RU  UK  EN
Статті  >  Уяви  >  Гетто світу: вірменська душа в серці Тбілісі

Гетто світу: вірменська душа в серці Тбілісі

OUTLOOK пропонує вам прогулятися по одному з найстаріших районів Тбілісі – Авлабарі, який спрадавна вважається вірменським. Ці вулички, церкви і старовинні будинки розкажуть про стосунки двох кавказьких народів значно більше, ніж підручники з історії або документальні фільми.

Вірмени в місті

Деякі вірменські історики вважають, що з району Авлабарі й почалася розбудова Тбілісі, мовляв, перший камінь міста було закладено саме тут. Їхні грузинські опоненти палко доводять, що такого бути не може, адже навіть назва місцевості перекладається як «квартал за стінами міста». Обидві сторони невтомно наводять купу фактів, що доводять саме їхню правоту, але, здається, істина, як завжди, лежить десь посередині.

Краще не втручатися в цю «одвічну» суперечку двох гарячих народів, а зосередитись на реальних фактах. Зараз у це важко повірити, але ще в 19 столітті близько 60% населення Тифліса становили саме вірмени. Вони жили буквально всюди і так полюбили місто, що вважали його рідним: зводили власні церкви (їх було аж 28), прокладали дороги і перетворювали його на мегаполіс Кавказу. Однак поступово вірмени або виїжджали додому, або асимілювалися, або дружно переселялися ближче до своїх в Авлабарі, який просто не можна проігнорувати, будучи в Грузії.

Потрапити сюди можна як пішки по Метехському мосту з боку Старого міста, так і приїхати підземкою, вийшовши на станції з назвою кварталу. Її сучасний вигляд ріднить старовинне вірменське гетто з новою грузинською архітектурою з усією її прозорістю, дивовижними формами і неймовірною кількістю скла. Але те, що постає перед вами на поверхні, змушує повірити в існування машини часу, бо тут він точно зупинився, та про все по черзі.

Квартал у всій красі

Практично всі прогулянки починаються з Авлабарської площі, де на туристів чекає пам'ятник з героями культового радянського фільму «Міміно», в якому, крім іншого, розкривається тема непростих взаємин між грузинами і вірменами. Від любові до ненависті – один крок, а в їхньому випадку, навпаки: до порозуміння і добросусідства – один келих гарного кавказького вина, хоча келихами тут не п'ють, радше глечиками. Сьогодні площа не вирізняється чимось особливо цікавим, але історично це важливе місце – звідси бере початок дорога до легендарної провінції Кахетії, про що нині нагадують кахетинські ворота.

Проспект Кетеван Цамебулі – головна транспортна артерія району. Від нього в різні боки розходяться крихітні вулички і бульвари. Вибирати для променаду можна будь-яку, бо спроектовано їх вельми хаотично, тож найімовірніше, ви заблукаєте та обійдете весь квартал, проходячи через підворіття, переходи і якісь дивовижні сходи. Кажучи коротко, з навігацією в Авлабарі кепсько, та це вже точно не мінус для гетто, радше – його особливість, тому не варто навіть намагатися встежити за власним маршрутом, краще запитувати місцевих про конкретні пам'ятки.

Вони не тільки підкажуть, але, напевно, і відведуть до потрібного об'єкта. І грузини і вірмени вражають своєю товариськістю. Дізнавшись, що ви, приміром, з України, вони обов'язково почнуть кричати щось схоже на «Коваленко, там твої українці приїхали!» під якимось балконом, поки звідти не визирне сусід – ваш земляк. З великою імовірністю знайомство продовжиться в численних хінкальнях або щонайменше зі склянкою вина або чачі просто у дворі.

Будівлі Авлабар справді вікові. Здається, що ось-ось зруйнуються, але, як показує практика, вони переживуть ще всіх нас. Горді місцеві жителі виступають категорично проти перебудови району та перетворення його на сучасний житловий масив. Він, розкинувшись між середмістям та околицями Тбілісі, й досі не став схожим ані на висотні спальники, ані на відреставрований і підсвічений центр.

І серед цього напівзруйнованого антуражу трапляються просто культові споруди, за якими тягнеться історія. Приміром, будинок легендарної Авлабарської підпільної друкарні, де на початку 20 століття друкували антиімперські брошури, газети і книжки. Можна сказати, що в цьому місці зароджувався революційний рух Кавказу. Не менш важливим вважається пантеон Ходжіванк, де спочивають останки представників вірменської інтелігенції. Це своєрідна творча Мекка кварталу, люди повсякчас несуть квіти до могил видатних вірменських письменників Ованеса Туманяна і Раффі.

