RU  UK  EN
Статті  >  Відвідай  >  Скоп’є: балканська подорож

Скоп’є: балканська подорож

Переживши економічно важкі дев’яності, розпад Югославії і навіть кілька війн, балканські країни в останні роки виходять із піке і стають не лише стабільними, але й популярними для туризму. Окрім чудового клімату і відносної доступності, вони підкоряють мандрівників старовинними і багатими на культурні пам’ятники містами. Сьогодні ми розкажемо про одне з них – македонське Скоп’є.

Серце Балкан

Скоп’є, розташоване у мальовничій міжгірній долині величної ріки Вардар, було засноване ще в часи Римської імперії. За ці землі фактично аж до самого кінця 20-го століття велися запеклі війни, допоки в регіоні не запанував мир. Здається, що протягом такого тривалого часу за македонську столицю встигли повоювати всі народи Південної Європи. Мабуть, саме тому і болгари, і серби, і македонці, і турки, і навіть австрійці з італійцями вважають місто своїм і близьким.

Фото paradiseintheworld.com

Мабуть, у цих взаємних конфліктах і зазіханнях як слід не розбираються вже й навіть самі балканці. Головне, що кров нарешті припинили проливати, і всі суперечки перейшли в іншу площину й продовжуються за келихом вина чи на футбольному полі. А саме Скоп’є, відродившись, наче Фенікс із розрухи і бідності 90-х, відчинило свої двері для всіх, хто прийшов із миром.

Гуляємо сьогоднішнім Скоп’є

Кілька років тому македонська столиця завершила серйозну реконструкцію і істотно змінила свій вигляд. На гроші, виділені переважно Європейським Союзом, місто, а особливо його історичний центр, у буквальному сенсі слова змінилися до непізнаваності. Від комуністичного мегаполіса після перепланування часів Тіто, не лишилося й сліду. Сьогодні Скоп’є нагадує тихе й успішне містечко Західної Європи з вузькими вуличками, просторими площами й відмінною навігацією для туристів. Циганські стихійні ринки, нелегальна торгівля й відсутність будь-яких правил дорожнього руху – все це пішло в небуття, тому, хоч про Балкани й досі говорять, що регіон доволі хаотичний і місцями екстремальний, конкретно до македонської столиці цю думку не віднести.

Фото travelingeurope.biz

Реконструйовані пам’ятники архітектури й історично цінні об’єкти набули другого дихання, тому тут справді є на що подивитися, і навіть тижня може не вистачити на повне занурення. Ми спробували скласти свій список «mustseeplace», котрі можна обійти за пару днів, однак у місті спокійно можна провести й тиждень зовсім без нудьги. Починати, напевно, найбільш правильно з Фортеці Кале. Вона розташована на схилах, і звідти відкривається просто неймовірний краєвид на центр і ріку Вардар. Побудована, за даними істориків, ще за кілька століть до нашої ери, ця цитадель, по суті, й стала першим поселенням на території, де пізніше було засновано місто. Її стіни побували й казармами, і в’язницями, і військовими штабами. Після війн фортецю зазвичай відновлював той народ, котрому дісталося Скоп’є, тому окремі її елементи нагадують і про турецьке управління, і про європейське. Сьогодні Кале – це улюблене місце відпочинку містян і туристів, оскільки на її території розбито чудовий сад, де вечорами розігрують театральні вистави і грають вуличні музиканти.

Фото paradiseintheworld.com

Другим символом міста, котрий до того ж прикрашає міський прапор, вважають Кам’яний міст, споруджений ще в Середні віки. Окрім власне практичної функції – поєднання двох берегів ріки, він виконує ще й важливу естетичну як одна з найкращих пам’яток епохи Середньовіччя у світі взагалі. Споруда справді міцна, адже вона витримала найпотужніший землетрус 1963 року, котрий практично повністю зруйнував місто за 20 секунд. Відразу за ним ми потрапляємо нібито в іншу реальність – у східний район Чаршия, чия назва перекладається як «Старий Базар». Ця мережа вузьких і закручених вуличок утворює цілий торговий квартал, безумовною окрасою якого є турецькі лави, лазні і мечеть Мустафа-Паші, відома завдяки своєму унікальному декоруванню і кольоровим пластинкам. Її побудували приблизно в той же час, що і Кам’яний міст, і їй теж вдалося пережити і війни, і дивацтва стихії, котрі нещадно обрушувалися на Скоп’є.

Фото rotaractclubskopje.org.mk

У православних головним об’єктом у столиці прийнято вважати церкву Святого Спаса, декоровану дуже майстерним різьбленням і фресками. Через те, що її зводили в часи турецької влади, було видано указ, що вона має бути нижчою навіть на найменші мечеті, тому християни змушені були будувати частину об’єкта під землею, та й узагалі обійтися без яскравих елементів. Такою вона і вийшла – скромною, але зі смаком. Якщо пройтися по її території й уважно розглянути саму споруду, вона, без сумніву, запам’ятається назавжди, хоч зовні і нагадує трохи витягнутий дім.

