RU  UK  EN
Статті  >  Відвідай  >  Ужупіс – Монмартр по-литовськи

Ужупіс – Монмартр по-литовськи

Автор: 24.05.2017 | Литва
Ужупіс – найвідоміший район у всій Прибалтиці. І хай вона невелика, цей вільнюський осередок свободи, гармонії і креативу заслуговує на свою славу. Ми провели там кілька чудових днів, тому з радістю ділимося своїми враженнями.

Історична довідка

Невеликий район, відділений від Старого Вільнюса рікою Вільняу, – один із найстаріших у місті. Перші згадки про нього датуються ще 14-м століттям. Тоді його населяли мірошники і чорнороби, котрі збудували кілька мостів, з’єднавши Ужупіс із центром. І хоча річка доволі мілка, а мости ні тоді, ні зараз не вирізнялися довжиною чи особливою конструкцією, жителі Заріччя (саме так перекладається слово «Ужупіс») не соромилися брати гроші за проїзд, і приїжджі, знаючи особливу вдачу місцевих хлопців, платили. Будь-які спроби якось знизити ціну чи посперечатися часто закінчувалися серйозними конфліктами. Тому відтоді і донедавна про район ходила слава як про дуже суворий, а самі жителі Вільнюса старалися обходити його десятою дорогою. На щастя, територіально він ізольований і до сьогодні: з одного боку вода, з іншого – схили, а з третього промзона, збудована ще за комуністів. І туристів туди, ясна річ, не водили.

visitlithuania.net

У 90-ті роки минулого століття Ужупіс, як і вся Литва, переживав кризу. Реформи тільки почалися, економіка країни перебувала в занепаді, промисловість зупинилася. Робітники заводів і фабрик Заріччя виїжджали із застиглої в очікуванні кращого життя столиці. І якраз у цей час у місто почала з’їжджатися творча молодь з усієї Прибалтики. Художники, музиканти, артисти й режисери, як це завжди буває, хотіли жити в найкрасивішому центрі Вільнюса, котрий навіть включили у спадок ЮНЕСКО, але грошей на оренду чи тим більше купівлю житла у них не було. Із цілком прозаїчної причини їхній вибір місця проживання зупинився на Ужупісі, звідки до самого центру, як свідчать вказівники, рівно 300 метрів, а половина будинків пустувала. Так район отримав друге дихання.

img-fotki.yandex.ru

Із околиць в Республіку

Творчі особистості змінили не лише соціальний контингент Заріччя, але й тамтешню атмосферу. Власним коштом вони реконструювали будівлі, декотрим з яких на той момент було понад 500 років, відкривали модні заклади, влаштовували вуличні гуляння й фестивалі. Міська влада Вільнюса всіляко допомагала їм у цьому, а 1997 року муніципалітет спільно з жителями придумав маркетинговий хід, котрий мав привабити і в саму столицю, і конкретно в район більше іноземних туристів – оголошення Ужупісом автономії. Заріччя отримало всі формальні ознаки держави – президента, котрим і сьогодні є знаменитий литовський поет і режисер Ромас Лілейкіс, конституцію, котру вважають найбільш демократичною і «хіповою» у світі, і навіть армію, що складається з 12 людей. На окрему згадку заслуговує флот – паперові кораблики місцевих дітлахів. Також республіка має близько 320 консульств по всьому світу, почесних громадян, серед яких Далай-лама, і навіть власні паспорти-квитки, котрі перевіряють у туристів перед великим парадом-фестивалем на День Незалежності – 1-го квітня. Символи Ужупіса – янгол, встановлений на головній площі, і русалка, котра зустрічає гостей біля мосту.

artifex.ru

Що подивитися?

Хоча сама «держава» дуже молода, в Заріччі вистачає пам’ятників архітектури, оскільки ці землі мають багату історію. На жаль, не все вціліло до наших днів: кілька чудових особняків і храмів так і не були відновлені, але сьогодні Литва докладає всіх зусиль щодо реставрації свого найбільш відвідуваного району. Тому хоч територія і невелика, гуляти тут можна довго, заходячи у підворіття, розмальовані графіті, і розглядаючи крихітні вулички. Своєю розкішшю і величезними як для маленького міста розмірами вражає палац Гонестів, котрий на своєму віку був і пекарнею, і готелем, і корчмою, а сьогодні частину приміщень віддали під супермаркет, частину під квартири. Не менш легендарна споруда – Костел Святого Варфоломія, переданий під управління білоруським католикам. Щонеділі тут проводять служби кількома мовами. Сам храм збудували ще в 17-му столітті. Бернардинський цвинтар – один із найстаріших некрополів Литви, тут поховано відомих громадських і державних діячів, представників творчої інтелігенції. У наші дні йде активна реконструкція кладовища, серйозно зруйнованого в часи наполеонівських війн.

curiouscatontherun.files.wordpress.com

Із більш сучасних об’єктів заслуговують на увагу Академія мистецтв, всілякі галереї і шоу-руми. Художники і дизайнери займають майже всі горища, підвальні заклади і гаражі, перетворюючи свої майстерні у міні-музеї. Культовим місцем вважається Інкубатор мистецтв, де що два тижні з’являються все нові експозиції, а їхня особливість у тому, що практично всі представлені роботи можна відразу й купити. Таким чином, кожен турист потрапляє не в запилений музей, а на живий ринок, де панує постійний рух.

