RU  UK  EN
Статті  >  Відвідай  >  Ланкійські маски: провідники в царство духів

Ланкійські маски: провідники в царство духів

Автор: 07.12.2017 | Шри-Ланка
Традиційна різьблена маска – бажаний сувенір для туриста, зачарованого яскравим тропічним колоритом дивовижного острова Шрі-Ланка. Мальовані фізіономії казкових чудовиськ підкупають жвавістю і безпосередністю емоцій, котрих так бракує в нашому розсудливому світі – і рука, підкоряючись пориву, тягнеться до гаманця, господар крамнички розсипається у похвалах вашому смакові… Вітаємо: ви щойно запросили у свій дім демона.

Поява масок збігається з розквітом анімізму: населивши ліси, поля і ріки духами, людина була змушена якось із ними домовлятися. Та як зрозуміти, чого хоче не проявлена сутність, позбавлена плоті? Вважали, що протягом обряду посланці астралу можуть вселятися в людей і тварин, та от бач, чи погодяться вони піти тихенько-любенько після того, як відгримлять церемоніальні тамтами? Від безплотних гостей можна чекати якої завгодно підлоти, тому перед камланням шаман вдягав маску, пропонуючи духові вселитися в неї, щоб убезпечити себе від магічного впливу.

Мистецтво вирізання масок зародилося у прибережних регіонах південної частини острова. Найкращі майстерні зосереджені у містечку Амбалангода, розташованому між популярними курортами Косгода і Хіккадува. У місті працює музей масок, заснований майстром з діда-прадіда Аріяпалою. На першому поверсі відвідувачів знайомлять із загальними принципами кустарного виробництва масок, хоча деякі тонкощі ремесла все ще не розголошують і передають строго від вчителя учневі. На другому поверсі зберігається багата колекція старовинних масок і роботи сучасних ремісників, причому деякі вироби можна придбати за вельми помірною ціною.

Для виготовлення масок підходить тільки дерево кадуру, що дає найлегшу деревину у світі. Правильно заготовлена деревинна сировина вирізняється неймовірною м’якістю і беззаперечно підкоряється різьбяреві. Деякий час колоди просушують на сонці, поки не припиниться виділення молочного соку, а потім розпилюють на бруски потрібної величини, з яких роблять заготовки для майбутніх шедеврів.

Після первинної обробки плашки протягом тижня обкурюють димом, унаслідок чого дерево стає стійким до гнилі і плісняви, а їдкий запах відлякує комах-шкідників. Як тільки деревина прокоптиться, можна приступати до вирізання обличчя персонажа. Ланкійські умільці віртуозно промальовують найтонші деталі міміки, обходячись мінімальним набором інструментів. Стамески, молоток і комплект зубил – от і все, потрібно для філігранної роботи. Навіть у занедбаній сільській крамничці не знайти двох масок з однаковим виразом обличчя – у кожному виробі проглядається живий характер і потужна харизма.

Багатоступінчаста технологія розпису по дереву підбиває підсумок створенню чарівного образа. Щоб фарба клалася охайними рівними шарами, деревину ретельно шліфують і полірують, після чого на поверхню маски наносять ґрунтовку. Базовими кольорами зазвичай служать ніжні відтінки шафрану і куркуми, а вибір акцентних тонів залежить від виду виробу: релігійні трактати закріпляють за кожним фольклорним героєм унікальну палітру кольорів. Додавання олії дорана підсилює яскравість барв і оберігає розпис від палючих сонячних променів.

У залежності від призначення ланкійські маски поділяють на три категорії, що відповідають різним художнім канонам. Маски санні з однотонним забарвленням обличчя призначені для зцілення від недуг, насланих демонами. Відчувши нездужання, остров’янин здійснював жертвоприношення під керівництвом місцевого шамана і кликав демона, котрого зображав чоловік у масці. Потім чарівник розпитував злого духа, навіщо той мучить хворого, і який викуп він би хотів отримати в обмін на згоду дати страждальцеві спокій. Як правило, демонам було достатньо хорошого частування, котре негайно підносили інші учасники обряду. Наситившись, дух мав виконати ритуальний танець і з гідністю відійти.

Реалістичні маски Колам використовують у театралізованих виставах, замінюючи артистам костюми і грим. За легендою, театральні маски з’явилися на Цейлоні за примхою дружини короля Маха Саммата, котра побажала побачити спектакль із рядженими. Театру в ті часи ще не існувало, і ніхто не знав, як виконати побажання королеви, що затужила. Дослухавшись до благань вінценосного чоловіка, верховний бог Сакра послав у палац покровителя ремесел Вішвакарму, котрий і навчив царедворців акторському мистецтву, придумав сюжет для постановки і вирізав маски для акторів.

