RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  Святині мусульманського світу: мечеті з історією

Святині мусульманського світу: мечеті з історією

Мечеть – це молитовна будівля з куполом. Поруч примикають вежі-мінарети – їх може бути не більш ніж дев’ять; заходячи всередину, паломник звертає увагу на стародавні письмена – уривки з Корану. Лише слова арабською прикрашають стіни: образотворче мистецтво тут заборонено. Сьогодні ми поговоримо про найбільш незвичні скарби мусульманського світу.

Мечеть Ларабанга в Гані

«Меккою Західної Африки» називають стародавню мечеть Гани, котра органічно вписується у місцеву архітектуру села Ларабанга.

Ідея створити місце поклоніння з’явилася у зодчих на початку XV століття, зведення будівлі восьми метрів заввишки і завширшки завершили 1421 року, та до сьогоднішнього дня мечеть пережила безліч реставрацій. Лише на початку XX століття вона набула нинішнього вигляду. Тепер у володіннях мечеті зосереджені дві пірамідальні вежі, міхраб і мінарет, поруч з якими височіє конусоподібна виступаюча стіна з елементами, вирізьбленими з дерева.

За легендою ісламський торговець Аюба, котрий мандрував по Африці, вельми успішно вирішував ділові питання. Але ніде не знайшов місцини, де міг би помолитися Богу і подякувати пророкам за свій успіх. Якось Аюба забрів у село Ларабанга – тут йому приснилося, що саме він мусить виконати священний обов’язок і побудувати мечеть на цьому самому місці. Будівництву торговець присвятив все своє життя, і його останки поховані під баобабом, що росте неподалік. Шо стосується самої святині, то вона збудована зі спеціального матеріалу адобу, де глина змішана з соломою. Адоб, котрий також називають саманом, здатний витримувати будь-який натиск – його використовували при будівництві оборонних укріплень. Не дивно, що ця мечеть збереглася до наших днів, щоправда, сучасні архітектори порадили пофарбувати її у білий колір, що не надто виділятися на тлі будівель, характерних для цієї місцевості. У свою чергу Всесвітній фонд пам’ятників вніс мечеть у список сотні об’єктів, «що піддаються небезпеці». Пильна увага до святині не викликає подиву: з 1650 року за її стінами зберігається найдавніший Коран.lara-banga-1947687_1280.jpgФото needpix.com

Велика мечеть Бобо-Діуласо Буркіна-Фасо

Ще одна західноафриканська держава, знаменита своїми святинями, – Буркіна-Фасо. Найбільшу мечеть цієї країни було збудовано 1880 року у місті Бобо-Діуласо. Її будівництво залишило значущий слід в історії. За легендою, два африканських королі – Сья і Кенедугу – ворогували так довго, що розгубили своє військову силу. Толі Сья попросив допомоги в ісламського діяча Альмамі Сідікі Сана, і завдяки чужому війську йому вдалося перемогти Кенедугу. На знак подяки за надану послугу Сья побудував мечеть, котрою нині милуються туристи і прочани. Монарх подбав про довговічність ісламського пам’ятника і застосував метод будівництва, що не дає дахові розмокнути від сильних злив і зсохнутися від палючого сонця. Суданський стиль будівлі передбачав, що остов споруджують із стволів червоного дерева, а згори вкривають глиною і соломою.

Ця мечеть знаменита не тільки історією воєнних баталій, але й оригінальною архітектурою. З боку вона схожа на більш ніж екзотичну будівлю – в кожен сантиметр несучої стіни впиваються колоди. Слугує ця концептуальна ідея не тільки екстраординарності, є в ній і практична мета – по колодах дуже просто дряпатися будівельникам у період ремонтних робіт. Заходячи всередину, не побачиш кімнат, зате, якщо підняти голову, помічаєш характерну рису мечеті – отвори для циркуляції повітря. Від головного входу відгалуженнями плинуть коридори, увінчані велетенськими колонами. Тут моляться чоловіки, жінкам же доводиться підносити молитви до неба у прямому сенсі цього слова – і жіночій молельні дах практично відсутній.Фото wondermondo.com

