RU  UK  EN
Статті  >  Відвідай  >  Ужупіс – Монмартр по-литовськи

Ужупіс – Монмартр по-литовськи

Автор: 24.05.2017 | Литва
Ужупіс – найвідоміший район у всій Прибалтиці. І хай вона невелика, цей вільнюський осередок свободи, гармонії і креативу заслуговує на свою славу. Ми провели там кілька чудових днів, тому з радістю ділимося своїми враженнями.

Історична довідка

Невеликий район, відділений від Старого Вільнюса рікою Вільняу, – один із найстаріших у місті. Перші згадки про нього датуються ще 14-м століттям. Тоді його населяли мірошники і чорнороби, котрі збудували кілька мостів, з’єднавши Ужупіс із центром. І хоча річка доволі мілка, а мости ні тоді, ні зараз не вирізнялися довжиною чи особливою конструкцією, жителі Заріччя (саме так перекладається слово «Ужупіс») не соромилися брати гроші за проїзд, і приїжджі, знаючи особливу вдачу місцевих хлопців, платили. Будь-які спроби якось знизити ціну чи посперечатися часто закінчувалися серйозними конфліктами. Тому відтоді і донедавна про район ходила слава як про дуже суворий, а самі жителі Вільнюса старалися обходити його десятою дорогою. На щастя, територіально він ізольований і до сьогодні: з одного боку вода, з іншого – схили, а з третього промзона, збудована ще за комуністів. І туристів туди, ясна річ, не водили.

visitlithuania.net

У 90-ті роки минулого століття Ужупіс, як і вся Литва, переживав кризу. Реформи тільки почалися, економіка країни перебувала в занепаді, промисловість зупинилася. Робітники заводів і фабрик Заріччя виїжджали із застиглої в очікуванні кращого життя столиці. І якраз у цей час у місто почала з’їжджатися творча молодь з усієї Прибалтики. Художники, музиканти, артисти й режисери, як це завжди буває, хотіли жити в найкрасивішому центрі Вільнюса, котрий навіть включили у спадок ЮНЕСКО, але грошей на оренду чи тим більше купівлю житла у них не було. Із цілком прозаїчної причини їхній вибір місця проживання зупинився на Ужупісі, звідки до самого центру, як свідчать вказівники, рівно 300 метрів, а половина будинків пустувала. Так район отримав друге дихання.

img-fotki.yandex.ru

Із околиць в Республіку

Творчі особистості змінили не лише соціальний контингент Заріччя, але й тамтешню атмосферу. Власним коштом вони реконструювали будівлі, декотрим з яких на той момент було понад 500 років, відкривали модні заклади, влаштовували вуличні гуляння й фестивалі. Міська влада Вільнюса всіляко допомагала їм у цьому, а 1997 року муніципалітет спільно з жителями придумав маркетинговий хід, котрий мав привабити і в саму столицю, і конкретно в район більше іноземних туристів – оголошення Ужупісом автономії. Заріччя отримало всі формальні ознаки держави – президента, котрим і сьогодні є знаменитий литовський поет і режисер Ромас Лілейкіс, конституцію, котру вважають найбільш демократичною і «хіповою» у світі, і навіть армію, що складається з 12 людей. На окрему згадку заслуговує флот – паперові кораблики місцевих дітлахів. Також республіка має близько 320 консульств по всьому світу, почесних громадян, серед яких Далай-лама, і навіть власні паспорти-квитки, котрі перевіряють у туристів перед великим парадом-фестивалем на День Незалежності – 1-го квітня. Символи Ужупіса – янгол, встановлений на головній площі, і русалка, котра зустрічає гостей біля мосту.

artifex.ru

Що подивитися?

Хоча сама «держава» дуже молода, в Заріччі вистачає пам’ятників архітектури, оскільки ці землі мають багату історію. На жаль, не все вціліло до наших днів: кілька чудових особняків і храмів так і не були відновлені, але сьогодні Литва докладає всіх зусиль щодо реставрації свого найбільш відвідуваного району. Тому хоч територія і невелика, гуляти тут можна довго, заходячи у підворіття, розмальовані графіті, і розглядаючи крихітні вулички. Своєю розкішшю і величезними як для маленького міста розмірами вражає палац Гонестів, котрий на своєму віку був і пекарнею, і готелем, і корчмою, а сьогодні частину приміщень віддали під супермаркет, частину під квартири. Не менш легендарна споруда – Костел Святого Варфоломія, переданий під управління білоруським католикам. Щонеділі тут проводять служби кількома мовами. Сам храм збудували ще в 17-му столітті. Бернардинський цвинтар – один із найстаріших некрополів Литви, тут поховано відомих громадських і державних діячів, представників творчої інтелігенції. У наші дні йде активна реконструкція кладовища, серйозно зруйнованого в часи наполеонівських війн.

curiouscatontherun.files.wordpress.com

Із більш сучасних об’єктів заслуговують на увагу Академія мистецтв, всілякі галереї і шоу-руми. Художники і дизайнери займають майже всі горища, підвальні заклади і гаражі, перетворюючи свої майстерні у міні-музеї. Культовим місцем вважається Інкубатор мистецтв, де що два тижні з’являються все нові експозиції, а їхня особливість у тому, що практично всі представлені роботи можна відразу й купити. Таким чином, кожен турист потрапляє не в запилений музей, а на живий ринок, де панує постійний рух.

