RU  UK  EN
Статті  >  Відвідай  >  Хаапсалу: естонський настрій

Хаапсалу: естонський настрій

Раніше ми ділилися цікавими фактами про цю країну: дізналися про Естонію як батьківщину Skype і самобутніх страв на кшталт молочного супу з овочами, подивувалися відсутності майбутнього часу в національній мові. Сьогодні розглянемо крихітку-країну більш предметно, заскочивши в «осиновий гай» – місто Хаапсалу, столицю Ляенеського повіту держави.

До курортного містечка ведуть із Талліна ведуть автобусні лінії. Залізничний вокзал із найдовшим пероном в Європі, зведений за ініціативою Миколи ІІ, припинив своє існування 1995 року і зараз виконує функцію музею. Як великий транспортний вузол в часи Російської імперії станція відзначилася у списку обов’язкових відвідин туристів: вона знайомить із гудками старовинного паровоза і красується пряничною рожевою будівлею. Казковість поширилась і на далі на вулиці міста, вона знайшла вираз у барвистих одноповерхових будинках, а віднедавна і в «Країні чудес Ілон». Ілон Вікланд – художник і ілюстратор книг Астрід Ліндгрен – провела в Хаапсалу свої юні роки. У відповідь Міністерство культури Естонії подбало про створення ігрової кімнати Карлсона і галереї з творами авторки. Приготувати пряники на кухні Буллербі, написати листа другові Малого чи походити на ходулях – ось за цим варто зазирнути в чарівну країну.

Щоб «поколобродити» поза атрибутами дитинства в серпні необхідно відвідати «Дні Білої Дами» – оповитий легендою літній фестиваль із привидом. Драма розгортається на просторах Єпископського замку: жіночий силует нагадує про себе у північ з вікна каплиці. Це історія закоханої пари, що порушила всі правила уставу середньовіччя. Незважаючи на те, що доступ дівчатам у замок був категорично заборонений, хоробрий канонік приховував кохану в образі хлопчика церковного хору. Обман було розкрито – хлопця віддали на розтерзання тиграм, а даму замурували живцем у стіні. Тепер естонці збуджують інтерес до легенди театральною виставою, танцями і музикою, а на пікніку пригощають кульбабовим медом.

Дізнаємося ж про все, що відбувається на дорогах Хаапсалу, і прямуємо далі. Гарна вулиця Кар’я веде від воріт Єпископської фортеці. Вона отримала таку назву тому, що раніше тут відправляли тварин на пасовище. Кар’я у перекладі дослівно й означає «велика рогата худоба». Сучасність прикрасила світлом ліхтарів ресторани і гостьові будинки. Удень сонце нагадує про засмагу і зазиває до моря. Утім, будь-яка дорога в Хаапсалу з характером і неодмінно приведе до води. А поки ми мріємо скупатися, вона запропонує нам побродити Фортечною площею, а також побачити музей зв’язку, пожежну каланчу 20-х років минулого століття, бюргерську церкву з дерев’яною кафедрою і кам’яним вівтарем. По дорозі з’явився пам’ятник героям Визвольної війни. Його зводили, потім знесли і нарешті знову відновили. У сорокові роки він встиг побувати скульптурою із крижини з лампою всередині. Квіти братки барвами естонського прапора деякий час слугували заміною розталому монументові. Уже в 90-ті роки він виріс повноцінним гранітним меморіалом всередині клумби.

Читайте також: 10 фактів про Естонію

Що робити далі? Озирнутися по боках і прямувати на променад – він розпочинається з Африканського (Шоколадного) пляжу і білої з романтичним різьбленням будівлі Курзалу. Ця довга прогулянкова доріжка вздовж моря виникла на піку популярності лікування грязями за доби Російської імперії. Вона, як нитка з бусинками, нанизує всі пам’ятки: дім, де жив Петро Перший, пам’ятник Карлу Хунніусу (він відкрив цілющі властивості грязі і промишляв цим), меморіальну лаву Петра Чайковського (композитор ніжився на ній під час відпочинку у місті і тут же написав частину своєї першої опери «Воєвода»). Найкраще цією доріжкою гуляти, насолоджуючись насиченим морським повітрям після візиту в санаторій.

Грязелікарень, власне, три: Лайне, Бергфельдт і Фра Маре. Корисність підтверджується великою кількістю курортників, а її символом став пам’ятник чоловікові, що розламує палицю на знак зцілення. Нудьгувати тут також не доведеться: навесні грязелікарня на міжнародному рівні влаштовує показ фільмів жахів і фентезі. А тим часом місто цілком могло бути військово-морською базою. Вдалим місцем для досягнення стратегічних цілей бургомістр Єнкен обрав мис Рогервік, де нині Палдіскі.

