RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  Кіно по-нігерійськи

Кіно по-нігерійськи

Більшості людей Нігерія відома як країна з величезними запасами нафти і перманентними економічними і політичними проблемами. При цьому мало хто за межами Африки знає про потужну кіноіндустрію в цій державі, розмах і оборот якої вражають. Ми з головою пішли в цю тему і спробували зрозуміти, що таке «Ноллівуд»?

Серед всіх мистецтв найважливішим є…

Раніше технологічна відсталість і поголовна бідність не давали змоги розвивати там кінематограф, який був і лишається одним із найбільш витратних видів мистецтва. Відтак ще 30-40 років тому кінотеатри цієї величезної країни можна було полічити на пальцях однієї руки. Ці заклади з кондиціонерами, кафе і зручними меблями вважали елітарними, і приходили туди найчастіше не для того, щоб переглянути той чи інший фільм, а щоб укріпити свій статус. Тому коли наприкінці 60-х сьогоднішній класик Оле Балогун, у ті роки співробітник посольства у Франції, за власний кошт зняв ліричну картину «Мости Парижа», на Батьківщині її мало хто бачив. А тим часом це був, як визнають кінознавці, перший нігерійський фільм.

Фото chathamhouse.org

Зате для самого Балогуна це стало початком великого шляху – він покинув дипломатичну службу і з головою занурився у мистецтво. Його перші картини були справжнім інтелектуальним кіно, яке завжди цінували на Заході, от тільки до свого глядача Балогун не міг достукатися, перш ніж почав знімати класичні жанрові фільми, засновані на фольклорному матеріалі. Тут що називається «поперло», і режисер став справжнісінькою знаменитістю вдома – глядачі полюбили його міцні бойовики і душевні мелодрами, серед яких культовими стали «За свободу» і «Влада грошей».

Кано - найстаріше місто Нігерії

Прорив

У Балогуна з’явилися не тільки фанати, а й однодумці, однак дорожнеча кіновиробництва не давала їм змоги розігнатися і почати знімати часто. І ось наприкінці 80-х відбуваються дві події, завдяки яким сьогодні Нігерія посідає друге місце у світі після Індії за кількістю знятих фільмів, давно обігнавши США з їхньою «фабрикою мрій». Першою стала технічна революція і можливість знімати фільми спочатку на відеокасети, а потім і на цифру. Другою – створення національного телебачення, котре дуже жорстко регулювало процентне співвідношення національного продукту і закордонного. Тому коли у 80-х- 90-х у розвинених країнах на відеокасети знімали весілля і «хоум-відео», нігерійські кінематографісти засукавши рукава піднімали кіноіндустрію і заповнювали канали своїм контентом, щоб ті не позбулися ліцензії.

Фото irs.iol.co.za

Ці візуально напіваматорські фільми з наївними сюжетами цілими днями йшли по телевізору і розметалися на відеокасетах як гарячі пиріжки. Кінотеатри все ще лишалися місцями богемними, тому більшість картин знімали для домашнього перегляду на відеомагнітофоні, а з появою цифри – на DVD. «Життя в неволі», «Бандитська королева» – це не просто місцеві шедеври, а справжні блокбастери, котрі свого часу принесли своїм творцям величезні гроші. Бюджети і доходи стрічок, звісно, не порівняти з американськими чи європейськими, однак народне визнання і сам оборот – багато вартують.

Фото i.ytimg.com

Сьогодні

У наші дні Нігерія продовжує переживати кіношний бум. Торік тут вийшло понад дві тисячі фільмів, і практично всі вони окупилися. Середні витрати на виробництво картини – 15 тисяч доларів. Знімальний період триває не більш як два тижні, декорації ніхто не будує – все знімають у реальних квартирах і на реальних об’єктах. Місцеві зірки, серед яких Бетсі Ікемі, Халіма, Стефані Окере та інші, заробляють близько 10 тисяч доларів на місяць, що для Нігерії – величезні гроші. На дисках фільми розпродають за 1-2 $, зате кількість копій вражає – 200-300 тисяч. Усе це дає змогу Ноллівуду мати близько півмільярда доларів на рік чистого прибутку.

Фото businessdayonline.com

За аналогією з Лос-Анджелесом місцева еліта заселила фешенебельний район Сурулеле у колишній столиці Лагосі. Сотні сценаристів, режисерів і продюсерів не покладаючи рук щодня запускають нові проекти. Серед улюблених жанрів – трилери, політичні драми і романтичні історії. Як кажуть нігерійські кінематографісти, хепіенд обов’язковий, адже життя в Нігерії важке, тому глядач має не просто забути про біди і повірити в щасливе майбутнє героїв і себе, а зло, хай то бандит чи корумпований чиновник, має бути покарано.