Мечеть Хуайшен в Гуанчжоу

Найвідоміша китайська мечеть розташована в Гуанчжоу і має кілька імен на будь-який смак, словом – називай як хочеш. Назва, що проникла у письмена історії, звучить як Хайшен, у перекладі – «Пам’ятай про пророка». Серед європейців ця мечеть, заснована 672 року, більш відома під іменем «Вежа-Маяк». Високий мінарет, що приводить вежу до високого наконечника, називали «Гуанта» – «Вежа світла» (другий варіант – «Гладенька вежа»). Як і у попередній назві, малася на увазі історія про те, як судна під час плавання вздовж Перлинної ріки, орієнтувалися на цей мінарет як на маяк.

Лише через кілька століть після того, як було зведено фундамент, з’явилися рукописи, що засвідчили існування мечеті – згідно з письменами XIII століття, храм заснував дядько пророка Мухамеда, Саадібі Абу Ваккас. На користь цієї точки зору говорять захоронення місіонерів, котрих, як твердить східна мудрість, пророк Мухамед відправив на Схід, щоб посприяти поширенню ісламу. Є й інша версія, на думку істориків, більш реалістична. Згідно з нею, мечеть збудували представники китайської імператорської династії Тан, і сталося це на початку X століття.

Це священне місце цікаве не тільки давністю історії, але й переплетінням культур. Так, архітектура мечеті Хуайшен витончено поєднує елементи непоєднуваного – китайський та арабський стилі.IMG_1150.jpgФото theislamicmonthly.com

«Блакитна мечеть» у Стамбулі

Султан Ахмет лишився в історії як правитель, що відстоював права своєї країни і на рівні зовнішньої політики, і в ході військових баталій. Його ефектна «дітище» – Блакитну мечеть («Ахмедійє») – вважають найкрасивішим історичним пам’ятником, розташованим у Стамбулі.

… Константинополь XVII століття розривали політичні суперечності. Дев’ятнадцятилітній султан Ахмет став до управління державою і вчинив кілька дій, що викликали бурхливе народне обурення. Зокрема, Ахмет уклав мирну угоду з владою Австрійської імперії, і серед простолюдинів пішла чутка, що глава держави зрадив іслам. Щоб погасити національне хвилювання, Ахмет наказав збудувати «Блакитну мечеть/», тим самим довівши свою вірність релігії. Для будівництва мечеті довелося принести в жертву безліч палаців візантійського періоду – місце, де вони містилися, оцінили як найбільш придатне для розташування храму.

Султан не поскупився на убранство мечеті: кераміку, що стала декораціями, привезли з міста Ізнік. Там виробляли найбільш складні фігури, розписані технікою, в ході якої використовували сім кольорів, причому кахлі обпалювали двічі. Щоб самобутні рішення в архітектурі не повторювались, султан заборонив майстрам, що працювали з керамічними виробами, виконувати будь-які інші замовлення протягом тих семи років, коли зводили мечеть. Після цього Ахмет дав завдання придворним ткати шовкові килими, а потім відправив гінців по різних країнах, щоб ті привезли лампади, таким чином поєднавши безліч культур у просторі одної мечеті…Blue_Mosque_Istanbul_2.jpgФото istanbulwelcomecard.com

Ще один цікавий факт – історія про кількість мінаретів у «Блакитній мечеті». Перед початком будівництва Ахмет наказав зодчому прикрасити куполи золотом (турецькою фраза «золоті мінарети» звучить як «алтин»). Архітектор почув слово алти, котре перекладається як шість, і вирішив, що султан просить спорудити шість мінаретів. Коли мечеть збудували, весь мусульманський світ сприйняв це як ляпас громадській думці, адже навіть у Мецці мечеть нараховувала п’ять мінаретів. Довелося султанові вирушити в ісламський храм, розташований у Мецці і добудувати там дві вежі, тим самим визнавши верховенство святині.

Дотепер туристів вражають різнокольорові кахлі, серед яких переважають відтінки синього і блакитного кольорів. Плити складають у мозаїку з рослинними малюнками, що вплітаються в рядки Корану, а вітражі осяває сонячне світло… Промені сонця окутують будівлі мечетей, всередині прибічники ісламу теж відчувають теплоту, розповідаючи про особливий стан під час молитви, що нагадує божественну присутність.

