RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  Синкопи білого джазу

Синкопи білого джазу

«Це не річ, якщо в ній немає свінгу», – так говорив знаменитий джазовий музикант Гленн Міллер. Точковий ритм і наростаючі пульсації почали виконувати африканські раби, привезені до США, а потім загадкові синкопи підхопили білі джазмени. При цьому «чорний» і «білий» джаз рухався в різних напрямах: африканці тяжіли до імпровізації, а європейцям була ближча готова мелодія.

Джаз тривалий час вважався «музикою чорношкірих». Його незаслужено наділяли негативними якостями, а батьки забороняли дітям грати таку музику. Ситуація змінилася на початку 20 століття, коли на джаз звернули увагу західні музиканти. Поступово в Чикаго наступає «ера джазу», а в Новому Орлеані входять у моду джазові мелодії, зіграні на похоронах.

Саме кларнетисти з Нового Орлеана Леон Рапполо і Джиммі Нум стали вчителями чотирнадцятирічного Бені Гудмена. «Королівський» титул від вдячних глядачів Гудмен здобув не одразу. За часів Великої депресії його творчість освистували і вимагали повернути гроші за концерти. Коли колектив Гудмена прибув до Голлівуда, музиканти, щоб підняти рейтинг, почали виступ з популярної танцювальної музики. Однак навіть це не викликало в публіки особливого ентузіазму. Зневірившись, Гудмен заграв джаз, і – о диво! – натовп був у захваті. Після того концерту Бені Гудмена нарекли «королем свінгу», а його музичний стиль досі вважається найбільш упізнаваним.

У ті часи існував расовий принцип: білі грають тільки з білими. І все ж Бенні Гудмен знехтував громадською думкою і запросив до ансамблю африканців – віброфоніста Лайонела Хемптона та піаніста Тедді Вілсона. Цей сміливий крок поклав початок принципу толерантності у джазі.

У 20-30 роках джаз увінчаний лаврами популярності, але разом з тим опиняється «поза законом», а все тому, що його грали в підпільних барах, створених на противагу «сухому закону». Для молоді цей стиль стає символом розкутості і вседозволеності.

Строгість у джаз повернув інший великий музикант – Гленн Міллер. У його колективі панувала найсуворіша дисципліна: на сцені не можна було мовити ані слова, а колір шкарпеток музикантів мав поєднуватися з носовою хустинкою в кишені піджака. Домігшись всесвітньої популярності, Міллер розпустив свій «зоряний» оркестр і під час війни з Японією поїхав на фронт, щоб надихати солдатів своєю грою.

«Я щасливий, що мені вдалося зробити дві речі: перетворити барабанщика оркестру у високоповажну людину і привернути до джазу увагу багатьох людей», – ці слова вимовив Джин Крупа, барабанщик, який першим в історії вивів барабан у ранг соло-інструменту в джазі. Джин заперечував новаторство білих музикантів – мовляв, «білий» джаз своїм існуванням зобов'язаний Луї Армстронгу. Інше суперечливе судження відкидало потребу імпровізації: «Коли я починаю соло, я мушу мати точне уявлення про те, що я збираюсь зіграти».

Прізвище ще однієї знаменитості – Пола Вайтмена – дослівно перекладається як «біла людина» (white man). «Біла людина», граючи джаз, починала з військових мотивів у власних композиціях. Та лише доти, доки музикантові не спало на думку поєднувати класичні мотиви з комерційно успішними мелодіями. До речі, виступи Вайтмена у стилі «симфоджаз» були найдорожчими в американському шоу-бізнесі 1930-х років – один квиток коштував 10 тисяч доларів.

...Сучасний джаз елітарний. Танцювальна музика переходить у напрям cool-jazz (прохолодний джаз), розроблений саксофоністом Лестером Янгом. Мелодія дедалі ускладнюється: музикант має бути передусім композитором. Відомі джазмени сучасності Майлз Девіс і Чет Бейкер розвивали холодну манеру добування звуків і поліфонічну музичну форму. Ось чому на сьогоднішніх джазових фестивалях експресія гармонує з ліричною епікою, а слухачі стверджують, що джаз – це не стиль музики, а спосіб життя.

