RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  Дьордь Оравець. Інтерв'ю з угорським піаністом, чиї руки підносяться над клавішами

Дьордь Оравець. Інтерв'ю з угорським піаністом, чиї руки підносяться над клавішами

Автор: 27.10.2017 | музика, Угорщина
Ось уже сім років поспіль осінній Київ наповнюється звуками чарівливих мелодій і пронизливих етюдів видатного угорського композитора Ференца Ліста. Доброю традицією для Посольства Угорщини стало запрошувати в Україну кращих музикантів і відданих учнів маестро напередодні його Дня народження. У цьому році для виконання легендарних творів Ліста в столицю прибув знаменитий піаніст Дьордь Оравець ... Проекту OUTLOOK пощастило поспілкуватися з іменитим музикантом.

Ви граєте з раннього дитинства. Як вийшло, що в досить юному віці ви стали сприймати своє життя через призму музики?

Я був дуже різнобічною і розвиненою дитиною. І дуже рано стало зрозуміло, що я буду займатися творчістю. У віці восьми років я закохався в музичний інструмент - піаніно. Це і визначило незабаром "сюжет" мого життя.

Ви виконуєте музику Баха, Брамса, Шумана, Прокоф'єва, Бартока та Гершвіна, але особливе місце в репертуарі займають твори співвітчизника Ференца Ліста, на концерт, присвячений Дню народженню якого ви прибули до Києва. Ваше життя в принципі щільно пов'язане з цією особистістю: навчання в Консерваторії його імені, отримання стипендії Фонду Дьєрдя Ціффра - знаменитого піаніста, який свого часу прославився саме найяскравішими інтерпретаціями творів Ліста, перемога на міжнародному конкурсі імені Ліста в Будапешті, та й зовнішню схожість неможливо заперечувати. Ви вважаєте це результатом впливу творчості великого маестро на вас або відчуваєте більш глибокий зв'язок?

Це випадковий і щасливий збіг. Але дійсно, ключовим моментом мого життя є вступ до консерваторії. Це був складний період в житті, але коли я «знайшов» для себе Ференца Ліста і його Сонату сі-мінор, я знайшов свою першу любов, яка триває донині. Для мене настільки важливо було зіграти її, що саме цей твір змусив до правильної постановки рук і потрібної роботи пальців, це був мій твір. Саме той момент я вважаю ключовим коли ми знайшли один одного. Шляху назад не було.

Наскільки нам відомо, ви їздили до Риму, грали на відреставрованому роялі, виготовленому колись спеціально для маестро Ліста. Що відчуває людина, торкаючись клавіш, до яких колись торкався один з геніїв музики?

Тоді я думав, що це буде традиційний концерт, я приїду, як зазвичай напередодні і виступлю. На щастя, фахівець, який знаходився там, попередив мене, щоб я прилетів хоча б за п'ять днів до концерту, оскільки механіка цього інструменту разюче відрізняється від традиційного, і дійсно потрібно було звикнути. Але після деякої практики взаємодіяти з ним було чудово.

За допомогою творчості ви реалізуєте і соціальні проекти. Ви є засновником Фонду «Симфонія» - програми, яка сповідує принципи музичної освіти для соціальної інтеграції дітей, що живуть в умовах бідності. Ідея навчання Symphony родом з Венесуели і полягає в тому, що музика є засобом створення можливостей і прориву. Що надихнуло вас впровадити її на території Угорщини?

Цей проект працює по сублімованій програмі, заснованій на двох підходах до музичної освіти. Перший - Метод Золтана Кодая, розроблений в Угорщині в середині XX століття. Друга - венесуельська система El Sistema, розроблена Хосе Антоніо Абреу. Ми проаналізували обидва напрямки, визначили їх відмінність, відфільтрували і заснували свою власну методику, яка добре асимілюється в традиційну школу і класичну систему навчання музиці. Я із задоволенням назвав би її Системою Кодай 2.0, але, щоб уникнути юридичних суперечок, ми вирішили зберегти назву Симфонія. Сенс програми, можна порівняти з уроком фізичної культури в загальноосвітніх установах, на якому займаються не тільки талановиті діти-спортсмени, які мають гарну фізичну підготовку, а й ті, у кого не зовсім виходить або ті, хто мають протипоказання за станом здоров'я. Так що, зовсім не обов'язкові хороші музичні здібності у дитини, щоб стати учасником нашої програми. І оскільки зараз вже науково доведений факт, що заняття музикою мають позитивний вплив на людський організм в цілому, ми тримаємося за кожного учня, щоб він залишався в цій системі, навіть якщо у нього немає видатних талантів.

