RU  UK  EN
Статті  >  Дізнайся  >  Історія бренда: вода «Боржомі»

Історія бренда: вода «Боржомі»

Сьогодні ми пропонуємо вам вирушити з нами в курортну частину Грузії, в околиці красивого й затишного курортного містечка Боржомі, де вже кілька століть розливають одну з найпопулярніших і найкорисніших мінеральних вод у світі – легендарний «Боржомі».

Головний експортний продукт Грузії, що чудово допомагає не тільки тамувати спрагу, але й лікуватися від багатьох хвороб, «Боржомі» вже давно обзавівся десятками міфів, легенд і анекдотів. У цьому потоці фольклору дуже складно розібратися, де ж все-таки правда, а де – красива вигадка, тим більше, що автори більшості розповідей – грузини, знамениті на весь світ любителі красного слівця і довгих тостів із жартами-примовками. Офіційна історія боржомських джерел бере свій початок в 1830-1840-х роках, коли про їхні цілющі властивості випадково дізналися генерали, що несли службу на грузинському Кавказі. При цьому є й інша версія, згідно з якою ще кілька тисячоліть тому предки сьогоднішніх боржомців активно використовували тутешні джерела, що називається, не тільки «всередину», але й приймаючи термальні ванни для підняття загального тонусу. Почали вони це робити після того, як начебто олень, підстрелений на полюванні, впав у джерело і вискочив звідти цілий і неушкоджений і поскакав від розгублених мисливців у ліс.

Фото bigpicture.ru

Саме слово «Боржомі», до речі, означає «фортечна стіна» і «війна» – дивлячись на затишне курортне містечко, закрите стінами ущелини від ворогів, розумієш, що для цієї місцевості кращої назви годі й шукати. Цей 13-тисячний населений пункт у своєму теперішньому вигляді популярний значною мірою завдяки джерелам. У середині XIX століття найкращі лікарі і біологи вирушили сюди, щоб перевірити, чим це таким лікуються офіцери і солдати. Служителі науки були вражені, адже вода, що б’є й досі на поверхню без будь-яких насосів, містить у собі мало не всі корисні елементи таблиці Менделєєва, а її чистота внаслідок фільтрації через ґрунт і підземні породи, близька до абсолютної. Відтоді за контролем якості уважно стежать, і за майже двісті років спостережень склад води не змінився ні на молекулу! Робити на джерелах бізнес відразу після позитивного вердикту лікарів і біологів вирішила держава – найближчі родичі царів займались проектом «Боржомі» до самого падіння династії Романових. Завдання було поставлено амбіційне – не лише налагодити масове виробництво мінералки, але й збудувати в цій важкодоступній ущелині курорт, що не поступається ні Карловим Варам, ні Віші.

Фото tbilisicore.online

Через гори, глухі грузинські села і бурхливу річку Куру у Боржомі побудували вузькоколійку, мости, провели електрику і телеграф – і все це буквально за 20-30 років. Паралельно в 1860-1870-х активно будували розливні заводи, організовували транспортну логістику постачання води у великі міста Кавказу і далі. Що цікаво, до самого 1950 року пляшки на тутешньому скляному заводі видували вручну, а сама робота «на водах» стала неймовірно престижною, і люди десятиліттями працювали на підприємстві. Уже наприкінці XIXстоліття Боржомі став одним із найпопулярніших курортів імперії, куди їздили відпочивати і оздоровлюватися не лише заможні люди, але й царська родина – спеціально для них тут були збудовані літні резиденції і палаци, якими сьогодні водять екскурсії. Сільськогосподарський гірський регіон завдяки воді зажив активним життям: сюди приїжджали артисти, літератори і бізнесмени.

Фотоbigpicture.ru

У XXстолітті, буквально на самому його початку, «Боржомі» отримав світове визнання, оскільки хімік Мольдснгауер розробив метод, що дає змогу «подовжити» термін придатності води у пляшках: він придумав насичувати її вуглекислим газом. Завдяки цьому жителі європейських міст на виставках у німецькому Дрездені і бельгійському Спа дізналися про диво-воду із Грузії. Західні фахівці відразу ж оцінили її цілющі властивості, відзначивши, що головна «фішка» «Боржомі» полягає в тому, що, піднімаючись на поверхню з глибин від 200 до 1500 метрів, вода проходить крізь різноманітні породи, що очищають і збагачують її, а особливо – через вулканічні, що дають найважливіші мікроелементи – кальцій, магній, сірку та інші. Такий склад особливо допомагає розв’язати проблеми шлунково-кишкового тракту.