Далекі від світу високого арту можуть знайти не менш захопливе заняття – прогулятися по місцевих барах, котрі однозначно найкращі у місті, оскільки відпочивати і веселитися в Ужупісі вміють як ніде. Найважливішим вважають паб «Шнекутіс», де варять власне пиво і подають смачнючий суп у хлібі на перше, а на друге – цепеліни, картоплю з м’ясом. Філіал цього бару є і в центрі, але, як кажуть відвідувачі, – «той для туристів». Випити смачної кави з десертом можна в «Кафе у янгола» або в закладі з промовистою назвою «Кайф».

daumantas.eu

Однак головне в Ужупісі, незважаючи на його модні заклади і пам’ятники архітектури, все одно – атмосфера свободи, створена місцевими. Тільки тут можна побачити людей у піжамах, що вигулюють собак, чи добродушних хазяйок, котрі на другий день Паски виносять столи до річки і запрошують всіх перехожих попоїсти – так відзначають День білих скатертин. Жителі не просто люблять свій район, вони вважають себе його частиною і разом приймають рішення про його майбутнє, будучи хай і фіктивною республікою. але справжньою комуною. Може, й дивно, але це абсолютна правда – навіть багатолітній мер Вільнюса Арту́рас Зуо́кас, що проживає в Заріччі, ходить тут без охорони і нарівні з усіма облаштовує район у вихідні і пропускає стаканчик-другий в «Шнекутісі» після важкого дня. Так що комплекси, якщо вони є, слід залишити на другому безері Вільняу, а сюди йти відпочивати і бути самим собою, адже, як твердить тамтешня Конституція – «Кожен може бути вільним». 