Скажіть, про яку кількість учасників цієї програми ми говоримо? Скільки дітей пройшло повний курс навчання?

Кількість учасників, інтегрованих в програму, коли вона починалася в 2009-2010 роках, становила 300-400 діток. В цьому році вже бере участь 16 шкіл, а загальна кількість дітей досягає 1400. На даний момент, створена організаційна система для подальшого нарощування кількості навчальних закладів-учасників. Тому що завдяки результатам попередніх років і концертам, проведеним разом з нашими вихованцями, школи самі приходять до нас, виявляючи своє бажання приєднатися до програми.

Чи є серед Ваших учнів ті, кого ви вважаєте неординарними особистостями і кому пророкуєте велике майбутнє?

Є дуже багато дітлахів, які мене вражають і дивують, але я б не хотів поки називати імен, всьому свій час. Напевно, кожен педагог дуже добре знає, що навіть маючи найкращі методички та підручники найкраще навчатися можна лише коли передаєш досвід - безпосередньо від вчителя до учня. Зараз я можу давати уроки одночасно п`яти початківцям музикантам, при цьому, кожному приділяючи рівну кількість уваги.

OUTLOOK часто пише про культуру і, звичайно, ми вважаємо за краще дізнаватися експертну думку фахівців, занурених у певну сферу. Назвіть імена музикантів на кого ви б рекомендували звернути увагу?

Для мене може бути тільки одна відповідь, це - мій учитель Золтан Кочіш. І, звичайно, неможливо переоцінити значущість особи Кодая Золтана і його методики.

Це вже не перший ваш візит в Україну, чи знайомі ви з творчістю українських музикантів, чи зустрічали цікавих для себе виконавців?

Я приїжджав у 2011 і в 2016 році, я працював з різними оркестрами, музикантами але щоразу - чудовими. Я завжди наголошую майстерність українських колег. Не буду виділяти нікого окремо, але що мене особливо підкорює, що всі з півслова, з напівноти розуміють музику Ліста. Допускаю, що це обумовлено близькістю наших народів.

В рамках вашого візиту пройде майстер-клас в Національній музичній академії імені Чайковського? Чим будете дивувати? Весь майстер-клас побудований на творах Ліста і певного відігравання техніки або ви вчите імпровізувати на теми, пов'язані з його музикою?

Я не готую сюрпризів для студентів, я чекаю сюрпризів від них, бо не я даю завдання, вони самі готують репертуар з творів Ференца Ліста. Я буду слухати і ділитися своїм досвідом і думкою, і, безумовно, кожен студент повинен буде знайти свій стиль. Якщо хтось захоче застосувати щось з мого досвіду, я буду тільки радий. Ви знаєте, у мене часто буває, що слухаючи іншого виконавця, я відбираю такі варіації, які мені дуже подобаються, і надалі їх включаю до свого репертуару.

Людина, що віддає скільки енергії як ви, повинна іноді відпочивати і відновлюватися. Де ви черпаєте натхнення? Що є вашим стимулом?

Футбол. При чому власна участь у ньому. Поки фізично можу - обираю цей вид спорту. Вчора в обід я прилетів з Бразилії і ввечері "зіграв" матч і тільки після цього пішов збиратися до вас. Це був серйозний чемпіонський турнір і дуже важливий для мене, оскільки в ньому блискуче виступив мій 14-річний син.

Ви згадали про свою сім'ю, комусь із дітей передаєте спадок?

Поки, ні. Моя дочка займається акробатикою і двічі чемпіонка світу в цьому спорті. Якщо все буде добре, то на початку січня у мене з'явиться ще одна дівчинка, але чи обере вона музичну стезю, поки рано говорити. Я не хочу на цьому наполягати. Безумовно, якщо дитину зацікавить музика і вона виявить інтерес, я підтримаю і допоможу, але не буду втручатися або змушувати.

