RU  UK  EN
Статті  >  Дізнайся  >  Біженці: погляд зсередини і ззовні

Біженці: погляд зсередини і ззовні

Сорок шість мільйонів людей покинули свої домівки. Практично голими, босими, голодними вирушили шукати прихисток. Гнані страхом, відчаєм, хворобами вони пішли в нікуди, на милість чужих, не завжди гостинних людей. На жаль, це частина історії сучасного світу.

Кожні чотири секунди на планеті одна людина стає біженцем. Афганістан, Сомалі, Ірак, Судан, Малі, Демократична Республіка Конго, Ефіопія і Сирія – у цих країнах і сьогодні легко стати жертвою снайпера чи підірватися на міні. За даними ООН, серед лідерів-країн минулого року, звідки тікають – Сирія і вкрай небезпечний Афганістан.

Досить сумно те, що майже половина втікачів – діти. Причому частину з них насильно розлучили з батьками, решта вирішила покинути домівку самостійно. Ні тим, ні іншим ніхто не може гарантувати, що вони колись побачать своїх батьків і матерів.

Щороку Європейський Союз виділяє на потреби переселенців близько 840 мільйонів євро. Гроші йдуть на облаштування тимчасових місць проживання, медичне обслуговування, правову підтримку, інтеграцію. Серед країн, що реєструють найбільшу кількість заяв – Німеччина, Франція, Великобританія, Бельгія. Деякі держави мають постійні програми допомоги у подібних ситуаціях, на підставі яких виділяють постійну квоту. Наприклад, у Швеції воан становить 1900, у Норвегії 1400 біженців на рік. Серед держав з найбільш лояльною системою прийому біженців – США, Канада, Австралія, ПАР. Щороку вони надають постійне житло більш як десяти тисячам людей.

Прийнято вважати, що табори для біженців зводять на певний час. Проте, як правило, вони існують набагато довше, ніж місяць чи два. Як наслідок тривалої експлуатації – не витримують системи водопостачання. Застояла вода, спека, антисанітарія провокують спалахи інфекційних захворювань. Житло з часом стає надто тісним по мірі росту сімей. У багатьох таборах немає опалення. Біженцям доводиться самостійно заготовлювати дрова за межами відведених територій, що у свою чергу призводить до вирубки лісів.

Діючі тривалий час табори стають криміногенними зонами, залученими до контрабанди зброї і наркотиків, осередками організованої злочинності. Інколи збройні угруповання встановлюють над ними контроль, використовуюють їх як бази – приміром, моджахеди у Пакистані, «контрас» у Гондурасі, угруповання «Інтерахамве» у Східному Заїрі. Табори біженців нерідко зазнають бомбардувань, артилерійських обстрілів, нападів з метою захоплення заручників, транспортних засобів і харчів.

На межі катастрофи перебуває табір Дадааб на півночі Кенії, що вмістив близько чверті мільйона біженців. Він настільки переповнений сомалійцями, що новоприбулі змушені селитися поза його межами. Жінки і діти, що становлять основне населення табора, живуть у спорудах із палок, поліетилену і коробок. На території ледве можна знайти туалет, а воду в Дадааб доставляють лиш час від часу. Дадааб діє вже понад 20 років. Там у злиднях виросло ціле покоління сомалійців, життя яких може бути коротким і безрадісним.

