RU  UK  EN
Статті  >  Напиши  >  Незолоте руно Грузії

Незолоте руно Грузії

Без вина і Грузія не та, це знає кожен. Але без овець Грузія взагалі ніколи не стала б такою, якою ми знаємо її нині. На початку осені та наприкінці кожної весни тисячі фермерів збирають не менш цінний "урожай", аніж винороби – шерсть. Мене звуть Ірена Тімотієвич. Я подорожувала Грузією і в цій статті розповім вам, як і для чого вони це роблять.

Нас прийняли так, ніби ми старі друзі, яких уже зачекалися до столу. За хвилину з-під купи стриженої овчини з'явився 15-літровий бутель з домашнім вином, на моїх тремтливих плечах опинився кожух, а в руках тарілка зі щойно приготованою бараниною. Гість – це посланець Бога, впевнені грузини. Тож відмовитися від частувань означало б – образити.

Ми натрапили на цей вівчарський табір дорогою до селища Степанцмінди. Помітили його по дерев'яній загорожі, де саме відбувалася сезонна стрижка овець. Троє стригалів так прудко і вправно орудували ножицями, що, здавалося, вони малюють грузинські візерунки, а не зістригають шерсть. Іскрилося багаття, готувався обід. Його пахощі дражнили носи собак, які стомлено спостерігали за процесом. Один із псів, помітивши нас, вороже вишкірився.

"Тихіше, Бархане", – вперед вийшов чоловік середнього віку з червонуватим обличчям, усміхнувся і дружньо поплескав анатолійську вівчарку по боці. Зробивши характерний жест рукою, запросив нас до вогнища. Так ми познайомилися з Іраклієм, власником стада.

"Чудовий пастух, пильний, суворий, відданий, – похвалив пса Іраклій, кидаючи кістку. – Але сам він не встежить за трьома тисячами моїх овець. Тому й собак у мене тридцятеро ", – похвалився та покликав одного зі стригалів, який увесь цей час працював, обідати.

Мені на мить здалося, що в очах білих баранчиків майнула чорна заздрість – адже їх перед стрижкою не годують і не напувають щонайменше 12-14 годин, бо на повний шлунок вони дуже погано витримують процес.

Стригаль на ім’я Вано, не церемонячись, із хрускотом відламав шмат пухкого грузинського лаваша, залпом спустошив склянку вина та смачно занюхав рукавом. Певно, він теж давно чекав на цю мить.

"Вони нині мають повно роботи, часу обмаль, – наче виправдовуючись, пояснив господар. – Ми довго чекали теплої погоди, та все дощі й дощі. А волога шерсть – це зіпсований товар ".

Для збору якісної сировини важливі не тільки кліматичні умови, але і своєчасність. Якщо запізнитися навесні, можна втратити до 50% настригу, адже тварини починають до літа линяти. А якщо восени – застудяться, бо в перші тижні після стрижки вони вкрай вразливі.

Вано раптом лукаво посміхнувся, вручив мені величезні ножиці та кивнув на вівцю, яка сумирно лежала – спробуй, мовляв. І тут стало зрозуміло: якби я була стригалем, то більш криворукого треба було б ще пошукати. Найстрашніше – ненароком поранити тварину. Тому я через недосвідченість зрізала майже удвічі менше від потрібного. Вано лише підбадьорливо поплескав по плечу і продовжив роботу сам.

Завдяки його вправності руна рівні, цілісні, овечки спокійні, задоволені, лисі. За день встигає до 35 голів постригти. Працює швидко і чітко, брудну або зіпсовану шерсть одразу відкидає, решту сортує за довжиною, кольором, товщиною.

А головне, робить це все з усмішкою, чи то отримуючи задоволення від процесу, а може, тому, що, як у пісеньці, "якщо ти випив і засумував, ти не чоловік, ти не грузин".

У цих краях Іраклія можна вважати досить заможною людиною. Він не вибирав справу свого життя, вона дісталося йому від батька, а тому – від діда. Але справжня гордість переповнює його від того, що довелося стати хоч і маленькою, та все ж частиною древньої історії вівчарства, яка триває вже десять тисяч років. Саме тоді, за припущеннями вчених, у Передній Азії зародився перший осередок одомашнення овець.

Зараз це не просто провідна галузь тваринництва Східної Грузії. Худоба тут така ж невіддільна частина національного колориту, як і вино, хачапурі, вуса, "вах-вах-вах" або "підемо в ресторан, туди-сюди потанцюємо". Неспішні прогулянки отар проїжджими частинами доріг під настирливе бібікання машин і нервові бурчання водіїв – цілком звична картина. Без овець Грузія і зовсім Грузією не була б.

Перекази свідчать, що в античні часи країна Колхіда (сучасна територія Грузії) славилася своїми золотоносними річками. Щоб добути дорогоцінний метал, старателі використовували овечі шкури. Звідси бере свій початок легенда про золоте руно, а образ барана став символом жертовності й добробуту.

