RU  UK  EN
Статті  >  Напиши  >  Ми там були: Гданськ

Ми там були: Гданськ

З вікна старовинного дому з високими стелями виднілася частина вулиці Огарної. Чепурні вивіски, симпатичні та оригінальні фасади будівель, квіти, вимощена бруківкою проїжджа частина... Саме з цієї вулиці далекого 1949 року почалося відновлення історичної частини Гданська.

Уперше за кордон я потрапила на початку 90-х. Це була Польща – Перемишль, Краків, Катовіце. Навіть у ті часи була шокована – інші будинки, палаци, костели, інша мова. Потім завдяки своїй професії – я журналіст – побувала в багатьох країнах світу. Однак і надалі дивувалася та захоплюватися тим, що бачила. Поїздки та подорожі – моє улюблене заняття. Минулого літа вперше була в Гданську. Там тепер живе моя подруга. Місто вразило і запам'яталося. Чим? Про це й ділюся з вами.

На фото автор

Розклавши речі в апартаментах, я вирушила досліджувати морську столицю Польщі. Гарні в ансамблі і кожен по-своєму будинки на головному туристичному шляху – Королівському тракті (нині вулиця Длуга і Длуга Тарг) між Золотими та Зеленими воротами. Нескінченна шеренга прикрашених квітами кафе і ресторанів – від кондитерських і пивбарів до закладів національної польської кухні. В одному з них пообідала неймовірно смачним супчиком журик у хлібному буханці (є з чим порівняти, наприклад, той-таки журик у варшавському ресторані). Туристичний центр – старовинна Ратуша, яка пронизує своїм гострим шпилем хмари (а Гданськ зустрів дощиком, це було приємно після нещадної київської спеки).

Подумалося: «Чи багато хто з туристів, котрі милуються всіма цими дивовижами, знають, що бачать перед собою не середньовічні будівлі, а їхній образ і подобу початку 50-х років минулого століття?» Історична частина Гданська – Головне місто – набула вигляду, як до війни, 1960 року. Міжнародні експерти назвали реконструкцію безпрецедентною, бо аналогів на той час не було.Жахливий масштаб його руйнувань у Другій світовій неабияк вразив фотографа Януша Уклеєвські. У березні 1945 року бувалий фронтовик приїхав до Гданська. Руїни будівель епохи Середньовіччя надовго стали об'єктами його фотознімків, увійшовши в історію. Як і процес відродження з попелу колись найбагатшого ганзейського міста...

Насправді цей факт із місцевого путівника неабияк вражає. Зі 144 тисяч житлових будинків 95 тисяч було повністю зруйновано! В історичній частині ніхто не жив, бо, власне, було ніде. У міської влади тоді навіть виникла думка перенести центр міста деінде... Та якимось дивом збереглися світлини, старі плани й документи, за якими можна було відтворити образ старовинного міста. Тим паче, що Гданськ після третьої історичної анексії знову повернувся до складу Польщі. І рішення про відновлення старої частини таки було ухвалено 1948 року. «Мою» вулицю Огарну повністю відбудували за чотири роки. Ще за два вже красувалися середньовічні фасади колись купецьких особняків і будинків патриціїв на Длуги і Длуги Тарг. Паралельно відновлювальні роботи вели на інших вулицях. І це в найважчих післявоєнних умовах! Це ж як треба любити своє місто і свою країну, щоб так самовіддано і скрупульозно, без іноземної фінансової допомоги (тільки за державні кошти і самих поляків – так стверджує путівник), фасад за фасадом відновлювати історичну красу майже тисячолітнього на той момент Гданська. Було відреставровано Гданський Журав, ратуші, старовинний млин, стародавні собори. 

