RU  UK  EN
Статті  >  Уяви  >  Гетто світу: польський квартал Нью-Йорка

Гетто світу: польський квартал Нью-Йорка

Нью-Йорк справедливо вважається одним з найцікавіших міст планети. Причин цьому безліч, у тому числі і його унікальний етнічний склад з більш як двадцятьма великими громадами. Самі ньюйорківці жартують, що їм і не надто потрібно подорожувати – досить просто проїхатися національними анклавами та познайомитися ближче з новими культурами.

Сьогодні ми теж трохи побудемо жителями Великого яблука і проїдемося з ними на північ Брукліна, туди, де розкинувся Грінпойнт – затишний квартал, прозваний у народі «маленькою Польщею». Візуально він дуже відрізняється навіть від сусідніх, наприклад, хіпстерського Вільямсбурга, оскільки мало які міські вулиці так нагадують європейські, попри те, що і тут добре видно хмарочоси Нью-Йорка. Та все ж, дивлячись на вивіски, костели, червоно-білі прапори і відчуваючи знаменитий запах польської ковбаси, замислюєшся, що ти ніби не в Америці, а десь у Кракові.

Польська діаспора – Полонія, величезна, оскільки налічує близько 25 мільйонів осіб. Це навіть більше, ніж половина від населення самої Польщі. Упродовж останніх двох століть її уродженці вельми активно розселялися за межами своєї країни, тікаючи від погромів, імперських амбіцій інших народів, комунізму і низького рівня життя. Якщо бодай трохи заглибитись у соціологію, то стане зрозуміло, що кожна хвиля переселенців чітко асоціюється з конкретною причиною. Далеко від дому поляки намагалися селитися разом і не забувати своєї батьківщини, шануючи традиції, культуру і самобутність. Хоч з усіх слов'ян саме вони вважаються найкращими мігрантами, які впевнено заселили Нью-Йорк, Лондон, Торонто та інші великі міста по всьому світу, все одно скрізь і завжди створюють для себе власну Польщу, таку рідню і кохану.

Громада, яка живе на території Великого яблука, вражає своєю кількістю, бо налічує близько 220 тисяч поляків. Приблизно третина з них якраз і мешкає у Грінпойнті, який відчинив свої двері для європейських мігрантів у середині 19 століття. Спочатку ці землі освоювали всі приїжджі, але незабаром саме поляки своєю кількістю і звичкою облаштовувати все навколо по-хазяйському, десь по-доброму, а десь і криваво, у стилі «Банд Нью-Йорка», виселили звідси всіх сусідів, закріпивши квартал за собою. Міська влада спочатку чинила опір цьому, але побачивши, що, як тільки населення Грінпойнт стало більш однорідним, район зажив спокійним життям, махнула на наявність гетто рукою.

Слов'яни активно включилися в індустріалізацію Великого яблука і самовіддано працювали на тутешніх нафтопереробних підприємствах і склодувних заводах. Квартал вважався робітничою околицею Брукліна аж до 1950-х, поки більшу частину промзони не перенесли за місто. Саме в ті роки Грінпойнт і набув сьогоднішнього вигляду зі своїми крамничками, кав’ярнями, барами, конторами та офісами в колишніх робітничих будівлях. Завдяки «лофтовості» колись похмурий район перетворився на досить модне місце, де дуже багато молоді, оскільки житло та ціни на все тут значно нижчі, ніж у центрі, при цьому на метро їхати всього півгодини, що для такого мегаполісу недовго.

Крім магазинів зі знаменитою ковбасою, Грінпойнт примітний ще й своїм самобутнім духом – всюди тут можна почути польську мову, а на його головній вулиці Мангеттен-авеню працює безліч крамниць хендмейд і дизайнерських шоу-румів, які нагадують європейські. Є тут два чудових парки, декілька костелів, які славляться рідкісними вітражами і мозаїкою, а також чимало всіляких арт-просторів, галерей і громадських місць, більшість з яких облаштовано на території колишніх заводів і фабрик.

У Грінпойнт заведено приїздити погуляти й розслабитися, оскільки саме тут можна відносно дешево ознайомитися з цікавою кухнею, скуштувавши смачні страви та алкоголь. Пироги, галушки й зубрівка, мабуть, найпопулярніше замовлення в тутешніх корчмах і сімейних кафе. Галасливі та веселі поляки завжди раді гостям району, та й безпека тут на найвищому рівні, тому в барах можна засиджуватися допізна. Ще цікаво, що квартал – одна з відомих кіношних локацій Нью-Йорка. Адже що ближче до центру, то дорожче і проблематичніше працювати кінематографістам. Тож саме північ Брукліна ми найчастіше бачимо в американських стрічках, коли йдеться про вулиці та райони Великого яблука. Стародавні кам'яні будинки, споруди 19 століття і тутешні задвірки чудово підходять як для ретро-проектів на кшталт «Лікарні Нік», так і для сучасних історій.

