RU  UK  EN
Статті  >  Уяви  >  На подіумі: Німеччина

На подіумі: Німеччина

Характерною рисою національного німецького костюма завжди вважали його самобутність і комфорт. Напевно, тому помилуватися національним одягом Німеччини в наші дні можна не лише на святах десь у селі чи в книжках з історії, але й на вулицях великих міст.

У часи Цезаря перші германці не мали костюма як такого. Вони вдягали лише шкури диких звірів, дбаючи про зігрівання і виживання, а зовсім не про моду. Тоді одяг багатіїв відрізнявся від селянського лиш тим, що щільніше прилягав до тіла. Не було значної різниці і між чоловічим та жіночим одягом.

У наступні століття німецький костюм змінювався і набував характерних рис, але таким, яким ми його знаємо сьогодні, він став у середині XVI століття. Тоді стала чіткіше помітною грань піж знаттю і нижчими прошарками суспільства. Наприклад, тільки багатії могли носити яскравий одяг, натомість біднякам закон велів вдягати лише вбрання сірого і коричневого кольорів. Величезною була і різниця у матеріалах: шовк і льон використовувала тільки знать, нижчі верстви суспільства вдовольнялися шерстю, зокрема, шерстяною тканиною – лоденом. Мало того, до XVIII століття під забороною були всі вироби ручної роботи, особливо це стосувалося тих рукодільниць, котрі плели мереживо. Трохи пізніше було дозволено під час шиття одягу використовувати мереживо найбільш невигадливих кольорів – білого і чорного.

Оскільки до XIX століття Німеччина була роздроблена, національні наряди різних регіонів мають безліч суттєвих відмінностей. На півночі, приміром, віддають перевагу одягу білого, синього і блакитного кольорів з яким-небудь аксесуаром червоного кольору. Для туристів же головним взірцем німецького національного вбрання лишається південно-німецька баварська версія.

Традиційний німецький одяг має назву трахт. Особливість в тому, що цим словом можна назвати як чоловічий національний костюм, так і жіночий. А от коли йдеться про жіночий одяг, використовується назва дірндль.

Головне вбрання німецьких чоловіків складалося з чотирьох елементів: сорочка, жилет, піджак (куртка – взимку) і брюки з підтяжками чи паском. Штани найчастіше носили з підтяжками і лямками з горизонтальною перемичкою на грудях, котру прикрашали вишивкою. Такими ж візерунками найчастіше вишивали і кишені, щоб надати костюму яскравих індивідуальних ноток.

Зараз брюки відійшли на другий план і дедалі частіше використовують шкіряні штани завдовжки три чверті або ж короткі – до коліна. Але стандартна довжина штанів постійно варіювалася. Наприклад, у XIX столітті із Франції на німецькі обшири навіяло нову моду – довгі вільні брюки. Але тренд швидко змінився на користь коротких, котрі прийнято було носити з панчохами. Утім, мода панчіх була теж мінливою. Матеріали, барви й орнаменти, що їх використовували у виробництві, постійно змінювалися. Раніше головні німецькі модники віддавали перевагу шерстяним панчохам синього, білого чи сірого кольорів, тоді як зараз мають популярність тільки білі. Конкуренцію панчохам складають гетри, котрі часто вдягають під черевики з товстою підошвою.

Велику увагу німці приділяли вибору капелюха, котрий часом не знімали цілими днями. У Баварії, наприклад, був популярний головний убір зеленого кольору з прикріпленим згори орлиним пером.

Жіночий костюм не поступався чоловічому за різноманіттям деталей. Він складався з білої блузи, сарафана (корсет і широка спідниця) і передника. У залежності від приводу відрізнялись і деякі риси вбрання: якщо дівчина вдягалася на свято, то вона віддавала перевагу блузі з широкими рукавами і корсетові на шнурівці. Якщо жодного особливого приводу наряджатися не було, використовували корсет на застібках.

Для створення сарафана використовували різні матеріали, найчастіше шерсть, іноді – шовк і льон. Варто зазначити, що спідниця була прикрашена безліччю складок, що недвозначно перегукується з добою Ренесансу. До речі, класичну довжину жіночої спідниці розраховували в істинно німецький спосіб – її нижній край мав міститися не вище, ніж висота пивного келиха від землі (близько 27 сантиметрів).