Не менш жахливе і незахищене місце – два табори палестинських біженців у західній частині Бейрута. Їх розділяють хвилини ходьби, але єднає трагедія, що сталася 1982 року. Тоді під час війни на Близькому Сході ліванські християни-фалангісти провели у таборах біженців Сабра і Шатила військову операцію зі знищення палестинських бойовиків. За різними оцінками, біло вирізано від семисот до трьох з половиною тисяч людей. Серед них були не лише палестинці, а й алжирці, пакистанці, вихідці з інших країн, що знайшли у Бейруті прихисток. З моменту трагедії минуло понад тридцять років. Люди досі продовжують жити у Сабрі і Шатилі, у халупах зі слідами від куль, в антисанітарних умовах, з постійними перебоями у постачанні електрики і води. Поліцейські сюди стараються не заходити, а місцеві бояться затемна виходити на вулицю. Мешканці цих таборів не мають права ні на освіту, ні на роботу. Більшість ще якось тримається, бо перепродає старі речі. Їхніх доходів ледве вистачає на мізерну їжу. На ліки грошей немає. Добре, якщо приїде чергова місія, тоді з’явиться можливість отримати потрібні медикаменти. В іншому випадку у Сабрі і Шатилі можна померти від звичайного грипу.

Одне з нових поселень для біженців розташловане у 5 кілометрах від турецького кордону у містечку Кіліс. У ньому живуть сирійці. Тут немає наметів, сміття і штовханини за гуманітаркою. Понад дві тисячі пофарбованих контейнерів утворюють своєрідне поселення. Є дві школи на 5 тисяч дітей, мечеті, магазин, медична амбулаторія, базар, відділення банку, ігрові майданчики, поліцейський відділок. Навіть безкоштовний доступ до Інтернету. Кожен «будинок» підключено до центральної каналізації, майже у всіх мешканців є тарілки супутникового ТБ. Населення табора – 11 тисяч людей. Табір у Кілісі обходиться турецькій казні у 35 мільйонів доларів. Ще кілька йде на його щомісячне утримання: на зарплату поліцейським, розрахунки з комунальниками, грошову допомогу гостям Туреччини. Тамтешні мешканці не мають статусу біженця, їх називають людьми, тимчасово взятими під захист.

Щороку за отриманням статусу біженця у державні органи України звертаються до двох тисяч людей. Але вдається це лиш кожному десятому. Переважно – вихідцям із Афганістану, Сомалі, Сирії, Узбекистану і Киргизстану. За українським законодавством, статус біженця видається на 5 років. Потім Державна міграційна служба має право ухвалити рішення про подовження свого рішення або ініціювати його скасування. У той же час після трьох років перебування біженцем людина має право звернутися із заявою про надання громадянства.

Щороку Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй у справах біженців (УВКБ ООН) у Білорусі, Молдові і Україні виділяє близько 300 тисяч доларів на надання соціальної і медичної допомоги тим, хто просить притулку в Україні. Крім того, організація допомагає біженцям інтегруватися в суспільство, зокрема, сприяє у вивченні державної мови й отриманні спеціалізації, а також у переселенні в третю країну, якщо особа не може отримати захист на території нашої країни.

OUTLOOK відшукав кількох людей у подібній ситуації, і ось що вони нам розповіли:

Брахіма Дембеле, виходець із Малі, живе в Україні з 1989 року. За цей час поміняв кілька професій у пошуках засобів до існування. Викладав французьку мову, працював у торгівлі, у фармацевтичній компанії. Утім, не так давно вирішив стать закрійником і шити ковдри. Разом із дружиною він відкрив свій бізнес. Поки чоловік працює вдома, але незабаром планує зняти приміщення під майстерню і найняти робітників.

Маріанна Нкіавете Нан приїхала з Анголи. В Україні живе з 1992 року. Спочатку жінка торгувала на вуличному ринку. Потім захопилася вишиванням і вирішила спробувати свої сили. Опанувала прості візерунки хрестиком, почала створювати інтер’єри. Сьогодні вона працює у магазині дизайнерських матеріалів і навіть встигає паралельно отримувати вищу освіту.

У той же час, за даними Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй у справах біженців у БІлорусі, Молдові і Україні, нинішнього року були змушені покинути свої домівки понад 5 тисяч жителів Криму. Їх кваліфікували як внутрішніх переселенців і розмістили на материковій частині країни. Найбільше заявок на надання притулку від українців цього року отримала Польща. Кілька десятків українців попросили статусу біженця у сусідній Молдові.  

