RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  Їхні угорські серця. Найвидатніші представники країни

Їхні угорські серця. Найвидатніші представники країни

Ви, напевно, знаєте або ж неодмінно чули про те, хто такий Кельвін Кляйн, і що він зробив для світової моди. Але маловідомий той факт, що батьки і бабуся Кельвіна – з Угорщини. Тож сьогодні ми розповідаємо про людей зі справжніми угорськими серцями...

Саме у маминому виконанні Кельвін вперше побачив власне ім’я вишитим на бирці своєї одежини. А його бабуся практично все життя пропрацювала в текстильній крамниці, оточена різноманітними рулонами тканин. Найрідніші Кельвінові жінки змогли пришити дитині любов до елегантності, витриманості й стилю, які привезли із собою з Угорщини. Їхня рідна країна була тоді в центрі всіх модних тенденцій, що хвилями накривали Європу. Люди мали відповідати вигляду міста. Вони також хотіли цокати своїми підборами по гладкій бруківці, як цокали своїми шпилями й куполами по небу урядові будівлі, базиліки, бастіони й замки.

Почалась історія бренду з 1968 року, тоді Кляйн і його друг дитинства Баррі Шварц заснували в Нью-Йорку власну фірму – "Calvin Klein Ltd", вклавши у справу стартовий капітал у 10 тисяч доларів. Фірма розташовувалася в одному з готелів міста. Це було ательє, що спеціалізується на виробництві чоловічого верхнього одягу. За чутками, поверхом вище в готелі містився бутік одягу "Bonwit Teller", власник якого одного разу помилився кнопкою в ліфті і потрапив в ательє Кляйна. Він був так вражений виробами молодого дизайнера, що зі словами: «Повірте, завтра вас помітять» зробив замовлення на 50 тисяч доларів. Так до Кляйна і Шварца прийшов перший комерційний успіх, який визначив майбутнє компанії.

Кожна людина, хоча б раз у житті потрапляла під гіпноз кольорових кубиків, які швидкими рухами змінювали один одного. Відомий на весь світ кубик Рубика вигадали саме в Угорщині. Такий собі Ерне Рубик, професор архітектури, в один прекрасний момент отримав звання, про яке мріє, напевно, кожна дитина – винахідник. І винахідником він став завдяки іграшці-головоломці, яка підкорила весь світ. ЇЇ можна знайти у будь-якій сувенірній лавці Угорщини, та й не тільки. Зі складання кубика проводять чемпіонати по всьому світу, а встановлені рекорди вже неможливо побити. Цікаво, що окрім куба існують також куля і змійка Рубика. Сьогодні кубик Рубика – це надбання нації. На 2017 рік заплановане зведення Музею кубика Рубика. Натхненні своїм архітектором-вигадником угорці хочуть зібрати в ньому всі винаходи своїх земляків, які були створені в різні часи. Допомагати будувати дім, де розташується музей у вигляді здоровенного куба, буде і сам Ерне.

Мало хто знає, але двоє з китів нинішньої голлівудської кіноіндустрії також угорці. Вам говорить щось ім’я Вільяма Фокса? Упевнені, що у вашій голові вже звучать фанфари, а уява кидає світло прожекторів на велику золоту 20-ку зі славнозвісної заставки 20th Century Fox Film Corporation (кінооб’єднання «Двадцяте століття Фокс»). Саме ця кіностудія не стала б такою, якою ми знаємо її сьогодні, якби колись угорець Вільмош Фрід не доклав своєї руки до її створення. У 25 років він, заворожений мистецтвом, що підкорювало світ, придбав свій перший кінотеатр. Це було 1900 року. А вже 1915-го став засновником Fox Film Corporation, яка з роками, об’єднавшись із Twentieth Century Pictures, переросте в усім відому кінокомпанію.

Угорщина, велика частина якої оповита виноградною лозою і народжує сорти вина, якими захоплюється увесь світ, породила ще одну кінолегенду – Адольфа Цукора. Маленький хлопчик із солодким прізвищем народився в невеличкому селищі Річе (угор. Ricse). Хоча деякі джерела настійно стверджують, що його виплекав саме виноробний регіон Токай, вина якого здобули славу й повагу далеко за межами самої Угорщини. Можливо, пов’язують Цукора з Токаєм через те, що він, дотримуючись найкращих традицій зберігання і витримки, прожив цілісіньких 103 роки.