Вам це буде цікаво:
Леніну й не снилося... Вражаючі мавзолеї
Великі й не дуже світу цього змушують голосно говорити про себе не тільки за життя, але й після смерті. А як, власне, можна промовчати, дивлячись на помпезну усипальню того чи іншого діяча, навіть не беручи до уваги єгипетські піраміди. Outlook переконався в тому, що мавзолей Володимира Ілліча на Красній площі – досить скромний притулок на відміну від...
Посол Елена Летісія Тереса Мікусінскі провела дипломатичний прийом, почесним гостем став всесвітньо відомий аргентинський співак Хіронімо Рауч
Колонна зала КМДА 11 червня приймала гостей Посольства Аргентинської Республіки в Україні з нагоди національного свята. Надзвичайні та Повноважні Посли, представники уряду та державних органів, партнери посольства, бізнес спільнота та ЗМІ вишикувалися у довгу чергу, аби привітати очільницю іноземної дипломатичної установи та висловити свої вітання дружній Аргентині.
Усім потрібні гроші. Валюти світу
Називають їх скрізь по-різному, проте люблять, напевно, однаково. Ми говоримо, звісно ж, про гроші, а точніше про їхні «другі імена». Адже крім офіційної, у кожної валюти є своя, народна назва, яке не так відома, але дійсно заслуговує на увагу!
Знай наших: Анатолій Кокуш
Кіно – либонь, найбільш «технічний» вид мистецтва, котрий придумало людство. Скільки б таланту, фантазії і енергії не було у творців будь-якого фільму, практично всі стадії виробництва так чи інакше спираються на техніку, без якої ідеї так і залишаться всього лиш ідеями.
Рисові поля: Злаки неземної краси
- Чи не хочете покуштувати рису? - таким питанням зустрічають гостей в Китаї. А якщо господарі виявляться ще і фермерами, вони можуть запросити вас на незвичайну екскурсію і покажуть шедевр природного мистецтва. Рис, який ми часто вживаємо в їжу, не замислюючись про його естетику, в момент вирощування нагадує ковдру, виткану з різнокольорових клаптиків...
Гід по старині: Европейські блошині ринки
Всупереч поширеній думці, європейські блошині ринки мають небагато спільного з секонд-хендом або звичайними торговельними рядами традиційних речових базарів. По суті, ці місця унікальні тим, що своєрідно відображають дух країни, а по непоказних, на перший погляд, товарах можна прочитати її минуле, відчути настрій епохи.
«Пташку шкода!». Пернатий символ Маврикія
Фігурки птиці додо «окупували» всі сувенірні крамниці Маврикію, а її зображення навіть стало національним символом, доповнивши собою герб країни. Та найприкріше, що всю цю славу маврикійський дронт отримав після того, як повністю зник з лиця землі, на що знадобилося менше ста років...
Пальчики оближеш: Що на вас чекає за кулісами найкращих кухонь світу
Давайте пригадаємо найбільш незвичну страву, котру вам випало скуштувати? Що це буде за їжа, вам вирішувати. Небагато екзотики;ті самі комахи, котрих ми слабо можемо уявити як інгредієнт; дивний напій із гіркуватим присмаком; несподіване поєднання гіркого і кислого… у кожного є свій незабутній досвід щодо цього.
Прийшов, побачив, збудував. Шедеври Джованні Лоренцо Берніні
Буває, подивишся на листівку із зображенням міста й одразу розумієш, що на ній Київ, Париж, Рим або рідне селище. І це зовсім не заслуга твоєї вчительки географії, а непосильна праця майстрів, руками яких створювалися знайомі всім шедеври архітектури. Сьогодні ми згадуємо італійського підкорювача мармуру Лоренцо Берніні.
Знай наших: Серж Лифар
Знаменитий француз українського походження в дитинстві був блакитнооким мрійником. Згодом усі його жадання стали реальністю. Хай би чого він прагнув, усе давалося легко, немов удача назавше зробила його своїм улюбленцем. Спів у хорі, артистичний талант і, нарешті, балет. Серж Лифар не тільки підкорив світові сцени та здобув заслужену славу. Він відродив французький балет як такий і ввів поняття, котрі стали основою неокласицизму.