Фото bigpicture.ru

Не дивно, що і більшовики, котрі змінили Романових, цінували курорт і його води. Радянська індустріалізація, звичайно, поміняла концепцію міста – буржуазне лікарське містечко з європейськими вуличками й аристократичними настроями мало лишитися у минулому, а на його місці повинно вирости зразкове комуністичне місто-завод, тому потужності підприємства зростали, відкривались нові цехи з розливу, залучались нові спеціалісти. Усе це дало змогу збільшити обсяги експорту – в 1980-ті за кордон щороку відправляли понад 400 мільйонів пляшок! Що цікаво, попит був і у «ворожих» західних країнах і навіть у США, котрі платили за воду валютою.

Фотоbigpicture.ru

Незважаючи на такий серйозний розмах споживання, згідно з недавніми оцінками науковців, запасів цілющої води у Боржомі вистачить ще на кілька століть напевно. Сьогодні ця вода, як і раніше, популярна, і після падіння виробництва у кризові 1990-ті обсяги експорту починають наближатися до радянських. Для Грузії це не просто «хлібне» підприємство, але й символ, національна гордість, тому на заводі встановлено найсучасніше обладнання, а працювати тут все ще великий привілей. Навколо цехів розбито прекрасний парк мінеральних вод, по якому дуже приємно гуляти, і, що цікаво, там же можна скуштувати і воду, яка б’є з-під землі. Її смак і запах відрізняються від бутильованої, оскільки в цехах її трохи очищають і насичують природнимCO2, що дає змогу довше зберігати. Та як би там не було, це вже справа смаку: місцеві, приміром, люблять пити саме «із землі», тому знайте, що поганого «Боржомі» просто не буває!

Фото bigpicture.ru

Цікаві факти про бренд:

- Вода «Боржомі» на сьогоднішній день офіційно представлена в 41 країні світу.

- Температура води у момент виходу на поверхню – 37-38 градусів.

- Загальна протяжність трубопроводу «джерело – цехи заводу» – 25 кілометрів.

- В околицях міста розроблено 22 свердловини для видобутку води, при цьому тільки 9 із них експлуатуються, решта – резервні. 

