RU  UK  EN
Статті  >  Відвідай  >  Скоп’є: балканська подорож

Скоп’є: балканська подорож

Переживши економічно важкі дев’яності, розпад Югославії і навіть кілька війн, балканські країни в останні роки виходять із піке і стають не лише стабільними, але й популярними для туризму. Окрім чудового клімату і відносної доступності, вони підкоряють мандрівників старовинними і багатими на культурні пам’ятники містами. Сьогодні ми розкажемо про одне з них – македонське Скоп’є.

Серце Балкан

Скоп’є, розташоване у мальовничій міжгірній долині величної ріки Вардар, було засноване ще в часи Римської імперії. За ці землі фактично аж до самого кінця 20-го століття велися запеклі війни, допоки в регіоні не запанував мир. Здається, що протягом такого тривалого часу за македонську столицю встигли повоювати всі народи Південної Європи. Мабуть, саме тому і болгари, і серби, і македонці, і турки, і навіть австрійці з італійцями вважають місто своїм і близьким.

Фото paradiseintheworld.com

Мабуть, у цих взаємних конфліктах і зазіханнях як слід не розбираються вже й навіть самі балканці. Головне, що кров нарешті припинили проливати, і всі суперечки перейшли в іншу площину й продовжуються за келихом вина чи на футбольному полі. А саме Скоп’є, відродившись, наче Фенікс із розрухи і бідності 90-х, відчинило свої двері для всіх, хто прийшов із миром.

Гуляємо сьогоднішнім Скоп’є

Кілька років тому македонська столиця завершила серйозну реконструкцію і істотно змінила свій вигляд. На гроші, виділені переважно Європейським Союзом, місто, а особливо його історичний центр, у буквальному сенсі слова змінилися до непізнаваності. Від комуністичного мегаполіса після перепланування часів Тіто, не лишилося й сліду. Сьогодні Скоп’є нагадує тихе й успішне містечко Західної Європи з вузькими вуличками, просторими площами й відмінною навігацією для туристів. Циганські стихійні ринки, нелегальна торгівля й відсутність будь-яких правил дорожнього руху – все це пішло в небуття, тому, хоч про Балкани й досі говорять, що регіон доволі хаотичний і місцями екстремальний, конкретно до македонської столиці цю думку не віднести.

Фото travelingeurope.biz

Реконструйовані пам’ятники архітектури й історично цінні об’єкти набули другого дихання, тому тут справді є на що подивитися, і навіть тижня може не вистачити на повне занурення. Ми спробували скласти свій список «mustseeplace», котрі можна обійти за пару днів, однак у місті спокійно можна провести й тиждень зовсім без нудьги. Починати, напевно, найбільш правильно з Фортеці Кале. Вона розташована на схилах, і звідти відкривається просто неймовірний краєвид на центр і ріку Вардар. Побудована, за даними істориків, ще за кілька століть до нашої ери, ця цитадель, по суті, й стала першим поселенням на території, де пізніше було засновано місто. Її стіни побували й казармами, і в’язницями, і військовими штабами. Після війн фортецю зазвичай відновлював той народ, котрому дісталося Скоп’є, тому окремі її елементи нагадують і про турецьке управління, і про європейське. Сьогодні Кале – це улюблене місце відпочинку містян і туристів, оскільки на її території розбито чудовий сад, де вечорами розігрують театральні вистави і грають вуличні музиканти.

Фото paradiseintheworld.com

Другим символом міста, котрий до того ж прикрашає міський прапор, вважають Кам’яний міст, споруджений ще в Середні віки. Окрім власне практичної функції – поєднання двох берегів ріки, він виконує ще й важливу естетичну як одна з найкращих пам’яток епохи Середньовіччя у світі взагалі. Споруда справді міцна, адже вона витримала найпотужніший землетрус 1963 року, котрий практично повністю зруйнував місто за 20 секунд. Відразу за ним ми потрапляємо нібито в іншу реальність – у східний район Чаршия, чия назва перекладається як «Старий Базар». Ця мережа вузьких і закручених вуличок утворює цілий торговий квартал, безумовною окрасою якого є турецькі лави, лазні і мечеть Мустафа-Паші, відома завдяки своєму унікальному декоруванню і кольоровим пластинкам. Її побудували приблизно в той же час, що і Кам’яний міст, і їй теж вдалося пережити і війни, і дивацтва стихії, котрі нещадно обрушувалися на Скоп’є.