Грінпойнт, безумовно, заслуговує на увагу, оскільки він добре ілюструє, що Нью-Йорк – це не тільки Мангеттен. Поспішайте на прогулянку сюди якомога швидше, адже з кожним роком, за словами самих поляків, він стає менш польським, бо чимало місцевих повертаються на батьківщину. Польща хоч і повільно, але впевнено стає сильною та успішною. І нехай частинка цього цікавого народу назавжди залишиться тут. Хочеться захопити цієї атмосфери якнайбільше, тому не варто зволікати.

Вам це буде цікаво:
Гетто світу: Бедфорд: англійська глибинка з італійським присмаком
Сьогодні розповіддю про одне з найбільш дивовижних поєднань, яке тільки можна уявити, таких несхожих одне на одного народів – італійців та англійців – ми продовжуємо нашу рубрику, присвячену етнічним гетто світу. Приготуйтеся вирушити разом з нами в холодний і дощовий Бедфорд, де ми зануримося в теплу середземноморську атмосферу.
Не лише в центрі цікаво. Спальні райони світу
Мало який мандрівник під час своїх нетривалих подорожей вибирається кудись далі центру міста, де розташований його готель. Якщо ж «дислокація» – ще й мегаполіс, то такі поїздки відкладають «до кращих часів». А дарма, адже саме у спальних районах можна подивитися на незнайому країну очима її жителів, що куди пізнавальніше за екскурсії «галопом» замками і площами.
Декілька граней багатогранного Бостона
Враження про це місто багато в чому залежить від того, де ви були до зустрічі з ним. Після Лос-Анджелеса Бостон може здатися дуже діловим і культурно насиченим, після Нью-Йорка – дещо провінційним і старомодним. Але в будь-якому разі він має яскраве та поважне обличчя массачусетського джентльмена. Тут виявлять щось цікаве для себе люди з геть різними інтересами і для кожного знайдеться своя яскрава грань.
Гетто світу: польське село в Стамбулі
Складно уявити більш несхожі один на одного народи, ніж турки і поляки, котрі відрізняються, либонь, у всьому, починаючи з релігії і закінчуючи кулінарними традиціями. Утім, ніщо не перешкоджає їм мирно й любо уживатися вже понад 150 років на окраїні Стамбула. Саме про це дивовижне сусідство наша сьогоднішня розповідь у рамках рубрики «гетто світу».
Ломбард-стріт: вулиця, яку проковтнув удав
Пам’ятаєте, як Маленький принц учив бачити не капелюха, а слона, з’їденого удавом? Так от, у Сан-Франциско у вас є можливість побачити вулицю, частину котрої проковтнув удав. Змієподібна Ломбард-стріт заповзла майже до всіх путівників по Фріско.
Ми там були: Нью-Йорк, Вашингтон і Маямі
Так склалося, що в Америці дві столиці – офіційна і фактична. Київський контекстний менеджер Богдан Янчев побував в обох і розповів нам про дух цих міст, про їхні пам’ятки і про те, чим вони є в реальності. Гадаєте, Нью-Йорк просякнутий дорогими парфумами, а у Вашингтоні, окрім полежати на травичці біля Білого дому, і робити нічого? Ви помиляєтесь!
Таксі по-нью-йоркському
Наступним героєм нашого циклу про міський транспорт-символ стало жовте таксі Нью-Йорка. Без цих яскравих і неймовірно маневрених машин просто неможливо уявити Велике Яблуко, а надто його центр – Мангеттен. Здається, що «шашечок» тут більше, ніж людей.
США очима Богдана Янчева
Контекстний менеджер Богдан Янчев здійснив тривалу подорож у США. Він провів там близько півроку і не просто побував у найбільших містах, таких як Маямі, Нью-Йорк, Вашингтон, але й попрацював на різних роботах, завів чимало знайомств із місцевими і відвідав місця, про які звичайні туристи нічого не знають. Після повернення він розповів нам про свої найяскравіші враження.
Гетто світу: український квартал Чикаго
Як показує практика, етнічні анклави – це переважно автономні та замкнуті системи, адже, живучи там, їхні представники далеко не завжди асимілюються та інтегруються в іншу культуру. Такого не скажеш про вже знаменитий на всю Америку Ukrainian village – український район Чикаго.
Фотопроект: Затишний Вроцлав