Туристу

Кожен гість Скоп’є, надивившись на пам’ятки архітектури, просто зобов’язаний спробувати місцеву кухню, тим більше, що тутешні ресторани, напевно, одні з найдешевших в Європі, однак це ніяк не впливає на кулінарні багатства і вміння кухарів. Національна кухня примітна тим, що дуже вміло поєднує в собі і слов’янські традиції, і східні, тому на 20 євро можна удвох об’їстися м’ясом, овочами, сирами, випічкою і обпитися чудовим молодим вином чи міцною ракією. Ми особливо рекомендуємо ресторан Destan, де, за словами самих македонців, готують найкращий шашлик і кебаб у Європі. Усі рецепти, котрим, за чутками, понад 500 років, тримають у найсуворішій таємниці. Можливо, це й красива легенда, але на смак справді божественно.

Фото exploringmacedonia.com

Окрім дегустацій кожен турист має неодмінно зробити бодай один добрий вчинок, хай навіть допомогти старенькій перейти через дорогу або донести сумки дідусеві. Будь-яка дрібниця «зараховується». Усе тому, що Скоп’є – це батьківщина Матері Терези, і люди тут намагаються бути на неї схожими хоча б у чомусь, хай навіть у дрібницях. Тому, якщо хочеться комусь зробити добро, не слід боятися показатися смішним чи нав’язливим, у македонській столиці це справді оцінять. 