Жоден грузинський святковий стіл не обходиться без страв з баранини, так само як і без сиру. "Якщо у тебе вдома немає сиру, отже, ти помер", – кажуть у народі. Скуштувавши бодай раз справжнє чакапулі ("м'ясо в пінці") – ніжну ягнятину в зелені та прянощах, або гірський сир з овечого молока гудісквелі ("сир з мішка"), вам ніколи в житті не вдасться забути їхнього смаку та аромату.

Жодна шафа грузина не обійдеться без кожуха. А про національні головні убори, більшість з яких повстяні чи вовняні, годі й казати. Хоча (ну як тут не пожартувати) шапку грузини носять не так для тепла, як для честі.

Жоден традиційний грузинський дім не обійдеться без пардагі. Ці вовняні килими з неймовірно гарними орнаментами раніше практично не ткали на продаж, а тільки для особистого користування. Ними утеплюють підлоги, застеляють тахту або вішають на стіну. У колірній палітрі та візерунках, подібних до українського рушника, проявляються древні традиції етносу, його світогляд і спосіб життя.

Століттями горяни шукали породу овець, здатну задовольнити всі їхні потреби водночас. А не знайшовши, стали виводити їх самі.

Найпопулярніша – тушинська жирнохвоста вівця, яку розводить Іраклій. Зібравши в собі гени аборигенних видів, вона може похвалитися й високою якістю м'яса, й ніжністю молока, й довгою шерстю з гарним настригом – від 3 до 5 кг з однієї особини.

Більша частина цього "врожаю" піде на експорт до нас в Україну, і непривабливі, набиті сировиною мішки перетворяться на чудові пальта, піджаки по статурі, килими у вітальнях або модні сумочки в крамницях.

"Три, – показує Іраклій на пальцях. – По три долари за кілограм вовни. Це як дві маленькі чурчхели (грузинські національні ласощі) на нашому ринку коштують ".

Багато це чи мало – залежить від того, з якого боку дивитися. Високі податки, велика конкуренція, нестача пасовищ – це далеко не всі труднощі, з якими стикаються нині місцеві вівчарі. Та все ж надія на краще є. Адже з цього року грузинські баранці нарешті виходять на європейські ринки.

Нехай золото рунами збирати грузинам більше не доводиться, ані в прямому, ані в переносному значенні, однак я певна: поки плечі гріє кожух з овчини – легенда триває.