Головне фото my.asiatatler.com

Вам це буде цікаво:
OUTLOOK: До Дня Незалежності України...
Подорожуючи і захоплюючись заморською красою, іноді не підозрюєш, що в рідній країні є не менше пам'яток, які важливі для всього людства. І сьогодні в честь Дня Незалежності України OUTLOOK підготував для Вас матеріал про семи об'єктах стоять у списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що розташовані на території нашої держави.
Краса та спокій: найгарніші храми Азії
Буддисти кажуть: «Щоб позбутися страждання, треба позбутися бажання». А для цього є відповідні місця. Сьогодні ми зібрали для вас п'ятірку дивовижних храмів, де буддисти і прості туристи шукають гармонії для своєї душі.
Замість Риму та Афін: наймолодші міста планети
Старовинні міста з їхніми пам’ятками архітектури, традиціями й атмосферою – це, безумовно, знахідка для туриста, оскільки саме в них можна багато дізнатися про ту чи іншу країну і її жителів, краще зрозуміти їх. Утім, серед мандрівників можна виділити й іншу групу за інтересами – любителів урбанізму і сучасного містобудування.
Архітектура чи мистецтво: Нові грузинські будівлі
Грузія, що трохи більш як десять років тому стала на шлях серйозних перетворень і домоглася відчутних успіхів, помітно змінилася не лише внутрішньо, але й зовні. Архітектори з різних країн світу попрацювали тут на совість і створили по всій її території безліч важливих і унікальних об’єктів, що втілюють зміни, які відбулися. Саме про нову грузинську архітектуру ми сьогодні і розповімо.
Розкіш по-корейському: королівські палаци Сеула
Південнокорейський Сеул, у 20 столітті стрімко перетворившись зі старовинного міста бідної країни на процвітаючу столицю передової держави, однозначно заслуговує на повагу. Разом з тим пошани варті й муніципальні чиновники та патріоти, котрі зуміли в часи бурхливої індустріалізації зберегти багатющу спадщину минулого – королівські палаци династії Чосон.
Вище за всіх! Оглядові майданчики світу
Природа подарувала світові чимало вершин, котрі щохвилини дарують відвідувачам безкрає почуття свободи. Міста зводять хмарочоси, хизуючись одне перед одним і, не вдовольнивши амбіції, будують оглядові майданчики на рівні висоти пташиного польоту. Пурхаючи від континенту до континенту, затамувавши подих, милуємося оглядами нашої планети.
Монсеррат: у гості до янголів
Якщо зазирнути в записники мандрівників, котрі готуються вирушити до Іспанії, то після популярної Барселони другою позицією в списку неодмінно буде Монсеррат. Монастирська гора є обов’язковою для візиту і у місцевих мешканців, вони вважають за потрібне бодай раз на рік відвідати релігійне серце Каталонії.
Вік живи, вік учись: найцікавіші кампуси світу
Напередодні початку нового навчального року ми просто не могли не надихнути як нинішніх, так і майбутніх студентів найбільш вражаючими університетськими містечками і кампусами. Напевно і ті, хто вже має освіту, теж будуть в захопленні від них і замисляться, чи не отримати ще одну, адже в таких місцях гризти граніт науки, вочевидь, можна з більшим апетитом.
Міські стежки. Найвужчі і найширші вулиці світу
Понад половину населення планети живе в містах, пронизаних безліччю вулиць – довгих і коротких, широких та вузьких, гарних і не дуже. Критеріїв тут немає, комусь нетрі Ріо миліші за бродвейські авеню. Ми не беремося стверджувати, що краще чи гірше, а просто зосередимось на показниках.
Стражі морів: вражаючі маяки світу
Слово «маяк» викликає красиві асоціації: морські пригоди, шторми, величезні кораблі. І ми хочемо не розвіяти ці думки, а навпаки підкинути хмизу у вогонь. У світі їх безмежна кількість, вони вражають своєю красою та неповторніст. Сьогодні ділимося з вами п’ятіркою найдивовижніших маяків!