Головне фото upload.wikimedia.org

Вам це буде цікаво:
MUST- WATCH VIDEO: традиції чаювання в світі
Цей напій настільки щільно увійшов у життя людини, що іноді ми самі не помічаємо, як знову поставили чайник на плиту. Існують тисячі способів його приготування. OUTLOOK пропонує вашій увазі кращі з них.
Птахам хочеться тепла. Де зимують птахи
У дитинстві я міг годинами дивитись на небо, розглядаючи вервечки птахів, які відлітали у вирій. Для дитини це було справжньою магією. І нехай сьогодні на моїй книжковій полиці майже не зосталось книжок про чародійство, подорожі крилатих до тепла, в надії перезимувати, не залишають мене байдужим.
Президент України прийняв вірчі грамоти у послів Данії, Афганістану та Грузії
Президент України Петро Порошенко прийняв вірчі грамоти у послів Королівства Данія Рубена Медсена, Ісламської Республіки Афганістан Сардара Мохаммада Рахман Огли та Грузії Гели Думбадзе.
Посол Грузії провів дипломатичний прийом на честь Дня Незалежності
Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні Міхеїл Уклеба провів урочистий дипломатичний прийом на честь Дня Незалежності та 25-річчя встановлення відносин між Грузією і Україною.
Листівки з Батумі...
Молодий український письменник Павло Хоменскій побував в місті, що втопає в зелені і блищить яскравими вогням - Батумі, яке самі місцеві жителі називають містом любові. Тут пальми, кипариси, магнолії, олеандри, бамбук, лавр, апельсинові дерева, туя і самшит пахнуть на кожному кроці і так і кличуть поспостерігати за романтичною картиною відплиття кораблів з гаваней. І сьогодні автор ділиться з вами своїми листівками з цього дивного міста, пронизаного шумом моря і смаком ароматного вина.
У Батумі відбулася Міжнародна конференція «Україна і Грузія: дипломатичні відносини, міжнародні зв’язки, культурна дипломатія»
10–13 травня у місті Батумі відбулася Міжнародна наукова конференція «Україна і Грузія: дипломатичні відносини, міжнародні зв’язки, культурна дипломатія», присвячена 25-річчю встановлення українсько-грузинських дипломатичних відносин на сучасному етапі взаємин наших держав.
Історія бренду: Телеканал Discovery
Сьогодні Outlook розповідає про черговий надихаючий приклад того, як мрія стає справою всього життя. Створення одного з найбільш успішних каналів за всю історію телебачення Discovery Channel, а слідом і величезної медіа-корпорації Discovery Communications – просто не може не мотивувати на власні великі справи.
Незолоте руно Грузії
Без вина і Грузія не та, це знає кожен. Але без овець Грузія взагалі ніколи не стала б такою, якою ми знаємо її нині. На початку осені та наприкінці кожної весни тисячі фермерів збирають не менш цінний "урожай", аніж винороби – шерсть. Мене звуть Ірена Тімотієвич. Я подорожувала Грузією і в цій статті розповім вам, як і для чого вони це роблять.
ВІДЕО: Підкорити природу. Найвражаючі віадуки світу
Нерідко природа посилає людям випробування. Час від часу стихію доводиться приборкувати і підкорювати. Зі спорудженням мостів водні перепони перестали бути для людства проблемою. Та що ж робити, коли населений пункт розділений яром або ущелиною? Не скрізь же прокладеш заповітний місток з опорами. У таких випадках і зводять віадуки, деякі з них – справжні витвори мистецтва.
Тбілісі is the capital of ...
Кожне місто у світі має власне впізнаване обличчя, котре закарбовується у пам’яті мандрівників. Обличчя Тбілісі з часом дорослішає і кращає, набуває благородних європейських рис, при цьому не втрачаючи колоритних чортиків в очах…
Архітектура чи мистецтво: нові грузинські будівлі
Грузія, що трохи більш як десять років тому стала на шлях серйозних перетворень і домоглася відчутних успіхів, помітно змінилася не лише внутрішньо, але й зовні. Архітектори з різних країн світу попрацювали тут на совість і створили по всій її території безліч важливих і унікальних об’єктів, що втілюють зміни, які відбулися. Саме про нову грузинську архітектуру ми сьогодні і розповімо.
Посол Грузії провів урочистий прийом на честь Дня Незалежності
Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні Міхеїл Уклеба провів урочистий прийом на честь 25-ї річниці незалежності країни. Привітати Главу дипломатичної місії з головним державним святом прибув Міністр закордонних справ України Павло Клімкін, Президент України (1991-1994 рр.) Леонід Кравчук, Надзвичайні і Повноважні Посли іноземних держав.
OUTLOOK став фіналістом міжнародної премії ADAMI Media Prize 2015
10 грудня в грузинській столиці Тбілісі пройшла церемонія нагородження першої Міжнародної премії в галузі культурного розмаїття в Східній Європі ADAMI Media Prize. Інтернет-видання про світ theoutlook.com.ua потрапило до трійки кращих веб-сайтів, які висвітлюють питання культурного різноманіття в регіоні.
Підземний полиск імперії: будапештське метро
Провівши всього годину в польоті, я раптом дізнався, що опинився в місті, де є найстаріше в континентальній Європі метро. І це ще не все, чим примітна будапештська підземка. OUTLOOK вирушає на прогулянку метрополітеном одного з найгарніших міст світу. Спускаємось?
Грузія в дивовижах
Грузія – настільки колоритна держава, що до скарбнички знань про неї так і просяться незвичайні, досі невідомі широкому загалу факти. Приміром, ставлення жителів країни до корупції, які буквально розуміють слово «прозорість». Або архітектурні метаморфози країни, котрі створюють разючий контраст з радянською спадщиною. Ми вирішили розбити свою «грузинську скарбничку» і поділитися найціннішими монетами.
Подивися на це небо. Найкращі планетарії світу
Добре це чи ні, та подорожі до далеких планет і зірок поки що залишаються тільки на сторінках наукової фантастики та у фільмах голлівудського кінопрому. Хоча можливість космічного туризму підібралася впритул, все ж до Юпітера і Сатурна ще ой як не близько. Проте вже давно працюють спеціальні об’єкти, які нібито «зменшують» Всесвіт, роблячи його доступним. Ми говоримо про планетарії та обсерваторії.
Гетто світу: вірменська душа в серці Тбілісі
OUTLOOK пропонує вам прогулятися по одному з найстаріших районів Тбілісі – Авлабарі, який спрадавна вважається вірменським. Ці вулички, церкви і старовинні будинки розкажуть про стосунки двох кавказьких народів значно більше, ніж підручники з історії або документальні фільми.
Аерофобам протипоказано. Найкращі авіашоу світу
З моменту створення першого літака пройшло більше ста років, але цей комфортабельний вид транспорту досі викликає тремтіння в колінах у багатьох його пасажирів. Сьогодні ми підготували для вас добірку найбільш захоплюючих авіашоу, які щорічно проходять по всьому світу. І вже повірте від деяких з них у вас дійсно піде земля з-під ніг.
Що почім? Вартість новинок
Коли на ринок виходить черговий гаджет або інше диво техніки, багато хто з нас заклопотано перераховує заощадження – чи вистачить на покупку? У цій гонитві за сьогоденням і майбутнім ми надто швидко забуваємо, що було раніше, і скільки коштував, скажімо, перший телевізор.
Каньйони: Глибокі й довгі
Коли як не теплої пори року підкорювати вершини, долати моря і дертись по скелях? Найчастіше люди докладають величезних зусиль, аби все життя насолоджуватися комфортом. Однак іноді наша душа вимагає романтики, тому Outlook розповість вам про сім неповторних каньйонів.
Закрити
Outlook facebook page