RU  UK  EN
Статті  >  Відвідай  >  На подіумі: Киргизстан

На подіумі: Киргизстан

Національні костюми будь-якого народу можуть багато розповісти не тільки про ментальні особливості їхніх власників, історію і риси характеру, але й про спосіб життя. Сьогодні в об’єктиві нашої уваги – традиційний одяг жителів Киргизстану.

Потрапивши на державні свята чи кудись у глибинку Киргизстану, не можеш не звернути увагу на національні костюми – гарні, колоритні і, що найголовніше, зручні. Цей одяг нерозривно пов'язаний з кочовим минулим народу і суворою погодою: у відносно невеликій за площею країні сусідять відразу кілька кліматичних зон, тому тут трапляється і нестерпна спека, і холод, що пробирає до кісток. Причому випробувати всі ці «принади» можна протягом одного дня: досить піднятися в гори чи спуститися звідти. Щоб займатися скотарством, торгувати на магістралях Великого шовкового шляху і долати неймовірні відстані на конях, треба було мати не лише неабияке здоров’я, але й відповідний одяг.

Його виготовляли як із тих матеріалів, що були під рукою, так і з необхідних елементів у вигляді бавовняних, оксамитових і шовкових тканин, іноді привезених із сусідніх країн. Оглянувши костюм людини, можна було визначити її соціальний статус: якщо вбрання було з більш грубих «домашніх» матеріалів, значить, перед тобою небагатий житель; якщо ж наряд м’який на дотик, а тканини приємно переливаються на сонці, та ще й прикрашені витонченими срібними чи золотими орнаментами, очевидно, що гроші у співрозмовника водяться. Утім, і багаті, й бідні носили свій одяг до останнього, зношували до дір, поки він не розвалиться, тому що ставилися до нього шанобливо, дбайливо ділили між близькими родичами після смерті господаря.

Тепер зупинимось докладніше на чоловічому і жіночому гардеробах. Представники сильної статі, що багато працювали фізично, як основу свого наряду використовували «кементай» – розстібний повстяний халат, котрий підперезували паском. Він чудово захищав і від дощу, і від пронизливого степового вітру. Представники знаті і заможні киргизи шили собі кементай білого кольору. Наступний елемент – «джаргакшим», широкі штани із шкіри чи замші. Їх неодмінно прикрашала шовкова вишивка і продовжували чоботи із загнутими носками «өтүк ». На голові чоловіка – «калпак», спеціальна шапка, поля якої можна було піднімати й опускати залежно від яскравості сонця. Для її виготовлення використовували або оксамит, або сатин. 

У холодні пори року замість калпака прийнято носити тюбетей, зшитий із хутра лисиці або баранця. У давнину, якщо гінця відправляли кудись із важливим повідомленням, як пропуск йому в руки давали тюбетей того, хто посилав. Цей головний убір і дотепер у киргизів популярний і почесний: під час зведення на ханство на голову обраного покладали саме його. Ще однією складовою є довга широка сорочка з оксамиту – «чапан». Сьогодні такі дедалі частіше можна побачити на літніх чоловіках. У сніг скотарі і кочівники не виїжджали з дому без «тона» – теплого овечого кожуха.

Що стосується жіночого одягу, то його найважливішим елементом є знаменита розстібна спідниця «бельдемчи». Її прийнято пришивати до широкого пояса. Святковий варіант відрізнявся від буденного наявністю вишивки і хутряного подолу. Найчастіше розшиту і прикрашену бельдемчи дівчата отримували від матері як посаг або як подарунок на честь народження першої дитини. Спідницю вдягають поверх «кремсала» – натільного плаття, універсального і взимку, і влітку. Ще одна неодмінна складова киргизького образа – шапочка, на котру зверху кріплять «елечек» – тюрбан з білої тканини. Уперше його прийнято вдягати, коли дружина вперше приходить жити у будинок чоловіка. Як напуття їй кажуть: «Хай з твоєї голови не впаде білий елечек» – так бажають довгого і щасливого сімейного життя. Без головного убору не прийнято виходити на вулицю. Усі незаміжні замість шапочки носять тюбетей з пір’ями. Зимовий же гардероб не можна уявити без шуби «ічек» і чобіт на дерев’яних підборах. Прикраси і коштовності киргизки носять не для краси, а як обереги, тому жінок, які хизуються ланцюжками і каблучками, в цій країні не зустріти ні у минулі століття, ні тепер. Утім, не можна не захоплюватися, розглядаючи обшиті коштовними каменями і металами ґудзики і коміри жіночих нарядів: вони ніби справжні витвори мистецтва.

Загалом якщо говорити про національний одяг Киргизстану, то в 20-му столітті йому на зміну прийшли європейські костюми, тому сьогодні всю цю красу можна побачити або на народних гуляннях, або в далеких селах і маленьких містах, де літні люди дотримуються суворих традицій. Найбільш сталим елементом виявився головний убір, котрий залюбки носять і чоловіки, й жінки. Його не прийнято кидати де заманеться, обмінюватися ним, і вже зовсім поганий знак – забути десь. Недарма кажуть, що «краще забути голову, ніж тюбетей» – символ мудрості і зрілості.              