Далекі від світу високого арту можуть знайти не менш захопливе заняття – прогулятися по місцевих барах, котрі однозначно найкращі у місті, оскільки відпочивати і веселитися в Ужупісі вміють як ніде. Найважливішим вважають паб «Шнекутіс», де варять власне пиво і подають смачнючий суп у хлібі на перше, а на друге – цепеліни, картоплю з м’ясом. Філіал цього бару є і в центрі, але, як кажуть відвідувачі, – «той для туристів». Випити смачної кави з десертом можна в «Кафе у янгола» або в закладі з промовистою назвою «Кайф».

daumantas.eu

Однак головне в Ужупісі, незважаючи на його модні заклади і пам’ятники архітектури, все одно – атмосфера свободи, створена місцевими. Тільки тут можна побачити людей у піжамах, що вигулюють собак, чи добродушних хазяйок, котрі на другий день Паски виносять столи до річки і запрошують всіх перехожих попоїсти – так відзначають День білих скатертин. Жителі не просто люблять свій район, вони вважають себе його частиною і разом приймають рішення про його майбутнє, будучи хай і фіктивною республікою. але справжньою комуною. Може, й дивно, але це абсолютна правда – навіть багатолітній мер Вільнюса Арту́рас Зуо́кас, що проживає в Заріччі, ходить тут без охорони і нарівні з усіма облаштовує район у вихідні і пропускає стаканчик-другий в «Шнекутісі» після важкого дня. Так що комплекси, якщо вони є, слід залишити на другому безері Вільняу, а сюди йти відпочивати і бути самим собою, адже, як твердить тамтешня Конституція – «Кожен може бути вільним». 