Прийшов, побачив, збудував. Шедеври Джованні Лоренцо Берніні
Буває, подивишся на листівку із зображенням міста й одразу розумієш, що на ній Київ, Париж, Рим або рідне селище. І це зовсім не заслуга твоєї вчительки географії, а непосильна праця майстрів, руками яких створювалися знайомі всім шедеври архітектури. Сьогодні ми згадуємо італійського підкорювача мармуру Лоренцо Берніні.
Ми там були: Прага
Де віднайти найвужчий у Чехії готель «Clementin» завширшки всього близько 3 метрів, як вибрати між Pilsner Urquel, Krušovice і Gambrinus, коли годувати золотих коропів і чому 91-ий трамвай не такий як усі? Про це і не тільки дізналася Ельвіра Матросова. І, попри те, що це місто стоїть на Влтаві (дослівно wilth-ahwa – дика вода), воно аристократичне, стримане, спокійне, хоча і далеке від пуританства. Аромат хмелю, здоби і кави навкруги – незаперечна ознака того, що Прага з радістю стане потурати всім туристичним слабостям. Тож тримайтеся!
Примарні міста: Детройт, Орадур-сюр-Глан, Прип'ять, Ченгун
Американський Детройт ще не так давно був відомий як центр машинобудування, але сьогодні про нього куди частіше говорять в контексті вимирання і відтоку населення. Outlook вирішив розібратися, чому з’являються міста-примари.
Ілюзії Сикстинської капели
Понад півтисячі років тому, 1 листопада, перед очима захоплених римлян вперше постала Сикстинська капела. За цей час народжувалися і помирали як самі майстри розпису, так і цілі напрямки в образотворчому мистецтві, а на капелу, так само відкривши роти від захвату, споглядають уже наші з вами сучасники. Втім, милуючись черговим її хитросплетенням ліній або алюзивністю сюжету, пам’ятайте, що за фасадом зовнішнього лиску, як завжди, стоять до болю знайомі суперечки з нетерплячими замовниками, неприємні сюрпризи від стихії та загублене здоров’я художників-виконавців.
Покоління дахів
Вони стають місцем найкрутіших тусовок, джерелом незвичайних ідей і непередбачуваних відкриттів. На пік своєї популярності виходять цілі особняки, храми, сади, басейни, стадіони – і все це на верхівці будівель! OUTLOOK запрошує вас на знайомство з найзапаморочливішими висотами і неймовірними краєвидами.
Великі криві Фріденсрайха Гундертвассера
Він вигадав своє ім’я, щоб не бути схожим ні на кого іншого. Бунт його індивідуальності став основою для величезної творчої спадщини, а архітектура – продемонструвала можливість поєднувати екологічність і сучасні технології.
ВІДЕО. Віфлеєм: абсолютна святість
Посольство Палестини в Україні і особисто Надзвичайний та Повноважний Посол Мохаммед Аль-Асcад організували поїздку до Палестини для журналістів, серед яких була і команда OUTLOOK. Ми запускаємо серію відеосюжетів про те, чим може похвалитися і здивувати ця країна. Починаємо з Віфлеєму!
ФОТОПРОЕКТ: Варшава звисока
Ми ловили перші останні промені осіннього сонця на майже порожніх варшавських вуличках в неділю. Коли сонце сховалося за хмарочосами - ми піднялися на найвищий з них, щоб побачити захід.
Не вежею єдиною. ТОП кращих творінь Густава Ейфеля
Кажуть, Гі де Мопассан ненавидів Ейфелеву вежу. Знаменитий письменник вважав, що вона спотворює Париж і не приносить місту ніякої користі. Проте його частенько можна було зустріти в затишному кафе на вершині конструкції. У таких випадках автор «Любого друга» говорив, що «тільки тут клята вежа не трапляється йому на очі...»
Керований хаос: архітектор Заха Хадід
В англійській мові є чудовий неологізм, синонім успішності – «селфмейдмен», котрий можна перекласти як «людина, що зробила себе». Саме такою людиною, безумовно, є знаменитий архітектор Заха Хадід. Ми розкажемо про її непростий життєвий і творчий шлях її ж словами.
Закрити
Outlook facebook page