Та повернімося до славного міста Гданська. Бродити його вуличками – неабияке задоволення. А є місця, відвідати які варто неодмінно. До прикладу, парк Олива. Сам по собі він надзвичайно гарний, вхід безкоштовний і в тутешню оранжерею теж. Але цінність для мене – в кафедральному соборі XIII століття, а ще точніше, в його чудо-органі. Ви чули гуркіт грому, плескіт води, шум вітру або спів птахів у виконанні короля музичних інструментів? Особисто я ні. До того, як побувала на концерті в соборі. Вони тут відбуваються щодня безкоштовно! При цьому сам орган у стилі рококо вражає! У центрі на вітражі Богородиця з немовлям. Ангели, зірки, сонце і місяць можуть рухатися під час виконання музики. Автори створювали його чверть століття. Майже вісім тисяч труб розміром від десяти сантиметрів і аж до 11 метрів! Та що там казати – його треба почути бодай раз у житті.

Дістатися парку Олива можна на міському трамваї номер 6. Плата за проїзд – 3 злотих. Придбати квиток можна в автоматі на зупинці. Не ризикуйте прикинутися «зайцем». Контролери там ходять частенько, отже, чималий штраф неминучий. Заощадити можна в іншому місці, якщо хочете прогулятися не тільки чудовою набережною Гданська, а й річкою Мотлава. Прогулянка на стилізованому під старовину вітрильникові коштує понад 30 злотих. Але поруч із Зеленими воротами і вздовж набережної є зупинки муніципального водного трамвайчика. За його маршрутом можна побачити і знамениті верфі (звідки починалася «Солідарність» з Лехом Валенсою), й оборонний форт «Каре» XVI століття, і морський маяк з кулею часу виняткової точності (похибка до 1 секунди за... 200 тисяч років), і саме узбережжя Балтійського моря. Ціна квитка – 10 злотих.

Інша обов'язкова, на мій погляд, точка – оглядовий майданчик Костелу Пресвятої Діви Марії (Маріацький собор). Нагору ведуть крутезні, аж дух перехоплює, сходи заввишки 82 метри, це близько 500 сходин. Утім, зусилля того варті – краєвид постає чудовий. Та й сам собор (найбільша церква у світі, побудована з цегли) із витворами середньовіччя та бароко, астрономічним годинником з ляльковим театром XV століття точно зачепить душевні струни. Романтикам і поціновувачам архітектури раджу пройтися і випити кави чи коктейлю на вулиці Діви Марії, яка веде до Маріацького собору. Це вельми затишна і гарна вуличка. Не дарма її дуже люблять кіношники.

З розряду «най-най» стала для мене і найбільша в Європі кахельна піч XVI століття. Побачити її можна у Дворі Артуса на вулиці Длуга. Десять метрів заввишки оздоблено 520 кахлями ручної роботи із зображеннями реальних особистостей – польських королів, європейських правителів епохи Ренесансу. У дворі Артуса (його коріння сягає лицарських часів XIV століття) багато чого цікавого – від колекції древніх моделей кораблів до... прообразу барної стійки! Причому лицарі, купці та інші представники еліти приходили сюди не тільки поспілкуватися за келихом пива, а й залагоджувати справи. Дехто з них мав тут сейфи для зберігання коштовностей, важливих паперів і грошей. Іменні з двома дверцятами – дерев'яними та металевими. Утім, розкіш цього антуражу теж треба бачити своїми очима. А ще дзеркала для милих дам були з хитрістю: зображення витягувалися, створюючи ілюзію безумовної стрункості. Тому, напевно, кожна представниця вищого світу була впевнена у своїй привабливості!

Щоб обійти всі цікаві місцини, треба приїхати сюди не раз і не два. За рейтингом міжнародного видавця бестселерів-путівників містами «Dorling Kindersley Eyewitness Travel» Гданськ у першій десятці найцікавіших міст світу.