Серед туристичних об'єктів головним, безумовно, є Метехський храм, зведений ще у 12 столітті. На його долю випало багато випробувань, від знищення монголами до ліквідації за наказом свого співвітчизника Лаврентія Берії. Одначе грузини і вірмени завжди знаходили сили і кошти на його відновлення. І нехай сьогодні він мало нагадує себе в минулому, сам факт збереження комплексу – це вже прекрасно, тим паче, як бонус з'явився чудовий оглядовий майданчик.

Легендарний авлабарський базар, про який чули далеко за межами міста, в наші дні вже не так вражає, все-таки під наступом крамниць і супермаркетів важко встояти навіть у Грузії, де кожен любить торгувати і торгуватися. Утім, ринок поки що опирається «цивілізації». Знайти його можна на вулиці Гамлета Гонашвілі, де він, як і раніше, радує місцевих своїми продуктами, зокрема рибою.

На перший погляд може здатися, що район у жалюгідному стані і тут панує суцільна депресія. Проте це не так. Вірмени і тамтешні грузини – люди вельми традиційні. Вони звикли жити серед руїн визначних храмів, де ще десять років тому вода та електрика були за розкладом. Немає сумнівів, що згодом Авлабарі стане не гіршим від Старого міста й туристи йтимуть сюди не в пошуках колориту, а тому що там гарно і комфортно. Просто для цього і району і його жителям потрібен час, а він тут тече по-своєму.