Мистецтво Патрика Кабрала: папір як символ крихкості світу
Незалежний художник родом із Філіппін Патрик Кабрал завойовує світ своїми незвичними арт-роботами. Його творіння – це новаторство, що поєднує в собі вікові традиціїкаліграфії й суперсучасні 3D-технології. Його мистецтво - спосіб змінити світ на краще як за допомогою естетики, так і шляхом виконання соціальної місії.
На валізах: Олег Борщевський
Олег Борщевський – відомий режисер, сценарист і кліпмейкер. З-поміж його робіт – кліпи для «Потапа і Насті», гурту «НеАнгели». «Бумбокс», NIKITA, Тоні Матвієнко і багатьох інших. У милій бесіді він згадав найбільш цікаві місця на карті світу, в котрих побував, поміркував про таїнства подорожей і розповів про особисті розчарування.
Пабло Пікассо: Поет для своєї епохи
Про Пікассо як про самобутнього художника, графіка та скульптора нам так чи інакше відомо все або майже все, тоді як інші його іпостасі опинилися на другому плані. Ілля Еренбург одного разу дуже коротко описав відносини Пабло Пікассо зі своєю епохою: «ХХ століття знайшло в ньому власного експерта-динаміта, філософа та поета».
ЕКСКЛЮЗИВНЕ ИНТЕРВ'Ю: Пітер Хьоґ: «Немає ніякого дна, є тільки вічне падіння»
Пітер Хьоґ – данський письменник, філософ-лірик. Його називають відлюдником, адже на світських заходах він з'являється вкрай рідко, щоб представити нову книгу. Через усамітнений спосіб життя образ Пітера Хьоґа оповитий легендами. В інтерв'ю OUTLOOK Пітер Хьоґ розповів про те, як пише нові твори, що ховається за його аскетизмом, і поділився уявленнями про світ і людину.
26 жахливих фактів про Голокост
Голокост – одна з найстрашніших трагедій, в котру затягли людство викривлені уявлення про переваги однієї раси над іншою. У скаліченому тілі горів вогонь незламного духу. Хоча свідоцтва про Голокост неможливо читати без сліз і душевного болю, про це необхідно знати – хоча б для того, щоб уникнути подібного у майбутньому.
Знай наших: ДахаБраха
Їхня пісня Sho Z-Pod Duba звучить у серіалі «Фарго» і рекламному ролику з Девідом Бекхемом, тайські школярки вчать «Колискову» на уроці музики, а концерти гурту з нетерпінням чекають по всьому світу. Продовжуючи серію надихаючих історій про талановитих українців у рубриці «Знай наших», Outlook розповідає про найбільш самобутній і популярний за кордоном український колектив «ДахаБраха».
Концерт дуету Blumenfeld Piano Duo у Києві. Посол Бельгії: Мій девіз в Україні - ми граємо разом і працюємо разом
15 листопада в Бельгії відзначають День Короля, користуючись визначною нагодою Надзвичайний та Повноважний Посол Алекс Ленарт організував в київській філармонії концерт двох віртуозів – дуету Blumenfeld Piano Duo всесвітньовідомого українського піаніста, що живе у Бельгії Дмитра Суховієнка та бельгійця Аарона Вайнберга.
Фаду: ніжність і глибина португальських романсів
Дванадцятиструнна гітара, напівтемрява португальських ночей, свічки і пронизливий голос ... Драматичні мотиви романсу фаду розповідають про нерозділене кохання. Йому не судилося збутись, але це не заважає почуттям втілюватися в зворушливі звуки португальських романсів.
ВІДЕО: Величний спадок Узбекистану
Завдяки Посольству Узбекистану в Україні та особисто Надзвичайному і Повноважному Послу Алішеру Абдуаліеву OUTLOOK пощастило побувати в цій гостинній країні. І сьогодні ми розповімо про унікальне місце - Мавзолей видатного полководця і політичного діяча Амір Темура.
У ритмі джазу. Посол Норвегії запросив гостей на музичний вечір
Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Норвегія в Україні Уле Тер'є Хорпестад запросив гостей в резиденцію, щоб насолодитися літнім вечором під витончені мелодії джазу.
Закрити
Outlook facebook page