RU  UK  EN
Статті  >  Уяви  >  Азулежу – історія з кахлю

Азулежу – історія з кахлю

Нерідко переконуєшся, що в руках майстра, який вкладає душу у свої творіння, звичайний обрубок дерева перетворюється на чарівну скрипку, шмат гіпсу - на античну скульптуру, і навіть глиняна плитка виглядає, як витвір мистецтва.

Незвичне для слов’янського вуха слово «азулежу», яке скоріше схоже на якийсь музичний термін, насправді португальською означає глазурований кахель. Зазвичай азулежу – це обпалена і розписана глиняна плитка, а виникла вона від «полірованого камінця» – zulaycha або zuleija, яким араби прикрашали стіни будівель, а потім завезли його із собою до Іспанії та Португалії. Португальці ж, знані у світі як знамениті мореплавці та винороби, виявилися ще й неабиякими майстрами.Фото liveinternet.ru

Перші зразки кахлю, що дісталися до Португалії через іспанську Севілью, мали тільки чотири кольори: білий, жовтий, блакитний і зелений. Нерівності на поверхні запобігали змішуванню цих фарб, а орнаменти були здебільшого лаконічно-геометричні. Творчим та талановитим тутешнім майстрам здалося цього замало – мазок за мазком, крихта за крихтою вони ніби додавали до азулежу палючого південного сонця, блакитного неба, білої морської піни, доки виробництво кахлю не стало справжньою візитівкою країни.Фото my-pt.ru

З Італії запозичили техніку майоліки – нанесення фарби на пласку поверхню, вкриту цинковою поливою, нуднуваті геометричні фігури змінилися на живі біблійні та міфологічні сюжети, сценки полювання чи мореплавства. Варто згадати одного з перших майстрів азулежу Марсала ді Матуша, який жив ще в XVI столітті. Марсал ді Матуш та його учні спричинили справжнісінький сплеск популярності кахлю у Португалії, пік виробництва якого припадає на XVII – XVIII століття.plaza_de_espana_03 уыамЫВпмыА.jpgФото trekeart.com

Панно на історичні теми та зображення життя святих виконані у синьо-білих кольорах. Ці витвори, спочатку запозичені у голландців, а потім швидко освоєні місцевими творцями, мали за честь тримати у своїх маєтках найзаможніші та найвідоміші португальці. Попит на азулежу так стрімко зростав, що за сприяння тодішнього прем’єр-міністра було відкрито першу велику фабрику у місті Рату.Фото redlipsjournal.com

Неймовірну красу художніх витворів з кахлю не соромно показати навіть Богу, отже священнослужителі залюбки наймали майстрів для оформлення церков. У місті Порту, наприклад, можна годинами розглядати гігантське керамічне панно на стінах церкви Ігрежаду Карму, де зображені сцени заснування ордену кармелітів. Автор панно – Сільвештре Сільвештрі. Ніби саме небо хлюпнуло синькою на фасад церкви Санту Ілдефонсу, що на площі Баталья у Порту. Майже 11000 плиток азуленжу використав художник Жорже Коласу. Синьо-білі кахлі оживляють історію з зображенням інфанта Енріке – ще відомого, як принц Генріх-Мореплавець – улюбленця Португалії, на панно в церкві, де його хрестили ще 1394 року.Фото mafaldajonny.files.wordpress.com

Азулежу у Португалії можна зустріти в цілком неочікуваних місцях: на ринку, на вокзалі, на фасадах більшості будинків, заклякнути з подиву і забути, навіщо сюди прийшов і що мав робити далі.5c7eeb874d22f.jpegФото pinterest.com

Таке історичне та культурне надбання держава не могла залишити непоміченим. У Лісабоні був заснований Національний музей азулежу, що не має аналогів ніде у світі. Головна частина експозиції – це якраз виставка плиток. Азулежу розписується вручну, тому двох однакових зразків ви вже точно не зустрінете. Суміш кольорів, сюжетів, технік вражає. Від кахлю XV століття, до якого страшно доторкнутися, щоб не здмухнути пил історії, до сучасного, що іноді дивує технікою виконання та неочікуваними сюжетами. Інші експозиції присвячені виготовленню плитки або ж документам, пов’язаним із виробництвом азулежу.Фото ic.pics.livejournal.com

Цікаво, що сам музей розташований у церкві Божої Матері, яка збереглася з XVI століття, з часів монастиря Божої Матері. Португальці вірять, що під таким захистом небес національна гордість країни не щезне ніколи.