Великими складками вирізнявся і передник – найважливіший елемент вбрання. Його довжина завжди мала бути меншою, ніж у спідниці. Вражало уяву і його різноманітне оформлення: кольорові, однотонні, вишивані, гаптовані стрічкою або мереживом. Для створення передників найчастіше використовували льон або бавовну. Головні убори теж грали важливу роль у гардеробі кожної дівчини. Найпопулярнішими були хустки, солом’яні капелюхи і чіпці різноманітної форми із стрічками та іншими прикрасами.

Національний німецький костюм не втрачає своєї актуальності й досі. Він видозмінюється, адаптується до нової епохи, але залишається таким же унікальним, виділяючи Німеччину з-поміж країн всього світу. Не дивно, що без нього не обходиться жоден місцевий традиційний фестиваль. Під час голосних святкувань країна повертається до своїх витоків, відроджує старі традиції і дивує весь світ своєю особливою самобутньою красою. 

Вам це буде цікаво:
На подіумі: Куба
Напевно, кожна людина на планеті бодай раз отримувала запрошення на вечірку в кубинському стилі, який насправді зовсім не такий простий, як здається на перший погляд. Сьогодні Outlook спробує розібратися в ключових елементах та особливостях «estilo сubano», що переживає своє вже невідомо яке за ліком переродження, проте, як і раніше, надихає дизайнерів по всьому світу.
На подіумі: Гаїті
При згадці одягу Гаваїв умить у пам’яті зринає спідниця «хула» з квітковим леї-намистом і кокосами, так само коштовне сарі одразу огортає Індію, чи туго замотується в шовки кімоно Японія. А от, говорячи про традиційне вбрання Гаїті, одразу чітко вималювати собі образ автентичного місцевого жителя неможливо.
«Німецький сад» знову відкрив двері для киян та гостей міста
Посольство Німеччини в України традиційно в вересні організувало день відкритих дверей – «Німецький сад». Кияни та гості міста змогли познайомитись з діяльністю Німеччини в Україні та поспілкуватися з представниками німецьких посередницьких організацій.
На подіумі: Аргентина
Кожен народ має своїх фольклорних героїв, на котрих хочуть бути схожими і дорослі, і діти. В аргентинців такими вважають гаучо, чий одяг у наші дні лишається традиційним костюмом країни.
По рейках над головами: Вуппертальська підвісна дорога
Німецьке місто Вупперталь, згідно зі статистикою, не входить навіть в десятку найпопулярніших туристичних місць Німеччини. Окрім легендарної танцівниці Піни Рауш, котра працювала тут, однойменного футбольного клубу і всесвітньовідомого кінорежисера Тома Тиквера, чия кар’єра розпочиналася у міських кіноклубах, Вупперталю, здається, більше нічим похизуватися. Утім, як тільки дізнаєшся про місцевий транспорт, місто зі своєю унікальною підвісною монорейкою стає жаданим для мандрівників.
У Посольстві Німеччини презентували німецький переклад книги «Мистецтво Майдану»
У Посольстві Німеччини в Києві пройшла презентація німецького перекладу книги культуролога Наталії Мусієнко «Мистецтво Майдану». Урочисту подію відвідали Міністр культури України Євген Ніщук, Надзвичайний і Повноважний Посол Німеччини в Україні Ернст Райхель, автор книги Наталія Мусієнко, українські культурні діячі, громадськість, ЗМІ.
В Києві за підтримки Посольства Німеччини відбувся концерт "Присвячення" співака Віктора Рудя
В Національній філармонії України за підтримки посольства Німеччини пройшов концерт оперного та камерного співака Віктора Рудя. Захід відбувся в рамках «Тижнів Німеччини в Україні», що тривають з 10 по 26 листопада в 14 містах нашої країни.
У Києві за підтримки Посольства відбудуться “Тижні Німеччини”
Посольство Федеративної Республіки Німеччина в Україні 10 листопада розпочне проведення цьогорічних “Тижнів Німеччини в Україні”, які передбачають проведення близько 70 заходів у 14 містах України.
Кордони не перешкода: найбільш відомі анклави світу
Сьогодні Outlook подорожує по найцікавіших з точки зору географії й адміністративного управління містах і країнах, що є анклавами, цілком розташованих на територіях інших держав.
У посольстві Німеччини відзначили День єдності