Виготовлення масок Ракша потребує безмежної фантазії і бездоганної техніки поводження з різцем. Химеричні почвари з виряченими очима і гострими іклами, вкриті сяючою лускою, втілюють образи ракшасів – демонічних істот, вигнаних із Шрі-Ланки царевичем Рамою. Утім, острів’яни не бояться демонів і охоче приймають їхнє покровительство, прикрашаючи стіни і двері масками Ракша. Приміром, ракшас на ймення Нага, увінчаний королівськими кобрами, притягує удачу і захищає дім від стихійних лих, крадіжок і чарівництва. Для успіху у справах варто тримати у кімнаті зображення Гінінджала Ракша – вогняного демона з палаючою гривою. Найсильнішим оберегом від нечистої сили вважають маску духа смерті Мару Ракша, оточеної танцюючими павичами, що розпустили хвости на всю ширину.

Індуїзм дружбу з ракшасами не схвалює, але ланкійці примудряються догоджати і богам, і демонам, воліючи не втручатися в епічні битви добра і зла і тихо радіти скромним дарам долі. 

Фото c1.staticflickr.com, contenton.ru, c2.staticflickr.com, mishka.travel/public/upload/images/20721.jpg, triptogo.ru

Вам це буде цікаво:
Посольство Іспанії в Україні провело урочисті заходи у Києві...
Так, 13 грудня в Національній бібліотеці України для дітей відбулася церемонія дарування книг. Після чого в резиденції пані Посла пройшов дипломатичний прийом.
Посольство Швеції в Україні провело святкування Дня святої Люсії
13 грудня в Києві відзначили одне з традиційних шведських свят - День святої Люсії.
Посол Казахстану провів дипломатичний прийом на честь Дня незалежності
На честь 26-ї річниці незалежності Республіки Казахстан, в Києві відбувся прийом. На честь цієї події в Казахстані, а також по всьому світу проходять важливі урочисті і офіційні події: конференції, круглі столи, дипломатичні прийоми.
Крок за межу: магічне мистецтво уїчолі
Сліпучі сполохи давнього знання в різнобарвних переливах бісеру і пряжі на мозаїках індіанців уїчолі спрямовують фантазію у безкінечну подорож гілками світового древа. Духовні образи набувають плоті у вигадливих орнаментах, що супроводжують селянина-мексиканця на всіх етапах життєвого шляху. Сутінковий край легенд і переказів не відмовить у прихистку стомленому мандрівнику: на стежках духів немає самотніх.
На подіумі: Гаїті
При згадці одягу Гаваїв умить у пам’яті зринає спідниця «хула» з квітковим леї-намистом і кокосами, так само коштовне сарі одразу огортає Індію, чи туго замотується в шовки кімоно Японія. А от, говорячи про традиційне вбрання Гаїті, одразу чітко вималювати собі образ автентичного місцевого жителя неможливо.
Departure: Ємен
Чимало вчених одностайно сходяться на думці, що Близький Схід, а саме Аравійській півострів – колиска людської цивілізації, оскільки практично кожен тутешній народ – один із найдавніших на нашій планеті. У цьому списку і жителі Ємену, що створили надзвичайно цікаву в туристичному плані країну, котру омивають відразу два моря та Індійський океан.
На честь 100-річчя Незалежності Посол Фінляндії провів дипломатичний прийом
У Києві відбувся урочистий прийом приурочений до Національного дня Фінляндії. Цього року країна відзначила рівно 100 років від дня проголошення Незалежності.
Посол Палестини провів прийом на честь Міжнародного дня солідарності з палестинським народом
У столиці України пройшов дипломатичний прийом, організований Посольством Палестини в Україні і приурочений до одного з найважливіших національних свят цієї країни.
Зроблено у Швеції: далекарлійська конячка
Відтоді, як крилаті коні валькірій назавжди поскакали до Вальхалли, на сторожі традицій вікінгів стоїть далекарлійська конячка – розписна народна іграшка, вперше згадана в літописі XVII століття. Далекарлійський коник є талісманом нетуристичної Швеції, рятуючи від забуття старовинні перекази і вірування.
У Києві урочисто відсвяткували одне з головних мусульманських свят - Маулід
30 листопада у Києві відбувся урочистий захід, присвячений одному з головних мусульманських свят - Мауліду (народження Пророка Мухаммада). Духовне управління мусульман України організувало ряд офіційних заходів до знаменної дати.
Знай наших: Анатолій Кокуш