Вам це буде цікаво:
Фаду: ніжність і глибина португальських романсів
Дванадцятиструнна гітара, напівтемрява португальських ночей, свічки і пронизливий голос ... Драматичні мотиви романсу фаду розповідають про нерозділене кохання. Йому не судилося збутись, але це не заважає почуттям втілюватися в зворушливі звуки португальських романсів.
Посольства Литви та Австралії представили в Києві виставку фотографій «Олєґас Труханас – легенда Литви та Австралії»
Посольство Литовської Республіки в Україні, Посольство Австралії в Україні i Національний музей Тараса Шевченка представили в Києві виставку фотографій «Олєґас Труханас – легенда Литви та Австралії».
Монголія очима Павла Петрушко
Монголія з неймовірними просторами вражаючої незайманої природи – зараз один з найбільш модних туристичних напрямків. Цього року авторитетний міжнародний рейтинг включив її в ТОП-10 найяскравіших країн світу, рекомендуючи разом із Колумбією, Бермудами й Ефіопією до обов’язкового відвідування. Ця країна далеко не найбільш комфортна для відпочинку, але надзвичайно цікава і колоритна. Для європейця – це просто неймовірна цивілізація, і поїздка туди – на кшталт екстремального туризму. Про свій незвичайний досвід подорожі у Монголію нам розповів телеоператор Павло Петрушко.
На валізах: Олег Верняєв
За спиною олімпійського чемпіона зі спортивної гімнастики Олега Верняєва десятилітній стаж подорожей. Міжнародні змагання, показові виступи, реабілітація – все це передбачає часті переїзди. Багато хто скаже, що атлет щасливчик. Та чи завжди це йому приносить радість? А також чим найкращого спортсмена України підкорили ісландці, і чому він так і не скуштував суші в Японії? Усе це читайте в нашій вже традиційній рубриці про подорожі успішних людей.
Посольство Індонезії поповнило експонатами Київський музей мініатюр
Посольство Республіки Індонезія встановило п'ять індонезійських архітектурних мініатюр в парку-музеї Києва "Україна в мініатюрі". Презентація екзотичних шедеврів відбулася 10 листопада. В експозицію включені Храм Боробудур, Кафедральний собор Джакарти - церква Пресвятої Діви Марії, Мечеть Істікляль - найбільша мусульманська святиня Південно-Східної Азії, Храм Улун Дану.
Посольство Аргентини в Україні познайомить киян з танцювальним мистецтвом Гаучо
За підтримки Посольства Аргентини в Україні, 11 листопада в приміщенні МЦКМ (Жовтневий палац) у Києві вперше глядачі зможуть насолодитися захоплюючим шоу талановитого чоловічого аргентинського танцювального ансамблю «Che Malambo». Маламбо - це танець, який вже підкорив серця глядачів всього світу сумішшю запаморочливих па, експресії ударних, ритмічних танців і спекотної музикою південноамериканських ковбоїв Гаучо.
Таксі по-венеційському: гондоли
Мабуть, на планеті немає людини, яка би хоч краєчком вуха не чула про дивовижне італійське місто на воді. Венеція з її неповторною архітектурою, фантастичними пейзажами і власною атмосферою вже багато століть вабить людей з усіх куточків світу. І щоб відчути її на повну й побачити під несподіваним кутом, треба неодмінно поплавати на легендарних гондолах, про які ми розповідаємо сьогодні в рамках нашого циклу про транспорт-символ.
У Києві за підтримки Посольства відбудуться “Тижні Німеччини”
Посольство Федеративної Республіки Німеччина в Україні 10 листопада розпочне проведення цьогорічних “Тижнів Німеччини в Україні”, які передбачають проведення близько 70 заходів у 14 містах України.
Хто поскаче зі Стокгольма на Бронзовому Коні цього року?
Уже зовсім скоро, 8 листопада, парадний вхід найвідомішого стокгольмського культурного центру «Скандія» буде прикрашено червоною доріжкою, котрою пройдуть сотні світових кінознаменитостей на честь відкриття престижного "Stockholms film festival" . Саме про нього, вельми значущого і важливого в сучасному світі кіно, ми сьогодні і розповідаємо.
Битися, як жінка. Бійцівський клуб літаючих чоліт.
У вільної боротьби не жіноче обличчя. Хороша дівчинка повинна мило усміхатися і берегти чепурне платтячко, а не розмахувати кулаками, але в суворих Андах такі ніжні квіти не ростуть. Справжня болівійська чоліта і за словом в кишеню не полізе, і тумаком при нагоді огріє, а в неділю, підібравши накрохмалені спідниці, ринеться у бій без правил.
Ми там були: Ле-Ман – недоторканий шарм старої Франції