Вам це буде цікаво:
Гетто світу: китайський розмах у Сан-Франциско
Ми продовжуємо серію матеріалів про національні гетто. Сьогодні OUTLOOK розповість про найбільший етнічний анклав американського міста Сан-Франциско – про місцевий Чайна-таун, або Китайський квартал, якому, гарантуємо, є чим вас здивувати!
Кабраматта: «маленький В’єтнам» на теренах Австралії
Бажаєте подивитися на в'єтнамське гетто в Австралії, а заразом зрозуміти, чому азіати наганяють страху на місцевих жителів? Як будете в Сіднеї, обов'язково відвідайте Кабраматту, тільки не забудьте прихопити із собою фотоапарат, а також… охорону. Річ у тім, що місце, яке вважається діловим центром Сіднея, б'є рекорди за розмахом злочинності.
Новопризначені посли чотирьох держав та Глава Представництва ЄС вручили вірчі грамоти Президенту України
​7 листопада 2019 року відбулась церемонія вручення вірчих грамот Президенту України Володимиру Зеленському послами Королівства Швеція, Швейцарської Конфедерації, Грузії, Мексиканських Сполучених Штатів та Главою Представництва Європейського Союзу.
Гетто світу: азійський квартал Парижа
Париж справедливо вважається одним з найцікавіших мегаполісів світу, адже будь-яке місто – це не тільки архітектура, а і його мешканці. Якщо говорити безпосередньо про столицю Франції, то вона неймовірно барвиста й атмосферна, оскільки там живуть, напевно, всі національності світу. Сьогодні ми розповімо про дивовижний 13-ий округ, який називають азійським.
Ми там були: Батумі
Особисті враження від мандрівок ми публікуємо в рубриці «Ми там були». Сьогодні розміщуємо пост із соцмереж нашого головного редактора Дарії Карякіної, де вона ділиться враженнями про 5-денний відпочинок у грузинському Батумі. Ану ж і ви захочете відчути свої емоції від відвідування цього міста!
Каньйони: Глибокі й довгі
Коли як не теплої пори року підкорювати вершини, долати моря і дертись по скелях? Найчастіше люди докладають величезних зусиль, аби все життя насолоджуватися комфортом. Однак іноді наша душа вимагає романтики, тому Outlook розповість вам про сім неповторних каньйонів.
Архітектура чи мистецтво: Нові грузинські будівлі
Грузія, що трохи більш як десять років тому стала на шлях серйозних перетворень і домоглася відчутних успіхів, помітно змінилася не лише внутрішньо, але й зовні. Архітектори з різних країн світу попрацювали тут на совість і створили по всій її території безліч важливих і унікальних об’єктів, що втілюють зміни, які відбулися. Саме про нову грузинську архітектуру ми сьогодні і розповімо.
Сатаплія: мед для динозаврів
Грузія останніми роками справедливо стала вельми популярною туристичною точкою на карті світу. Напевно, кожен знайде в цій гірській і гордій країні щось своє: чудову природу, смачну їжу, вірних і душевних друзів та багато-багато іншого. Outlook намагається якомога частіше бувати там і ділитися з вами всілякими цікавинками. Сьогодні ми розповімо про дивовижний заповідник «Сатаплія».
В рамках проекту Diplomatic Greetings студенти «Школи молодого українського дипломата» з м.Харків та «Школи молодогоукраїнського дипломата» м.Київ поспілкувались із Послами Грузії та Королівства Норвегія Україні
23 квітня 2019 року OUTLOOK та ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» (ГДІП) провели зустріч для студентства та молоді із дипломатами, Надзвичайними та Повноважними Послами Грузії та Королівства Норвегія в Україні Гелою Думбадзе та Уле Тер'є Хорпестадом.
Diplomatics Greetings для студентів зі Шкіл молодого дипломата м.Харків та м.Київ
OUTLOOK та ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» (ГДІП) проведуть захід Diplomatic Greetings 23 квітня 2019 року. Наші організації багато років поспіль працюють та реалізовують проекти у співпраці з іноземним дипломатичним корпусом.
Публічна лекція Надзвичайного і Повноважного Посла Грузії в Україні Гели Думбадзе у Медіа-центрі ГДІП
У середу, 10 квітня 2019 року, у Медіа-центрі «Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв» відбулася публічна лекція Надзвичайного і Повноважного Посла Грузії в Україні, постійного представника при організації ГУАМ – Гели Думбадзе, присвячена подіям, що відбулися у Грузії 30 років тому 7–9 квітня 1989 року.
Вечір джазу та мистецтва від Посольства Грузії в Україні
Грузія асоціюється з надзвичайно гостинними людьми, багатою історією та традиціями. Сьогодні культура Грузії має часи розквіту і цим щиро пишається Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії Гела Думбадзе, який 11 квітня 2019 року запросив колег-дипломатів, представників української влади, представників грузинської діаспори та партнерів насолодитися вечором джазу та мистецтва.
Листівки з Тбілісі
Місто, що не залишає байдужим - Тбілісі у об‘єктиві талановитого фотографа Павла Хоменського на сторінках видання theoutlook.com.ua. Переглядаючи світлини, ви здійснете оглядову екскурсію однією з наймальовничіших столиць світу. У Тбілісі на вулицях з відкритих вікон пахне хачапурі, з ресторанів лунає чоловічій багатоголосий спів, сучасні будівлі з майбутнього чудово вписуються в старовинні пейзажі. Колорит, одним словом, який не оминеш! Насолодіться фото, відкрийте розклад авіарейсів на травень і сміливо купіть квиток для весняної подорожі в місто, де вам завжди раді місцеві, зробіть сотні чудових фото, і, можливо, наступного разу листівки з Тбілісі ми опублікуємо у вашому виконанні!
Листівки з Батумі
Молодий український письменник Павло Хоменский побував в місті, що втопає в зелені і блищить яскравими вогням - Батумі, яке самі місцеві жителі називають містом любові. Тут пальми, кипариси, магнолії, олеандри, бамбук, лавр, апельсинові дерева, туя і самшит пахнуть на кожному кроці і так і кличуть поспостерігати за романтичною картиною відплиття кораблів з гаваней. І сьогодні автор ділиться з вами своїми листівками з цього дивного міста, пронизаного шумом моря і смаком ароматного вина.
Гетто світу: Бедфорд: англійська глибинка з італійським присмаком
Сьогодні розповіддю про одне з найбільш дивовижних поєднань, яке тільки можна уявити, таких несхожих одне на одного народів – італійців та англійців – ми продовжуємо нашу рубрику, присвячену етнічним гетто світу. Приготуйтеся вирушити разом з нами в холодний і дощовий Бедфорд, де ми зануримося в теплу середземноморську атмосферу.
«Навряд можна знайти іншу державу, яку грузини люблять так само, як Україну», - посол Гела Думбадзе
На честь Дня Незалежності Грузії та Сотої річниці проголошення Демократичної Грузинської республіки Надзвичайний та Повноважний Посол Гела Думбадзе провів урочистий дипломатичних прийом.
Дружина Посла Грузії в Україні провела зустріч Ambassadors Spouses Club і показ національного одягу
Дружина Надзвичайного і Повноважного Посла Грузії в Україні Ірина Султанішвілі провела зустріч Ambassadors Spouses Club, в рамках якої були продемонстровані зразки традиційного одягу.
Історія бренду: Вода «Боржомі»
Сьогодні ми пропонуємо вам вирушити з нами в курортну частину Грузії, в околиці красивого й затишного курортного містечка Боржомі, де вже кілька століть розливають одну з найпопулярніших і найкорисніших мінеральних вод у світі – легендарний «Боржомі».
Гетто світу: польське село в Стамбулі
Складно уявити більш несхожі один на одного народи, ніж турки і поляки, котрі відрізняються, либонь, у всьому, починаючи з релігії і закінчуючи кулінарними традиціями. Утім, ніщо не перешкоджає їм мирно й любо уживатися вже понад 150 років на окраїні Стамбула. Саме про це дивовижне сусідство наша сьогоднішня розповідь у рамках рубрики «гетто світу».
MUST- WATCH VIDEO: традиції чаювання в світі
Цей напій настільки щільно увійшов у життя людини, що іноді ми самі не помічаємо, як знову поставили чайник на плиту. Існують тисячі способів його приготування. OUTLOOK пропонує вашій увазі кращі з них.
Закрити
Outlook facebook page