Фото 1.bp.blogspot.com

Варто сказати, що стрічки нігерійських авторів мають велику популярність по всій Африці. Навіть спеціалісти і кінознавці кажуть про те, що серед тисяч картин можна знайти справжні алмази, котрі хоч сьогодні можна сміливо показувати в Каннах, а кількість поступово переходить в якість. Мало того, в Гані і Ліберії, де намагаються підняти власне мистецтво, влада забороняє кіно, зроблене в Нігерії, і знищує диски з фільмами з метою захистити власного виробника. Утім, Чорний континент – це величезний ринок, тому ділки Ноллівуду не впадають у відчай: на їхню продукцію завжди буде попит. Тим більше в останні роки точаться розмови про можливу копродукцію з європейцями і американцями, оскільки економічним успіхом нігерійського кіно вже зацікавилися на Заході. І хтозна, можливо, вже зовсім скоро люди з усього світу будуть їхати в Лагос, щоб повчитися у місцевій кіношколі і дізнатися, як за три копійки зробити народний хіт.   

Фото static01.nyt.com, proof.nationalgeographic.com

Вам це буде цікаво:
Знай наших: Анатолій Кокуш
Кіно – либонь, найбільш «технічний» вид мистецтва, котрий придумало людство. Скільки б таланту, фантазії і енергії не було у творців будь-якого фільму, практично всі стадії виробництва так чи інакше спираються на техніку, без якої ідеї так і залишаться всього лиш ідеями.
Двадцять перше буде їхнім сторіччям: міста планети, які найбільш динамічно розвиваються
Можливо, зараз у це складно повірити, але через кілька десятиліть такі важливі і передові глобальні міста, як Нью-Йорк, Лондон чи Токіо, не будуть відгравати настільки значущу роль, як сьогодні. OUTLOOK, озброївшись найостаннішими аналітичними даними і прогнозами, розповідає про міста, котрі мають усі шанси стати світовими центрами вже зовсім скоро.
Кано - найстаріше місто Нігерії
Вам обридла передбачуваність «ситого» життя, але ви не готові з головою пірнути в небезпечні пригоди в диких джунглях? Тоді вирушайте в Нігерію: цей цивілізований регіон Африки приголомшує, але не залякує. Крім того, тут розташований Ноллівуд – найбагатша «кузня» фільмів, якій поступається навіть Голлівуд. Сьогодні розкажемо вам про найстаріше місто Нігерії під назвою Кано.
На екскурсію – до кінотеатру!
Подорожі світом дедалі більше манять нас, і як прикро буває, коли на шляху до їхньої реалізації виникають всілякі перешкоди. Outlook пропонує вам не зневірюватись, якщо вирушити у мандри не випадає. Краще надихніться фільмами, де самі міста грають не менше, ніж актори. Ми розповімо про п'ять кінокартин, які, маючи беззаперечну художню вартість, ще й слугують непоганими гідами.
Таємниці Пабло Пікассо будуть розкриті
Почавши цю весну з низки гучних прем'єр, ВОЛЯ продовжує дивувати своїх абонентів. Цього разу компанія-провайдер представила своїм абонентам прем’єру другого сезону серіалу «Геній» від каналу National Geographic.
ЕКСКЛЮЗИВНЕ ІНТЕРВ’Ю з режисером Дороном Пазом
OUTLOOK вдалося поспілкуватися з ізраїльським режисером Дороном Пазом, котрий представив у Києві свою нову роботу «Єрусалим». Про спосіб пошуку натхнення через заголовки в журнальних статтях, перспективу кінематографу загалом і про причини вельми стриманого ставлення до критиків читайте далі у матеріалі!
Шведський відлюдник Інгмар Бергман
14 липня 1918 року у шведському місті Упсала народився чоловік, який зняв понад 50 картин і поставив кількадесят вистав, що підняли планку у мистецтві на недосяжний рівень. Навіть сьогодні, переглядаючи шедеври Бергмана, створені ще півстоліття тому, розумієш, що вони нічого не втратили з часом – скоріше навпаки.
Посол Іспанії представив в Києві картину "Королева Іспанії"
Надзвичайний і Повноважний Посол Іспанії в Україні Херардо Бугайо Оттоне презентував в одному зі столичних кінотеатрів картину "Королева Іспанії" режисера Фернандо Труеба. Серед гостей прем'єри були Надзвичайний і Повноважний Посол Мексики, Тимчасовий повірений у справах Куби, представники кіноіндустрії, громадськість, ЗМІ.