Фото rotaractclubskopje.org.mk

У православних головним об’єктом у столиці прийнято вважати церкву Святого Спаса, декоровану дуже майстерним різьбленням і фресками. Через те, що її зводили в часи турецької влади, було видано указ, що вона має бути нижчою навіть на найменші мечеті, тому християни змушені були будувати частину об’єкта під землею, та й узагалі обійтися без яскравих елементів. Такою вона і вийшла – скромною, але зі смаком. Якщо пройтися по її території й уважно розглянути саму споруду, вона, без сумніву, запам’ятається назавжди, хоч зовні і нагадує трохи витягнутий дім.

Туристу

Кожен гість Скоп’є, надивившись на пам’ятки архітектури, просто зобов’язаний спробувати місцеву кухню, тим більше, що тутешні ресторани, напевно, одні з найдешевших в Європі, однак це ніяк не впливає на кулінарні багатства і вміння кухарів. Національна кухня примітна тим, що дуже вміло поєднує в собі і слов’янські традиції, і східні, тому на 20 євро можна удвох об’їстися м’ясом, овочами, сирами, випічкою і обпитися чудовим молодим вином чи міцною ракією. Ми особливо рекомендуємо ресторан Destan, де, за словами самих македонців, готують найкращий шашлик і кебаб у Європі. Усі рецепти, котрим, за чутками, понад 500 років, тримають у найсуворішій таємниці. Можливо, це й красива легенда, але на смак справді божественно.

Фото exploringmacedonia.com

Окрім дегустацій кожен турист має неодмінно зробити бодай один добрий вчинок, хай навіть допомогти старенькій перейти через дорогу або донести сумки дідусеві. Будь-яка дрібниця «зараховується». Усе тому, що Скоп’є – це батьківщина Матері Терези, і люди тут намагаються бути на неї схожими хоча б у чомусь, хай навіть у дрібницях. Тому, якщо хочеться комусь зробити добро, не слід боятися показатися смішним чи нав’язливим, у македонській столиці це справді оцінять. 

