. Тепер фортеця дихає миром, її більше не оточують ворожі війська. І тільки історичні факти нагадують: від розкоші до кривавої розправи – декілька кроків, і тому так важливо берегти крихку велич своєї країни.

Вам це буде цікаво:
ВІДЕО: Величний спадок Узбекистану
Завдяки Посольству Узбекистану в Україні та особисто Надзвичайному і Повноважному Послу Алішеру Абдуаліеву OUTLOOK пощастило побувати в цій гостинній країні. І сьогодні ми розповімо про унікальне місце - Мавзолей видатного полководця і політичного діяча Амір Темура.
Історія однієї вулиці: Дизенгоф
Прогулюючись вулицею Дізенгоф у самісінькому центрі Тель-Авіва, можна спіймати себе на думці, що це не вулиця, а якийсь телепорт, адже тут змішалося все: торгові ряди, практична та лаконічна архітектура баугаус, модні шоуруми, котрі не поступаються міланським. Проте все це нагромадження аж ніяк не надмірне, а цілком природне, тому пройдімося вулицею.
Яскравіше тисячі смарагдів. У Києві відкрилася виставка, присвячена українці Катерині Десницькій - дружині принца Таїланду
Катерина Десницька - родом з Волині. Втім, в світі її знають, як принцесу Таїланду, дружину принца Чакрабона. Ця незвичайна українка відома своєю безстрашністю і силою духу. Недарма під час російсько-японської війни вона відмовилася від привабливої ​​пропозиції жити в розкоші і багатстві і пішла на фронт працювати медсестрою. Після повернення доля винагородила її за сміливість. А історія її любові до сих пір захоплює любителів щасливих історій.
Історія бренду: «Louis Vuitton» – чемоданний прорив
Найбільш пізнаваний бренд у світі й один із найстаріших у Франції «Louis Vuitton» – це символ розкоші, елітарності й аристократизму. Усе розпочалося з якісних валіз, далі – різні види сумок, а тепер бренд виробляє все – і жіночий одяг, і чоловічий, і дитячий, і взуття, і прикраси. Причому «Louis Vuitton» нині діє не тільки в люксовому сегменті, а й розширює свій вплив і на prеt-а-porter.
Підземний полиск імперії: будапештське метро
Провівши всього годину в польоті, я раптом дізнався, що опинився в місті, де є найстаріше в континентальній Європі метро. І це ще не все, чим примітна будапештська підземка. OUTLOOK вирушає на прогулянку метрополітеном одного з найгарніших міст світу. Спускаємось?
ЕКСКЛЮЗИВНЕ ІНТЕРВ’Ю з режисером Дороном Пазом
OUTLOOK вдалося поспілкуватися з ізраїльським режисером Дороном Пазом, котрий представив у Києві свою нову роботу «Єрусалим». Про спосіб пошуку натхнення через заголовки в журнальних статтях, перспективу кінематографу загалом і про причини вельми стриманого ставлення до критиків читайте далі у матеріалі!
Птахам хочеться тепла. Де зимують птахи
У дитинстві я міг годинами дивитись на небо, розглядаючи вервечки птахів, які відлітали у вирій. Для дитини це було справжньою магією. І нехай сьогодні на моїй книжковій полиці майже не зосталось книжок про чародійство, подорожі крилатих до тепла, в надії перезимувати, не залишають мене байдужим.
ВІДЕО: Загадка на півдні Франції - печера Шове
У 1994 році в горах на півдні Франції була виявлена печера, всередині якої знаходилося більше тисячі наскельних зображень, що датуються 34 століттям до нашої ери. На думку експертів, це сліди першої цивілізації на території Європи. Чудовою якістю збережених малюнків печера зобов'язана тому, що в результаті обвалення каменів вона була законсервована протягом останніх 23 тисяч років. Сьогодні OUTLOOK проведе для вас екскурсію по місцю, куди неможливо потрапити звичайній людині!
Слово – не горобець…
Слова, які ми промовляємо кожного дня, здаються нам звичайними і знайомими. Навіть виникає відчуття, що, наприклад, «шофер» був завжди. Ось тільки маленький нюанс: самим автомобілям всього лиш трохи більше ста років... Отже, не все так просто зі щоденним лексиконом. Тож чому б не згадати цікаві історії виникнення й інших слів?