Фото: d.ibtimes.co.uk, static.guim.co.uk, clwr.files.wordpress.com, care.org, sahanonline.com, dic.academic.ru, photo.sf.co.ua

Вам це буде цікаво:
Усім потрібні гроші. Валюти світу
Називають їх скрізь по-різному, проте люблять, напевно, однаково. Ми говоримо, звісно ж, про гроші, а точніше про їхні «другі імена». Адже крім офіційної, у кожної валюти є своя, народна назва, яке не так відома, але дійсно заслуговує на увагу!
Маленькі улюбленці великих міст
Німці заводять не лише німецьких вівчарок, а в Бостоні можна побачити не тільки бостонських тер’єрів. Люди вибирають собак, спираючись на особисті вподобання. Та часом тяжіння місцевого населення до певної породи занадто помітне й інколи стає особливістю певної місцини. Цьому можуть сприяти природні умови, мода і навіть менталітет.
Вік живи, вік учись: найцікавіші кампуси світу
Напередодні початку нового навчального року ми просто не могли не надихнути як нинішніх, так і майбутніх студентів найбільш вражаючими університетськими містечками і кампусами. Напевно і ті, хто вже має освіту, теж будуть в захопленні від них і замисляться, чи не отримати ще одну, адже в таких місцях гризти граніт науки, вочевидь, можна з більшим апетитом.
Нагородження переможців 23 загальнонаціональної премії «Людина року-2018»
23 березня 2019 року в залі Національної опери України відбулася ХХІІІ урочиста церемонія нагородження переможців загальнонаціональної програми «Людина року-2018» та володарів міжнародних та спеціальних премій програми.
26 жахливих фактів про Голокост
Голокост – одна з найстрашніших трагедій, в котру затягли людство викривлені уявлення про переваги однієї раси над іншою. У скаліченому тілі горів вогонь незламного духу. Хоча свідоцтва про Голокост неможливо читати без сліз і душевного болю, про це необхідно знати – хоча б для того, щоб уникнути подібного у майбутньому.
Примарні міста: Детройт, Орадур-сюр-Глан, Прип'ять, Ченгун
Американський Детройт ще не так давно був відомий як центр машинобудування, але сьогодні про нього куди частіше говорять в контексті вимирання і відтоку населення. Outlook вирішив розібратися, чому з’являються міста-примари.
Баджо: морський народ Південно-Східної Азії
Нечисленні народи завжди цікавили вчених і художників, котрі шукали в їхньому способі життя натхнення для своєї творчості. Один із найпопулярніших етносів сьогодні - баджо, морські цигани, котрих формально можна співвіднести з Малайзією.
Kiss me. Незвичайні факти про поцілунки
У День святого Валентина OUTLOOK поділиться фактами й цифрами, яких ви, можливо, і не знали про поцілунки! А крім того, порадить 3 небанальних місця, де мало хто стримається, щоб не сказати «kiss me».
Без кліше
Ви можете собі уявити німця, котрий запізнюється? Або ж японця, що сидить в офісі в робочий час і плює у стелю? Ну або ж хоча б іспанця, який у поті чола працює з ранку до ночі? Навряд, оскільки виною тому стереотипи, які закріпилися за тим чи іншим народом. Сьогодні ми не тільки говоритимемо про них, а й спробуємо ці кліше спростувати.
Незвичайні шкільні уроки різних країн світу
На честь сьогоднішнього свята - Дня знань ми вирішили розповісти Вам, які незвичайні предмети належить освоїти учням у різних країнах світу! Гризти граніт науки, осягаючи основи алгебри і геометрії, або запам’ятовувати роки правління монархів, гортаючи підручники з історії, – буденна справа для школярів. А ось готуватися до контрольної з кібербезпеки або хвалитися оцінками «відмінно» з бджільництва – уже як мінімум дивно. Про ці та інші незвичайні предмети в зарубіжних школах піде мова далі.