Заглавное фото travel.rambler.ru

Вам це буде цікаво:
Відбувся дипломатичний прийом Посольства Індонезії
У столиці України, Посол Індонезії Юдді Кріснанді провів урочистий захід приурочений до Дня незалежності країни.
Посол Індії провів прийом на честь Дня незалежності
Надзвичайний і Повноважний Посол Індії в Україні Манодж Кумар Бхарти провів урочистий дипломатичний прийом на честь головного свята своєї країни - Дня Незалежності.
ФОТОПРОЕКТ: Варшава звисока
Ми ловили перші останні промені осіннього сонця на майже порожніх варшавських вуличках в неділю. Коли сонце сховалося за хмарочосами - ми піднялися на найвищий з них, щоб побачити захід.
У Львові відкрилось Почесне Консульство Королівства Нідерландів
У Львові відкрили Почесне Консульство Королівства Нідерландів. У церемонії відкриття Консульства взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Нідерландів в Україні Кейс Ян Рене Кломпенхаувер, Почесний Консул Королівства Нідерландів у Львові Андрій Гринчук, міський голова Львова Андрій Садовий і перший заступник голови ЛОДА Ростислав Замлинський.
У Києві відсвяткували День трону Марокко
Надзвичайний і Повноважний Посол Марокко в Україні Міна Тунсі провела урочистий прийом на честь національного свята - Дня трону, присвяченого річниці сходження на трон короля Мухаммеда VI.
Ісламабад is the capital of…
Попри промовисту назву Ісламабад, мабуть, найбільш світське, космополітичне та вестернізоване місто мусульманського Пакистану, котре є ще й столицею цієї держави. Чим і як воно живе – далі в Outlook.
Не вежею єдиною. ТОП кращих творінь Густава Ейфеля
Кажуть, Гі де Мопассан ненавидів Ейфелеву вежу. Знаменитий письменник вважав, що вона спотворює Париж і не приносить місту ніякої користі. Проте його частенько можна було зустріти в затишному кафе на вершині конструкції. У таких випадках автор «Любого друга» говорив, що «тільки тут клята вежа не трапляється йому на очі...»
Знай наших: Михайло Яримович
За знаменитою висадкою Ніла Армстронга та його команди на поверхню Місяця 1969 року стояло не тільки абстрактне торжество сили людського розуму, а й велика група висококласних інженерів, які розв’язували надскладні завдання. Серед них своїм сміливим і несподіваним підходом особливо виділявся Михайло Яримович, один з керівників місячної програми. Саме про нього ми з великою гордістю сьогодні розповідаємо в рубриці «Знай наших».
Посол Єгипту провів урочистий прийом на честь Національного дня
23 липня в Єгипті офіційно відзначається річниця липневої революції день, який є національним святом і вихідним. Революція відбулася в обстановці підйому національно-визвольного руху арабських народів після Другої світової війни і ослаблення позицій британського імперіалізму на Близькому Сході.
Оманливий пензель пані Хокусай
Ексцентричний старець Кацусіка Хокусай був справжньою зіркою доби Едо, творчим генієм і нелюдським боржником половини міста. Він мав не менш як 30 псевдонімів, поміняв 93 будинки і створив безліч гравюр, малюнків і картин. Його відома «Велика хвиля в Канагаві» заворожує. Та мало хто знає, що цю ксилографію, як і багато інших робіт, Хокусаю допомагала створювати дочка – загублена в часі і величезній тіні «божевільного живописом» батька художниці Кацусіка Ой.
Коста-Рика: причини щастя
У пошуках ідеального пункту призначення можна користатися різними критеріями. Керуючись бажанням пізнати, як живуть люди, що випромінюють світло від насолоди, вирушайте в Коста-Рику. Ця країна – лідер за показником Всесвітнього індексу щастя (The Happy Planet Index).
ВІДЕО: Азіада-2017 Туркменістані
З 17 по 27 вересня в Туркменістані пройде Азіада-2017 - п'яті Азіатські ігри з бойових мистецтв і змагань в приміщеннях. Ашхабад, як місце проведення змагань, був обраний в Кувейті 19 грудня 2010 року. Місто першим в Середньоазіатському регіоні, яке отримало право на проведення Азіатських ігор. До програми увійшли змагання з 21 виду спорту. Змагання пройдуть з шахів, футзалу, тенісу, муай таю (тайський бокс), самбо, курашу, джиу-джитсу, боулінгу, велогонок на треку, плавання в 50-метровому басейні, легкої атлетики, важкої атлетики (пауерліфтинг), баскетболу, тхеквондо ( WTF), спортивних танців, кікбоксингу, конкуру, боротьбі на поясах, спортивній боротьбі (греко-римська та вільна), більярду та туркменської національної боротьби.
Посол Іраку провів прес-конференцію на честь звільнення міста Мосул
Надзвичайний і Повноважний Посол Іраку в Україні Бакир Ахмед Азіз Аль-Джаф провів прес-конференцію в зв'язку з звільнені іракського міста Мосул від угруповань терористичної організації ІГІЛ.
Керований хаос: архітектор Заха Хадід
В англійській мові є чудовий неологізм, синонім успішності – «селфмейдмен», котрий можна перекласти як «людина, що зробила себе». Саме такою людиною, безумовно, є знаменитий архітектор Заха Хадід. Ми розкажемо про її непростий життєвий і творчий шлях її ж словами.
Зоо-Азія. Частина ІІ
У теплі розкішні дні зовсім не хочеться згадувати про кам’яні джунглі міст, а хочеться вчепитися за справжню зелену ліану і полетіти у природу. Полетіти саме туди, де гармонійно поєднані рослинний і тваринний світ, флора і фауна, а якщо більш конкретно – дерева, птахи, квіти, звірі, водойми та пагорби … У зоопарк!
Дипломати відвідали фестиваль “Купальські роси”
Вже вкотре на Житомирщині у селі Немиринці Ружинського району з 6 на 7 липня 2017 року відбувся Всеукраїнський фестиваль традиційної культури "Купальські роси". Головним організатором, ініціатором та господарем свята є Павло Жебрівський, голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, який і цьогоріч особисто вітав гостей.
Шведський відлюдник Інгмар Бергман
14 липня 1918 року у шведському місті Упсала народився чоловік, який зняв понад 50 картин і поставив кількадесят вистав, що підняли планку у мистецтві на недосяжний рівень. Навіть сьогодні, переглядаючи шедеври Бергмана, створені ще півстоліття тому, розумієш, що вони нічого не втратили з часом – скоріше навпаки.
Посол Канади та Міністр інфраструктури України підписали спільний план дій щодо проходження аудиту Міжнародної морської організації
Надзвичайний та Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук та Міністр інфраструктури України Володимир Омелян підписали спільний план дій, щодо проходження Україною аудиту Міжнародної морської організації. Підписання документу відбулося 12 липня в приміщенні Посольства Канади в Україні.
США очима Богдана Янчева
Контекстний менеджер Богдан Янчев здійснив тривалу подорож у США. Він провів там близько півроку і не просто побував у найбільших містах, таких як Маямі, Нью-Йорк, Вашингтон, але й попрацював на різних роботах, завів чимало знайомств із місцевими і відвідав місця, про які звичайні туристи нічого не знають. Після повернення він розповів нам про свої найяскравіші враження.
У Києві відкрили офіс представництва НАТО
Делегація Північноатлантичної ради в складі 29 послів країн-членів НАТО на чолі з генеральним секретарем Єнсом Столтенбергом прибула до Києва, де 10 липня відбулося офіційне відкриття представництва НАТО в Україні.
Закрити
Outlook facebook page