Фото gdb.rferl.org, 2.bp.blogspot.com, detym.samddn.ru, www.open.kg, darkroom-cdn.s3.amazonaws.com, static.akipress.org, pp.vk.me

Вам це буде цікаво:
Каракол. Все, що варто дізнатися
Природа та історичний спадок з лишком покривають тимчасові труднощі у сферах інфраструктури і сервісу в Киргизстані, котрий уже щосили наближається в туристичному плані до Грузії та Вірменії! Розглянемо це на прикладі затишного містечка Каракол.
На подіумі: Куба
Напевно, кожна людина на планеті бодай раз отримувала запрошення на вечірку в кубинському стилі, який насправді зовсім не такий простий, як здається на перший погляд. Сьогодні Outlook спробує розібратися в ключових елементах та особливостях «estilo сubano», що переживає своє вже невідомо яке за ліком переродження, проте, як і раніше, надихає дизайнерів по всьому світу.
На подіумі: Гаїті
При згадці одягу Гаваїв умить у пам’яті зринає спідниця «хула» з квітковим леї-намистом і кокосами, так само коштовне сарі одразу огортає Індію, чи туго замотується в шовки кімоно Японія. А от, говорячи про традиційне вбрання Гаїті, одразу чітко вималювати собі образ автентичного місцевого жителя неможливо.
На подіумі: Аргентина
Кожен народ має своїх фольклорних героїв, на котрих хочуть бути схожими і дорослі, і діти. В аргентинців такими вважають гаучо, чий одяг у наші дні лишається традиційним костюмом країни.
На подіумі: Норвегія
За повний комплект норвезького національного костюма можна купити доволі нескромний автомобіль. Свій бюнад, прикрашений складними вишивками і орнаментами, нащадки вікінгів звикли створювати виключно вручну, вкладаючи в нього багато сил і терпіння. Ні, звісно, вони більше не носять шоломи з рогами, але величі їхньому національному вбранню не бракує.
Що вони їдять: Киргизстан
Із плином часу страви жителів цієї країни не перестали вражати своєю ментальністю і ґрунтовним підходом до приготування домашньої трапези. Солоний чай, кислі супи, закуски з конини – сміливі поєднання продуктів й ароматів кидають виклик банальності, тішать гурманськими знахідками корінне населення і дивують гостей, що зазирнули в долину Небесних гір.
На подіумі: Німеччина
Характерною рисою національного німецького костюма завжди вважали його самобутність і комфорт. Напевно, тому помилуватися національним одягом Німеччини в наші дні можна не лише на святах десь у селі чи в книжках з історії, але й на вулицях великих міст.
За адреналіном у Киргизстан!
40 тисяч рік, запаморочливі вершини гір, озеро розміром з море, кілька кліматичних зон – недарма Киргизстан за оцінками експертів і відгуками гостей вважають одним із найбільш перспективних туристичних напрямків у світі. І саме чудові можливості насолоджуватися тут активним і часто навіть екстремальним відпочинком разом із доступними цінами роблять цю країну такою популярною.
На подіумі: Греція
Будь-яка мода з часом змінюється, це правило поширюється і на національні костюми. У Греції переміни в національному одязі були настільки кардинальними, що стародавні хітони і гіматії геть загубилися, їх перестали впізнавати в об’ємній багатошаровості фустанел і караугонів. І хоча на сучасних вулицях вже не побачиш національні костюми, їх все ще зберігають до особливих випадків і ставляться до них з повагою.
10 фактів про Киргизстан
Киргизстан приваблює унікальною природою і кліматом, автентичною кухнею і гостинним народом, а ще – це країна з давніми цікавими традиціями й історією. Сьогодні розкажемо вам про найдивовижніші факти й особливості цієї країни.
Посол Киргизстану в Україні провів прийом на честь завершення дипломатичної місії
У понеділок, 11 січня, посол Киргизстану в Україні Улукбек Чіналіев провів прийом з нагоди завершення своєї дипломатичної місії як посла Киргизької республіки в Україні.
На подіумі: Іспанія
Іспанський одяг - це не тільки якісний і недорогий сучасний мас-маркет. Речі з цієї країни з величезною популярністю розходяться по світу вже кілька століть. І це логічно, адже починалося все з тамтешнього національного костюма, котрий надзвичайною красою і витонченістю вразив усю Європу і продовжує вражати й сьогодні.
На подіумі: Бутан
При таких словах, як «народ», «країна», «держава», крім традиційних асоціацій – прапора, архітектурних пам'яток, видатних особистостей – у голові виникають образи, які формуються завдяки національному вбранню. Сьогодні ми говоримо про Бутан, де за законом люди зобов'язані носити традиційний одяг у всіх громадських місцях у світлу пору доби.
Закрити
Outlook facebook page