Кіно – либонь, найбільш «технічний» вид мистецтва, котрий придумало людство. Скільки б таланту, фантазії і енергії не було у творців будь-якого фільму, практично всі стадії виробництва так чи інакше спираються на техніку, без якої ідеї так і залишаться всього лиш ідеями. Сьогодні Outlook розповідає про, напевно, найбільш відомого «технаря» із світу кіно – володаря двох заповітних «Оскарів» Анатолія Кокуша.
ГДІП презентував 18-й випуск щорічника «Україна дипломатична», присвяченого 100-річчю дипломатичної служби України
30 листопада 2017 року в приміщенні Дипломатичної академії імені Геннадія Удовенка відбулася презентація вісімнадцятого випуску наукового щорічника «Україна дипломатична», присвяченого 100-річчю української дипломатичної служби.
У Києві відбувся урочистий прийом на честь 25-річчя дипломатичних відносин між Румунією та Україною
Надзвичайний і Повноважний Посол Румунії в Україні Крістіан Леон Цуркану провів урочистий прийом на честь 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Румунією та Україною, а також відкрив у Києві виставку румунських художників "Мистецтво. Традиція. Бая Маре. Марамуреш".
Посол Нурберди Аманмурадов провів прес-брифінг з нагоди 22-ї річниці нейтралітету Туркменістану
Посольство Туркменістану в Україні провело брифінг для журналістів з нагоди 22-ї річниці нейтралітету Туркменістану і прийняття Генеральною Асамблеєю ООН Резолюції про проголошення 12 грудня Міжнародним днем ​​нейтралітету.
Театр Арто: життя як наслідування мистецтва
Приходячи в Театр жорстокості, людина потрапляє в самий центр вистави: тут все, від чого ми ховаємося у повсякденних турботах, – свобода й ізольованість, життя на межі, злиття з юрбою до втрати себе й самотнє перебування на вершині. Драма буття заманює у свої надра, відголосок трагізму проймає публіку – і глядач, сам того не помічаючи, опиняється у пастці власного сприйняття. Усе це – про так званий «крюотичний театр» (the atredecruaute) , дітище французького драматурга і режисера, ексцентричного і шокуючого Антонена Арто.
У межах проекту Diplomatic Greetings дружина Посла Пакистану познайомить українок з мистецтвом розпису по тканині
9 грудня у Києві відбудеться незвичайний майстер-клас з виготовлення шалей, сумочок і декорування подушок, який проведе дружина Посла Пакистану в Україні пані Сіма Аттар.
Янг-Стріт: історія одної вулиці
Люди, котрі вперше приїхали до Торонто, мають всі шанси попастися на вудочку місцевих сюрпризів. Наприклад, вам можуть запропонувати: «Чи не бажаєте доїхати до пункту призначення через вулицю Янг-Стріт?» А коли ви погодитесь на цю авантюру, вас перепитають: «Ви що, зібрались проїхати по всій вулиці?» І коли зніяковілий мандрівник вникне в деталі, він виявить: довжина зачарованої вулиці під назвою Янг – 1896 кілометрів. А якщо ви виявите ще трохи допитливості і вирішите почитати історію найдовшої вулиці на світі, вас чекає захоплююча подорож у світ індіанців, європейських завойовників і зіткнення культур. Отже, починаємо…
ЕКСКЛЮЗИВНЕ ІНТЕРВ’Ю з режисером Дороном Пазом
OUTLOOK вдалося поспілкуватися з ізраїльським режисером Дороном Пазом, котрий представив у Києві свою нову роботу «Єрусалим». Про спосіб пошуку натхнення через заголовки в журнальних статтях, перспективу кінематографу загалом і про причини вельми стриманого ставлення до критиків читайте далі у матеріалі!
Від заходу до світанку: ТОП-5 столиць нічного життя Європи
Поняття ідеального відпочинку у кожного своє: комусь для повного релаксу необхідні океан, пляж й екзотичний коктейль, когось тягне підкорювати нові гірські вершини, хтось живе у передчутті знайомства з давніми руїнами… А є ті, хто просто мріє відірватися на повну котушку, забувши про все на світі!
ГДІП провів у Словаччині та Австрії заходи, присвячені 100-річчю української дипломатії
Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв та Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин за підтримки Міністерства закордонних справ України, Посольств України в Австрії, Словаччині та Угорщині реалізували низку заходів із нагоди відзначення 100-річчя української дипломатії.
Закрити
Outlook facebook page