Надзвичайний та Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні Ернст Райхель з дружиною приймали гостей на честь свята - офіційного об’єднання Західної та Східної Германії. Пан Райхель відзначив здійснений Україною стрибок у напрямку Європи - укладення угоди про Асоціацію з Європейським Союзом: «Угода забезпечить підтримку і консультування, політичне узгодження і наближення України до стандартів Європейського Союзу в багатьох галузях».
У Києві пройшов фестиваль-відкриття українсько-німецького року мов
У Києві на Контрактовій площі в минулі вихідні пройшов вуличний фестиваль, присвячений відкриттю українсько-німецького року мов. Подія, яка відкрилося велопробігом і супроводжувалося інтерактивними уроками німецької мови і трансляціями з різних міст України, пройшла під егідою посольства Німеччини в Україні та Goethe-Institut.
Концтабір Заксенхаузен: тисячі жителів, розтоптаних у «марші смерті»
Північніше Берліна, неподалік від німецького міста Оранієнбурга, розташований концентраційний табір, котрий протягом багатьох років приховував таємниці смерті. Заксенхаузен став місцем катувань для представників різних національностей, причому в деякі періоди кількість ув’язнених становило 60 тисяч людей.
На подіумі: Норвегія
За повний комплект норвезького національного костюма можна купити доволі нескромний автомобіль. Свій бюнад, прикрашений складними вишивками і орнаментами, нащадки вікінгів звикли створювати виключно вручну, вкладаючи в нього багато сил і терпіння. Ні, звісно, вони більше не носять шоломи з рогами, але величі їхньому національному вбранню не бракує.
На різдвяні ярмарки до Німеччини!
Хочете влаштувати масштабне свято для свого естетичного сприйняття, нюху та шлунка, а також отримати безліч можливостей для покупок і розваг, та ще при цьому ознайомитися з різдвяними традиціями іншої країни? Поєднати все це можна, відвідавши передноворічні ярмарки, які є невід'ємною частиною свята практично у всій Європі. Особливо на цьому тлі виділяється стримана в повсякденності, проте яскрава у свята Німеччина.
Берлін. Голокост. Місця пам’яті
Завдяки Єврейському форуму України і особисто його Президентові Аркадію Монастирському OUTLOOK вдалось побувати у Берліні і відвідати місця, пов’язані зі страшними злочинами Голокосту. І сьогодні, коли в Україні готуються до 75-ліття трагедії Бабиного Яру, ми вирішили згадати про місця, що досі зберігають сліди Голокосту.
Берлін з родзинками
Місцеві одразу впізнають туристів за головами, які постійно крутяться навсібіч. І таки є місця, де це справді варто робити! Одне з них – Берлін, місто, яке з кожним днем змінюється, нові покоління приносять щось своє, і по камінчику зникають не лише залишки Берлінського муру, а й решта стін. Німецька столиця стає іншою. І її слід розглядати, придивляючись до кожної дрібниці, адже, окрім архітектурних «корон» і невичерпного арту на стінах, можна виявити непримітні «родимки» міста.
На подіумі: Киргизстан
Національні костюми будь-якого народу можуть багато розповісти не тільки про ментальні особливості їхніх власників, історію і риси характеру, але й про спосіб життя. Сьогодні в об’єктиві нашої уваги – традиційний одяг жителів Киргизстану.
Сором’язливий Ганновер
Хто він і який, той невеличкий Ганновер, що продовжує ховатися за спинами своїх популярних серед туристів німецьких братів? Місту неодноразово доводилось змінювати свої вбрання і вигляд, але від кожної пережитої епохи Ганновер зберіг по клаптику, не втративши при цьому своєї індивідуальності й цілісності.
На подіумі: Греція
Будь-яка мода з часом змінюється, це правило поширюється і на національні костюми. У Греції переміни в національному одязі були настільки кардинальними, що стародавні хітони і гіматії геть загубилися, їх перестали впізнавати в об’ємній багатошаровості фустанел і караугонів. І хоча на сучасних вулицях вже не побачиш національні костюми, їх все ще зберігають до особливих випадків і ставляться до них з повагою.
На подіумі: Іспанія
Іспанський одяг - це не тільки якісний і недорогий сучасний мас-маркет. Речі з цієї країни з величезною популярністю розходяться по світу вже кілька століть. І це логічно, адже починалося все з тамтешнього національного костюма, котрий надзвичайною красою і витонченістю вразив усю Європу і продовжує вражати й сьогодні.
Закрити
Outlook facebook page