Улітку місто потопає у музиці. Найяскравіші події – дві ночі «Серпневого блюзу», котрий тішить слух у дворі вже відомого нам Єпископського замку і залізничного вокзалу. Хриплуваті томливі голоси і тягучі звуки гітар з усього світу п’ятнадцять років поспіль збирають тут публіку. Електронна музика в найкращих традиціях рейву обрала найбільшу військову авіабазу Естонії. Фестиваль «Аеропорт Jam» розносить звуки між літальних апаратів і балує танцпол.

Національний парк Матсалу, либонь, придумали, щоб відволікти увагу від музеїв. А, можливо, тому що луки і ліси розташувалися майже за межею міста. Добре пробиратися крізь зарості тростини на велосипеді, а з оглядової вишки підглядати за інтелігентними лебедями. Звідти можна також милуватися дельтою річки Касарі, кількома десятками островів і більш ніж 450 квадратними метрами суходолу і води. Парк визнано природним заповідником. Він нібито гойдається в човні під пригоди Пеппі Довга Панчоха.

Ця естонська місцина особливо гарна теплої пори року. Зима ж закутає в шерстяну хаапсальську шаль ручної в’язки і подарує безлюдні засніжені пейзажі. Закриті кафе не пригощають глінтвейном, безлюдні вулиці навіюють бажання погрітися біля каміну. Але будь-яка пора року прекрасна для відкриттів!

Фото: static2.visitestonia.com, sp.pohjarannik.ee, 1.bp.blogspot.com, rustholkarhu.fi, upload.wikimedia.org