Антон Сак (Anton Sak) переїхав до Франції, щоб отримати вищу освіту. Уже кілька років він студент хімічного факультету Леманського університету (Le Mans Université). Сьогодні розповідає нам про Ле-Ман – чарівне старовинне французьке місто зі своїм особливим колоритом. Воно мало відоме туристам, проте відвідування його – цікава точка у маршруті затятого мандрівника.
Якщо у тебе 10 $ і ти в Найробі
Сьогодні ми вирушаємо на шопінг по-кенійськи. Це буде занурення у всі сфери південної стихії. Будемо остерігатися злодюжок, торгуватися на місцевих ринках, куштувати фантастичний чай і закутуватися у строкатий африканський текстиль. Дізнаємося, які місця недоступні для скромних бюджетів, не засмутимося і піднімемо настрій фантастичним заходом сонця на узбережжі Індійського океану.
Історія бренду: Amouage
Якби кожна історична подія мала свій власний неповторний запах, то ця, імовірно, запам’яталась усім неповторною сумішшю ладану, сандалу, мускусу, амбри і мирри. Ідеться про історію появи на світ дому Amouage чи, як його ще часто називають, «скарбу Оману».
Не тільки чорний. Невідомі факти про Казимира Малевича
3 листопада 2008 року, на аукціоні Sotheby's з результатом в $ 60 мільйонів була продана одна з найрідкісніших робіт в історії російського мистецтва - «Супрематічеськая композиція» Казимира Малевича, який дотепер вважається одним з найнезрозуміліших художників 20 століття. Ніби знущаючись з публіки, саме так він підписував деякі свої ранні роботи: «Зміст картин авторові невідомий». OUTLOOK сподівається, що зібрані нами історії, пов'язані з особистістю, творчістю та ім'ям майстра, наблизять читачів до розуміння геніального супрематиста.
Ілюзії Сикстинської капели
Понад півтисячі років тому, 1 листопада, перед очима захоплених римлян вперше постала Сикстинська капела. За цей час народжувалися і помирали як самі майстри розпису, так і цілі напрямки в образотворчому мистецтві, а на капелу, так само відкривши роти від захвату, споглядають уже наші з вами сучасники. Втім, милуючись черговим її хитросплетенням ліній або алюзивністю сюжету, пам’ятайте, що за фасадом зовнішнього лиску, як завжди, стоять до болю знайомі суперечки з нетерплячими замовниками, неприємні сюрпризи від стихії та загублене здоров’я художників-виконавців.
Посольство Казахстану презентувало проект про життя Тараса Шевченка в Казахстані
Посольством Республіки Казахстан в Україні та Почесним консульством Казахстану в Західній Україні був реалізований проект «Кобзар в степах Казахстану», який оповідає про життя і творчість Тараса Шевченка в період його заслання в Казахстані.
Гастрономічне Перу. Розповідає ресторатор Анна Козаченко
Анна Козаченко – засновник і керівник популярних київських закладів Milk Bar і Dogs & Tails – зовсім недавно повернулася з поїздки по Перу. Вона привезла звідти не лише море туристичних вражень, але й професіональний розбір місцевої кухні, ресторанів і кулінарних традицій цієї далекої країни. Ми з великим задоволенням ділимося соковитими й апетитними враженнями Анни і закликаємо інших наших читачів також писати нам про свої захоплюючі поїздки!
Де «запалюють» зірки
Мало що може зрівнятися з яскравим зоряним небом під акомпанемент тиші. Саме про зірки OUTLOOK і розповість, а точніше про місця, де на них відкривається найкращий вид. У Європі дивитися на зірки радять не де-небудь , а... в Словенії. Справа в тому, що ця невелика країна – одна з найчистіших у світі, а отже, й атмосфера тут не настільки забруднена смогом.
Символ Канади - Кленовий сироп. Що це таке і з чим його їдять?
Поряд з фаст-фудом, колою і пластівцями з молоком, продуктом, про який нав’язливо згадують мало не в кожному американському фільмі, є кленовий сироп. Ним «приправляють» млинці, оладки, кекси, тости... Загалом, все, що зроблено з борошна. На прилавки ж європейських супермаркетів він потрапив зовсім недавно, одразу загнавши в глухий кут покупців, які прагнуть скуштувати недоступні раніше страви з медово-деревним смаком, але не знають, як їх приготувати.
Гребені краси. Таджицькі гребінці
"...Коли Бахріддінова мама збиралася на роботу, вона старанно укладала свої довгі коси навколо тюбетейки. Виходило щось схоже на корону. На свята жінка вплітала у своє чорне волосся спеціальні прикраси. При ходьбі вони ледь подзвонювали, створюючи відчуття танцю. А ввечері маленький Бахріддін не міг заснути, якщо не стискав у своїх руках тугу мамину косу. Він і тепер із благоговінням згадує її довге волосся і вважає його однією з головних умов жіночої краси..."
Закрити
Outlook facebook page