efoto.lt

Вам це буде цікаво:
Великі криві Фріденсрайха Гундертвассера
Він вигадав своє ім’я, щоб не бути схожим ні на кого іншого. Бунт його індивідуальності став основою для величезної творчої спадщини, а архітектура – продемонструвала можливість поєднувати екологічність і сучасні технології.
Відбувся дипломатичний прийом Посольства Індонезії
У столиці України, Посол Індонезії Юдді Кріснанді провів урочистий захід приурочений до Дня незалежності країни.
Посол Індії провів прийом на честь Дня незалежності
Надзвичайний і Повноважний Посол Індії в Україні Манодж Кумар Бхарти провів урочистий дипломатичний прийом на честь головного свята своєї країни - Дня Незалежності.
ФОТОПРОЕКТ: Варшава звисока
Ми ловили перші останні промені осіннього сонця на майже порожніх варшавських вуличках в неділю. Коли сонце сховалося за хмарочосами - ми піднялися на найвищий з них, щоб побачити захід.
У Львові відкрилось Почесне Консульство Королівства Нідерландів
У Львові відкрили Почесне Консульство Королівства Нідерландів. У церемонії відкриття Консульства взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Нідерландів в Україні Кейс Ян Рене Кломпенхаувер, Почесний Консул Королівства Нідерландів у Львові Андрій Гринчук, міський голова Львова Андрій Садовий і перший заступник голови ЛОДА Ростислав Замлинський.
У Києві відсвяткували День трону Марокко
Надзвичайний і Повноважний Посол Марокко в Україні Міна Тунсі провела урочистий прийом на честь національного свята - Дня трону, присвяченого річниці сходження на трон короля Мухаммеда VI.
Ісламабад is the capital of…
Попри промовисту назву Ісламабад, мабуть, найбільш світське, космополітичне та вестернізоване місто мусульманського Пакистану, котре є ще й столицею цієї держави. Чим і як воно живе – далі в Outlook.
Не вежею єдиною. ТОП кращих творінь Густава Ейфеля
Кажуть, Гі де Мопассан ненавидів Ейфелеву вежу. Знаменитий письменник вважав, що вона спотворює Париж і не приносить місту ніякої користі. Проте його частенько можна було зустріти в затишному кафе на вершині конструкції. У таких випадках автор «Любого друга» говорив, що «тільки тут клята вежа не трапляється йому на очі...»
Знай наших: Михайло Яримович
За знаменитою висадкою Ніла Армстронга та його команди на поверхню Місяця 1969 року стояло не тільки абстрактне торжество сили людського розуму, а й велика група висококласних інженерів, які розв’язували надскладні завдання. Серед них своїм сміливим і несподіваним підходом особливо виділявся Михайло Яримович, один з керівників місячної програми. Саме про нього ми з великою гордістю сьогодні розповідаємо в рубриці «Знай наших».
Посол Єгипту провів урочистий прийом на честь Національного дня
23 липня в Єгипті офіційно відзначається річниця липневої революції день, який є національним святом і вихідним. Революція відбулася в обстановці підйому національно-визвольного руху арабських народів після Другої світової війни і ослаблення позицій британського імперіалізму на Близькому Сході.
Оманливий пензель пані Хокусай
Ексцентричний старець Кацусіка Хокусай був справжньою зіркою доби Едо, творчим генієм і нелюдським боржником половини міста. Він мав не менш як 30 псевдонімів, поміняв 93 будинки і створив безліч гравюр, малюнків і картин. Його відома «Велика хвиля в Канагаві» заворожує. Та мало хто знає, що цю ксилографію, як і багато інших робіт, Хокусаю допомагала створювати дочка – загублена в часі і величезній тіні «божевільного живописом» батька художниці Кацусіка Ой.
Коста-Рика: причини щастя
У пошуках ідеального пункту призначення можна користатися різними критеріями. Керуючись бажанням пізнати, як живуть люди, що випромінюють світло від насолоди, вирушайте в Коста-Рику. Ця країна – лідер за показником Всесвітнього індексу щастя (The Happy Planet Index).
ВІДЕО: Азіада-2017 Туркменістані
З 17 по 27 вересня в Туркменістані пройде Азіада-2017 - п'яті Азіатські ігри з бойових мистецтв і змагань в приміщеннях. Ашхабад, як місце проведення змагань, був обраний в Кувейті 19 грудня 2010 року. Місто першим в Середньоазіатському регіоні, яке отримало право на проведення Азіатських ігор. До програми увійшли змагання з 21 виду спорту. Змагання пройдуть з шахів, футзалу, тенісу, муай таю (тайський бокс), самбо, курашу, джиу-джитсу, боулінгу, велогонок на треку, плавання в 50-метровому басейні, легкої атлетики, важкої атлетики (пауерліфтинг), баскетболу, тхеквондо ( WTF), спортивних танців, кікбоксингу, конкуру, боротьбі на поясах, спортивній боротьбі (греко-римська та вільна), більярду та туркменської національної боротьби.
Посол Іраку провів прес-конференцію на честь звільнення міста Мосул
Надзвичайний і Повноважний Посол Іраку в Україні Бакир Ахмед Азіз Аль-Джаф провів прес-конференцію в зв'язку з звільнені іракського міста Мосул від угруповань терористичної організації ІГІЛ.
Керований хаос: архітектор Заха Хадід
В англійській мові є чудовий неологізм, синонім успішності – «селфмейдмен», котрий можна перекласти як «людина, що зробила себе». Саме такою людиною, безумовно, є знаменитий архітектор Заха Хадід. Ми розкажемо про її непростий життєвий і творчий шлях її ж словами.
Зоо-Азія. Частина ІІ
У теплі розкішні дні зовсім не хочеться згадувати про кам’яні джунглі міст, а хочеться вчепитися за справжню зелену ліану і полетіти у природу. Полетіти саме туди, де гармонійно поєднані рослинний і тваринний світ, флора і фауна, а якщо більш конкретно – дерева, птахи, квіти, звірі, водойми та пагорби … У зоопарк!
Дипломати відвідали фестиваль “Купальські роси”
Вже вкотре на Житомирщині у селі Немиринці Ружинського району з 6 на 7 липня 2017 року відбувся Всеукраїнський фестиваль традиційної культури "Купальські роси". Головним організатором, ініціатором та господарем свята є Павло Жебрівський, голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, який і цьогоріч особисто вітав гостей.
Шведський відлюдник Інгмар Бергман
14 липня 1918 року у шведському місті Упсала народився чоловік, який зняв понад 50 картин і поставив кількадесят вистав, що підняли планку у мистецтві на недосяжний рівень. Навіть сьогодні, переглядаючи шедеври Бергмана, створені ще півстоліття тому, розумієш, що вони нічого не втратили з часом – скоріше навпаки.
Посол Канади та Міністр інфраструктури України підписали спільний план дій щодо проходження аудиту Міжнародної морської організації
Надзвичайний та Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук та Міністр інфраструктури України Володимир Омелян підписали спільний план дій, щодо проходження Україною аудиту Міжнародної морської організації. Підписання документу відбулося 12 липня в приміщенні Посольства Канади в Україні.
США очима Богдана Янчева
Контекстний менеджер Богдан Янчев здійснив тривалу подорож у США. Він провів там близько півроку і не просто побував у найбільших містах, таких як Маямі, Нью-Йорк, Вашингтон, але й попрацював на різних роботах, завів чимало знайомств із місцевими і відвідав місця, про які звичайні туристи нічого не знають. Після повернення він розповів нам про свої найяскравіші враження.
Закрити
Outlook facebook page