У Києві стартував Тиждень Іспанського кіно
30 березня за підтримки посольства Іспанії в Україні в Культурному центрі Кінотеатр «Київ» відкрився XV Тиждень іспанського кіно. Офіційне відкриття кінематографічного калейдоскопа відвідали дипломати Посольства Іспанії в Україні, представники української кіноіндустрії, громадськість, ЗМІ.
В Україні пройде тиждень іспанського кіно
Спогади і таємниці минулого, заборонене кохання і зрада, докази справжньої дружби, калейдоскоп ексцентричних пригод - СінеФієста повертається в Україну. 30 березня за підтримки посольства Іспанії в Україні в Культурному центрі «Кінотеатр «Київ» відбудеться відкриття XV Тижня іспанського кіно.
Спрингфілдська родина
«Чотири пальці – це круто, адже п'ять – лише у Бога!» Якщо ви одразу зрозуміли, про що мова, то у нас спільне свято – найзнаменитіша телевізійна сімейка, легендарні Сімпсони в грудні відзначають річницю в ефірі. Чверть століття тому на американському каналі FOX з’явився перший епізод культового серіалу.
Знай наших: Ліза Холоденко
Сьогодні ми продовжуємо серію матеріалів, об'єднаних загальним концептом «знай наших». На черзі розповідь про режисера нашумілої американської TV-драми «Олівія Кіттерідж» – Лізу Холоденко.
Історія створення фільма "Нескінченна історія!
Фантастична повість про хлопчика Бастіана, який викрав книгу з амулетом на обкладинці, і пригоди хороброго Атрейу – «Нескінченна історія» по праву вважається культовою. Ця кінокласика знята 1984 року, до комп’ютерної графіки, до віртуальних студій, до намальованих на екрані чудес. І мало хто знає, що являв собою зворотний бік цієї стрічки.
"Кіно з вокзалу": зародження кінематографа
Кожен рік у світі випускається більше 4 тисяч фільмів. В Індії щодня виходить навіть кілька стрічок місцевого виробництва. Втім, відлік потрібно починати з 13 лютого 1895 року - саме тоді , брати Люм'єр запатентували кінопроектор, а вже через рык глядачі вперше побачили відоме «Прибуття поїзда» режисерів.
regia di Federico Fellini
В генії те прекрасно, що він схожий на всіх, а на нього - ніхто... Сьогодні виповнюється рівно 95 років від дня народження Федеріко Фелліні. І, спеціально до цієї дати, OUTLOOK підготував добірку відгуків інших, не менш відомих кінематографістів, про роботи цього видатного режисера!
Говорить і показує BBC
Дуже часто ЗМІ сприймаються як зброя політиків та олігархів. Люди звикли нікому не довіряти. Проте одна компанія за неповні 100 років діяльності підняла свій авторитет доволі високо. Ми говоримо, звичайно ж, про BBC...
Посол Аргентини в Україні відкрила в Києві Дні аргентинської культури
За участю Посольства Аргентини в Україні в кінотеатрі «Київ», у столиці стартували Дні аргентинської культури.
«Тепер ти вільний, маса»
Сьогодні, 2 грудня, в усьому світі відзначається Міжнародний день боротьби за скасування рабства. На честь цієї дати журналіст OUTLOOK Олександра Комісарова підготувала добірку фільмів, в яких піднімається тема несправедливості та експлуатації людини людиною.
Міжнародний день анімації: короткий метр від OUTLOOK
Сьогодні Міжнародний день анімації, і дату цю вибрано недарма, оскільки саме 28 жовтня 1892 року паризький художник і винахідник Еміль Рейно вразив глядачів своїм оптичним театром. З цієї нагоди OUTLOOK підготував добірку з приголомшливих короткометражних мультфільмів останніх років, які обов'язково піднімуть настрій і змусять задуматися.
«ЗА ГОДИНУ ДО» зйомок фільму
OUTLOOK продовжує серію матеріалів «За годину до» і, спеціально для Вас, ми потрапили до незвичайної квартири на бульварі Дружби Народів. Саме вона стала знімальним майданчиком фільму «Вісім», режисера Олександра Шапіро. Ми прожили 60 хвилин пліч-о-пліч з постановником, до моменту, коли він голосно промовив «ACTION» і закрив за собою вхідні двері.
Закрити
Outlook facebook page