Посольства Болгарії та Ізраїлю відкрили в Києві виставку, присвячену долі євреїв у Болгарії
Посольство Республіки Болгарія та Держави Ізраїль в Україні, а також Департамент культури Київської міської державної адміністрації та Національний історико-архітектурний музей "Київська Фортеця" відкрили виставку, присвячену долі євреїв у Болгарії.
Ейлат: оаза задоволень
Ейлат навалюється на гостя зненацька, немов буря в пустелі. Серед пісків і скель розквітає сад земних задоволень, камені, оплавлені жаром легенд, набувають дару мови, а в стрімкому калейдоскопі веселощів прорізаються паростки мудрості царя Соломона. Блукаючи поглядом по безтурботному плесу вод на березі Ейлатської затоки, кожен стає філософом, а після кількох ковтків пряного коктейлю – навіть поетом!
Стартапи з Ізраїлю: найкращий ресурс – це мізки
Про фантастичну підприємливість представників єврейського народу і вміння заробляти буквально на всьому у всі часи складали легенди. Наше двадцять перше століття, коли бізнесом з кожним днем займаються дедалі більше і більше людей по всьому світу, також не стало винятком. Якщо говорити про успішність жителів Ізраїлю, достатньо лише поглянути на їхні прибуткові і неймовірно креативні стартапи.
Ми там були: Ізраїль
Розпаковуючи валізу після повернення додому з подорожі, ви виявляєте там не сувеніри, пам'ятні листівки, пару стоптаних кедів, які зберегли відбиток чужини, а щось, що змінило вас, змусивши поглянути на світ ширше, під новим кутом. Я – Олександра Портянко, випусковий редактор theoutlook.com.ua, і це моя історія подорожі.
Сила – у миротворчості: День Організації Об'єднаних Націй
Організацію Об'єднаних Націй було створено задля припинення насильства у світі, захисту прав людини і викорінення злиднів. 24 жовтня 1945 року держави-засновники ратифікували договір про створення всесвітнього органу, який отримав назву ООН.
ФОТОПРОЕКТ: Голодним не втечеш. Барвисті базари Ізраїлю
За підтримки Посольства Ізраїлю в Україні OUTLOOK побував у цій неймовірній країні. Сьогодні ми ділимося з Вами яскравими фото з міських ринків! Місцевий колорит навіть крізь знімки на екрані дозволяє поринути у цю автентичну і неймовірно "смачну" атмосферу! Насолоджуйтесь!
Берлін. Голокост. Місця пам’яті
Завдяки Єврейському форуму України і особисто його Президентові Аркадію Монастирському OUTLOOK вдалось побувати у Берліні і відвідати місця, пов’язані зі страшними злочинами Голокосту. І сьогодні, коли в Україні готуються до 75-ліття трагедії Бабиного Яру, ми вирішили згадати про місця, що досі зберігають сліди Голокосту.
Помпеї: життя під попелом
Людська історія пам'ятає Дрезден, Хіросіму, Нагасакі. Але очолюють цей сумний список древні Помпеї – жителі, якого стали застиглими пам'ятниками не з власної волі. Місто з видом на Везувій, неподалік сучасного Неаполя, було одним з найбільш розвинених не тільки в Римській імперії, але і в Європі. Свідченням цього є те, що Помпеї лежали на торговельному шляху, який з'єднував Рим і Південну Італію.
Посольство Ізраїлю провело нагородження Праведників народів світу
16 червня 2016 року в Національному музеї історії України у Другій світовій війні Посольство Держави Ізраїль в Україні провело урочисту церемонію нагородження дипломами та медалями Праведників народів світу - людей, які ризикуючи своїм життям рятували євреїв під час Великої Вітчизняної війни.
Міністерство туризму Ізраїлю в Україні провело workshop "Єрусалим - Тель-Авів: дві столиці - одна країна"
Представництво Міністерства туризму Ізраїлю в Україні спільно з Асоціацією готелів Єрусалиму і Тель-Авіва, за сприяння туристичного офісу муніципалітету Тель-Авіва і компанією з розвитку Єрусалиму провели в Києві workshop "Єрусалим - Тель-Авів: дві столиці - одна країна".
Петра. Скарби набатеїв
Безцінний дар земель Сходу, казкове місто, висічене з червоної плоті, столиця працьовитого арабського племені набатеїв, котрі прийшли до Йорданії понад дві тисячі років тому... У Петри багато порівнянь, та жодне з них не здатне передати красу і велич цього загадкового міста. Довгі роки воно було легендою, містом-примарою, що жило в оповідях про стародавній народ і його дивовижні скарби.
Закрити
Outlook facebook page