Вам це буде цікаво:
Новопризначені посли чотирьох держав та Глава Представництва ЄС вручили вірчі грамоти Президенту України
​7 листопада 2019 року відбулась церемонія вручення вірчих грамот Президенту України Володимиру Зеленському послами Королівства Швеція, Швейцарської Конфедерації, Грузії, Мексиканських Сполучених Штатів та Главою Представництва Європейського Союзу.
Ми там були: Батумі
Особисті враження від мандрівок ми публікуємо в рубриці «Ми там були». Сьогодні розміщуємо пост із соцмереж нашого головного редактора Дарії Карякіної, де вона ділиться враженнями про 5-денний відпочинок у грузинському Батумі. Ану ж і ви захочете відчути свої емоції від відвідування цього міста!
Каньйони: Глибокі й довгі
Коли як не теплої пори року підкорювати вершини, долати моря і дертись по скелях? Найчастіше люди докладають величезних зусиль, аби все життя насолоджуватися комфортом. Однак іноді наша душа вимагає романтики, тому Outlook розповість вам про сім неповторних каньйонів.
Архітектура чи мистецтво: Нові грузинські будівлі
Грузія, що трохи більш як десять років тому стала на шлях серйозних перетворень і домоглася відчутних успіхів, помітно змінилася не лише внутрішньо, але й зовні. Архітектори з різних країн світу попрацювали тут на совість і створили по всій її території безліч важливих і унікальних об’єктів, що втілюють зміни, які відбулися. Саме про нову грузинську архітектуру ми сьогодні і розповімо.
Сатаплія: мед для динозаврів
Грузія останніми роками справедливо стала вельми популярною туристичною точкою на карті світу. Напевно, кожен знайде в цій гірській і гордій країні щось своє: чудову природу, смачну їжу, вірних і душевних друзів та багато-багато іншого. Outlook намагається якомога частіше бувати там і ділитися з вами всілякими цікавинками. Сьогодні ми розповімо про дивовижний заповідник «Сатаплія».
В рамках проекту Diplomatic Greetings студенти «Школи молодого українського дипломата» з м.Харків та «Школи молодогоукраїнського дипломата» м.Київ поспілкувались із Послами Грузії та Королівства Норвегія Україні
23 квітня 2019 року OUTLOOK та ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» (ГДІП) провели зустріч для студентства та молоді із дипломатами, Надзвичайними та Повноважними Послами Грузії та Королівства Норвегія в Україні Гелою Думбадзе та Уле Тер'є Хорпестадом.
Diplomatics Greetings для студентів зі Шкіл молодого дипломата м.Харків та м.Київ
OUTLOOK та ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» (ГДІП) проведуть захід Diplomatic Greetings 23 квітня 2019 року. Наші організації багато років поспіль працюють та реалізовують проекти у співпраці з іноземним дипломатичним корпусом.
Публічна лекція Надзвичайного і Повноважного Посла Грузії в Україні Гели Думбадзе у Медіа-центрі ГДІП
У середу, 10 квітня 2019 року, у Медіа-центрі «Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв» відбулася публічна лекція Надзвичайного і Повноважного Посла Грузії в Україні, постійного представника при організації ГУАМ – Гели Думбадзе, присвячена подіям, що відбулися у Грузії 30 років тому 7–9 квітня 1989 року.
Вечір джазу та мистецтва від Посольства Грузії в Україні
Грузія асоціюється з надзвичайно гостинними людьми, багатою історією та традиціями. Сьогодні культура Грузії має часи розквіту і цим щиро пишається Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії Гела Думбадзе, який 11 квітня 2019 року запросив колег-дипломатів, представників української влади, представників грузинської діаспори та партнерів насолодитися вечором джазу та мистецтва.
Листівки з Тбілісі
Місто, що не залишає байдужим - Тбілісі у об‘єктиві талановитого фотографа Павла Хоменського на сторінках видання theoutlook.com.ua. Переглядаючи світлини, ви здійснете оглядову екскурсію однією з наймальовничіших столиць світу. У Тбілісі на вулицях з відкритих вікон пахне хачапурі, з ресторанів лунає чоловічій багатоголосий спів, сучасні будівлі з майбутнього чудово вписуються в старовинні пейзажі. Колорит, одним словом, який не оминеш! Насолодіться фото, відкрийте розклад авіарейсів на травень і сміливо купіть квиток для весняної подорожі в місто, де вам завжди раді місцеві, зробіть сотні чудових фото, і, можливо, наступного разу листівки з Тбілісі ми опублікуємо у вашому виконанні!
Листівки з Батумі
Молодий український письменник Павло Хоменский побував в місті, що втопає в зелені і блищить яскравими вогням - Батумі, яке самі місцеві жителі називають містом любові. Тут пальми, кипариси, магнолії, олеандри, бамбук, лавр, апельсинові дерева, туя і самшит пахнуть на кожному кроці і так і кличуть поспостерігати за романтичною картиною відплиття кораблів з гаваней. І сьогодні автор ділиться з вами своїми листівками з цього дивного міста, пронизаного шумом моря і смаком ароматного вина.
«Навряд можна знайти іншу державу, яку грузини люблять так само, як Україну», - посол Гела Думбадзе
На честь Дня Незалежності Грузії та Сотої річниці проголошення Демократичної Грузинської республіки Надзвичайний та Повноважний Посол Гела Думбадзе провів урочистий дипломатичних прийом.
Дружина Посла Грузії в Україні провела зустріч Ambassadors Spouses Club і показ національного одягу
Дружина Надзвичайного і Повноважного Посла Грузії в Україні Ірина Султанішвілі провела зустріч Ambassadors Spouses Club, в рамках якої були продемонстровані зразки традиційного одягу.
Історія бренду: Вода «Боржомі»
Сьогодні ми пропонуємо вам вирушити з нами в курортну частину Грузії, в околиці красивого й затишного курортного містечка Боржомі, де вже кілька століть розливають одну з найпопулярніших і найкорисніших мінеральних вод у світі – легендарний «Боржомі».
MUST- WATCH VIDEO: традиції чаювання в світі
Цей напій настільки щільно увійшов у життя людини, що іноді ми самі не помічаємо, як знову поставили чайник на плиту. Існують тисячі способів його приготування. OUTLOOK пропонує вашій увазі кращі з них.
Президент України прийняв вірчі грамоти у послів Данії, Афганістану та Грузії
Президент України Петро Порошенко прийняв вірчі грамоти у послів Королівства Данія Рубена Медсена, Ісламської Республіки Афганістан Сардара Мохаммада Рахман Огли та Грузії Гели Думбадзе.
Посол Грузії провів дипломатичний прийом на честь Дня Незалежності
Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні Міхеїл Уклеба провів урочистий дипломатичний прийом на честь Дня Незалежності та 25-річчя встановлення відносин між Грузією і Україною.
У Батумі відбулася Міжнародна конференція «Україна і Грузія: дипломатичні відносини, міжнародні зв’язки, культурна дипломатія»
10–13 травня у місті Батумі відбулася Міжнародна наукова конференція «Україна і Грузія: дипломатичні відносини, міжнародні зв’язки, культурна дипломатія», присвячена 25-річчю встановлення українсько-грузинських дипломатичних відносин на сучасному етапі взаємин наших держав.
Тбілісі is the capital of ...
Кожне місто у світі має власне впізнаване обличчя, котре закарбовується у пам’яті мандрівників. Обличчя Тбілісі з часом дорослішає і кращає, набуває благородних європейських рис, при цьому не втрачаючи колоритних чортиків в очах…
Посол Грузії провів урочистий прийом на честь Дня Незалежності
Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні Міхеїл Уклеба провів урочистий прийом на честь 25-ї річниці незалежності країни. Привітати Главу дипломатичної місії з головним державним святом прибув Міністр закордонних справ України Павло Клімкін, Президент України (1991-1994 рр.) Леонід Кравчук, Надзвичайні і Повноважні Посли іноземних держав.
Закрити
Outlook facebook page