Головне фото Plaza de España de Sevilla viajesoceanic.com

Вам це буде цікаво:
Що вони їдять: Португалія
Відвідавши Португалію, «на самому крає Європи», Outlook не міг не звернути увагу на місцеву кухню. Про те, що саме їдять жителі і туристи колись однієї з найбільших імперій у світі – в нашому матеріалі.
Кабукі: тернистий шлях квітки
Традиційний японський театр кабукі завжди лишався загадкою для європейського менталітету: зрозуміти спектакль без підказок гіда може хіба що спеціаліст з культури Країни вранішнього сонця. Слово «кабукі» у перекладі значить «майстерність пісні і танцю». Чому не оперета? Суть постановки не зводиться до музичної вистави...
Фламенко: Коли плаче гітара та стукотять підбори
Те, що більшість людей знає про фламенко – зовсім не любов і не пестощі, це далеко не розвага і не розгул веселощів. Вогненно-експресивне фламенко – відображення страждань і болю людини всередині цілого народу, вічно гнаного і позбавленого даху над головою. А сам танець, який став всесвітнім символом Іспанії – не тільки її національне надбання...
Мехенді – замість тисячі татуювань
Про те, щоб зробити татуювання, нехай і не справжнє, а всього лиш тимчасове, замислювався кожен другий. Абсолютно безболісне нанесення малюнків, які можна змінити через кілька тижнів, пропонує мистецтво мехенді – розпис хною.
Кінцугі. Японське мистецтво реставрації
Японці – один із тих народів, котрі ревно шанують давні традиції. Вони поважають старість, цікавляться предками і нерідко знають сімейний родовід на пам’ять. З таким світоглядом не дивно, що унікальна техніка реставрації кінцугі з’явилася саме там. Далі про неї – в OUTLOOK.
За підтримки Посольства Угорщини в Україні в Києві проходять концерти Дьордя Оравца, Андраша Габора Вірага та Ержебет Шевельо.
В Національній філармонії України триває проект «Магія живої музики», в рамках якого за підтримки посольства Угорщини в Україні відбувся концерт «КвінтоФест. Камерні акценти осені» та пройде щорічний концерт-присвята Ференцу Лісту.
Брудна творчість
Брудні автомобілі – як полотно для художника. До такого мистецтва можна ставитися по-різному. Хтось буде морщити носа і гидливо обсмикувати одяг. Інші неодмінно захочуть ткнути в таку картину пальцем, щоб перевірити всю крихкість «полотна» і розмазати його обриси. Треті обов’язково зроблять селфі. Утім, байдужими не зможе лишитися ніхто.
Алфама: Мавританський спадок Лісабона
Сьогодні ми пропонуємо вирушити з нами на прогулянку найстарішим районом Лісабона, котрий ми найчастіше бачимо в кіно і творах масової культури, коли йдеться про португальську столицю.
Ручна робота: персидські килими
У ті часи, коли перським воїнам не було рівних, а їхній силі підкорилися Римська імперія та Аравійський півострів, з-під пальців майстринь народу-переможця вийшов перший шедевр. «Весняний килим» став найдорожчим в історії людства. Він символізував владу і міць персів, а його краса оповідала про божественне походження царя Хосрова І.
Мікеланджело Антоніоні – співець пустелі людських душ
Непростий духовний світ людей ХХ століття став вдячною темою для багатьох кінематографістів, але особливе місце в її розробці належить Антоніоні. Режисер здобув світову славу фільмами, що зобразили внутрішній світ сучасника, його самотність, некомунікабельність (слово, що стало ключовим для творчості майстра).
Куди сходити? П’ять найцікавіших музеїв сучасного мистецтва Європи
Франсуаза Барб-Галль вчить, як розмовляти з дітьми про мистецтво. Вона у своїх книгах наводить приклади, навчає бачити те, що не бачать інші. Помічати деталі і забувати про ярлики. Але варто визнати, що серед дорослих вкрай мало людей, котрі можуть похизуватися знаннями у цій сфері.