Все у ваших руках. Чому корисно бути амбідекстром
Амбідекстри демонструють унікальні здібності мозку, своїм прикладом підтверджуючи приховану людську геніальність. Найцікавіше, що її можна тренувати буквально руками. Як показали останні дослідження, людей, які від народження однаково вправно керують обома верхніми кінцівками, більше, ніж ми думаємо, і, можливо, ви – один з них.
Slowlife: встигнемо все
Либонь, кожній людині, що живе в нашу стрімку добу, яка час від часу прискорюється, слід зупинитися, щоб зітхнути і перезарядити сили. Особливо часто подібні паузи необхідні жителям великих міст, оскільки там буквально весь довколишній простір ніколи не спить. Щоб знайти всередині себе заповітну кнопку «стоп», а потім і натиснути її, ми пропонуємо вам розповідь про молоду, але дуже цікаву філософію життя, котра отримала назву Slow life, що перекладається як «повільне життя».
ЕКСКЛЮЗИВ: Посли 29-ти країн взяли участь у соціальному проекті OUTLOOK до Міжнародного дня толерантності. ВІДЕО
Проект OUTLOOK, зближуючи народи й культури, прагне зробити світ добрішим, а його представників уважнішими один до одного. Ми щиро віримо, що взаємна повага – це ключ до подолання багатьох негараздів, конфліктів і непорозумінь сьогоднішнього світу.
Сила – у миротворчості: День Організації Об'єднаних Націй
Організацію Об'єднаних Націй було створено задля припинення насильства у світі, захисту прав людини і викорінення злиднів. 24 жовтня 1945 року держави-засновники ратифікували договір про створення всесвітнього органу, який отримав назву ООН.
Берлін. Голокост. Місця пам’яті
Завдяки Єврейському форуму України і особисто його Президентові Аркадію Монастирському OUTLOOK вдалось побувати у Берліні і відвідати місця, пов’язані зі страшними злочинами Голокосту. І сьогодні, коли в Україні готуються до 75-ліття трагедії Бабиного Яру, ми вирішили згадати про місця, що досі зберігають сліди Голокосту.
Люксембург: встигнути все
Сучасна інфраструктура, лояльна податкова та юридична система зробили Люксембург однією з найбільш привабливих країн для ведення будь-якого виду бізнесу. Щоб досягти такого добробуту, герцогству знадобилося менше ніж півстоліття...
Без побоїв: тортури мистецтвом
Недаремно кажуть, що і хороше потребує міри – навіть мистецтво за певних умов може не тільки приносити задоволення і допомагати переживати катарсис, але й ламати психіку. Про те, як саме прекрасне слугує знаряддям катувань – далі в Outlook.
Гетто світу: Маре - Париж по-еврейські
Свіжі і хрумкі піти, намолені синагоги, кошерні ресторани і милі люди з пейсами і добрими очами – щоб побачити все це не конче летіти до Ізраїлю. Досить просто зазирнути у паризький квартал Маре, розповідь про який і продовжує нашу рубрику про національні гетто.
Гетто світу: Кольоровий Париж
Сьогодні в нашому циклі про етнічні гетто світу розповідь про один із найбільш небезпечних районів – паризький квартал Барбес. Французи кажуть, що відомий фільм, до якого доклав руку сам Люк Бессон – «13-й район» – навіяний якраз життям у кварталі Барбес.
«ЗА ГОДИНУ ДО» виїзду на патруль
OUTLOOK продовжує серію матеріалів ЗА ГОДИНУ ДО і цього разу нам пощастило стати свідками того, як готуються до виїзду на патруль поліцейські Нової патрульної поліції. І так, сьогодні пропонуємо вам дізнатися, як починається ранок цих мужніх людей, які відповідають за нашу безпеку.
Закрити
Outlook facebook page