Вроцлав - це 5 річок, 12 островів і 112 мостів, тому його часто називають «польською Венецією». Третина площі міста займають парки і сквери. Це найтепліше місто в Польщі! У нього неможливо не закохатися. Тут панує сплетіння багатьох культур, привезених людьми з різних країн світу. Фотограф і журналіст OUTLOOK побував в цьому затишному місті і ділиться з нашими читачами своїми спогадами, зафіксованими через об'єктив.
Гетто світу: азійський квартал Парижа
Париж справедливо вважається одним з найцікавіших мегаполісів світу, адже будь-яке місто – це не тільки архітектура, а і його мешканці. Якщо говорити безпосередньо про столицю Франції, то вона неймовірно барвиста й атмосферна, оскільки там живуть, напевно, всі національності світу. Сьогодні ми розповімо про дивовижний 13-ий округ, який називають азійським.
Кабраматта: «маленький В’єтнам» на теренах Австралії
Бажаєте подивитися на в'єтнамське гетто в Австралії, а заразом зрозуміти, чому азіати наганяють страху на місцевих жителів? Як будете в Сіднеї, обов'язково відвідайте Кабраматту, тільки не забудьте прихопити із собою фотоапарат, а також… охорону. Річ у тім, що місце, яке вважається діловим центром Сіднея, б'є рекорди за розмахом злочинності.
Ми там були: Гданськ
З вікна старовинного дому з високими стелями виднілася частина вулиці Огарної. Чепурні вивіски, симпатичні та оригінальні фасади будівель, квіти, вимощена бруківкою проїжджа частина... Саме з цієї вулиці далекого 1949 року почалося відновлення історичної частини Гданська.
ЛІТО НА СПРАВЖНЬОМУ РАНЧО!
Після перегляду фільмів про американський Дикий Захід не одне покоління дітей тягнуло батьків до коней у цирку, щоб хоч на п'ять хвилин приміряти улюблені образи й відчути ту саму атмосферу. Та особисто мені п'яти хвилин завжди було замало. Тому я, подорослішавши, на кілька місяців вирушила у штат Колорадо, щоб попрацювати на справжнісінькому гостьовому кінному ранчо під назвою "Sundance".
Гетто світу: індійський квартал Сінгапура.
Сінгапур зі щільною заселеністю, тропічним кліматом і фруктовими деревами на центральних вулицях, що відбиваються у склі хмарочосів, сам по собі є вельми колоритним та яскравим містом. Та один з його кварталів, який місцеві називають Маленькою Індією, поза сумнівами, найбільш мальовничий. Пропонуємо вам вирушити на прогулянку разом з нами й одразу попереджаємо: бережіть очі – буде дуже яскраво і барвисто.
Визначні пам'ятки Польщі: все можуть королі!
Палацові інтриги, шлюби за розрахунком і вражаючі інтер'єри. Ось які асоціації виникають при згадці про життя монархів. А Польща – та ще королівська країна. Тут у лічені хвилини і всього за кілька злотих можна зануритися в цю чарівну для простих смертних атмосферу.
Гетто світу. Асторія: нью-йоркська Еллада
Сьогодні в рамках нашої рубрики, присвяченої національним анклавам, ми розкажемо про один із найбільш яскравих і смачних кварталів Нью-Йорка, про Асторію. Саме її прийнято називати «маленькою Грецією».
Альпійське містечко під Сіетлом
У жителів США можна навчитися багато чому, але що заслуговує на особливу повагу – це любов до своєї землі. Американський патріотизм виявляється у всьому, навіть у внутрішньому туризмі: як слід не дослідивши власну країну, американець навряд чи вирушить кудись за її межі. Сьогодні ми розповімо про одне з найпопулярніших міст внутрішнього туризму – Лівенворс.
Краків. Устигнути за 48 годин.
На Краків маємо усього 48 годин – треба поспішати! Тож снідаємо тутешнім традиційним фаст-фудом, а саме шматком булки зі смальцем, і мерщій знайомитись із сотнями творів мистецтва і десятками легенд міста на березі Вісли...Зранку найкраще вирушити в серце всіх старих міст, у тому числі й першої столиці Польщі Кракова – ринкову площу, одну з найбільших у Європі.
США: корисно знати
Близько 70 мільйонів туристів з усієї планети щороку відвідують Сполучені Штати. А оскільки США – країна своєрідна, як, утім, і будь-яка інша, більшість мандрівників раз по раз стикаються з різними проблемами: від ментальних до юридичних. Ми хочемо допомогти вам не потрапити в незручну ситуацію, тому зібрали невелику добірку порад, корисних під час відпочинку в Америці.
Закрити
Outlook facebook page