Вам це буде цікаво:
Нормандія очима Корнія Грицюка: яблука, молоко та океан
Для багатьох туристів Франція – це в основному Париж із довжелезною чергою на Ейфелеву вежу, Лувр та околиці з їхнім королівським шиком або курорти Середземного моря. А ось Корній Грицюк, мандруючи цією країною, вирішив податися на північ – у Нормандію! Для наших читачів він підготував цикл подорожніх нотаток про поїздку до Атлантичного океану і почне свою розповідь із вражень від містечка Довіля!
Фотопроект: Затишний Вроцлав
Вроцлав - це 5 річок, 12 островів і 112 мостів, тому його часто називають «польською Венецією». Третина площі міста займають парки і сквери. Це найтепліше місто в Польщі! У нього неможливо не закохатися. Тут панує сплетіння багатьох культур, привезених людьми з різних країн світу. Фотограф і журналіст OUTLOOK побував в цьому затишному місті і ділиться з нашими читачами своїми спогадами, зафіксованими через об'єктив.
Ліма is the capital of Перу
Досвідчені мандрівники кажуть, що, коли багато їздити по світу, починаєш приблизно розуміти, як влаштовані мегаполіси. І якщо в Європі, Азії чи США досвіду і кмітливості для орієнтування цілком вистачає, то у південноамериканських містах про свої знання можна забути. Сьогодні ми розкажемо про одне з таких місць, Ліму – столицю Перу.
Ми там були: Ізраїль
Розпаковуючи валізу після повернення додому з подорожі, ви виявляєте там не сувеніри, пам'ятні листівки, пару стоптаних кедів, які зберегли відбиток чужини, а щось, що змінило вас, змусивши поглянути на світ ширше, під новим кутом. Я – Олександра Портянко, випусковий редактор theoutlook.com.ua, і це моя історія подорожі.
Гетто світу: польський квартал Нью-Йорка
Нью-Йорк справедливо вважається одним з найцікавіших міст планети. Причин цьому безліч, у тому числі і його унікальний етнічний склад з більш як двадцятьма великими громадами. Самі ньюйорківці жартують, що їм і не надто потрібно подорожувати – досить просто проїхатися національними анклавами та познайомитися ближче з новими культурами.
ЛІТО НА СПРАВЖНЬОМУ РАНЧО!
Після перегляду фільмів про американський Дикий Захід не одне покоління дітей тягнуло батьків до коней у цирку, щоб хоч на п'ять хвилин приміряти улюблені образи й відчути ту саму атмосферу. Та особисто мені п'яти хвилин завжди було замало. Тому я, подорослішавши, на кілька місяців вирушила у штат Колорадо, щоб попрацювати на справжнісінькому гостьовому кінному ранчо під назвою "Sundance".
Визначні пам'ятки Польщі: все можуть королі!
Палацові інтриги, шлюби за розрахунком і вражаючі інтер'єри. Ось які асоціації виникають при згадці про життя монархів. А Польща – та ще королівська країна. Тут у лічені хвилини і всього за кілька злотих можна зануритися в цю чарівну для простих смертних атмосферу.
Озеро Тітікака та його острови: друга чакра Землі
Ми продовжуємо наш цикл оповідань і дорожніх нотаток Ії Зайцевої про Перу. Сьогодні вашій увазі пропонуємо матеріал, присвячений легендарному озеру Тітікака.
Перу. Місця сили
Ізраїль, Індія, Мекка – ці географічні точки дуже важливі для адептів різних релігій і не тільки: вирушивши туди у паломництво, можна звідати благодать і відчути найпотужнішу концентрацію енергії, навіть будучи невіруючим. Не території Південної Америки, у Перу, теж є свої місця сили. І саме про них пише наш читач і тепер вже автор Ія Зайцева.
Кожен рано чи пізно приходить до Риму
Хто добре бачив Італію, а особливо Рим, той більше ніколи не буде зовсім нещасним, – казав Гете. Повністю згоден з цією думкою наш читач і фотограф Роман Матков. Своїми враженнями від міста він сьогодні ділиться.