Заглавное фото travel.rambler.ru

Вам це буде цікаво:
Посол Малайзії провів святкову вечерю на честь Ід аль-фітр
26 червня 2017 року відбулась урочиста вечеря в резиденції Надзвичайного і Повноважного Посла Малайзії в Україн
Бельгійське мереживо: вальс тисячі ниток
Дивлячись на фламандські мережива, важко позбутися думки, що дивовижні квіти, спритно вплетені у вінок візерунка, народжені розсипом іскор, що зірвалися з чарівної палички. На зворотному боці краси лишаються труди і дні неприкаяних дівчат, викрадені у життя лабіринтом ажурних петель. Підкоривши свавілля нитки заповітній мрії про рай, обіцяний за покору, майстерність кинула виклик безвиході і злидням – і здобула перемогу.
У Києві на честь Дня Незалежності Білорусі пройшов святковий концерт
У Київському національному академічному театрі оперети відбувся виступ Білоруського державного заслуженого хореографічного ансамблю «Харошкі» з новою програмою «Палёт над часам». Концерт був організований Посольством Білорусі в рамках європейського турне і проведення акції «Belarus Day» напередодні Дня Незалежності країни.
Посол Роман Ващук відкрив в Києві святкові заходи до 150-річчя Канади
Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук разом із Мером Києва Віталієм Кличко відкрили святкові заходи на Хрещатику до 150-річчя Канади.
Кабмін схвалив створення Українського інституту при МЗС
Кабінет Міністрів України схвалив створення державної установи "Український інститут" для презентації України за кордоном і просування її іміджу в світі. Відповідне рішення було ухвалено на засіданні уряду в середу.
Відпустка в радість, або де відпочити в тиші і спокої?
Літо вже настало, це значить, що час планувати відпустку, пакувати валізи і складати список місць must visit. Ми розуміємо, що в шумному місті важко знайти місце, де б панувала повна тиша. А людина так влаштована, що іноді спокій їй просто необхідний. Ми знайшли для вас 8 таких місць: три відлюдних маловідомих куточки найкрасивіших країн Європи і піщані найчистіші, найбезлюдніші пляжі.
В Києві за підтримки Посольства Австралії відкрилась виставка «Художники-Амбасадори. Українська Австраліана»
В рамках програми 2017 року на честь 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Австралією і Україною, а також відзначення 70-річчя поселення українців в Австралії у Києві відкрилась виставка «Художники-Амбасадори. Українська Австраліана».
ФОТОПРОЕКТ. Балі: вулиця майстрів
OUTLOOK продовжує досліджувати цікаві куточки нашої планети. Зовсім нещодавно наші фотографи Нікіта Панісов та Анна Кравченко повернулися з дивовижного міста Убуд, розташованого в Індонезії. Це місце, вважається культурною столицею держави, вражає багатьма цікавинками, але найбільше - своєю вулицею майстрів...
У Києві за підтримки Посольства Індії відбувся йога-марафон і встановлений рекорд України
18 червня о 8 ранку на Хрещатику відбулася масштабна подія - "Марафон без метушні", присвячений Міжнародному дню йоги, який щорічно відзначається по всьому світу під егідою ООН. Марафон пройшов з ініціативи Посольства Індії в Україні та India Club, в честь 25-річчя дружби між нашими країнами.
У Посольстві Узбекистану пройшов концерт, присвячений Дню медичного працівника України
Посольство Узбекистану з нагоди Дня медичних працівників України організувало для колективів Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України та Національного музею історії України у Другій світовій війні музичний вечір «Музика-мистецтво без кордонів».
Незбагненний Нан-Мадол: місто над безоднею
Краще за незаселений острів може бути тільки покинутий штучний архіпелаг зі слідами зниклих цивілізацій! Мирний плескіт весел, що бентежать блакитні сни Тихого океану, утихомирює барабанний дріб екстазу у скронях, готуючи волю і розум до побачення з головною загадкою Мікронезії. Нан-Мадол пустує не одну сотню років, могутні стіни роз’їдає морська сіль, але навіть у полоні забуття заборонене місто не втрачає величі.
У Києві пройшов фестиваль Кореяда-2017
Познайомитися ближче з дивовижною і різноманітною корейською культурою змогли жителі і гості столиці в рамках Всеукраїнського фестивалю корейської культури і мистецтва «Кореяда-2017», який пройшов 14-15 червня в Українському домі.
Бриджтаун is the capital of Барбадос
Помпезний міст, невеличкий місток чи проста дерев’яна кладочка завжди є символом чогось, що об’єднує. Ось і місто-міст Бриджтаун, столиця Барбадосу, яке отримало свою назву завдяки двом мостам, що пролягають через затоку Карлайл, об’єднує собою і в собі багато різноманітного, протилежного і, на перший погляд, непоєднуваного.
На Хрещатику за підтримки Посольства Індії відбудеться найбільша йога-сесія «Марафон без метушні»
18 червня 2017 року о 8 ранку на вулиці Хрещатик у Києві відбудеться масштабна подія ‒ «Марафон без метушні». Вона присвячена Міжнародному дню йоги, який щороку відзначається по всьому світу під егідою ООН. Марафон пройде за ініціативи Посольства Індії в Україні та India Club, таким чином буде відзначене 25-річчя дружби між нашими країнами.
Забуте мистецтво: чайна церемонія в Кореї
Після прогулянки жвавими вулицями Сеула хочеться розслабитися в кафе за чашкою ароматного чаю, але де там: хороші чайні є тільки при буддійських монастирях і на богемній пішохідній вулиці Інсадон. Чайна церемонія в Кореї, несумісна із суворим розпорядком офісів і фабрик, неохоче йде в маси, залишаючись радістю мудреців і привілеєм владик.
Фарбарні Феса: райдужна палітра Сходу
Стара медина Феса міцно тримає час у тенетах вузьких звивистих вулиць і мальовничих крамниць. Середньовічне місто майстрів не визнає сучасні технології, однак прослідкувати життєвий цикл вподобаної сумки з тисненою в’яззю не справить клопотів. Шкіру для сувенірів вичиняють тут же, у внутрішніх двориках, а за помірну плату господар продемонструє всі тонкощі народного промислу з тисячолітньою історією.
Місцеві рекомендують: Ольга Коркунда про Дезенцано-дель-Гарда
Ресторатор Ольга Коркунда ділиться з читачами цікавими фактами про одне з італійських містечок, котре розташоване на узбережжі озера Гарда. Що спробувати, де побувати і як розважитися - в нашому новому матеріалі!
Дружина Посла Індії провела зустріч Ambassadors Spouses Club і показ національного одягу
Дружина Надзвичайного і Повноважного Посла Індії в Україні Анаміка Бхарті провела зустріч клубу дружин послів Ambassadors Spouses Club, в рамках якої пройшов показ традиційного індійського одягу і дружній обід.
У Києві пройде фестиваль корейської культури «Кореяда»
14-15 червня в Києві за сприяння Посольства Республіки Корея в Україні, Корейського культурного центру, Всеукраїнської Асоціації корейців, Ради національних спільнот, Фонду зарубіжних корейців пройде Всеукраїнський фестиваль корейської культури та мистецтва «Кореяда-2017».
Фотопроект: Затишний Вроцлав
Вроцлав - це 5 річок, 12 островів і 112 мостів, тому його часто називають «польською Венецією». Третина площі міста займають парки і сквери. Це найтепліше місто в Польщі! У нього неможливо не закохатися. Тут панує сплетіння багатьох культур, привезених людьми з різних країн світу. Фотограф і журналіст OUTLOOK побував в цьому затишному місті і ділиться з нашими читачами своїми спогадами, зафіксованими через об'єктив.
Закрити
Outlook facebook page