RU  UK  EN
Статті  >  Відвідай  >  Валга. Місто на перехресті

Валга. Місто на перехресті

Автор: 14.08.2017
Люди, які люблять подорожувати, зазвичай відвідують одні й ті самі місця. Париж, Венеція, Рим, Краків, Дрезден уже так давно звикли до туристів, що часто поглядають на них трохи зверхньо, копиливши губи, у той час як маловідомі, але не менш цікаві містечка чи селища завше раді гостями.

Ось потяги, які снують між Таллінном, Тарту, Санкт-Петербургом і Ригою, не зупиняються надовго і не розсипають, ніби яблука з кошика, зацікавлених пасажирів в естонському містечку Валга, що живе собі на перехресті залізничних та шосейних шляхів. А дарма.

Валга, що вперше згадується під історичною назвою Валк 1286 року, зуміла ще з тих пір всидіти на двох стільцях, естонському та латвійському, бо це одне з небагатьох міст світу, яке розташоване одночасно в обох країнах. І, як те «ласкаве телятко» з приказки, почувається улюбленцем двох мамок: Естонії та Латвії. Після 1917 року естонці, які допомогли сусідам відстояти свою незалежність, отримали винагороду – більшу частину міста Валк. Відтоді ці нерозлучні сіамські близнюки Валга (Естонія) і Валка (Латвія) так і живуть одним спільним тілом, але кожен зі своєю головою.

Фото visit.valka.lv

Тож Валга – затишне і чепурне містечко на перехресті історії, доріг, мов та культур. Його квітники розносять пахощі і милують око, бруківка пропонує приємні прогулянки, ошатні будиночки та паркани викликають повагу до працелюбних місцевих жителів. Вигляд міста такий, наче самі містяни струшують пил з будівель надто обережно, перебуваючи у будинку старої і дуже консервативної бабусі, у котрої кожна річ не рухається з місця десятиліттями. І, піднявши її, можна побачити вигоріле під сонцем полірування довкола. Це все лише те, що відкривається на перший погляд з вікна автомобіля чи вагона.

Якщо ж вам пощастило затриматися у місті довше, то можете дізнатися, що тут мирно співіснують прихожани різних конфесій. Про це говорить Церква Святого Яна, збудована в різних архітектурних стилях, класицизму і бароко, такої незвичної форми, що швидше схожа на концертну залу. Поговорюють, що такого дивного і рідкісного змішання стилів і форм не знайти не лише в усій Естонії, а й у світі. А ще є й православна церква, збудована в 1897-98 рр., Церква Святого Духу та католицька капличка – старовинні будівлі Валги, що майже не зустрічаються в таких маленьких і скромних населених пунктах.

Фото static2.visitestonia.com

Мир і спокій не завжди панували тут. І про це красномовно промовляє велике німецьке кладовище. У страшні роки Другої світової війни у північній частині міста Валга був розташований німецький концтабір, у якому після звільнення Естонії тримали полонених німців. Могили декого з них – поруч, на німецькому цвинтарі. Наприкінці ж 40-х років уже НКВС почав використовувати це жахливе місце для розправи над інакомислячими. На цих місцях тепер – Кладовище концтаборів. Поновити поховання загиблих в Естонії, де було немало військовополонених німців, взявся Народний союз Німеччини по догляду за військовими похованнями.

Для послуг тих, кого зацікавила ця історія чи виникли додаткові запитання – місцева бібліотека, де можна не тільки знайти потрібну інформацію, а й провести час із задоволенням. Саму будівлю звели ще 1902 року як приватну садибу з зеленим парком та ставком, де можна відпочивати, глибоко занурюючись в історію.

Фото admin.entsyklopeedia.ee

Прогулюючись вулицями Валги, наживо, за фотографіями або навіть через Гугл-карти, може здатися, що це таке собі селище, яке боїться порушити усталені століттями традиції. Але все змінюється, коли ви раптом натрапляєте на великий вулик, який нібито не вибивається із загального вигляду міста і одночасно виглядає космічним на його фоні. Особливо якщо почати зазирати в шестикутні вікна цієї великої будівлі, яких, ловіть на слові, аж 410! Насправді ж ці «медові соти» вирощують висококваліфікованих спеціалістів, адже ця неймовірна будівля – Професійний навчальний центр. Самі жителі Валги вже встигли надивитися на це диво архітектури, але залюбки і з гордістю закликають і приводять сюди приїжджих з усіх усюд, розповідаючи їм без перебільшення історії з майбутнього. Адже Центр став першою спорудою з найнижчим рівнем енерговитрат в усій Естонії і є одним з найцікавіших проектів у цій галузі для Європи та світу.

Фото static1.visitestonia.com

Та все-таки для приїжджих найцікавішим видаються факти існування одного міста в двох країнах, бо як же то мати у межах невеличкого населеного пункту дві різні системи податків, наприклад? А дві філармонії чи дві футбольні команди? А ось басейн виходить одразу на дві країни. З приходом Шенгену естонська ковбаса легко обмінюється на латвійський сир без черг на кордоні. Навіть День міста Валга-Валка святкують спільно. Місто на перехресті ніби демонструє всьому світу правила справжнього добросусідства та абсолютної взаємоповаги.

Заглавное фото static2.visitestonia.com

Закрити
Outlook facebook page