Юнаком Адольф не пішов слідами свого дядька, відмовившись ставати рабином, а ще через якийсь час він знайшов для себе іншу релігію – кінематограф. Коли в 16 років його родина перебралась до Америки, 1903 року, до нього як до бізнесмена, ще тоді кушніра, прийшли за кредитом для розширення мережі театрів, у яких вже демонстрували рухливі картинки. Захопившись ними, уже 1912 року пан Цукор засновує свою першу кінокомпанію «Відомі гравці» (Famous Players Film Company), яка швидко перетворилась на Famous Players-Lasky, а потім переросла у всім відомий гігант Paramount Pictures.

Як не дивно, але через стільки років Голлівуд частково переїхав в їхню рідну Угорщину, а скоро, можливо, стане головним центром світового кіновиробництва. Країна створила фантастичні економічні умови для виробників цього мистецтва, а також відбудувала декілька здоровецьких кіностудій, одна з яких «Корда-Парк» (Korda Filmpark). Натовпи туристів приїздять сюди, щоб оглянути місця і декорації голлівудських фільмів – фаворитів переглядів і зборів, а також сфотографуватись на їхньому фоні. Власне, фоксівське 20-те століття знайшло поблизу угорської столиці свою Японію (де знімали «47 ронінів»), центр Москви (для однієї з частин «Міцного горішка») і навіть Червону планету, по якій тиняється одинокий Метт Деймон у ролі забутого інженера-біолога Марка Вітні («Марсіанин»).

Через кіностудію під Будапештом повернувся на свою Батьківщину і всесвітньовідомий чарівник Гаррі Гудіні. Саме там нещодавно знімали міні-серіал про ілюзіоніста. Легендарний «ескейпіст» уміє долати пута, навіть якщо це пута століть.

А колись він був звичайним хлопчиком, Еріхом Вайсом, що народився у другій столиці тодішньої Австро-Угорщини – Будапешті, як і його шестеро братів та сестер. Гудіні й після смерті вдається виплутуватись із петлі часу і відкривати замки, які не дають йому пройти з минулого у майбутнє. Так, 2015 року в українському Ужгороді, з-під якого родом була його бабця, з’явилась мініатюрна скульптура Гаррі Гудіні на честь його 141-го дня народження. Та не встигли місцеві й оком кліпнути, як скульптура зникала. А ще через якийсь час міні-Гудіні з’явився в рідній угорській столиці з наміром залишитись удома й бути облюбованим допитливими туристами. А тепер його можна побачити в обох цих місцях, бо Великому Гудіні все під силу. Ох і фокуси! 