Вам це буде цікаво:
Нормандія очима Корнія Грицюка: яблука, молоко та океан
Для багатьох туристів Франція – це в основному Париж із довжелезною чергою на Ейфелеву вежу, Лувр та околиці з їхнім королівським шиком або курорти Середземного моря. А ось Корній Грицюк, мандруючи цією країною, вирішив податися на північ – у Нормандію! Для наших читачів він підготував цикл подорожніх нотаток про поїздку до Атлантичного океану і почне свою розповідь із вражень від містечка Довіля!
Птахам хочеться тепла. Де зимують птахи
У дитинстві я міг годинами дивитись на небо, розглядаючи вервечки птахів, які відлітали у вирій. Для дитини це було справжньою магією. І нехай сьогодні на моїй книжковій полиці майже не зосталось книжок про чародійство, подорожі крилатих до тепла, в надії перезимувати, не залишають мене байдужим.
Валга. Місто на перехресті
Люди, які люблять подорожувати, зазвичай відвідують одні й ті самі місця. Париж, Венеція, Рим, Краків, Дрезден уже так давно звикли до туристів, що часто поглядають на них трохи зверхньо, копиливши губи, у той час як маловідомі, але не менш цікаві містечка чи селища завше раді гостями.
На екскурсію – до кінотеатру!
Подорожі світом дедалі більше манять нас, і як прикро буває, коли на шляху до їхньої реалізації виникають всілякі перешкоди. Outlook пропонує вам не зневірюватись, якщо вирушити у мандри не випадає. Краще надихніться фільмами, де самі міста грають не менше, ніж актори. Ми розповімо про п'ять кінокартин, які, маючи беззаперечну художню вартість, ще й слугують непоганими гідами.
Саламанка: жабка для мандрівника
Іспанія щедра на міста, які вражають своєю архітектурою. Однак є серед них особливі: ті, в яких пам'ятники давнини і повсякдення сучасників нерозривно взаємопов'язані, тож місто немов живе у двох світах. Сьогодні OUTLOOK пропонує вам насолодитися одним з них – Саламанкою – містом, де жабка приносить удачу не тільки мандрівникам.
Міста у скелях: іспанське видання
Збудувати поселення на рівнині – чи велика премудрість? Зовсім інша справа, коли місцевість норовлива і непоступлива, хоч і складається всуціль із уступів й узвиш. Люди століттями намагалися перемогти рельєф і сказати своє слово в гірському містобудуванні. Та лише ті, кому вдалося знайти із Землею спільну мову, змогли створити справжні романи в камені. Зібрання творів іспанських авторів вражає різноманіттям і красою – і сьогодні OUTLOOK пропонує вам пробігтися по сторінках дбайливо збереженої Філіпом VI бібліотеки.
100 років незалежності країн Балтії. Посли Латвії, Литви та Естонії зустрічають друзів
Цього року країни Балтії - Литва, Естонія і Латвія - відзначають сторіччя проголошення незалежності. Тоді Українська Народна Республіка однією з перших визнала право балтійських народів на самовизначення. У Ризі й Талліні деякий час навіть діяли дипломатичні представництва УНР. Своєю чергою після розпаду СРСР Литва, Естонія і Латвія серед перших визнали незалежність України і встановили з нею дипломатичні відносини.
Прибалтика музейна
Прибалтика – гарне місце для недорогого туризму в Європі. Вона відома, крім усього, і своєю мінливою погодою. Води і вітри Балтики дають про себе знати несподіваними опадами, та це не привід сидіти в номері: довкола безліч дивовижних музеїв, а об’їхати всі три країни за кілька днів не така вже й велика проблема.
У Йорданію до моря. Місто-курорт Акаба
Дев’ять місяців на рік в Акабі чудова погода. Це час для вітрильного спорту, снорклінгу, водних лиж, дайвінгу чи сонячних ванн. Мандрівники, що приїжджають у це південне місто з півночі, кажуть, що Акаба подібна до ковтка свіжого повітря, дуже бажаного після гарячих вітрів, котрі віють серед рожевих пісків Йорданії.
Засніжені вершини. Найкращі зимові курорти
З настанням холодних сезонів важливо не тільки кутатися у светри з оленями, пити какао і в черговий раз переглядати різдвяні комедії. Спорт ще ніхто не скасовував, тому Outlook розповідає про п’ять чудових гірськолижних курортів, де можна добряче збадьоритися і вилізти із зимової сплячки.
Ми там були: Ле-Ман – недоторканий шарм старої Франції
Антон Сак (Anton Sak) переїхав до Франції, щоб отримати вищу освіту. Уже кілька років він студент хімічного факультету Леманського університету (Le Mans Université). Сьогодні розповідає нам про Ле-Ман – чарівне старовинне французьке місто зі своїм особливим колоритом. Воно мало відоме туристам, проте відвідування його – цікава точка у маршруті затятого мандрівника.
США очима Богдана Янчева
Контекстний менеджер Богдан Янчев здійснив тривалу подорож у США. Він провів там близько півроку і не просто побував у найбільших містах, таких як Маямі, Нью-Йорк, Вашингтон, але й попрацював на різних роботах, завів чимало знайомств із місцевими і відвідав місця, про які звичайні туристи нічого не знають. Після повернення він розповів нам про свої найяскравіші враження.
Посол Герт Антсу провів прийом на честь початку головування Естонії в Раді Європейського союзу
Надзвичайний і Повноважний Посол Естонії в Україні Герт Антсу провів урочистий прийом на честь початку головування Естонії в Раді Європейського Союзу.
В Одесі пройшли Дні Литви і бізнес форум, присвячений туристичному потенціалу країни
З 14 по 18 червня в Одесі рамках вже традиційних Днів Литви пройшов бізнес форум, присвячений туристичному потенціалу Литви і відкриття литовської ярмарки "Казюкас".
В Одесі представлять туристичні можливості Литви
16 червня в Одесі відбудеться бізнес форум, присвячений туристичному потенціалу для представників туристичних послуг України, представників українських та литовських державних установ і посольств, членів громад та представників засобів масової інформації.
Делегація міністерства туризму Туреччини відвідала туристичну виставку UITT 2017 у Києві
Офіційна делегація Міністерства культури і туризму Туреччини відвідала 23-у міжнародну туристичну виставку UITT 2017: «УКРАЇНА - Подорожі та Туризм», яка відкрилася 29 березня в МВЦ в Києві.
У Києві проходить міжнародна туристична виставка UITT 2017: «УКРАЇНА - Подорожі та Туризм»
29 березня в Києві відкрилася головна туристичне подія сезону весна-літо - 23-а міжнародна туристична виставка UITT'2017: «УКРАЇНА - Подорожі та Туризм», яка триватиме до 31 березня 2017 в МВЦ (Броварський пр., 15).
У Києві презентують туристичні можливості Литви
Навесні цього року можливості зростаючого сектору туризму Литви будуть представлені для трьох країн Східної Європи – Польщі, Україні і Білорусії. Перший захід відбудеться 28 березня, о 13 годині, у Києві, у Посольстві Литовської Республіки в Україні.
Посол Єгипту взяв участь в презентації туристичної концепції "Єгипет. Нові можливості"
Надзвичайний і Повноважний Посол Єгипту в Україні Хоссам Ельдін Алі взяв участь в пресс-конференції "Єгипет. Нові можливості", присвяченій презентації нової туристичної концепції на 2017 рік.
Хвилями часу: історичні вітрильники Естонії
Історія Естонії зберігається не у пергаментних сувоях, а у свинцевому літописі Північного моря. Звивиста берегова лінія протяжністю три тисячі кілометрів бачила мільйони вітрильників, починаючи зі смугастих полотнищ драккарів і закінчуючи поземним польотом кліпера над хвилями за доби пари й електрики. Інколи старовинні вітрильники повертаються з безодні минулого, запрошуючи на борт шукачів пригод.
Закрити
Outlook facebook page