До Перу із комфортом. Практичні поради
Outlook завжди пропонує читачам поділитися своїми враженнями, оскільки саме такий взаємний обмін і робить наш проект цікавим. Сьогодні ми починаємо публікувати цикл розповідей про Перу, написаний активною мандрівницею Ією Зайцевою.
Краків. Устигнути за 48 годин.
На Краків маємо усього 48 годин – треба поспішати! Тож снідаємо тутешнім традиційним фаст-фудом, а саме шматком булки зі смальцем, і мерщій знайомитись із сотнями творів мистецтва і десятками легенд міста на березі Вісли...Зранку найкраще вирушити в серце всіх старих міст, у тому числі й першої столиці Польщі Кракова – ринкову площу, одну з найбільших у Європі.
Річард Ганнон: Фарери-овечі острови
Тільки три місяці на рік між Великою Британією і Фарерськими островами відкрито повітряні рейси. Я радів своїй майбутній подорожі, хоча до кінця не усвідомлював, що очікує там, на півночі. Іноді я уявляв Фарери, як землю, покриту кригою. Наступної миті здавалося, що на островах не вщухає потужний вітер, а отже, мене обов'язково здує з якогось стрімчака в холодну воду. Від цих думок ставало лячно, та квиток туди вже було куплено.
Весь світ на мотоциклі. Частина 2
Ми продовжуємо нашу розповідь про неймовірно сміливу українку, котра сама наважилась вирушити в навколосвітню подорож на мотоциклі!
Країна майже з таким самим прапором. Швеція очима українця
Швеція, напевно, не є найпопулярнішим туристичним напрямком серед українців. Охочіше наші співвітчизники їдуть до теплих країн або ж у доступніші та популярніші європейські столиці. Наш сьогоднішній співрозмовник, вокаліст київського гурту «М'ЯЧ» Юрій Розенко, навпаки, двічі на рік обов'язково відвідує це королівство.
Маленькі улюбленці великих міст
Німці заводять не лише німецьких вівчарок, а в Бостоні можна побачити не тільки бостонських тер’єрів. Люди вибирають собак, спираючись на особисті вподобання. Та часом тяжіння місцевого населення до певної породи занадто помітне й інколи стає особливістю певної місцини. Цьому можуть сприяти природні умови, мода і навіть менталітет.
Весь світ на мотоциклі. Частина 1
Ще є свіжою пам'ять про кругосвітню мотоподорож знаменитого актора Евана Макрегора, яку він здійснив разом зі своїм другом кілька років тому. Але одне діло – голлівудська зірка, та й сам факт того, що в дорозі – двоє дорослих чоловіків, і геть інша ситуація – коли за кермом мандрує одна-однісінька тендітна дівчина. Outlook розповідає про неймовірно сміливу українку, Ганну Гречишкіну, яка просто зараз на своєму сталевому коні перетинає Землю, реалізуючи проект «I have a dream".
Ми там були: Неаполь
Фотограф та читач OUTLOOK Роман Матков побував у італійському Неаполі! Здійснити усю подорож йому вдалось всього за 160 євро!
Ми там були: Відень
Відень - кровоносна судина старої Європи - аристократичної, вишуканої, музейної. Фотограф Юлія Кочетова розповідає, що в цьому розкішному і прекрасномц місті в обов'язковому порядку треба відвідувати оперу, заходити в царські палаци і пити найсмачнішу каву з вершками. З 80-ти міських музеїв можна і потрібно вибирати, тому починаємо закохуватися у Відень з Музейного кварталу. До моменту знайомства з прекрасним - архітектурною і культурною...
Ми там були: Брюгге
Торік навесні випала нагода побувати в Бельгії. Приблизно 2 роки тому я поставив собі за ціль крутити педалі скрізь, де подорожуватиму. По-моєму, велосипед – найкращий спосіб міського туризму. Так ти завжди учасник життя, а не тільки спостерігач, як-от з вікна автобуса чи авто...
Закрити
Outlook facebook page