efoto.lt

Вам це буде цікаво:
Посол Малайзії провів святкову вечерю на честь Ід аль-фітр
26 червня 2017 року відбулась урочиста вечеря в резиденції Надзвичайного і Повноважного Посла Малайзії в Україн
Бельгійське мереживо: вальс тисячі ниток
Дивлячись на фламандські мережива, важко позбутися думки, що дивовижні квіти, спритно вплетені у вінок візерунка, народжені розсипом іскор, що зірвалися з чарівної палички. На зворотному боці краси лишаються труди і дні неприкаяних дівчат, викрадені у життя лабіринтом ажурних петель. Підкоривши свавілля нитки заповітній мрії про рай, обіцяний за покору, майстерність кинула виклик безвиході і злидням – і здобула перемогу.
У Києві на честь Дня Незалежності Білорусі пройшов святковий концерт
У Київському національному академічному театрі оперети відбувся виступ Білоруського державного заслуженого хореографічного ансамблю «Харошкі» з новою програмою «Палёт над часам». Концерт був організований Посольством Білорусі в рамках європейського турне і проведення акції «Belarus Day» напередодні Дня Незалежності країни.
Посол Роман Ващук відкрив в Києві святкові заходи до 150-річчя Канади
Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук разом із Мером Києва Віталієм Кличко відкрили святкові заходи на Хрещатику до 150-річчя Канади.
Кабмін схвалив створення Українського інституту при МЗС
Кабінет Міністрів України схвалив створення державної установи "Український інститут" для презентації України за кордоном і просування її іміджу в світі. Відповідне рішення було ухвалено на засіданні уряду в середу.
Відпустка в радість, або де відпочити в тиші і спокої?
Літо вже настало, це значить, що час планувати відпустку, пакувати валізи і складати список місць must visit. Ми розуміємо, що в шумному місті важко знайти місце, де б панувала повна тиша. А людина так влаштована, що іноді спокій їй просто необхідний. Ми знайшли для вас 8 таких місць: три відлюдних маловідомих куточки найкрасивіших країн Європи і піщані найчистіші, найбезлюдніші пляжі.
В Києві за підтримки Посольства Австралії відкрилась виставка «Художники-Амбасадори. Українська Австраліана»
В рамках програми 2017 року на честь 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Австралією і Україною, а також відзначення 70-річчя поселення українців в Австралії у Києві відкрилась виставка «Художники-Амбасадори. Українська Австраліана».
ФОТОПРОЕКТ. Балі: вулиця майстрів
OUTLOOK продовжує досліджувати цікаві куточки нашої планети. Зовсім нещодавно наші фотографи Нікіта Панісов та Анна Кравченко повернулися з дивовижного міста Убуд, розташованого в Індонезії. Це місце, вважається культурною столицею держави, вражає багатьма цікавинками, але найбільше - своєю вулицею майстрів...
У Києві за підтримки Посольства Індії відбувся йога-марафон і встановлений рекорд України
18 червня о 8 ранку на Хрещатику відбулася масштабна подія - "Марафон без метушні", присвячений Міжнародному дню йоги, який щорічно відзначається по всьому світу під егідою ООН. Марафон пройшов з ініціативи Посольства Індії в Україні та India Club, в честь 25-річчя дружби між нашими країнами.
У Посольстві Узбекистану пройшов концерт, присвячений Дню медичного працівника України
Посольство Узбекистану з нагоди Дня медичних працівників України організувало для колективів Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України та Національного музею історії України у Другій світовій війні музичний вечір «Музика-мистецтво без кордонів».
Незбагненний Нан-Мадол: місто над безоднею
Краще за незаселений острів може бути тільки покинутий штучний архіпелаг зі слідами зниклих цивілізацій! Мирний плескіт весел, що бентежать блакитні сни Тихого океану, утихомирює барабанний дріб екстазу у скронях, готуючи волю і розум до побачення з головною загадкою Мікронезії. Нан-Мадол пустує не одну сотню років, могутні стіни роз’їдає морська сіль, але навіть у полоні забуття заборонене місто не втрачає величі.
В Одесі пройшли Дні Литви і бізнес форум, присвячений туристичному потенціалу країни
З 14 по 18 червня в Одесі рамках вже традиційних Днів Литви пройшов бізнес форум, присвячений туристичному потенціалу Литви і відкриття литовської ярмарки "Казюкас".
У Києві пройшов фестиваль Кореяда-2017
Познайомитися ближче з дивовижною і різноманітною корейською культурою змогли жителі і гості столиці в рамках Всеукраїнського фестивалю корейської культури і мистецтва «Кореяда-2017», який пройшов 14-15 червня в Українському домі.
Бриджтаун is the capital of Барбадос
Помпезний міст, невеличкий місток чи проста дерев’яна кладочка завжди є символом чогось, що об’єднує. Ось і місто-міст Бриджтаун, столиця Барбадосу, яке отримало свою назву завдяки двом мостам, що пролягають через затоку Карлайл, об’єднує собою і в собі багато різноманітного, протилежного і, на перший погляд, непоєднуваного.
На Хрещатику за підтримки Посольства Індії відбудеться найбільша йога-сесія «Марафон без метушні»
18 червня 2017 року о 8 ранку на вулиці Хрещатик у Києві відбудеться масштабна подія ‒ «Марафон без метушні». Вона присвячена Міжнародному дню йоги, який щороку відзначається по всьому світу під егідою ООН. Марафон пройде за ініціативи Посольства Індії в Україні та India Club, таким чином буде відзначене 25-річчя дружби між нашими країнами.
Забуте мистецтво: чайна церемонія в Кореї
Після прогулянки жвавими вулицями Сеула хочеться розслабитися в кафе за чашкою ароматного чаю, але де там: хороші чайні є тільки при буддійських монастирях і на богемній пішохідній вулиці Інсадон. Чайна церемонія в Кореї, несумісна із суворим розпорядком офісів і фабрик, неохоче йде в маси, залишаючись радістю мудреців і привілеєм владик.
Фарбарні Феса: райдужна палітра Сходу
Стара медина Феса міцно тримає час у тенетах вузьких звивистих вулиць і мальовничих крамниць. Середньовічне місто майстрів не визнає сучасні технології, однак прослідкувати життєвий цикл вподобаної сумки з тисненою в’яззю не справить клопотів. Шкіру для сувенірів вичиняють тут же, у внутрішніх двориках, а за помірну плату господар продемонструє всі тонкощі народного промислу з тисячолітньою історією.
Скоп’є: балканська подорож
Переживши економічно важкі дев’яності, розпад Югославії і навіть кілька війн, балканські країни в останні роки виходять із піке і стають не лише стабільними, але й популярними для туризму. Окрім чудового клімату і відносної доступності, вони підкоряють мандрівників старовинними і багатими на культурні пам’ятники містами. Сьогодні ми розкажемо про одне з них – македонське Скоп’є.
Місцеві рекомендують: Ольга Коркунда про Дезенцано-дель-Гарда
Ресторатор Ольга Коркунда ділиться з читачами цікавими фактами про одне з італійських містечок, котре розташоване на узбережжі озера Гарда. Що спробувати, де побувати і як розважитися - в нашому новому матеріалі!
Дружина Посла Індії провела зустріч Ambassadors Spouses Club і показ національного одягу
Дружина Надзвичайного і Повноважного Посла Індії в Україні Анаміка Бхарті провела зустріч клубу дружин послів Ambassadors Spouses Club, в рамках якої пройшов показ традиційного індійського одягу і дружній обід.
Закрити
Outlook facebook page