Мандалотерапія
Вчора я створила Всесвіт. Узяла трохи гороху, рису, гречки, пшона, зерен чорного, білого перцю і кардамону. Прихопила по жмені кави та анісу. Потім у всього цього з'явився центр. Він розростався, заспокоюючи мої думки. Коли ж останнє зернятко лягло в коло, я знову відчула забуту гармонію, крізь шум машин на проспекті почула птахів...
БагатоМЕТРОва краса
Жителі великих міст чи не щодня користуються метрополітеном. На жаль, у стрімкому ритмі сучасного життя мало хто може дозволити собі насолоджуватись дизайном підземок. OUTLOOK не навчився зупиняти час, однак ми змогли підібрати для вас п'ятнадцять найдивовижніших станцій з усього світу.
Дивовижний світ Патрика Догерті
Ленд-арт – це не просто ландшафтний дизайн, а цілий напрямок у мистецтві, котре в XXI столітті, коли про «зелені технології» та навколишнє середовище не говорить тільки лінивий, вважається одним із найважливіших. Імена зірок цього виду діяльності вже постійно згадуються кураторами, критиками і поціновувачами, і особливо серед них вирізняється Патрик Догерті.
Дім, який побудував…
«Халабуди» на деревах, землянки, схованки – що ми тільки не будували в дитинстві. На жаль, коли дорослішаєш, фантазія втрачається, і більшість із нас тепер живе в незручних сірих «коробках». Однак є люди, які самостійно створили житло своєї мрії.
Посидимо? Частина друга
Не так давно ми вже писали про незвичайні лавочки, які можна побачити на вулицях різних міст. В один матеріал не вдалося «вмістити» всі об’єкти, які нам сподобалися, тому сьогодні – друга частина огляду. Почнемо із французького дизайнера Пабло Рейносо. Уже кілька років він подорожує країнами і залишає за собою «сліди». Ми вибрали дві найцікавіші його роботи.
Посол Елена Летісія Тереса Мікусінскі провела дипломатичний прийом, почесним гостем став всесвітньо відомий аргентинський співак Хіронімо Рауч
Колонна зала КМДА 11 червня приймала гостей Посольства Аргентинської Республіки в Україні з нагоди національного свята. Надзвичайні та Повноважні Посли, представники уряду та державних органів, партнери посольства, бізнес спільнота та ЗМІ вишикувалися у довгу чергу, аби привітати очільницю іноземної дипломатичної установи та висловити свої вітання дружній Аргентині.
Посидимо?
Гуляючи київською Пейзажною алеєю, завжди помічаєш дивовижні лавки, створені українськими майстрами. Моя улюблена – з пледом і подушкою, адже вона здається затишною навіть у негоду. Сидячи на ній, я згадав картину з дитинства: бабусі виносять з дому довгу дошку, кладуть її одним кінцем на пеньок, іншим – на перила під’їзду, і виходить лавочка. Чим не дизайнерське диво?
Мистецтво топіарію
Коли я, ще маленька дівчинка, вперше провела рукою по стрижених кущах, мою долоню дряпнули гострі краї гілок, а в ніс вдарив стійкий аромат туї. Зачарована, я довго не могла відірвати погляд від конусів, куль і квадратів, що оточили мене у парку невеличкого курортного містечка. Мені здавалося, нібито я потрапила в казку і серед листя неодмінно розгледжу усмішку Чеширського Кота.
Ми там були: Португалія - місце для романтиків
Олена Шікіта, графічний дизайнер, одного разу відвідавши друзів в Португалії, так закохалася в цю чудову країну, що вирішила повернутися і перезимувати. Зупинившись в невеликому місті Кашкайш, насолодилася красою, смачною їжею і, звичайно ж, ласкавим сонцем цієї південно-європейської перлини. Олена поділилася з нами своїми враженнями...
Закрити
Outlook facebook page