Вам це буде цікаво:
Підземний полиск імперії: будапештське метро
Провівши всього годину в польоті, я раптом дізнався, що опинився в місті, де є найстаріше в континентальній Європі метро. І це ще не все, чим примітна будапештська підземка. OUTLOOK вирушає на прогулянку метрополітеном одного з найгарніших міст світу. Спускаємось?
За підтримки Посольства Угорщини в Україні в Києві проходять концерти Дьордя Оравца, Андраша Габора Вірага та Ержебет Шевельо.
В Національній філармонії України триває проект «Магія живої музики», в рамках якого за підтримки посольства Угорщини в Україні відбувся концерт «КвінтоФест. Камерні акценти осені» та пройде щорічний концерт-присвята Ференцу Лісту.
Ми там були: Будапешт – андеграундний естетизм та оздоровлення
Креативний копірайтер Маша Гольдман об'їздила мало не півсвіту. Подорожі дівчина може порівняти хіба що з корисним наркотиком. Маша розповідає, що кожна поїздка, навіть найкоротша і недалека, дає їй повне відновлення сил і ніби початок нового життя.
Гунгарікуми – часточки Угорщини по всьому світу
Що спільного між футболістом Ференцем Пушкашем, апетитним гуляшем, токайськими винами, вівцями породи Рацка і популярним в Європі озером Балатон? Справа в тому, що все це – гунгарікуми, про які ми говоримо сьогодні в OUTLOOK.
Термальні купальні: Ще одна причина відвідати Будапешт
Через його величну красу і розкіш багато хто називає Будапешт не інакше як «східноєвропейський Париж». У цьому місті, буквально залитому бронзою і гранітом, години прогулянок та екскурсій летять непомітно, нагадуючи про себе тим, як під вечір гудять ноги від втоми. Щоб добре перезарядитися після кількох насичених днів і продовжити своє активне знайомство з угорською столицею.
Гайдусобосло: скупатися в золоті
Місцеві мешканці, певно, знали, що роблять, коли вирішили залити гектари своєї землі водою з дивним кольором і запахом. Сьогодні ж Гайдусобосло купає в «киплячому золоті» мільйони відпочивальників, заробляючи на цьому золото справжнє.
Танцхаз. Посольство Угорщини провело танцювальний майстер-клас
Серед пріоритетних напрямків розвитку співпраці між країнами є культурна взаємодія, розвиток міждержавних зв'язків і проведння публічної та інформаційної політики. Посольство Угорщини в Україні розпочало 2019 рік циклом пізнавальних заходів про угорські фольклорні надбання і повірте нам нам на слово - тут безумовно варто взяти участь хоча б тыльки через його енергетику!
За підтримки посольства Угорщини відбулася презентація угорського вина
У Києві за підтримки посольства Угорщини і особисто Надзвичайного і Повноважного Посла Ерно Кешкеня пройшла презентація - дегустація угорських вин. В рамках заходу представники Угорського Національного торгового дому познайомили українських партнерів з головними винними регіонами країни і кращими винами.
Посол Угорщини провів Урочистий захід на честь Дня угорської культури
Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні пан Ерно Кешкень провів урочистий захід з нагоди святкування Дня угорської культури.
Дьордь Оравець. Інтерв'ю з угорським піаністом, чиї руки підносяться над клавішами
Ось уже сім років поспіль осінній Київ наповнюється звуками чарівливих мелодій і пронизливих етюдів видатного угорського композитора Ференца Ліста. Доброю традицією для Посольства Угорщини стало запрошувати в Україну кращих музикантів і відданих учнів маестро напередодні його Дня народження. У цьому році для виконання легендарних творів Ліста в столицю прибув знаменитий піаніст Дьордь Оравець ... Проекту OUTLOOK пощастило поспілкуватися з іменитим музикантом.
Посол Угорщини в Україні провів дипломатичний прийом
З нагоди одразу двох національних свят Угорщини - Дня пам'яті угорського повстання, що відзначають з 23 жовтня 1956 року та Дня проголошення Угорської республіки в 1989 році, в столиці України провели урочисті заходи. Напередодні святкування відбувся дипломатичний прийом у Посольстві Угорщини в Україні.
У посольстві Угорщини анонсували творчу осінь
У Києві відбулася прес-конференція за підтримки посольства Угорщини в Україні, присвячена феєрії угорської творчості восени 2017 року. Відкрив зустріч вітальним словом Посол Угорщини в Україні Ерно Кешкень оголошенням програми культурних заходів, запланованих у Києві за підтримки і взаємодії угорських дипломатів та наголосив на важливості спільних проектів наших країн.
Історія однієї вулиці: проспект Андраші в Будапешті
Майже в кожному туристичному путівнику написано, що Будапешт – це східноєвропейський Париж, і сперечатися з цим твердженням не варто, оскільки угорська столиця, так само як і французька, вражає своєю розкішшю, помпезністю і бездоганним смаком. А ще й сам Ейфель разом зі своїм архітектурним бюро додав їй французького шарму. Виходячи з усього цього, не дивно, що головну артерію міста – проспект Андраші – називають будапештськими Єлисейськими полями.
Якщо у тебе 10 доларів і ти у Будапешті
Ми продовжуємо нашу одну з найбільш практичних і корисних рубрик, присвячену цінам у містах і про те, як можна витратити умовні 10 доларів. Сьогоднішня наша розповідь – про Будапешт, один із найбільш популярних туристичних центрів Європи
Під патронатом посольства Швейцарії в Україні була представлена постановка ораторії Артура Онеггера «Жанна Д'арк на вогнищі».
Захід в Національній опері відвідали Надзвичайні і Повноважні посли в Україні таких держав як Азербайджан, Єгипет, Литва, Нідерланди, Туреччина та інші.
Закрити
Outlook facebook page